غذای پرورش بلدرچین

بهترین تغذیه برای بلدرچین و شرایط آن

Rate this post

بلدرچین یکی از پرندگان پر طرفدار در کشور ما است. در سال های گذشته مردم با آشنایی با خواص گوشت بلدرچین و تاثیر تخم بلدرچین بر سلامتی بیشتر از گوشت و تخم این پرنده در برنامه غذایی خود استفاده می کنند. همین توجه و در خواست بالای مردم باعث شده پرورش بلدرچین رونق چندانی به خود بگیرد. شما نیز میتوانید یکی از این پرورش دهندگان باشید تا با راه اندازی پرورش بلدرچین به سود مناسبی برسید. زمانی می توانید به سوددهی برسید که به غذای پرورش بلدرچین به صورت ویژه نگاه کنید.

قبل از آغاز کسب و کار پرورش بلدرچین لازم است یک سری اطلاعات را در مورد نحوه پرورش این پرنده جمع آوری کنید. در این مطلب از وب سایت پراور قصد داریم تا در مورد دان پرورش بلدرچین با شما صحبت کنیم. تغذیه یکی از مهم ترین مسائل در پرورش طیور است پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

چرا غذای پرورش بلدرچین از اهمیت بالایی برخوردار است؟

تغذیه یکی از اصلی ترین نیاز های بدن هر موجود زنده ای است. پرندگان نیز مانند ما انسان ها برای ادامه حیات به آب و دان نیاز دارند. در امر پرورش نیز شما باید به تغذیه توجه زیادی کنید. غذای پرورش بلدرچین تاثیر مستقیمی بر رشد بلدرچین ها و میزان تخم گذاری آن ها دارد.

توجه کردن یا بی توجهی به تغذیه این پرندگان می تواند مقدار سود و زیان شما را بالا و پایین کند. برای مثال اگر شما از دان های بی کیفیت استفاده کنید و یا نتوانید اصول غذای پرورش بلدرچین را رعایت کنید، بدن آن ها ضعیف شده و نمی توانند به خوبی رشد کنند. همچنین بی توجهی به تغذیه و استفاده از غذای نامناسب برای پرورش بلدرچین می تواند بدن آن ها را ضعیف کرده و توان آنها را در برابر بیماری ها کاهش دهد.

اهمیت غذای پرورش بلدرچین
اهمیت غذای پرورش بلدرچین

بیشتر بخوانید: طرح توجیهی پرورش بلدرچین

از چه موادی برای غذای پرورش بلدرچین استفاده کنیم؟

اما حال قصد داریم چند مواد را برای غذای پرورش بلدرچین به شما معرفی کنیم. شما از این موارد ذکر شده می توانید به عنوان دان برای گله بلدرچین ها استفاده کنید. ذرت، روغن سویا، سبوس گندم، پودر یونجه، پودر ماهی و پودر گوشت جزو بهترین مواد غذایی اند که می توانید به عنوان دان به بلدرچین های خود بدهید. این مواد غذایی ذکر شده تنها بخشی از موارد پیشنهادی اند که می توانید از آن ها برای غذای پرورش بلدرچین استفاده کنید. این مواد غذایی ذکر شده می توانند در رشد بلدرچین ها و بهبود عملکرد تخم گذاری آن ها موثر باشند. البته فراموش نکنید که شما باید متناسب با سن پرنده برای آن جیره غذایی خاص خود را فراهم کنید.

تاثیر غذای پرورش بلدرچین
تاثیر غذای پرورش بلدرچین

بیشتر بخوانید: نگهداری از جوجه بلدرچین ها به صورت قدم به قدم

مواد مغذی لازم غذای پرورش بلدرچین

شما در تهیه تغذیه پرورش بلدرچین باید یک سری از الزامات را در نظر بگیرید و حتما آن ها را در تنظیم تغذیه آن را رعایت کنید. حال می خواهیم چند نکته از رژیم غذایی لازم برای بلدرچین ها را برای شما بیاوریم.

 ویتامین ها

ویتامین یکی از موارد مورد نیاز بدن هر موجود زنده ای است. شما باید ویتامین های مورد نیاز گله بلدرچین ها را از طریق تغذیه به بدن آن ها برسانید. اصلی ترین ویتامین های بلدرچین سه ویتامین A، D و E هستند. این سه ویتامین در جیره غذایی بلدرچین تاثیر بسزایی دارند.

ویتامین A برای استخوان سازی، رشد و بینایی جوجه بلدرچین ها موثر است. ویتامین A نقش بسیار مهمی در افزایش توان مقاومتی بدن بلدرچین ها دارد. نبود این ویتامین می تواند باعث بارور نشدن بلدرچین ها، تضعیف در برابر بیماری های عفونی و بی کیفیت شدن تخم بلدرچین ها شود. ویتامین E نیز یکی دیگر از ویتامین های اصلی و مورد نیاز بلدرچین ها است. شما باید ویتامین ای مورد نیاز گله بلدرچین ها را تامین کنید. ویتامین E در باروری بلدرچین های مادر، افزایش وزن و رشد آن و افزایش تولید تخم آن ها موثر باشد.

اما ویتامین D دیگر ویتامین اصلی و مورد نیاز بدن بلدرچین ها است. ویتامین D مهم ترین منبعی است که نبود آن می تواند مانع جذب فسفر و کلسیم شود. از مواد غذایی که برای شما پیشنهاد کردیم، پوره ماهی منبع بسیار مناسب تری برای جذب ویتامین دی است. پس سعی کنید این ماده غذایی را در برنامه غذای پرورش بلدرچین قرار دهید.

مواد معدنی لازم در غذای پرورش بلدرچین

چند ماده معدنی وجود دارند که آنها را باید در تغذیه بلدرچین ها بگنجانید. حال توجه خود را جلب کنید به این چند ماده معدنی لازم و دلیل اهمیت آن ها:

1) سدیم: نقش کنترل کننده در سیستم عصبی

2) روی: تاثیر در بهبودی زخم پرندگان

3) آهن: افزایش تخم گذاری بلدرچین ها

4) ید: کنترل متابولیسم

5) پتاسیم: تامین کردن سیستم عصبی

این 5 ماده معدنی را باید به طریقی به جیره غذایی بلدرچین ها اضافه کنید. نبود هر کدام از آنها می تواند تاثیر بدی بر زندگی بلدرچین ها بگذارد.

مواد معدنی لازم در غذای پرورش بلدرچین
مواد معدنی لازم در غذای پرورش بلدرچین

بیشتر بخوانید: چرا بلدرچین های ما تخمگذاری نمیکنند؟!

رعایت چند نکته در غذای پرورش بلدرچین

با اطلاعاتی که از غذای استاندارد برای بلدرچین ها آگاه شدید باید چند نکته دیگر را نیز که اهمیت بالایی دارند رعایت کنید. در اولین قدم باید بدانید که ظرف دان بلدرچین ها باید در هفته حداقل 3 الی 4 بار تمیز شوید. شما باید ظرف های آب و دان را به خوبی بشویید و خشک کرده و دان خشک تمیز را درون آن بریزید.

نباید اجازه دهید دان مدت زمان طولانی در ظرف بمانید. ماندن طولانی مدت دان در ظرف باعث می شود قارچ در آن ها رشد کند.علاوه بر این دان کهنه خواص خود را از دست می دهد. بهتر است دان این پرندگان را هفته ای 2بار عوض کنید.

شما برای ما از غذای پرورش بلدرچین بنویسید

در این مطلب از وبسایت پراور سعی کردیم تا در مورد غذای پرورش بلدرچین اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب از اهمیت تغذیه در پرورش بلدرچین آگاه شده باشید و نکاتی را که برایتان گفتیم رعایت کنید. شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات، دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارد. همچنین می توانید سوالات خود را نیز با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما در اسرع وقت پاسخ سوالاتتان را در مورد غذای پرورش بلدرچین بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.