مرغ مرندی

آموزش پرورش مرغ مرندی

5/5 - (2 امتیاز)

خصوصیات ظاهری مرغ مرندی

مرغ مرندی از جمله مرغ‌هایی هست که امروزه بسیار مورد توجه پرورش دهندگان قرار گرفته است. اما سوال اینجاست که چرا مرغ های مرندی به این میزان مورد توجه قرار گرفته‌اند و افراد زیادی قصد پرورش این مرغ‌ها و سرمایه گذاری در این زمینه را دارند. برای پاسخ به این پرسش باید اندکی از ویژگی‌های ظاهری و خصوصیات منحصر به فرد مرغ مرندی را ذکر کنیم تا متوجه علت این موضوع شویم.

اصلی ترین ویژگی منحصر به فرد این نژاد، ظاهر تمام سیاه این مرغ است که از نوک تا روی پاها و انگشت‌ها را پر‌های مشکی فرا گرفته و به اصطلاح مرغ مرندی را مرغ پاپر می‌گویند.

این ویژگی منحصر به فرد بسیار مورد توجه افراد بوده و به نوعی این مرغ را تبدیل به مرغی خاص می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که قابل ذکر و مورد توجه است رنگ نوک مرغ مرندی است، نوک این مرغ‌‌ها رنگی تیره و براق دارد که در دیگر مرغ‌ها این رنگ و شکل کمتر دیده می‌شود.

اما ویژگی دیگر این مرغ‌ها وزن نسبتا بالایشان است به طوری که مرغ مرندی بالغ وزنی معادل 2 تا 3 کیلو‌گرم دارد و خروس مرندی حدودا 3 تا 4 کیلو‌گرم وزن دارد، این وزن نسبتا بالا از ویژگی‌های مورد توجه پرورش دهندگان و سرمایه گذاران است.

مرغ مرندی

حتما بخوانید : مقایسه پرورش مرغ سفید با مرغ بومی

شرایط و میزان تخمگذاری

برای اینکه بتوانیم این نژاد را پرورش دهیم، بهتر است ویژگی‌هایی را درباره نحوه و زمان تخم‌گذاری این نژاد بدانیم تا بتوانیم زمان‌بندی درستی برای پرورش این مرغ داشته باشیم.

مرغ مرندی دوره تخم گذاری بلندی داشته و میزان تخم‌گذاری بالایی نسبت به سایر نژاد‌ها دارد. در واقع علت اصلی شهرت این نژاد میزان بالای باروری آن و میانگین بالای تخمگذاری آن‌ها در سال است. عموما مرغ مرندی تعداد بالاتری نسبت به مرغ‌های صنعتی تخم‌گذاری می‌کند که این میزان بسته به شرایط محیطی و تغذیه‌ایی مرغ‌ها‌ی مرندی می‌تواند تا بیشتر از 180 عدد تخم در سال برود.

این مرغ ها اغلب بین پنج تا شش ماهگی بارور شده و توانایی تخم‌گذاری را خواهد داشت.

ویژگی‌های محیط پرورش

قبل از پرورش باید اطلاعاتی را در رابطه با محیط زیست و مکان زندگی این مرغ‌ها بدانیم. همانطور که از اسم این مرغ‌ها مشخص است خاستگاه مرغ مرندی شهرستان مرند استان آذربایجان است و این شهرستان هم محیطی سرد و کوهستانی دارد، از این رو این مرغ‌ها به سرما به شدت مقاوم‌اند و همچنین مرغ مرندی به گرما نیز مقاومت بسیار زیادی دارد و میتوان آن را در محیط‌هایی سرد و خشک یا گرم پرورش داد و به همین جهت است که سرمایه گذاران زیادی به این مرغ توجه کرده‌اند.

از طرفی تحقیقات محققان در زمینه پرورش مرغ و طیور نشان می‌دهد که این مرغ نسبت به بیماری‌‌‌های ویروسی یا باکتریایی به شدت است و این یک امر به شدت پر اهمیت در زمینه سرمایه‌گذاری در این کار هست و ریسک از دست رفتن سرمایه را کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید : واکسن های ضروری در پرورش مرغ

آموزش تکثیر جوجه‌های یکروزه‌ی مرغ مرندی

پیش از اینکه درباره‌ی پرورش جوجه‌ی یکروزه مرندی گفته شود لازم است اندکی درباره‌ی دوره ی پیش از آن یا انتخاب والدین صحبت شود. با توجه به این که این گونه از ماکیان در معرض انقراض هستند و نژاد خالص آن ها سخت به دست می‌آید بهتر است ابتدا بتوانیم مرغ و خروس‌های مرندی اصیل بیابیم تا نژاد خالصی را پرورش دهیم. پس از به دست آوردن مرغ و خروس‌های اصیل می‌توانیم به تکثیر این گونه از ماکیان بپردازیم.

برای به دست آوردن جوجه‌های مرغ مرندی می‌توان از دستگاه‌های مرسوم مورد استفاده در دیگر مرغداری‌ها استفاده کرد و با همان دما و شرایط، جوجه کشی موفق داشت.

تغذیه جوجه‌های یک روزه‌ی

انتخاب غذایی که باید مورد استفاده جوجه‌های تازه متولد شده قرار گیرد بسیار مورد اهمیت بوده و در واقع یک امر حیاتی برای پرورش و نگه‌داری مرغ مرندی است. برای این امر عموما از آب، اندکی قند و مولتی ویتامین‌ها استفاده می‌شود.

همچنین میزان آبخوری‌ها برای این جوجه‌ها باید دو برابر میزان استاندارد باشد و سطح نصب آن نیز کمی کوتاه‌تر از میزان مورد استاندارد باشد. لازم به ذکر است واکسیناسیون جوجه‌های مرغ مرندی مشابه دیگر طیور است است.

حتما بخوانید : معرفی 14 نژاد برتر مرغ تخمگذار و گوشتی

آموزش پروش و تغذیه مرغ مرندی

پس از پا گرفتن و بزرگ‌تر شدن جوجه‌ها باید کم کم به فکر باروری و تخم‌گذاری آن ها بود. همان طور که ذکر شد، شرایط محیطی و تغذیه این مرغ‌ها می‌تواند در زمان و میزان باروری آن‌ها موثر باشد. از این‌رو باید موادی را به عنوان مواد مغذی انتخاب کنیم که بتواند در امر باروری موثر باشد. این مواد می‌تواند موادی نظیر نمک، کلسیم، ویتامین دی، پروتئین و چربی باشد، حضور این مواد در غذای آن ها به شدت در میزان تخم‌گذاریشان موثر است. از طرفی عوامل عفونی و میکروبی می‌تواند میزان باروری و تخم‌گذاری را کاهش دهد و با از بین بردن این عوامل می‌توانیم تخم‌گذاری بیشتری داشته باشیم و بهره برداری بیشتری کنیم.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.