نگهداری از جوجه بلدرچین

نگهداری از جوجه بلدرچین ها به ‌صورت قدم‌ به ‌قدم

4.5/5 - (2 امتیاز)

نگهداری از جوجه بلدرچین ها شاید برای بار اول مقداری سخت به نظر آید؛ اما با انجام این کار شما مهارت کافی را برای بارهای بعدی کسب خواهید کرد. مطمئن باشید؛ اگر یک بار در مراقبت از جوجه بلدرچین ها موفق شوید؛ هرگز این مهارت لذت بخش را رها نخواهید کرد. بلدرچین ها ذاتا پرندگان کوچکی هستند. حالا شما جوجه های بلدرچین را تصور کنید؛ که چقدر کوچک و نیازمند مراقبت هستند. مراقبت از جوجه ها در پنج هفته ی اول از اهمیت زیادی برخوردار است. شما علاوه بر کسب مهارت برای نگهداری از جوجه ها به تعدادی وسایل نیاز خواهید داشت؛ که در ادامه ‌ی مطلب به آنها نیز می پردازیم.

نگهداری از جوجه بلدرچین ها در مکان مناسب

برای نگهداری از جوجه بلدرچین ها، قفس مخصوص جوجه یکروزه تهیه کنید. این قفس باید دارای جایگاه مادر مصنوعی باشد. اطمینان حاصل کنید؛ که قفس محکم است. به این معنی که یک کف محکم و چهار دیوار محکم داشته باشد. جوجه ها به فضای کافی برای حرکت و جابجایی نیاز دارند. پس نمی توانید؛ آنها را بر روی یکدیگر تلنبار کنید و یا نزدیک به‌هم نگهداری کنید. حداقل فضای نگهداری از جوجه ها به ازای هر 1 متر مربع 150 جوجه بلدرچین است.

نگهداری از جوجه بلدرچین

ویژگی مکان مناسب برای نگهداری از جوجه بلدرچین ها

بلدرچین‌ها توان فرار از قفس را دارند؛ پس اطمینان حاصل کنید؛ که از قفس های استاندارد استفاده میکنید. بهترین گزینه برای نگهداری از جوجه ها استفاده از قفس مخصوص جوجه یکروزه است. این قفس ها از دانخوری مخزن دار و آبخوری اتوماتیک مناسب برخوردار هستند. به راحتی تمیز می شوند؛ و قابلیت شستشوی مداوم دارند. به همین جهت استفاده از این قفس ها موجب می شود؛ که جوجه ها بیمار نشوند و ایمنی کافی داشته باشند.

نگهداری از جوجه بلدرچین ها

حتما بخوانید : قفس های مخصوص پرورش جوجه یکروزه

نگهداری از جوجه بلدرچین ها در مقابل خطرات احتمالی

قفس جوجه ها را در مکانی امن و آرام قرار دهید. جوجه ها باید در مکانی گرم و به دور از سروصدا و خطرات احتمالی نگهداری شود. اطمینان حاصل کنید؛ که جوجه های شما از حمله‌ی حیوانات خانگی در امان هستند. تهدید اصلی برای جوجه ها، سگ و گربه است. سایر حیوانات خانگی کوچکتر مانند همستر، موش یا ماهی هیچ گونه آسیبی به جوجه بلدرچین های شما نمی رساند. پس نگران نباشید.

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی از جوجه کشی تا کشتار

سیستم آبخوری و دانخوری مناسب

از قرار دادن کاسه آب برای جوجه ها به شدت خودداری کنید! کاسه آب ممکن است موجب غرق شدن جوجه ها شود.

بهترین روش استفاده از قفس های استاندارد میباشد که مجهز به سیستم آبخوری تمام اتوماتیک هستند. همچنین ارتفاع آبخوری باید متغیر باشد و به راحتی بتوان با توجه به سن پرنده در هفته های اول و سوم آن را تنظیم کرد در غیر این صورت مناسب نخواهد بود…  این نکته در قفس های استاندارد شرکت پرآور رعایت شده است.

دانخوری جوجه باید دارای مخزن های استاندارد باشد تا همیشه دان در دسترس پرنده قرار گیرد چرا که یکی از مهم ترین نکات در پرورش جوجه یکروزه، در دسترس بودن دان برای پرنده میباشد. که در قفس های مخصوص جوجه یکروزه کارخانه پرآور این نکته به خوبی رعایت شده است.

قفس جوجه یکروزه
قفس جوجه یکروزه

گرمای لازم برای نگهداری از جوجه بلدرچین ها

برای روزهای سرد با کمک لامپ یا همان مادر مصنوعی برای آنها گرمای لازم را فراهم کنید، پرنده ها با نزدیک شدن به مادر مصنوعی یا دور شدن از آن بصورت خودکار دمای مورد نیاز خود را تامین میکنند. قفس های استاندارد جایگاه مادر مصنوعی را دارند. هرگز از لامپ های پر مصرف قدیمی استفاده نکنید.

همچنین تنظیم فاصله ی لامپ با جوجه ها به گونه ای باشد؛ که جوجه ها صدمه نبینند. لازم است، که از یک چراغ حرارتی مادون قرمز برای گرم نگه داشتن جوجه ها استفاده کنید.

قفس جوجه یکروزه
قفس جوجه یکروزه

حتما بخوانید: آموزش پرورش بلدرچین در منزل

دمای مورد نیاز جوجه ها چقدر است؟

دمای مورد نیاز جوجه ها در هفته ی اول 35 الی 38 درجه ی سانتیگراد است. این دما هر چهار روز یک بار 5 الی 8 درجه کاهش می یابد. به گونه ای که دما بین 3 تا 5 هفتگی به 29 الی 26 درجه ی سانتیگراد می رسد. بالاخره جوجه ها بعد از 5 هفتگی به منبع گرمای خارجی احتیاج نخواهند نداشت.

جوجه بلدرچین های خود را تا 6 هفتگی جدا نگه دارید! جوجه ها حداقل تا چهار هفتگی بسیار آسیب پذیر هستند. به همین جهت به مراقبت زیادی نیاز دارند. لازم است آنها را برای 4 الی 6 هفته اول داخل قفس های جداگانه نگهداری کنید. تا اطمینان حاصل کنید؛ که ایمن، گرم و سالم هستند.

دان مناسب برای جوجه ها

جوجه بلدرچین ها دانی متفاوت از بلدرچین ها دارند. آنها به پروتئین بیشتری نیاز دارند. به همین جهت به آنها غذایی به نام استارتر می دهند. فقط قبل از خرید از تازه و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. مراقب باشید؛ که دانخوری جوجه ها خالی نشود. آنها همیشه باید دان لازم را در دسترس داشته باشند. هرچند که بلدرچین ها نسبت به سایر پرندگان بسیار کم غذا می‌خورند.

دانخوری بلدرچین ها همیشه باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. در غیر این صورت مریض خواهند شد. بهتر است از استارترها برای تغذیه ی جوجه بلدرچین استفاده کنید و از تهیه‌ی غذا برای آنها و خلاقیت در این زمینه بپرهیزید. حتی اگر نمی توانید استارتر خریداری کنید؛ از دان مخصوص بلدرچین استفاده کنید؛ اما آن را به خوبی خرد کنید.

اضافه کردن دان بلدرچین ها به غذای جوجه ها

با بزرگتر شدن جوجه ها مقدار کمی دان بلدرچین به جیره غذایی جوجه ها اضافه کنید. این کار را از سن 3 الی 4 هفتگی بلدرچین ها شروع کنید. دان معمولی را با استارتر جوجه ها مخلوط کنید. ابتدا کمی دان معمولی بلدرچین را به استارتر اضافه کنید. سپس با گذشت زمان و به تدریج مقدار دان معمولی را افزایش دهید؛ و استارتر ها را کاهش دهید. به گونه‌ای که در هشت هفتگی غذای مصرفی جوجه ها کاملا به دان معمولی بلدرچین ها تبدیل شود.

برای نگهداری از جوجه ها آب ولرم تهیه کنید!

آب مصرفی بلدرچین ها باید ولرم باشد. چنانچه آب خیلی سرد باشد، جوجه ها سردشان می شود و احتمال دارد؛ از بین بروند. به همین جهت ضرورت دارد مقدار زیادی آب ولرم و تازه برای جوجه های خود تهیه کنید.  جوجه ها همیشه باید به آب تمیز و ولرم دسترسی داشته باشند.

جوجه بلدرچین ها را با محیط سازگار کنید

از آنجایی که در پرورش صنعتی بلدرچین ها از ابتدای دوره تخمگذاری تا انتهای دوره باید درون قفس باشند بهتر است در دوران قبل از بلوغ نیز درون قفس پرورش یابند تا هنگام انتقال به قفس های تخمگذار استرس کمتری را تجربه کنند.

سخنی کوتاه با مخاطب

شما در این محتوا با نحوه ی نگهداری از جوجه بلدرچین ها به صورت مرحله به مرحله آشنا شدید. اگر تجربه ی جالب و یا آموزنده در این ارتباط دارید؛ خوشحال می شویم که با سایت « پرآور » به اشتراک بگذارید. همچنین سایت پرآور آماده ی پاسخگویی به سوالات احتمالی شما در این زمینه خواهد بود.

40 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من ۳ تا بلدرچین گرفتم چهارشنبه گرفتم حالشون خوب بود تا یکیشون از دیروز حالش بده بی حوصله باید بزور غذاشو بهش بدم بی حاله

 2. سلام میگم مشکلی نیست جوجه چند روزه داخل قفس؟! چون بمن گفتن تا یک هفتگی باید رو بستر باشند وگرنه میمریند

 3. سلام وقت بخر من 6 تا جوجه بلدرچین 2 روزه دارم و بهشون خوراک میدم ایا خوبه
  و چه چیز هایی فراهم کنم ک خوب باشه
  ممنون از سایت خوبتون

 4. سلام . ببخشید من چند تا سوال داشتم. حتما باید برای جوجه ها لامپ مادون قرمز یا حالا در کل لامپ خرید نمیشه کارتُنِشونو کنار بخاری گذاشت ؟
  سوال بعدیم اینه که ما میتونیم توی هفته ی اول جوجه ها رو تو حیاط ببریم تا یکم بچرخن؟
  سوال سومم اینه که برای خریدن جوجه بلدرچین باید کدام جوجه ها را بخرم؟(ویژگی هاشون رو بگین). و این که من یه همستر داشتم داشتم کا قفسش بزرگه و من قشنگ شستمش و تمیزش کردم . می خواستم بدونم که تو قفس چی بریزم و آیا اون قفس برای نگه داری از جوجه بلدرچین خوبه؟

 5. سلام ، ممنون از مطالب مفیدتون، من دو تا جوجه بلدرچين خریدم، فکر می کنم یک روزه یا دو روزه بودند. خوب بودند ولی روز سوم صبح که بلند شدم دیدم بی حال و مریض هستند و شل شدند و بعد از نیم ساعت هم تلف شدند 😢 . علتش چیه؟ خیلی ناراحت شدم طفلکی ها، آب و دون مخصوص می دادم و لامپ هم روشن می کردم براشون. خواهشا بگین چرا اینطوری شده؟

  1. سلام خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شده از نشانه های بالینی بیماری نیوکاسل بلدرچین است که متأسفانه تلفات بیماری نیوکاسل ۱۰۰ درصد هست و واکسنی هم برای درمان وجود نداره.
   با احترام.

   1. سلام وقت بخیر،من دوتا جوجه بلدرچین دارم خیلی خیلی مراقبشونم،تقریبا دو هفته ای میشن،چند روز دیش یکیشون حالش خیلی بد بود و دقیقا مثل جون دادن دست و پا میزد.ولی تقریبا بعد یکی دوساعت حالش خوب شد و الان کاملا عادیه.میخام بدونم علتش چی بوده چرا یهو انقدر بد شد و الان خوبه؟!!!!

   2. سلام من دوتا جوجه بلدرچین داشتم ولی فروشندشون گفت که براشون داخل بتری نوشابه ی خانوادگی اب بریزم اونم خیلی کم.سوراخ کوچیکی هم براشون زدم اما فرداش داخل بتری خفه شده بودن😭😭

  1. سلام از نشانه های بالینی بیماری نیوکاسل بلدرچین است که متأسفانه تلفات بیماری نیوکاسل ۱۰۰ درصد هست و واکسنی هم برای درمان وجود نداره
   با احترام.

  1. سلام، جوجه بلدرچین من تقریبا یک ماه و نیم یل دو ماهشه، داری پرهاش میریزع، از ناحیه گردن و سینه لخت داره میشه. چرا اینطوری شده؟ مریضیه؟ یا از کثیفیه و بلید بشورمش؟

 6. سلام من دوتا بلدرچین خریدم گذاشتمشو ن توی حیاط الان هم که تابستونه ، گرمای تابستان براشون خوبه یا باید با لامپ گرمشون کنم
  من با نون خشک بسیار ریز و مورچه بهشون غذا می دم. آیا این غذاها خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام خیر از 15 تا 27 درجه گرما بیشتر نشه که باز پرنده دچار بیماری میشود،خیر تغذیه و محل نگهداری تون باید مناسب باشه بهتر است دان مخصوص بلدرچین را تهیه کنید. با احترام.

 7. سلام من دوتا جوجه بلدرچین دیشب گرفتم فعلا اوضاشون خوبه ولی نمیدونم که دوتاشون چی هستن نر هستند یا ماده نمیدونم سن اونها هم ۵ روزشون هست فقط نمیدونم چرا همش جیغ میکشن البته تا امروز ظهر خوب بودن الان یک ساعت که یکشون اینجوری شده

  تورو خدا کمکم کنید .

  1. سلام تشخیص جنسیت در بلدرچین ها و تمایز بلدرچین نر و ماده از یکدیگر نیز به سادگی امکان پذیر خواهد بود، برای این منظور باید تا سه هفتگی آنها صبر کنید،بلدرچین نر در سینه خود پرهایی به رنگ قهوه ای روشن و بدون خال دارد، اما پرهای سینه بلدرچین ماده به رنگ قهوه ای تیره بوده و خال های سیاه رنگی را بر روی سینه آن مشاهده می کنید. بلدرچین نر و ماده از لحاظ وزن و جثه نیز با یکدیگر متفاوت هستند، طوری که بلدرچین نر بزرگتر و درشت از بلدرچین ماده دیده می شود.علت سرصدا بلدرچین هم احتمالا نر هستن و این امر طبیعی است
   با احترام.

   1. سلام و درود
    جوجه بلدرچین بعد از تولد آیا باید آب و غذا در اختیارشون بزاری؟؟ من شنیدم تا ۴۸ ساعت نباید بهشون آب و غذا بدی

 8. با سلام من دو تا بلدرچین ماده و یک نر دارم یکی از اون ها تا الان 7 تخم گذاشته و بزودی باید روی تخم ها بشینه برای جوجه های یک روزه باید چه کاری انجام دهم تا تلفات زیادی نداشته باشم
  من توی بالکن تور کشیدم و اونجا نگهداری میکنم ممنون میشم اگه جوابمو بدید

 9. باسلام و عرض ادب.خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون.میخواستم راهنماییم کنید🙏
  من ازمایشی ده تا جوجه بلدرچین یکروزه خریداری کردم و تا یک هفته همه چیزشون خوب بودکه از هشت روزگی تلفات شروع شد وتا ده روزگی ادامه داشت که همه جوجه ها مردند.
  دماشون گرم بغل بخاری‌.تغذیه با دان استارتر.ازبسترشون از پوشال نجاری استفاده کردم.ابخوری کله قندی داشتن تا خیس نشن.حتی ویتامین ب کمپلکس محلول در اب هم بهشون دادم.
  ولی از ده تا همشون تلف شدن و جالب ایجاست بیشتر جوجه ها شب تلف میشدن یعنی صبح که بلند میشدم مرده بودن.
  به نظرتون علت چی بوده؟!؟
  من چطور میتونم پرورش رو شروع کنم که با موفقیت همراه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست