تخمگذاری بلدرچین ها

چرا بلدرچین های ما تخمگذاری نمیکنند؟!

4.7/5 - (12 امتیاز)

بلدرچین ها به دلایل مختلف مانند استرس، کمبود نور خورشید یا کمبود کلسیم، تخم گذاری را متوقف می کنند. اگر با چنین واکنشی از بلدرچین های خود روبرو شدید؛ اصلا جای نگرانی نیست. چون به راحتی می توانید  روند تخمگذاری بلدرچین ها را به حالت عادی خود برگردانید. شما با رعایت تعدادی از نکات و یا فراهم نمودن برخی از امکانات می توانید بلدرچین های خود را به تخم گذاری تشویق کنید. ما در مجموعه ی « پرآور » تصمیم گرفتیم؛ تا در این محتوا راه حل های رفع این مشکل را با شما به اشتراک بگذاریم. پس لطفا ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید. در ضمن خواندن این محتوا 4 دقیقه زمان لازم دارد.

چگونه عادت تخمگذاری بلدرچین ها را برگردانیم؟

چند مرحله وجود دارد که با رعایت آن ها به راحتی می توانید این مشکل را حل کنید. در صورتی که مراقبت های لازم از بلدرچین کاملا صحیح و اصولی انجام گیرد؛ آنها دوباره شروع به تخمگذاری می کنند. جالب است بدانید؛ که با رعایت این اصول امکان دارد؛ بلدرچین های شما در روند تخمگذاری حتی بهتر از قبل عمل کنند. به این معنی که راندمان تولید آنها افزایش یابد. مهمترین این اصول عبارت‌اند از:

تعیین جنسیت و تفکیک آنها برای بهبود تخمگذاری بلدرچین ها

تخمگذاری بلدرچین‌ها
تخمگذاری بلدرچین‌ها

جنسیت پرندگان خود را تعیین کنید. چنانچه انجام این کار برای شما دشوار است می توانید؛ از افراد متخصص و یا دامپزشک ها کمک بگیرید. هر چند که تشخیص جنسیت بلدرچین ها کار سختی نیست. شما به راحتی می توانید پرندگان نر و ماده را در گله ی خود تشخیص دهید و آنها را از یکدیگر جدا کنید. مشاهده رفتار بلدرچین ها روش خوبی برای جداسازی بلدرچین های نر و ماده است. چون هر کدام از آنها( نر و ماده) عادات و رفتار منحصر به خود را دارد. به عنوان نمونه؛ بلدرچین های نر به طور کلی نسبت به ماده ها پرخاشگرتر هستند. همچنین می توانید به پرهای پرندگان خود نگاه کنید. بیشتر بلدرچین های نر دارای پرهای روشن تری در اطراف گردن، سر و پشت هستند. پس از تفکیک آنها نسبت مناسب نر به ماده را رعایت کنید.

حتما بخوانید: چرا باید از قفس استفاده کنیم؟؟( معایب بستر)

برای تخمگذاری بلدرچین های جدید به آنها وقت دهید

اگر تازه بلدرچین هایی را خریداری کرده اید. به آنها وقت دهید تا خود شروع به تخمگذاری کنند. چرا که این پرندگان کوچک به سرعت دچار استرس می شوند و این امر بر روند تخم گذاری بلدرچین تاثیر مستقیم دارد. همچنین اگر بلدرچین های تازه ای به گله ی قدیمی خود اضافه می کنید. لازم است مقداری به آنها وقت دهید تا با گله و شرایط کنونی خود آشنا شوند. بلدرچین ها به شدت در محیط های جدید دچار استرس می شوند.به طور کلی ممکن است 2 الی 3 هفته طول بکشد؛ تا بلدرچین ها در محیط مستقر شوند، استرس را کنار بگذارند و شروع به تخمگذاری کنند. اگرچه برخی از بلدرچین ها می توانند بلافاصله پس از مستقر شدن شروع به تخمگذاری کنند؛ اما معمولا آنها دچار استرس می شوند؛ بنابراین به آنها فرصت دهید تا با محیط وفق پیدا کنند.

 

اختصاص فضای کافی جهت تخمگذاری بلدرچین ها

تخمگذاری بلدرچین‌ها
تخمگذاری بلدرچین‌ها

در اختیار نهادن فضای کافی نیز یک فاکتور مهم جهت تخمگذاری بلدرچین ها است. بلدرچین ها برای پرورش و تخم گذاری در روش بستر به طور کلی فضایی نزدیک به 250 سانتی متر نیاز دارند. پس اگر پرندگان فضای کافی ندارند، سعی کنید فضای بیشتری به آنها بدهید. افزایش فضا به پرندگان شما اجازه می دهند آزادانه پرسه بزنند، رشد کنند و به تخمگذاری بپردازند. این در حالی است؛ که کمبود فضا موجب می شود پرنده ها بر روی یکدیگر تلنبار شوند؛ توانایی رفت و آمد نداشته باشند. در نتیجه دچار خفگی و اضطراب شوند. همین طور که میدانید؛ اضطراب هم باعث عدم توانایی تخمگذاری در بلدرچین ها می شود.

حتما بخوانید: ساخت قفس بلدرچین از 0 تا 100

تخمگذاری بلدرچین ها با نگهداری از آنها در بهترین مکان

تامین مکان مناسب برای نگهداری از بلدرچین های تخمگذار از اهمیت زیادی برخوردار است. مکانی که آرامش و سلامت آنها را تضمین کند. به سادگی تمیز شود و روند عادی زندگی بلدرچین ها را برهم نزند. همچنین بلدرچین ها در آن احساس امنیت کنند. و از شر شکارچیان رایج خود در امان باشند. در این شرایط تخمگذاری در آنها نه تنها مختل نمی شود؛ بلکه راندمان آن نیز افزایش می یابد. برای تامین مکان مناسب کافی است از قفس های استاندارد استفاده کنید.

استفاده از قفس استاندارد هم موارد فوق را تضمین می کند و هم عمل آبرسانی و دانه دهی به بلدرچین ها را سرعت می بخشد. همچنین با کمک قفس ها آبرسانی و دان دهی به آنها بهداشتی تر انجام می شود. به علاوه با استفاده از قفس فضای کافی در اختیار بلدرچین ها گذاشته می شود. در نتیجه بلدرچین دچار استرس نمی شود و به راحتی می تواند تخمگذاری کند.

تخمگذاری بلدرچین‌ها
تخمگذاری بلدرچین‌ها

تخمگذاری بلدرچین ها با کمک غذای غنی شده با کلسیم

وجود کلسیم در جیره ی غذایی برای تخمگذاری بلدرچین ها بسیار مهم است. پس تامین کلسیم کافی برای تخمگذاری بلدرچین ها ضروری است. برای این امر مهم می توانید پوسته های صدف خرد شده را در رژیم غذایی بلدرچین خود مخلوط کنید. پوسته صدف به طور کلی حاوی کلسیم زیادی است. استفاده از آن نه تنها در بهبود عملکرد تخمگذاری بلدرچین ها موثر است؛ بلکه موجب سالم ماندن هرچه بیشتر آنها خواهد شد.

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین در منزل

تخمگذاری بلدرچین ها با تامین نور کافی

وجود نور کافی نیز برای تخمگذاری بلدرچین ها یکی از فاکتور های اساسی است. بنابراین شما باید به پرندگان خود اجازه دسترسی به نور را بدهید یا به عبارتی نور کافی را برای آنها تامین کنید. برای این کار می توانید چراغ ها را نزدیک قفس آنها آویزان کنید یا قفس آنها را به یک منطقه آفتابگیر منتقل کنید. البته مراقب باشید؛ تابش آفتاب به صورت مستقیم نباشد. و یا به گونه ای نباشد؛ که بلدرچین ها دچار کم آبی یا بیماری شوند. به طور کلی وجود دوره روشنایی کافی و مناسب با تولید تخم بلدرچین رابطه مستقیم دارد. بلدرچین ها برای تخمگذاری به 14 الی 16 ساعت دوره روشنایی مفید در طول روز نیاز دارند. دقت کنید که این زمان افزایش نیابد. چرا که بلدرچین ها برای سالم ماندن و تخم گذاری بهتر به خواب و استراحت نیز نیاز دارند.

برای بهبود تخمگذاری بلدرچین‌ها زیاد مزاحم آنها نشوید.

سعی کنید بدون دلیل مزاحم بلدرچین ها نشوید و آرامش آنها را برهم نریزید. زیرا بلدرچین ها به طور کلی به فضایی آرام و ساکت احتیاج دارند. آنها مکان های آرام و بدون سر و صدا را ترجیح می دهند. بنابراین فراهم کردن چنین محیطی به آنها کمک می کند تا تخمگذاری و بازدهی بیشتر و بهتری داشته باشند. چرا که رفت و آمد بی دلیل برای آنها ایجاد مزاحمت کرده و باعث استرس بلدرچین ها می شود. در نتیجه رشد آنها متوقف می شود. زودتر بیمار می شوند و تخم گذاریشان مختل خواهد شد. شاید مفید باشد بدانید؛ که استفاده از قفس بلدرچین نه تنها به شما کمک می کند؛ تا در نیروی کار صرفه جویی کنید؛ بلکه مانع رفت و آمدهای غیر ضروری به محل زندگی بلدرچین ها می شود. در نتیجه با کمک قفس تخم گذاری در آنها مختل نخواهد شد.

افزایش تخمگذاری بلدرچین‌ها با محافظت صحیح از آنها

تخمگذاری بلدرچین‌ها
تخمگذاری بلدرچین‌ها

سعی کنید شکارچیان رایج بلدرچین را از آنها دور نگه دارید. به ویژه اجازه ندهید گربه ها یا سگ های خانگی در اطراف بلدرچین ها بچرخند. آنها به طور غریزی وجود شکارچیان را در اطراف خود تشخیص می دهند و دچار ترس شدید می شوند. همین امر باعث می شود؛ که نتوانند غذا و آب کافی مصرف کنند در نتیجه نه تنها بیمار می شوند؛ بلکه دیگر توانایی تخمگذاری نخواهند داشت. رعایت این امر به حدی مهم است؛ که شما باید مراقب باشید؛ تا حتی صدای این حیوانات به گوش بلدرچین های شما نرسد.

افزایش تخمگذاری بلدرچین‌ها با رعایت اعتدال در تمیز کاری

بهداشتی بودن محل زندگی بلدرچین ها ضروری است؛ اما در این امر زیاده روی نکنید. تمیز کردن پی در پی و مداوم غالباً موجب تنش، ترس و استرس بلدرچین ها می شود. در نتیجه آرامش آنها مختل شده و هرگز قادر به تخمگذاری نخواهند بود. خوب است که محل زندگی آنها را هفته ای یکبار یا هر 2 هفته یک بار تمیز کنید. این وعده های تمیز کاری شامل فیدر یا آبخوری آنها نمی شود. ضروری است؛ که آبخوری ها را به طور منظم استرلیزه کنید. استفاده از قفس استاندارد به شما کمک می کند تا به سادگی محل زندگی بلدرچین ها را تمیز کنید. چون اغلب قفس های بلدرچین به سینی فضولات مجهز هستند.

تخمگذاری بلدرچین‌ها
تخمگذاری بلدرچین‌ها

تامین آب سالم و تازه و افزایش تخمگذاری بلدرچین‌ها

در اختیار نهادن آب کافی سالم، تازه و بهداشتی در طول شبانه روز برای رشد و تخمگذاری بلدرچین ها ضروری است. بلدرچین ها بیشتر از دان به آب سالم نیاز دارند. آنها به طور مداوم در حال مصرف آب هستند. اگر عمل تخمگذاری بلدرچین ها دچار اختلال شده است. حتما آبرسانی به آنها را افزایش دهید؛ یا نحوه ی آبرسانی به آنها را تغییر دهید. بهترین نوع آبرسانی به بلدرچین ها استفاده از سیستم های آبخوری نیپل است. استفاده از این آبخوری ها بهداشتی تر و راحت تر است. همچنین با استفاده از آنها عمل آبرسانی مداوم، آرامش بلدرچین ها را بر هم نمی زند.

حتما بخوانید: سود حاصل از پرورش بلدرچین

سخنی با مخاطب

فاکتورهای ذکر شده از مهمترین عواملی هستند؛ که به شما کمک می کنند؛ تا استرس و ترس را از بلدرچین های خود دور نگه دارید و عمل تخمگذاری را به آنها برگردانید. به همین جهت رعایت آنها برای داشتن گله ی بلدرچین سالم ضروری است. هرچند که استفاده از قفس استاندارد مشکلات موجود را تا حد زیادی کاهش می دهد و عمل تخمگذاری بلدرچین ها را بهبود می بخشد. نظر شما چیست؟! آیا تا کنون به چنین مشکلی برخورد کرده اید. یا راه حل بهتری برای حل این مشکل دارید؟ خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

24 پاسخ

 1. سلام من ۴بلدرچین ماده دارم یه جای همیشه سایه داخل حیاط هستن قفس ۷۰ در ۷۰ .اوایل ک آمده بودن روزی ۳ تا میذاشتن الان چهار روز ۱تخم هم نداشتن .دانه مخصوص و. گاهی خیار رنده شده میدم .مشکل از کجاست

 2. سلام
  من 200 عدد جوجه بلدرچین یک روزه تهیه کردم و از خوراک مخصوص 0 تا 2 هفتگی، 3 هفتگی تا 6 هفتگی، تخم گذار استفاده کردم.
  با وجود اینکه شرایط محیطی ( نور، دما، نظافت، آب ) مناسب است، از 100 عدد بلدرچین ماده روزانه فقط 8 تخم جمع آوری میشه.
  1) برنامه نوری هم از طلوع آفتاب تا ساعت 22:00 هست. از ساعت 16:00 لامپ سالن روشن میشه ( نور سفید و حدود 1 متر و 30 سانتی متر بالاتر از سقف قفس ها)
  2) برنامه تغذیه هم 7 ، 11 ، 15 ، 19 هست.
  3) به دلیل اینکه پنجره صبح تا شب باز هست (شب ها پنجره ها بسته هستند) فن سالن خاموش است.
  4) برای رشد جوجه ها از حلقه رشد استفاده کردم.
  آیا امکان داره که در زمان 0 تا 6 هفتگی بیش از حد به آنها دان داده باشم ( که باعث چربی گرفتن و عدم تخم گذاری شود)؟
  یا اینکه برنامه نوری در زمان 0 تا 6 هفتگی مشکل داشته است ؟( بعد از روز دهم روزی 2 ساعت تاریکی دادم برای ایجاد 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت تاریکی)
  از “سی ام دی لاک” هم برای افزایش تخم گذاری استفاده کردم اما تاثیری نداشت.
  می خواستم بدونم که کجا اشتباه کردم و اگر این مشکل قابل حل نیست از گوشتشون استفاده کنم.

 3. درود بر شما
  ۹ عدد بلدرچین دارم ۲ نر ۷ ماده نزدیک به ۴ ماهه که هنوز تخم نمیزارند و براشون از لحاظ تغذیه غذای های مخصوص خودشون را فراهم می‌کنم و فضاشون هم ۱m . 1m هستش علت اینکه تخم نمی‌زارند چیه؟

  1. سلام دوست عزیز، باید سنشون از 45 روز بیشتر باشه
   دان مخصوص بلدرچین تخمگذار بدید بهشون و دمای محیط رو هم بین 24 الی 26 درجه سانتی گراد تنظیم کنید

 4. سلام من دوتا بلدرچین دارم که ده تا تخم گذاشت ولی الان دیگه ۱۳ روزه که تخم نمی ذارن آب و دون هم ۲۴ساعت دارن و نور خورشید روزانه فضل ولی تخم نمی ذارن کمک کنید

 5. سلام من ۵ تا بلدرچین دارم که ۲ تا نر و ۳ تا ماده ان
  یه ماده دوبار تخم کرد و تخم سومی رو چند روز بعد
  و دیگه تخم نکرد
  چیکار کنم
  فضاشون بزرگه اب دارن با دون پارس تغذیه میکنن و بعضی وقتا بهشون سبزی (کاهو کرفس و اشغال سبزی ) میدم
  ولی بازم تخم نمیکنن😐🤷‍♂️
  چیکار کنم؟؟؟؟؟

  1. سلام علت های زیادی میتواند داشته باشد…
   ۱)تغذیه
   ۲)دمای محیط
   ۳)نژاد
   ۴)روشنایی محیط
   ۵) لانه تخم گذاری
   ۶)رطوبت
   ۷)استرس
   ۸)بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.
   این چند مورد را اگر رعایت کنید تخمگذاری ادامه پیدا میکند فضایی که استفاده میکنید فوضولات را جمع آوری میکنید؟
   با احترام.

   1. سلام من دوتا بلدرچین ماده دارم بیشتر از پنجاه روزه نگه داشتم دان تخمگذار بلدرچین میدم اما تخم نمی‌گذارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست