غذای بوقلمون

غذای بوقلمون

Rate this post

بوقلمون ها از جمله طیوری محسوب می شوند که به خاطر داشتن گوشت و تخم باکیفیت و پرخاصیت از بازار فروش مناسبی برخوردار هستند و پرورش‌دهندگان تمایل بالایی برای پرورش این دست از طیور دارند. علاوه بر این از آنجا که ضریب تبدیل غذایی بوقلمون ها مناسب است و در هفته های نخستین یک به سه است. می توان سود مناسبی را از پرورش این نوع از طیور کسب کرد. یکی از مهمترین مولفه هایی که به هنگام پرورش این دست از طیور مورد توجه قرار می گیرد غذای بوقلمون ها است. بوقلمون ها در طول دوران پرورش خود و با توجه به گوشی یا تخم گذار بودن به مقدار متفاوتی از مواد غذایی نیاز دارند.

بنابراین ما در این مطلب از مجموعه « پرآور» قصد داریم به مسئله تغذیه بوقلمون ها و عوامل موثر و تاثیرگذار در رشد بهتر آنها بپردازیم. چنانچه خواهان کسب اطلاعات در این زمینه هستید می توانید ما را تا پایان این مطلب همراهی بفرمایید. همچنین شما برای خواندن این مطلب به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

اهمیت غذای بوقلمون و تغذیه صحیح آنها

بوقلمون های گوشتی و یا بوقلمون های تخم گذار برای انجام فعالیت های خود به مواد غذایی غنی نیازدارند. دان بوقلمون ها به طور عمده باید شامل برخی از منابع غذایی اصلی و مهم باشد. این مواد اصلی شامل پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، اسید آمینه، مواد معدنی و آب می باشد. وجود چنین ترکیباتی در دان مصرفی بوقلمون ها برای رشد و پرورش آنها ضروری است و اغلب مواد غذایی مذکور در دانه های مغذی موجود می باشد. کلیه این ترکیبات نامبرده به بدن بوقلمون ها می رسد و بوقلمون ها در طی فعالیت های خود عمل هضم و جذب مواد غذایی را انجام می دهند. متخصصان پرورش بوقلمون معتقدند مقدار این ترکیبات در مواد غذایی و دانه های مصرفی بوقلمون ها باید تعیین شده و در حد مجاز باشد تا بهترین عملکرد را داشته و موجب پرورش صحیح بوقلمون ها شود.

همچنین لازم است که بدانید مقدار هر یک از مواد ذکر شده باید به تناسب یکدیگر باشد و در حد مجاز در دان بوقلمون ها ترکیب شود به علاوه متخصصان تغذیه بوقلمون معتقدند که مقدار جیره غذایی بوقلمون ها در سن و هفته های مختلف زندگیشان متفاوت است. این امر در حالی رخ می‌دهد که تهیه مواد غذایی غنی برای بوقلمون ها باید برای پرورش دهنده صرفه اقتصادی داشته باشد و در نهایت موجب سودآوری پرورش‌ دهنده شود.

مواد اصلی غذای بوقلمون

به طور کلی غذای بوقلمون باید شامل شش ماده اصلی باشد. این شش ماده اصلی عبارتند؛ از پروتئین خام، هیدرات های کربن، چربی های مفید موجود در دان، ویتامین ها، نمک، و کلسیم.

غذای بوقلمون
غذای بوقلمون

حتما بخوانید: تعیین جنسیت بوقلمون

غذای بوقلمون و ویتامین های ضروری موجود در آن

از جمله مواد غذایی ضروری برای پرورش بوقلمون ها وجود ویتامین در دان آنها است. ویتامین های متنوعی باید در دان مصرفی بوقلمون ها وجود داشته باشد. برخی از متخصصان تغذیه معتقدند که حداقل باید بیش از ۱۰ نوع ویتامین در جیره غذایی بوقلمون ها به کار رفته باشد. مهمترین ویتامین هایی که بوقلمون ها برای رشد و نمو در به آن نیاز دارند گروه ویتامین های A، C، D،E و B هستند.

غذای بوقلمون و کلسیم موجود در آن

وجود کلسیم در مواد غذایی بوقلمون ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر به ویژه برای بوقلمون های تخمگذار اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که بوقلمون های تخم گذار در طی مراحل تخم گذاری خود دچار کمبود کلسیم می شوند لازم است بدانید که ماده اصلی پوسته تخم بوقلمون کلسیم است. بنابراین بهتر است که ماده غذایی مورد استفاده آنها سرشار از کلسیم باشد کلسیم همان ماده معدنی است که به صورت طبیعی در سیستم بدن بوقلمون ها وجود دارد و با تغذیه این ماده در بدن آنها تقویت شده و مانع بروز بیماری و مرگ زودرس بوقلمون ها می شود. عدم وجود کلسیم به اندازه مناسب در جیره غذائی بوقلمون ها موجب می شود که بوقلمون های تخمگذار کلسیم مورد نیاز برای تخمگذاری را از بدن خود دریافت کنند و همین امر منجر به شکنندگی استخوان بدن بوقلمون ها و صدمه سریع به آنها می شود.

به همین جهت وجود کلسیم به اندازه کافی در زندگی بوقلمون ها بسیار تاثیرگذار چرا که بوقلمون ها جزو پرندگان سنگین وزن بزرگ اندام هستند که توجه به رشد استخوان بندی و اسکلت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر نقش کلسیم در دان مصرفی بوقلمون ها بسیار بیشتر از ساير مواد مغذی است. لازم است که بدانید برای جذب بهتر کلسیم در بدن بوقلمون ها بهتر است از برخی از مواد مکمل و جذب کننده کلسیم مثل فسفر یا ویتامین D استفاده کنید.

غذای بوقلمون و نمک موجود در آن

یکی دیگر از مواد غذایی مورد نیاز بدن بوقلمون ها نمک است نمک ها باید به اندازه مجاز در جیره غذایی بوقلمون ها استفاده شود و مقدار نمک مورد استفاده در جیره غذایی بوقلمون ها ارتباطی مستقیم با مقدار شوری آب آشامیدنی آنها دارد. وجود نمک در جیره غذایی بوقلمون ها باعث ایجاد تعادل الکترولیتی در بدن آنها می شود حفظ تعادل مقدار نمک استفاده شده در تغذیه بوقلمون ها اهمیت زیادی دارد چرا که زیاده‌روی در مصرف آن موجب بروز بیماری‌ هایی مثل اسهال و مسمومیت در آنها می شود.

غذای بوقلمون و چربی های موجود در آن

استفاده از چربی های حیوانی و گیاهی در دان بوقلمون ها ضروری است. چربی‌های حیوانی را معمولاً از پیه، دنبه، روده احشام و غیره تهیه می‌کنند و چربی های گیاهی را از روغن دانه آفتابگردان یا سویا تهیه می ‌کنند. وجود چربی ها در جیره غذایی بوقلمون ها موجب می شود که آنها انرژی کافی برای تحرک و زندگی را داشته باشند. همچنین چربی موجود در دان بوقلمون ها باید تازه باشد در غیر این صورت موجب فاسد شدن سریع دانه های مصرفی بوقلمون ها مي شود. لازم به ذکر است که در دان های استاندار بوقلمون بیشتر از چربی های گیاهی استفاده می شود.

غذای بوقلمون
غذای بوقلمون

حتما بخوانید: خواص و مضرات تخم بوقلمون

غذای بوقلمون و هیدرات های کربن موجود در آن

هیدرات های کربن به همراه چربی های موجود در دانه موجب تامین انرژی بدن بوقلمون ها می شود به همین جهت وجود آن ها در جیره غذایی بوقلمون ها از اهمیت زیادی برخوردار است. تعدادی از هیدرات های کربن مورد استفاده در جیره غذای بوقلمون ها شامل ذرت، برنج، گندم، ارزن و جو می شود.

غذای بوقلمون و پروتئین موجود در آن

پروتئین از جمله مواد غذایی است که باید در دان بوقلمون ها وجود داشته باشد. هر چند که وجود پروتئین نشانگر کیفیت و ارزش غذایی بالا یک دان نیست ولی وجود آن در ماده غذایی بوقلمون ها جزو ضروریات است. پروتئین ها مواد آلی هستند که از به هم پیوستن تعداد بالایی از اسیدهای آمینه تشکیل می‌شود. مصرف اسیدهای آمینه سالم برای رشد و زنده مانی بوقلمون ها ضروری است و باید حتما دردانه مصرفی آنها وجود داشته باشد. چرا که بدن آنها به خودی خود قادر به تولید این ماده غذایی نیست چنانچه مقدار پروتئین موجود در مواد غذایی بوقلمون ها متعادل و تنظیم شده نباشد امکان بروز بیماری و تلفات در میان آنها بیشتر می شود.

بهترین غذای بوقلمون

بهترین غذای بوقلمون به دانه هایی گفته می شود که ضمن اینکه استفاده از آن برای پرورش دهنده صرفه اقتصادی دارد بلکه موجب رشد و سالم ماندن بوقلمون ها می ‌شود. پرورش‌دهندگان برخی دانه مصرفی بوقلمون ها را به صورت آماده و از مراکز معتبر خریداری می‌کنند و برخی دیگر نیز خود اقدام به تولید دان مصرفی بوقلمون ها می کنند. به این صورت که ابتدا مواد خام آن را خریداری و سپس به کمک میکسر و آسیاب ها و فرمول هایی از پیش تعیین شده که از متخصص مربوطه دریافت کرده‌اند دان مصرفی بوقلمون ها را تولید می کنند. چنانچه خود قصد تهیه دان مصرفی بوقلمون ها را دارید لازم است که با توجه به فرمولی که در اختیار دارید مواد مذکور را ترکیب و مخلوط کنید. از جمله موادی که برای تولید دان مصرفی بوقلمون ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از؛ دانه های ذرت، سویا، سبوس، کلسیم، کربنات هیدرات و غیره.

لطفاً این نکته را مد نظر قرار دهید که چنانچه دان مصرفی بوقلمون ها را به صورت آماده خریداری می‌ کنید حتماً از تازه بودن و سالم بودن آنها و معتبر بودن مرکز خرید خود اطمینان حاصل کنید. تا در صورت مشاهده هرگونه مشکلی آن را مرجوع کنید. چرا که مواد غذایی فاسد به سرعت موجب بیماری و تلفات میان گله بوقلمون می شود. همچنین لازم است که مجموعه مشخصات دان خریداری شده به صورت برچسب و یا برشور همراه با دان بوقلمون باشد. از جمله مشخصات درج شده بر روی دان های آماده عبارت‌اند از: تاریخ تولید، تاریخ انقضا، مشخص کردن درصد هریک از مواد به کار رفته در این محصول، برگه آنالیز آزمایشگاهی و…

ویژگی های دان بوقلمون سالم

بهترین دان مصرفی بوقلمون ها باید به گونه‌ای باشد که مقدار انرژی بدن بوقلمون ها را تامین کند. هرچه انرژی موجود در دانه بیشتر باشد بوقلمون ها غذای کمتری مصرف می کنند. همچنین دان مصرفی بوقلمون ها باید مقاومت بدنی بوقلمون ها را در مقابل بیماری ها افزایش دهد به علاوه یک دان مغذی مناسب بوقلمون باید تناسبی متعادل از انواع مواد غذایی را در خود داشته باشد و از فرم و شکل مناسب برخوردار باشد.

لازم است بدانید بوقلمون ها توانایی چشایی بالایی ندارند. در نتیجه در میان دانه ها، دان هایی را انتخاب می کنند که درشت تر هستند به همین جهت لازم است که فرم دانه های مخلوط شده یک اندازه باشد تا بوقلمون ها از کلیه مواد غذایی استفاده نمایند. همچنین بوقلمون هایی که هنوز به بلوغ نرسیده اند و یا به اصطلاح نیمچه بوقلمون هستند از دانه‌ های پلت شده استفاده می‌ کنند اما به مرور که بوقلمون ها بزرگ تر شدن از دانه های کامل استفاده می کنند. استفاده از دان های پلت شده به صورت مداوم در طول دوره پرورش برای پرورش دهنده صرفه اقتصادی ندارد.

نحوه تغذیه بوقلمون های خانگی

چنانچه به نگهداری از بوقلمون های خانگی علاقه مند هستید و یا تعدادی از این بوقلمون ها را در خانه پرورش می دهید می توانید برای تغذیه آنها دان های آماده سالم را خریداری کنید و در کنار آن از برخی از مواد غذایی مثل علوفه و انواع سبزیجات همچون کاهو، کلم، چمن تازه و غیره استفاده کنید. لطفاً به هنگام خرید دانه‌های آماده به تاریخ انقضاء آن توجه کنید.

تفاوت غذای جوجه بوقلمون ها با بوقلمون های بالغ

همواره نگهداری از جوجه بوقلمون ها در مقایسه با بوقلمون های بالغ مقداری سخت تر و به دقت عمل بیشتری نیاز دارد. چرا که جوجه بوقلمون ها نسبت به بوقلمون های بالغ سریع تر دچار بیماری و تلفات می‌ شوند. به همین جهت باید فاکتورهای محیطی مورد نیاز را برای رشد بهتر و بالا بردن مقاومت بدنی آنها به کار ببرید. یکی از این فاکتورها تغذیه مناسب جوجه بوقلمون ها است.

جوجه بوقلمون ها معمولاً دستگاه گوارشی حساسی دارند و اگر به تغذیه آنها توجه ویژه ای نشود دچار مشکلات گوارشی می شوند و پس از آن جوجه ها دچار بیماری و تلفات خواهند شد. شایع‌ ترین علت مرگ و تلفات در میان جوجه بوقلمون ها کمبود چربی و یا همان لیپیدهای موجود در دان مصرفی آنها است. به همین جهت هنگام خرید دان برای آنها مراقب باشید که درصد چربی موجود در ماده غذایی را متناسب با سن جوجه بوقلمون خود خریداری کنید. چراکه خشکی غذای بوقلمون ها موجب انسداد روده در آنها و پس از آن تلفات جوجه ها خواهد شد.

لازم است بدانید که جوجه بوقلمون ها نباید تا قبل از سن ۸ هفتگی یا ۶ هفتگی خود از دان های پلت شده استفاده کنند. از آنجا که سیستم گوارشی جوجه بوقلمون ها بسیار حساس است از جیره غذایی آردی برای تغذیه جوجه بوقلمون ها استفاده می شود. جیره غذای آردی همان غذای آماده است که آن را له کرده‌اند تا مصرف آن برای جوجه ها راحت‌تر باشد.

غذای بوقلمون ها در زمان جوجه کشی

تغذیه بوقلمون ها در زمان جوجه کشی بسیار پر اهمیت است. چرا که هرگونه نوسانات در تغذیه آنها بر تولید تخم های نطفه دار توسط آنها تاثیر مستقیم دارد. به همین جهت لازم است که تغذیه جوجه بوقلمون ها قبل از زمان شروع تخمگذاری و تا پایان آن به صورت یکنواخت و مرتب انجام گیرد تا هیچ گونه اختلالی در عمل جوجه کشی بوقلمون ها رخ ندهد. همچنین استفاده از برخی ترکیبات مثل مولتی ویتامین ها می تواند بر عملکرد تخم گذاری بوقلمون ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

غذای بوقلمون
غذای بوقلمون

حتما بخوانید: آموزش جوجه کشی بوقلمون

غذای بوقلمون و مکمل های ضروری در کنار آن

همانطور که پیش تر ذکر شد ماده غذایی که بوقلمون ها از آن استفاده می کنند سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی، هیدرات های کربن، نمک و غیره است. دان های سالم که از این مواد تشکیل می شوند برای اینکه کامل تر باشند و بهتر به رشد بوقلمون ها کمک کنند باید در کنار برخی از مکمل ها مورد استفاده قرار گیرند. بوقلمون ها در کنار ماده غذایی اصلی دست‌کم به ۱۳ نوع ماده معدنی احتیاج دارند. تعدادی از مواد معدنی رایج که برای رشد بوقلمون ها مفید هستند عبارتند از: فسفر، سدیم، منیزیم، کلر، پتاسیم، آهن، ید، سلنیوم، مس و غیره. همچنین برخی از مواد غذایی که برای تامین کلسیم و فسفر بدن بوقلمون ها مفید هستند. شامل پودر صدف، پودر ماهی، نمک، سنگ آهک، پودر استخوان و… می شود.

مقدار مصرف غذای بوقلمون

مقدار دان مصرفی بوقلمون ها با توجه به سن آنها صورت می‌گیرد. بوقلمون ها در هفته ‌های نخستین سن خود از دان بیشتری نسبت به سایر هفته ‌های دیگر استفاده می ‌کنند. هر چند فاکتورهای دیگری همچون؛ مقدار استرس، کیفیت دان مصرفی، انرژی موجود در دان مصرفی، دما و غیره می‌تواند بر مقدار مصرف آنها تاثیرگذار باشد. برخی از پرورش دهندگان با تجربه مقدار مصرف دان بوقلمون ها را به عنوان معیاری جهت تضمین سلامت بوقلمون ها در نظر می گیرند. بنابراین در صورتی که دان مصرفی آنها کاهش یا افزایش پیدا کند می توانند تشخیص دهند که بوقلمون ها دچار بیماری شده اند و یا دانی که در اختیار آنها قرار دادن از کیفیت مناسب برخوردار نیست و همچنین احتمال این را می دهند که ارتفاع دانخوری ها مناسب نبوده و با اندازه قد بوقلمون ها تنظیم نیست.
لازم است بدانید که به طور میانگین بوقلمون ها از ابتدای تولد تا ۲۰ هفتگی خود نزدیک به ۳۰ کیلوگرم دان سالم و استاندارد مصرف می کنند. به علاوه غذای بوقلمون ها در ابتدایی روزهای تولد شامل استارترها می باشد که بیشترین پروتئین را در خود جای می دهد.

غذای بوقلمون و هزینه آن برای پرورش دهنده

برای اینکه پرورش بوقلمون، برای پرورش دهنده سود و صرفه اقتصادی داشته باشد لازم است که غذای بوقلمون مورد استفاده نه تنها شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن بوقلمون ها باشد بلکه باید تهیه آن برای پرورش دهنده به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. بنابراین بهتر است که مقدار دانی که در اختیار بوقلمون ها قرار می دهید با توجه به نیاز سنی و نژاد آنها صورت گیرد. استفاده از قفس های صنعتی از آنجا که مجهز به سیستم دانخوری خارج از قفس است در طول دوران پرورش بوقلمون برای پرورش دهنده صرفه اقتصادی خواهد داشت. چرا که با کمک این قفس ها، بوقلمون ها امکان ریخت و پاش دان ها را به هنگام مصرف ندارند. بنابراین به اندازه متعادل دان مصرفی در اختیار همه بوقلمون ها قرار می گیرد.

به علاوه این امر در حالی رخ می دهد که امکان آلودگی دان های مصرفی با کمک قفس های صنعتی به حداقل ممکن می‌رسد. در نتیجه بوقلمون ها دچار بیماری نمی شوند و پرورش دهنده هزینه کمتری را برای خرید دارو و آنتی بیوتیک صرف می کند.

سخنی با مخاطب

مخاطب گرامی شما در این مطلب از مجموعه ی « پرآور » با انواع غذای بوقلمون، مواد ضروری موجود در غذای بوقلمون، نحوه تغذیه صحیح آنها، نحوه تولید غذای بوقلمون و نحوه خرید غذای آماده بوقلمون و… آشنا شدید. چنانچه در زمینه پرورش بوقلمون، خرید قفس های صنعتی مخصوص پرورش بوقلمون و یا نحوه صحیح تغذیه بوقلمون ها نیازمند کسب اطلاعات بیشتر هستید. میتوانید سوال خود را در قسمت درج نظرات ثبت کنید تا کارشناسان ما به صورت کاملا تخصصی جوابگوی شما باشند.

سوالات متداول

مواد اصلی غذای بوقلمون چیست؟

به طور کلی غذای بوقلمون باید شامل شش ماده اصلی باشد. این شش ماده اصلی عبارتند؛ از پروتئین خام، هیدرات های کربن، چربی های مفید موجود در دان، ویتامین ها، نمک، و کلسیم.

مهمترین ویتامین هایی که بوقلمون ها برای رشد به آن نیاز دارند؟

گروه ویتامین های A، C، D،E و B

بهترین غذای بوقلمون چیست؟

دانه های ذرت، سویا، سبوس، کلسیم، کربنات هیدرات و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.