جوجه کشی بوقلمون

آموزش جوجه کشی بوقلمون

Rate this post

دستگاه جوجه کشی بوقلمون

ابتدا باید یک دستگاه جوجه کشی بوقلمون یا همان انکوباتور مناسب انتخاب کنید. چندین نوع مختلف انکوباتور وجود دارد، اما کار همه با هم یکسان میباشد.

پس مهم ترین نکته در انتخاب دستگاه جوجه کشی بوقلمون، اندازه و ظرفیت آن میباشد.

 توجه داشته باشید که بوقلمون ها به طور متوسط 2 تا 3 تخم در هفته میگذارند، بنابراین با توجه به مقدار جوجه ای که میخواهید داشته باشید و مقدار بودجه ی خود، یک دستگاه مناسب را خریداری کنید.

دستگاه جوجه کشی برای هر نوع پرنده ای قابل استفاده میباشد، بنابراین نیازی نیست که به دنبال دستگاهی خاص برای بوقلمون باشید.

دستگاه جوجه کشی بوقلمون

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین گوشتی از جوجه کشی تا کشتار

استفاده از دستگاه جوجه کشی بوقلمون

24 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها، انکوباتور را در یک اتاق با دمای ثابت تنظیم کنید. همچنین به آن زمان زیادی بدهید تا گرم شود و با رطوبت محیط تطبیق پیدا کند.

پس مهم است که برای پیشگیری از صدمه به تخم بوقلمون ها، قبل از گذاشتن تخم ها درون آن، دستگاه را تنظیم کنید.

برای افزایش رطوبت دستگاه، قسمت زیرین آن را باید با آب پر کنید. حداقل 1 تا 2 فنجان (120 میلی لیتر) آب تمیز را درون آن بریزید.

برای تغییر سطح رطوبت جوجه کشی بوقلمون، مقدار آب موجود در مخزن را کم یا زیاد کنید.

دمای انکوباتور را روی 99.5 درجه فارنهایت (37.5 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.

برای نتیجه ی بهتر، از یک دماسنج بلند استفاده کنید. دماسنج باید حداقل حدود 5 سانتیمتر از تخم ها فاصله داشته باشد. اما همه دستگاه های امروزی دارای دماسنج نیز میباشند.

تخم ها باید درون دستگاه بچرخند، تا مواد درون آن ها به دیواره ی تخم نچسبد. بنابراین برای رشد بوقلمون ها باید تخم ها به درستی چرخانده شوند.

با یک مداد معمولی همانند تصویر روی آن ها علامت بزنید تا چرخش آن ها را پیگیری کنید.

هنگامی که قصد چرخاندن دارید میتوانید با دنبال کردن علامت ها، آن ها را دقیقاً 180 درجه بچرخانید.

در جوجه کشی بوقلمون، هرگز از مداد رنگی، قلم یا نشانگرهای دیگر استفاده نکنید زیرا آن ها دارای مواد شیمیایی هستند که قادرند در پوسته ی تخم ها نفوذ کرده و به بوقلمون ها آسیب برسانند.

تخم مرغ ها را به آرامی در دستگاه جوجه کشی طوری قرار دهید که همه ی آن ها جهتی یکسان داشته باشند.

تخم مرغ ها را باید دست کم 3 بار در روز و تا 25 روز بچرخانید.

باید توجه داشت که چرخاندن تخم ها در موارد با تعداد زیاد تخم بوقلمون فرایندی وقت گیر در جوجه کشی بوقلمون است، بنابراین اگر تخم های زیادی دارید تهیه ی انکوباتور با چرخش اتوماتیک بسیار با صرفه میباشد.

دستگاه جوجه کشی

حتما بخوانید : تشخیص سن بلدرچین

بررسی وضعیت جوجه بوقلمون ها

بعد از گذشت 1 هفته با استفاده از یک چراغ قوه، میتوانید زنده بودن جوجه های درون تخم را آزمایش کنید، اینکار به شما این امکان را میدهد تخم های سالم را شناسایی کنید.

به این منظور چراغ قوه را به پوسته ی تخم ها نزدیک کنید. در این صورت جنین بوقلمون قابل مشاهده است.

قسمت بزرگتر و بر آمده تر تخم ها شکم مانند، تیره و باریک به نظر میرسد. اگر رگ های مشخصی مشاهده نکردید، احتمال آن زیاد است که تخم بوقلمون قابل دوام نیست و باید دور ریخته شود.

در داخل تخم های ناسالم معمولاً حلقه هایی سیاه یا قرمز نیز وجود دارد.

بعضی از جنین ها دیر رس هستند، پس اگر از زنده ماندن آن ها اطمینان ندارید، مدتی صبر کنید و آن ها را نگه دارید.

اگر جنین در حال رشد است اما شما هنوز رگ های قابل توجهی را مشاهده نمی کنید، باز هم صبر کنید و بدون این که تخم ها را بچرخانید، سه روز دیگر نیز صبر کنید تا بوقلمون ها از تخم بیرون بیایند.

هچ جوجه بوقلمون

حتما بخوانید : واکسن مرغ

تولد جوجه بوقلمون ها

دما را تا حدود 99 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) کاهش دهید. رطوبت را تا 75٪ افزایش دهید.

در این تنظیمات ، بوقلمون ها آماده هستند تا از تخم های خود بیرون بیایند، بنابراین تخم ها را به هیچ وجه به بیرون انتقال ندهید.

اگر جوجه ها را هنگام بیرون آمدن مشاهده کنید متوجه خواهید شد آن ها کوچک اند و پف دارند اما 28 روز بعد، جوجه ها سالم و خشک خواهند شد.

در پایان جوجه کشی بوقلمون هنگامی که بوقلمون ها بیرون می آیند، این امکان هست که تخم های دیگر را حرکت دهند و باعث چرخش آن ها شوند پس در این هنگام نیز برای بازگرداندن تخم ها به حالت قبل از مداد برای علامت زدنشان استفاده کنید.

بوقلمون های تازه متولد شده را به یک برودر منتقل کنید و آن را گرم نگه دارید همچنین داخل آن غذا ریخته و کاسه ای آب را درون آن بگذارید.

در جوجه کشی بوقلمون بسیار مهم است که 24 ساعت پس از تولد، خوردن و آشامیدن را به جوجه بوقلمون ها یاد بدهید تا بعد از آن به طور طبیعی تغذیه شوند و رشد کنند.

برای این کار، منقارهایشان را درون کاسه ی آب و به سمت غذا ها متمایل کنید و پیش از آن مطمئن شوید که در بینی آن ها غذا یا آب وارد نشود.

واکنش بوقلمون ها را نسبت به گرما بررسی کنید.

اگر آن ها دور هم و در مجاورت منبع گرما جمع شوند به این معنیست که دما بیش از حد سرد است، و اگر آن ها دور از منبع گرما دور هم جمع شوند نشانه ی آن است که محیط بیش از حد گرم میباشد.

شرایط جوجه کشی بوقلمون

حتما بخوانید : سرماخوردگی مرغ

16 پاسخ

 1. سلام
  خوب هستین
  خسته نباشید
  جوجه برای مرغ بهتر هست برای شروع بکار یا برای بوقلمون و یا قرقاول ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   هرکدام مزایای و معایبی دارند و انتخاب یکی از آن ها با توجه به نوع پرورش و هدف شما میباشد. با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.