دان شترمرغ

دان شترمرغ چیست + [ چه نوع دانی برای رشد شترمرغ مناسب است ]

5/5 - (1 امتیاز)

دان شترمرغ از مهمترین مواردی است که برای پرورش دهندگان این پرنده، بسیار مورد اهمیت می باشد. برای پرورش شترمرغ بایستی تغذیه از زمان تولد تا سن تولید مثل، مورد کنترل قرار گیرد. چرا که تغذیه شترمرغ با سایر پرندگان متفاوت است. بنابراین قبل از ایجاد مکانی برای پرورش، بایستی ابتدا آگاهی و شناخت کافی از تغذیه این پرنده به دست آورید. در واقع باید گفت که بیش از نیمی از هزینه های واحدهای پرورش شترمرغ، به تغذیه این پرنده اختصاص داده می شود. تغذیه غیر اصولی و نادرست باعث مشکلاتی مانند سوء تغذیه، انسداد روده ای و صدمه به بدن و پای شترمرغ می شود. برای آشنایی بیشتر با سایت پرآور همراه باشید. مطالعه این مطب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

ویژگی های دان شترمرغ

  1. دان شترمرغ معمولا به صورت پلت می باشد. چرا که دان پلت به دلیل هضم آسان تر، کاهش بیماری های تنفسی و حرکت کند از دستگاه گوارش، برای این پرنده مطلوب تر به نظر می رسد.
  2. دان شترمرغ با توجه به سن پرنده، از مواد مختلفی با درصدهای متفاوتی تشکیل شده است. در حقیقت سن شترمرغ بر نوع دان مصرفی تاثیرگذار خواهد بود.
  3. دان شترمرغ برای جوجه های این پرنده بسیار حساس است. زیرا در سه ماهه اول، شترمرغ ها تلفات زیادی خواهند داشت. جوجه ها تا یک ماهگی به 120 گرم غذا در روز نیاز دارند. همچنین در این زمان باید به بهداشت محیط زندگی جوجه ها و ظرف غذای آنها اهمیت داد.
  4. پس از این دوره، در دوره بعدی تغذیه شترمرغ ها نیز مقداری تغییر کرده و بایستی میزان انرژی در دان آنها افزایش یابد. در این دوره بایستی شترمرغ را برای دوره پرواری آماده کرد. خوراک آنها نیز نسبت به دوره قبل باید حدود ده تا یازده درصد افزایش یابد.
پرورش شترمرغ
پرورش شترمرغ

حتما بخوانید : چه عواملی بر سن تخمگذاری شترمرغ تاثیرگذار است؟!

جیره غذایی شترمرغ

شترمرغ هایی که به منظور تولید گوشت و چرم نگهداری می شوند، بایستی دارای جیره غذایی متفاوتی باشند. چرا که کیفیت گوشت و پوست این حیوان با تغذیه رابطه مستقیمی دارد. شترمرغ های نر به دلیل رشد سریع، بهتر است به صورت جداگانه از شترمرغ های گله ای نگهداری شوند. برای تولید مثل شترمرغ ها، تغذیه و دان شترمرغ بایستی از نظر کیفی و کمی مناسب باشد. چاق بودن و یا لاغر بودن و گرسنگی زیاد می تواند در عملیات تولید مثل این حیوانات تاثیرات نامطلوبی بگذارد. این دوره معمولا از یک سالگی پرنده شروع و تا تولید مثل آن ادامه دارد و خوراک روزانه آنها حدود 5 کیلوگرم است.

در فصل تولید مثل، میزان پروتئین و انرژی موجود در غذای این حیوان بایستی بیشتر از سایر دوران ها باشد. از سن 18 ماهگی به بعد شترمرغ ها آماده تولید مثل هستند. میزان یونجه خشک، ذرت، کلسیم، فسفات، پودر ماهی و استخوان، نمک و آب آنها بایستی تعیین شده و مشخص باشد.

دان شترمرغ
دان شترمرغ

حتما بخوانید : ویتامین های ضروری در پرورش شترمرغ

انواع تغذیه و دان شترمرغ

یک وعده غذایی مناسب برای پرورش شترمرغ، باید دارای پروتئین، ویتامین، مواد انرژی زا، آب و اسید آمینه باشد. به منظور تامین پروتئین و فیبر در بدن شترمرغ و افزایش گوشت و ساخت ماهیچه های آنها، بایستی از علوفه هایی نظیر یونجه در وعده های غذایی این حیوانات استفاده کرد. همچنین استفاده از سویا بدون پوست در دان جوجه ها نیز می تواند نیاز بدن آنها را به این موارد تامین کند. همچنین غلات باعث تامین انرژی در بدن این حیوانات می شود. یکی دیگر مواد ضروری در دان شترمرغ، وجود ویتامین ها است که به دو صورت محلول در آب و محلول در چربی به آنها داده می شود.

یکی از مکمل هایی که می توان در دان شترمرغ استفاده کرد، پودر استخوان ماهی است. این ماده به صورت آماده موجود بوده و می تواند نیازهای بدن حیوان به پروتئین را تامین کند. همچنین وجود کلسیم در وعده های غذایی، باعث استحکام در اسکلت این پرنده می شود. آب نیز در کنار دانه و غذا از اهمیت ویژه ای در پرورش این حیوان برخوردار است. در طول شبانه روز شترمرغ ها باید به مقدار کافی آب بخورند و بایستی به طراحی آبخوری برای آنها با توجه به تغییر فصل اهمیت داد. وجود اسید آمینه های مختلف در وعده های غذایی ضروری است. همچنین نمک برای تامین نیاز بدن جوجه های شترمرغ لازم است و مقدار آن در هر وعده از پنج درصد بیشتر نشود.

شما برای ما از دان شترمرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با دان شترمرغ آشنا کردیم. همچنین سعی کردیم به سوالات ذهنی شما در این باره پاسخ دهیم. نظرات و تجربیات خود در این زمینه را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به مخاطبین سایت پراور کمک کند تا در کسب و کار خود پیشرفت حاصل کنند. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید آن را با ما مطرح کنید تا گروه پشتیبانی ما در اسرع وقت به آنها جواب دهند. امیدواریم این مطلب از سایت پراور مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

سوالات متداول

چرا از دان پلت در جیره غذایی بوقمون استفاده می شود؟

دان شترمرغ معمولا به صورت پلت می باشد. چرا که دان پلت به دلیل هضم آسان تر، کاهش بیماری های تنفسی و حرکت کند از دستگاه گوارش، برای این پرنده مطلوب تر به نظر می رسد.

انواع تغذیه و دان شترمرغ را نام ببرید؟

یک وعده غذایی مناسب برای پرورش شترمرغ، باید دارای پروتئین، ویتامین، مواد انرژی زا، آب و اسید آمینه باشد. به منظور تامین پروتئین و فیبر در بدن شترمرغ و افزایش گوشت و ساخت ماهیچه های آنها، بایستی از علوفه هایی نظیر یونجه در وعده های غذایی این حیوانات استفاده کرد. همچنین استفاده از سویا بدون پوست در دان جوجه ها نیز می تواند نیاز بدن آنها را به این موارد تامین کند. همچنین غلات باعث تامین انرژی در بدن این حیوانات می شود.

جیره غذایی شترمرغ در فصل تولید مثل به چه صورت است؟

در فصل تولید مثل، میزان پروتئین و انرژی موجود در غذای این حیوان بایستی بیشتر از سایر دوران ها باشد. از سن 18 ماهگی به بعد شترمرغ ها آماده تولید مثل هستند. میزان یونجه خشک، ذرت، کلسیم، فسفات، پودر ماهی و استخوان، نمک و آب آنها بایستی تعیین شده و مشخص باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.