ویتامین شترمرغ

ویتامین های مورد نیاز شترمرغ

Rate this post

شترمرغ یکی از پرندگان سودده و زود بازده است که گوشت و تخم آن در سالهای اخیر بسیار مورد توجه هموطنانمان قرار گرفته است. برای این که بتوانید گوشت و تخم شتر مرغ را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ارائه کنید، باید ویتامین های مورد نیاز شترمرغ را تهیه نمایید. چنانچه با این موضوع آشنا نیستید و دوست دارید اطلاعات خود را بالا ببرید تا انتهای مطلب با سایت پراور همراه باشید. سایت پراور در این مطلب صفر تا صد ویتامین های مورد نیاز شترمرغ را مورد بررسی قرار داده است. با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 4 دقیقه زمان نیاز دارد.

مهم بودن ویتامین شترمرغ

شترمرغ یکی از پرندگانی است که جیره غذایی متفاوت از سایر پرندگان دیگر دارد. داشتن یک جیره غذایی مناسب و متشکل از انواع مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز می تواند تاثیر چشمگیری در رشد مطلوب پرنده داشته باشد. انواع ویتامین ها در پرورش شترمرغ، علاوه بر تاثیر مثبت در رشد، منجر به ارتقا کیفیت تولید مثل و گوشت پرنده می گردد. پرورش شترمرغ در سنین مختلف نیاز به ترکیب غذایی متفاوت دارد. جیره غذایی مناسب در کیفیت پوست و گوشت شترمرغ تاثیر زیادی دارد. کیفیت تخم شترمرغ و باروری از دیگر مواردی است که رابطه مستقیم با برنامه غذایی پرنده دارد.

انواع ویتامین شترمرغ به عنوان مواد غذایی ضروری و مورد نیاز پرنده، نقش مهمی در تامین نیازهای پرنده دارد. وجود مقادیر کم ویتامین در برنامه غذایی اثرات مطلوبی را بر جای می گذارد. با این حال عدم وجود همین مقادیر کم ویتامین می تواند اثرات ناگواری بر روی پرنده داشته باشد. در ادامه به بررسی اهمیت و معرفی انواع ویتامین شترمرغ خواهیم پرداخت.

ویتامین های مورد نیاز شترمرغ

حتما بخوانید : واکسن های مورد نیاز در پرورش شترمرغ

اهمیت تامین ویتامین های مورد نیاز شترمرغ

ویتامین ها جزو مواد غذایی هستند که به میزان کم در برنامه غذایی روزانه، مورد نیاز است. ویتامین ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم بندی می گردند. شترمرغ ها با گردش روزانه در مراتع و چراگاه ها اگر چه می توانند بخش عمده ای از مواد مورد نیاز خود را تامین کنند، ولیکن در صورت عدم تهیه برنامه غذایی مناسب در دراز مدت دچار فقر و کمبود مواد غذایی می شوند.

یک جیره غذایی مناسب برای شترمرغ ها شامل پروتئین، آب، کلسیم، فیبر، اسید آمینه و ویتامین است. ویتامین، منجر به تنظیم و تقویت سیستم ایمنی پرنده شده و رشد مناسب را در پی خواهد داشت. تغذیه نامناسب شترمرغ موجب کاهش مکانیزم دفاعی شده و علاوه بر مرگ و میر با تاثیر منفی بر روی کیفیت گوشت، پوست و تخم، کاهش سودآوری را به همراه دارد. مواردی مانند گوشت با کیفیت، پوسته تخم مستحکم، پرهای سالم و زیبا، پوست شفاف و بدون عیب از جمله مسایلی است که با جیره غذایی مناسب و سرشار از ویتامین تامین می گردد.

ویتامین شترمرغ به دو صورت محلول در آب و محلول در چربی وجود دارد. در برخی موارد پرورش دهندگان شترمرغ با تهیه مکمل های غذایی و مخلوط کردن آن با خوراک پرنده به میزان توصیه شده به تامین مواد مورد نیاز شترمرغ می پردازند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع ویتامین و خواص آن خواهیم پرداخت.

معرفی انواع ویتامین های شترمرغ

حتما بخوانید : سود پرورش شترمرغ چقدر است؟!

آشنایی با انواع ویتامین ها در پرورش شترمرغ

دو نوع ویتامین وجود دارد. ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی که بر حسب منشا خود تقسیم بندی می شوند. در ادامه به معرفی انواع ویتامین شترمرغ و نقش آن در برنامه غذایی روزانه خواهیم پرداخت.

ویتامین A :

این نوع ویتامین منشا حیوانی داشته و یک ویتامین محلول در چربی به شمار می رود. کاروتن، پیش زمینه تامین ویتامین A بوده و منشا گیاهی دارد. پرندگان از طریق تغذیه علوفه و ذرت کاروتن مورد نیاز خود را تامین می کنند. ویتامین A در افزایش تولید تخم، افزایش نرخ باروری، تقویت بینایی و رشد جوجه ها موثر است. کمبود ویتامین A منجر به کوری، اختلالات اسکلتی، ضعف و کاهش تولید مثل و تخم می شود.

ویتامین D :

این نوع ویتامین از دیگر ویتامین های محلول در چربی است که بطور طبیعی توسط نور خورشید جذب می گردد. این نوع ویتامین شترمرغ توسط پوست پرنده جذب شده و در جذب کلسیم و فسفر نقش مهمی دارد. این ویتامین در رشد استخوانها نقش بسزایی دارد. کمبود ویتامین D موجب نرمی استخوانها، نازک شدن پوسته تخم، ضعف عمومی و کاهش نرخ باروری می شود.

ویتامین E :

ویتامین E جزو ویتامین های محلول در چربی است. ویتامین E برای رشد و تکثیر سلولهای خونی و بافت عضلانی ضروری است. این ویتامین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده می شود. کمبود آن منجر به مرگ و میر جنین، ضعف تولید مثل و آنسفالومالاسی می شود.

ویتامین K :

ویتامین K زمان انعقاد خون را کاهش می دهد. افزودن رژیم غذایی شامل این ویتامین برای جوجه ها ضروری است.

ویتامین های گروه B :

گروه ویتامین های B جزو ویتامین های ضروری است که بر عملکرد بخش های مختلف پرنده تاثیرگذار است. این ویتامین ها محلول در آب بوده و کمبود آن مشکلات فراوانی را برای جوجه ها به وجود می آورد. ویتامین گروه B جزو ویتامینهایی است که با تغذیه صحیح تامین می شود. با این حال جهت رفع مشکلات احتمالی ناشی از کمبود ویتامین ها، افزودن آن به جیره غذایی روزانه جوجه ها مفید خواهد بود.

به عنوان مثال کمبود ویتامین B1 موجب کاهش اشتها، کمبود ویتامین B2 منجر به کاهش تولید تخم و رشد در پرنده های ماده، کمبود ویتامین B12 موجب اختلال در خون رسانی به اندامها خواهد گردید. علاوه بر انواع ویتامین شترمرغ که برای رشد جوجه ها ضروری است، مواد دیگری مانند کلسیم، اسید آمینه، آهن، منیزیوم، روی، منگنز و سایر مواد معدنی نیز جزو مواد ضروری برای رشد جوجه ها محسوب می شوند.

نقش ویتامین ها در رشد جوجه های شترمرغ

حتما بخوانید :سن تخمگذاری شترمرغ

شما برای ما از ویتامین شترمرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با ویتامین شترمرغ آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌های گفته شده خالی دید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود درباره ویتامین های مورد نیاز در پرورش شتر مرغ را از پشتیبانان سیات پراور بپرسید. آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند. امیدواریم به بهترین شکل از این مطلب استفاده کنید و کسب و کار خود را رونق دهید.

سوالات متداول

نبود ویتامین A در جیره غذایی شترمرغ چه عوارضی را در پی دارد؟

کمبود ویتامین A منجر به کوری، اختلالات اسکلتی، ضعف و کاهش تولید مثل و تخم می شود.

نبود ویتامین D در جیره غذایی شترمرغ چه عوارضی را در پی دارد؟

این ویتامین در رشد استخوانها نقش بسزایی دارد. کمبود ویتامین D موجب نرمی استخوانها، نازک شدن پوسته تخم، ضعف عمومی و کاهش نرخ باروری می شود.

نبود ویتامین E در جیره غذایی شترمرغ چه عوارضی را در پی دارد؟

این ویتامین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده می شود. کمبود آن منجر به مرگ و میر جنین، ضعف تولید مثل و آنسفالومالاسی می شود.

نبود ویتامین B در جیره غذایی شترمرغ چه عوارضی را در پی دارد؟

ویتامین گروه B جزو ویتامینهایی است که با تغذیه صحیح تامین می شود. با این حال جهت رفع مشکلات احتمالی ناشی از کمبود ویتامین ها، افزودن آن به جیره غذایی روزانه جوجه ها مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.