سن تخمگذاری شترمرغ

سن تخمگذاری شترمرغ

4.5/5 - (2 امتیاز)

بررسی سن تخمگذاری شترمرغ

آیا میدانید سن تخمگذاری شترمرغ چه زمانی است؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی سن تخمگذاری شتر مرغ بپردازیم. همچنین، قصد بررسی و معرفی یک صنعت بسیار سود آور و مهم در عرصه دامداری را داریم.

صنعتی که وجود آن سراسر سود برای صاحبان آن است و اخیرا نیز در ایران رایج شده است. صنعت پرورش شتر مرغ، صنعتی بسیار اشتغال زا و قدرتمند است. شتر مرغ، پرنده ای است که ویژگی های منحصر به فردی دارد و بیشتر به خاطر گردن بلند و دراز معروف است.

عوامل مختلفی بر سن تخمگذاری شترمرغ تاثیر دارد، شتر مرغ ماده یک روز در میان در فصل بهار تخمگذاری میکند. سن تخمگذاری شترمرغ به نژاد آنها بستگی دارد ولی معمولا در 2 یا 3 سالگی به بلوغ جنسی میرسند.

جالب است بدانید که فصل جفت گیری شتر مرغ ها 7 الی 8 ماه طول میکشد، قطعا هر کاری سختی خود را دارد و پرورش شتر مرغ هم از این قاعده مستثنی نیست.

اولین محل پرورش شتر مرغ در آفریقای جنوبی در سال 1838 میلادی احداث گردید. اگر بخواهیم از دیدگاه تجاری بحث کنیم، بحث تجارت گوشت شتر مرغ نیز از سال 1860 میلادی شروع شد و از آن سالها به بعد پرورش شتر مرغ در کشورهای دیگر نظیر آمریکا، آرژانتین، مصر و… نیز آغاز شد، در جنگ جهانی دوم بازار شترمرغ و پرورش شتر مرغ رو به نابودی بود و تنها در بخشی از آفریقا همچنان ادامه داشت، این صنعت داستانی طولانی دارد که فرصت بررسی تخصصی تر آن را نداریم.

پرورش شترمرغ

حتما بخوانید : راهنمای جامع بیماری های شترمرغ

میزان تخمگذاری شترمرغ

وزن هر عدد تخم شتر مرغ تقریبا یک و نیم کیلوگرم است.

همانطور که اشاره شد سن تخمگذاری شترمرغ به نژاد آن بستگی دارد و تقریبا از 2 یا 3 سالگی شروع میشود، و در هر بار تخمگذاری 14 الی 20 تخم به وزن یک و نیم کیلوگرم میگذارد.

شتر مرغ از مقاومت بالایی در برابر بی آبی و کمبود آب و غذا برخوردار است لذا از لحاظ مقاومت در برابر مشکلات و ناملایمات طبیعی، به شتر شباهت دارد همچنین از لحاظ ویژگی های ظاهری و گوشتی نیز به پرندگان شباهت دارد لذا فلسفه نام شتر مرغ نیز همین مسئله است.

شتر مرغ در سال تقریبا 30 الی 60 تخم میگذارد البته بسته به شرایط پرورش، گاهی تا 90 تخم نیز میگذارد.

فصل بهار، فصل تخمگذاری شتر مرغ است و وقتی سن تخمگذاری شترمرغ رسید، در این فصل 1 روز در میان تخمگذاری میکند، باید در این زمان بیشترین مراقبت را انجام دهید. شتر مرغ هنگام تخمگذاری عصبی است و اگر آن را عصبانی کنید به شما لگد میزند.

جالب است بدانید شتر مرغ قدی حدود 2 تا 2.5 متر دارد و سرعتی بالغ بر 60 کیلومتر در ساعت و پرشی به اندازه 5 متر! این ویژگی های منحصر به فرد شتر مرغ، پرورش آن را هم کمی سخت کرده است.

"<yoastmark

حتما بخوانید :راه اندازی کسب و کار پرورش طیور

آشنایی با شرایط نگهداری و نژادهای مختلف شتر مرغ

شتر مرغ در طبقه بندی جانوری به عنوان بزرگترین پرنده شناخته شده است، این پرنده نژادهای مختلفی دارد که برخی از آنها منقرض شده اند. بر اساس فسیل های یافت شده، نژادهای منقرض شده بسیار بزرگ تر از نژادهای کنونی بودند.

در این بخش قصد داریم به معرفی برخی نژاد های معروف شتر مرغ بپردازیم، هر یک از نژادها در شرایط و مناطق خاصی یافت میشوند.

نژاد سومالی :

یکی از نژادهای شتر مرغ است که بیشتر در شمال شرقی کنیا یا حتی جنوب شرقی اتیوپی یافت میشود، این مدل از شترمرغ ها دارای پاهایی با رنگ خاکستری و آبی میباشند.

شتر مرغ جنوب آفریقا :

این مدل از شتر مرغ ها بیشتر در اطراف رود گینه یافت میشوند.

شتر مرغ های شمال آفریقا :

در بخش جنوبی صحرای بزرگ آفریقا یافت میشوند.

شتر مرغ های عربی :

این نژاد از شتر مرغ ها در صحرای عربی و کشورهای همسایه ما یافت میشوند.

البته دسته بندی های بسیار زیادی نیز وجود دارند نظیر شترمرغ نژاد گردن سیاه، شتر مرغ نژاد گردن قرمز، شتر مرغ ماسائی و …

شترمرغ تخمگذار

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین گوشتی از جوجه کشی تا کشتار

بیشترین راندمان تخمگذاری شتر مرغ در چه سنی است؟

باید اشاره کرد که در سن 3 یا 4 سالگی شترمرغ بهترین راندمان تخمگذاری را دارد. در این سن، در فصل بهار شاهد رشد تخمگذاری و افزایش میزان تخمگذاری شتر مرغ خواهیم بود…

البته لازم به ذکر است که راندمان تخمگذاری شتر مرغ بستگی به نژاد آن دارد. نه فقط این، بلکه سن تخمگذاری شتر مرغ هم به نژاد و محل پرورش شتر مرغ بستگی دارد.

جیره غذایی مناسب در سن تخمگذاری شتر مرغ

سن تخمگذاری شترمرغ بسیار مهم است و در این سن باید توجه ویژه ای به جیره غذایی آن کرد همچنین جیره غذایی شترمرغ نیز بسیار متنوع است. چرا که مثلا شتر مرغ بالغ موادی نیاز دارد که جوجه شتر مرغ نیاز ندارد.

لذا خیلی مهم است که به جیره غذایی آنها توجه شود. از جمله مهم ترین مسائلی که در صنعت پرورش شتر مرغ هم از حساسیت بالایی برخوردار است، جیره غذایی شتر مرغ میباشد. به طور کلی میتوان در زمینه جیره غذایی به موارد زیر اشاره کرد :

یونجه خشک 8/41 درصد
ذرت دانه ای 47 درصد
نمک 2/0 درصد
پودر استخوان 2 درصد
پودر ماهی 7 درصد
منوکلسیم فسفات 2 درصد

مشخصا در فصل های مختلف، موارد بالا تغییرات بسیاری خواهد داشت.

از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم، در آخر باید یادآوری کنیم که صنعت پرورش شتر مرغ، یک صنعت پولساز و در عین حال دشوار میباشد که سختی های خودش را دارد. امیدواریم مطالب نوشته شده برای شما خوانندگان عزیز مفید بوده باشد.

نژاد های مختلف شترمرغ

حتما بخوانید : از بلدرچین و خوصوصیات آن چه میدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.