سندرم افت تولید تخم مرغ

سندرم افت تولید تخم مرغ چیست؟ + [ علائم، راه های تشخیص و درمان ]

تخم مرغ یکی از مواد غذایی پرکاربرد در برنامه غذایی ما ایرانیان است. این ماده غذایی نقش پررنگی در غذاهای ما ایرانی ها دارد. تولید تخم مرغ نیز به سبب درخواست بالای مردم از رونق خوبی برخوردار می باشد. پرورش مرغ تخم گذار در چندین سال اخیر رشد چندانی را به خود دیده است. به همین دلیل علاقه برای راه اندازی این کار بالا می باشد.اما قبل از شروع هر کاری نیاز به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز داریم. برای شروع کسب درامد از طریق تخم مرغ و فروش آن نیز باید اطلاعات لازم را جمع آوری کنیم.در این مطلب از وبسایت پراور نیز قصد داریم شما را با سندرم افت تولید تخم مرغ آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

سندرم افت تولید تخم مرغ به چه معناست؟

افرادی که پرورش مرغ تخم گذار را آغاز می کنند به دنبال این هستند تا بالاترین میزان تخم گذاری را از مرغ ها شاهد باشند. بیماری EDS یک بیماری عفونی است که در مرغانی که تازه به بلوغ می رسند و آماده تخم گذاری هستند، بروز می کند. این بیماری می تواند باعث افت تولید تخم مرغ شود.

سندرم افت تولید تخم مرغ می تواند باعث کاهش شدید تولید تخم در مرغ های تخم گذار شود. معمولا مرغ هایی که به این بیماری مبتلا می شوند، تخم های بدون پوسته یا با پوسته بسیار نازک تولید می کنند. سندرم افت تولید تخم مرغ می تواند تخم گذاری را به کلی نیز قطع کند.

سندرم افت تولید تخم مرغ چیست
سندرم افت تولید تخم مرغ چیست

بیشتر بخوانید: کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان کاهش تولید تخم مرغ بیمار چقدر است؟

سندرم افت تولید تخم مرغ یکی از مهم ترین نکاتی است که شما قبل از آغاز کسب و کارتان باید از آن آگاهی یابید. با تحقیقات انجام شده دریافتیم، معمولا مرغ هایی که این مشکل را دارند تا 40 درصد دچار افت تولید تخم شده اند. این بیماری می تواند مدت ها در بدن مرغ ها باقی بماند تا جایی که آن ها را از بین ببرد.

سندرم افت تولید تخم مرغ به چه صورت انتقال می باید؟

یکی دیگر از سوالاتی که در ذهن شما پرورش دهندگان نقش می بندد این است که بدانید این بیماری چگونه به گله شما سرایت می کند؟

سندرم افت تولید تخم مرغ می تواند از راه های مختلفی گریبان مرغ های شما را بگیرد. اما اگر بخواهیم اصلی ترین علت های بروز این بیماری را جست و جو کنیم باید به: افراد ویزیتور، سوزن های آلوده، وسایل آلوده موجود در مرغداری، مرغ های مادر آلوده و حشرات گزنده اشاره کنیم. در حالت کلی معمولا این بیماری از طریق آلودگی در گله بروز می کند. بهداشت را جدی بگیرید.

راه های انتقال سندرم افت تخم مرغ
راه های انتقال سندرم افت تخم مرغ

بیشتر بخوانید: چرا مرغ ها تخم مرغ های خود را می شکنند؟

راه های پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از بروز سندرم افت تولید تخم مرغ، استفاده از واکسن های چهار گانه روغنی طیور است. این واکسن ها چهار واکسن بیماری ای دی اس، نیوکاسل، آنفلوانزا و گامبورو را در خود دارد که می تواند بهترین راه پیشگیری کننده باشند. شما میتوانید این واکسن را در 15 تا 19 هفتگی از عمر مرغ ها به آن ها تزریق کنید تا از تشکیل بیماری ای دی اس و بروز سندرم افت تولید تخم جلوگیری کنید.

راه پیشگیری از بروز سندرم افت تولید تخم مرغ
راه پیشگیری از بروز سندرم افت تولید تخم مرغ

بیشتر بخوانید: بازاریابی تخم مرغ

آسیب ناشی از بیماری ای دی اس

این بیمار که از آن به عنوان سندرم افت تولید تخم مرغ یاد می کنند از چند منظر می تواند کسب و کار شما را مختل کند. ابتدا باید بگوییم که نشانه خاصی وجود ندارد که شما بتوانید از طریق آن این بیماری را تشخیص دهید. بهترین راه تشخیص در نظر گرفتن میزان تخم گذاری در یک ماه است.

اما آسیب هایی که بیماری EDS به شما و کسب و کارتان وارد می کنند: این بیماری  در صورت بروز در یک مرغ می تواند مابقی گله را به سرعت نابود کند. تخم گذاری مرغ ها دچار کاهش شدیدی می شوند. در مواردی مشاهده شده که مرغ ها توان تخم گذاری خود را از دست داده اند. مرغ هایی که با وجود این بیماری فرایند تخم گذاری را پشت سر گذاشته اند، تخم های بی کیفیت و غیر قابل استفاده تولید کرده اند.

یک توصیه برای جلوگیری از تشکیل بیماری EDS

شما علاوه بر تزریق واکسن چهارگانه باید در شروع کار، پاکیزگی را سرلوحه کار خود قرار دهید. همانطور که میدانید بیماری سندرم افت تولید تخم مرغ یا ای دی اس بخش زیادی از تشکیل خود را مدیون رعایت نکردن بهداشت است.

شما باید فضای زندگی مرغ ها را به صورت مداوم تمیز کنید. در هنگام تزریق واکسن توجه کنید که سوزن مورد استفاده آلوده نباشد. برای پرسنلی که در مرغداری فعالیت می کنند لباس های جداگانه و تمیز تهیه کنید. اجازه عبور هر شخصی را به محل زندگی و دانخوری مرغ ها ندهید. شما با رعایت و تنظیم این دسته از قوانین می توانید این بیماری خطرناک را از کسب و کار خود دور کنید.

بیماری سندرم افت تولید تخم مرغ
بیماری سندرم افت تولید تخم مرغ

بیشتر بخوانید: مرغ و تخم مرغ

شما برای ما از سندرم افت تولید تخم مرغ( EDS ) بنویسید

در این مطلب از وبسایت پراور سعی کردیم شما را با یکی از مهم ترین مسائل در پرورش مرغ یعنی سندرم افت تولید تخم مرغ آشنا کنیم. مسئله ای که تاثیر زیادی در میزان سود شما پرورش دهندگان دارد. قطعا با مطالعه مطلب متوجه شدید که بی توجهی به این مسئله می تواند چه آسیب بزرگی به سرمایه و زحمات شما وارد کند.

شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات توضیحات سوالات خود را در مورد سندرم افت تولید تخم مرغ، برای ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.