شکستن تخم مرغ توسط مرغ

چرا مرغ‌ها تخم مرغ های خود را می‌شکنند؟

5/5 - (1 امتیاز)

شکستن تخم مرغ و خوردن تخم‌مرغ‌ها توسط مرغ‌ها امری رایج است. اغلب پرورش دهندگان مرغ در زمان پرورش با این مشکل روبرو می‌شوند. دیدن عادت تخم مرغ خواری در مرغ‌ها، وجود یک عادت خطرناک در گله را به شما هشدارمی‌دهند. چنانچه مرغدار مانع چنین عادتی نشود احتمال ضرر و زیان وی به شدت افزایش پیدا می کند. چرا که این عادت حتی اگر در یک مرغ وجود داشته باشد به سرعت در میان دیگر گله رواج پیدا می کند. همچنین هر چه عادت شکستن تخم مرغ در مرغ‌ها طولانی‌تر شود، ترک این عادت برای سایر گله سخت‌تر می‌شود.

اما چرا و چگونه این عادت در میان مرغ ها و رواج پیدا می کند؟ به علاوه راهکارهای مقابله با این امر چیست؟ برای یافتن این چرایی ها بهتر است ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید. در ضمن زمان لازم برای مطالعه‌ی این مطلب 4 دقیقه است.

شکستن تخم مرغ توسط مرغ‌ها از چه زمانی آغاز می‌شود؟

زمانی شکستن تخم مرغ و خوردن آن در میان مرغ‌های جوان و پیر گله گسترش می‌یابد؛ که یکی از مرغ‌ها به طور اتفاقی با تخم شکسته مواجه ‌شود!

در این هنگام مرغ با نوک زدن به محتویات درون تخم با مزه‌ی زرده آشنا می شود. زمانی که مرغ زرده تخم را برای نخستین بار ‌چشید، به مزه‌ی آن عادت می کند. چرا که زرده از غذای مصرفی آنها خوشمزه تر است. لازم است؛ بدانید که مزه ی تخم مرغ برای اغلب مرغ ها خوشایند است. به همین جهت در زمان کوتاهی به خوردن آن علاقمند می شوند. به گونه‌ای که حتی در نوبت‌های بعدی اقدام به شکستن تخم مرغ های سالم می‌کنند. آنها با شکستن تخم‌مرغ های سالم سعی در بیرون کشیدن و خوردن محتویات داخل آن می‌کنند.

عادت شکستن تخم مرغ توسط مرغ‌ها و ارتباط این عادت با پوسته‌ی تخم مرغ

پوسته تخم‌مرغ به شدت حاوی کلسیم است. کلسیم یکی دیگر از مواد غذایی مورد پسند مرغ‌ها است. به همین جهت پوست تخم مرغ نیز می‌تواند؛ یکی از دلایل تحریک کننده برای شکستن تخم مرغ ها توسط مرغ باشد. آنها حتی پوسته تخم را هم می‌خورند. هرچند این کار برای تخم‌گذاری آن‌ها مفید است؛ اما باید کلسیم مورد نیاز مرغ ها با روش های اصولی تامین شود.

بنابراین مرغی که دچار عادت خوردن تخم مرغ می شود. همه ی تخم را می خورد بدون آن‌که هیچ اثری از آن به جای بگذارد. چرا که حتی پوست تخم مرغ ها را هم میخورد!

از آنجایی که مرغ ها مقلد خوبی هستند. سایر گله نیز با دیدن این عادت در یک مرغ و چشیدن مزه ی آن به سرعت تخم مرغ خوار می شوند. این امر یک زنگ خطر بزرگ برای مرغدار محسوب می شود.

شکستن تخم مرغ توسط مرغ
شکستن تخم مرغ توسط مرغ

حتما بخوانید: بیماری های رایج در پرورش مرغ

چگونه بدانیم مرغ تخم خوار شده است؛ یا عادت شکستن تخم مرغ گرفته است؟

از تعداد تخم‌های داخل لانه اطلاع داشته باشید. در صورت کم شدن آنها، سریع‌ متوجه شکستن تخم مرغ و خوردن آن توسط مرغ‌ها می‌شوید. به‌علاوه وجود آثار زرده تخم مرغ خشک شده بر روی نوک مرغ‌ها به شما کمک می‌کند تا آنها را شناسایی کنید. به همین راحتی می توان مرغ های تخم مرغ خوار را پیدا کرد.

با این وجود شما برای داشتن یک گله ی سالم و پر بازده موظف هستید؛ رفتار مرغ ها را زیر نظر بگیرید. اینگونه به راحتی می توانید مرغ های آلوده به این عادت را تشخیص دهید. همچنین با راهکارهایی که در ادامه توضیح خواهیم داد مانع از ضرر و زیان خود شوید.

اهمیت زمان در تشخیص عادت تخم مرغ خواری

هر‌چه دیرتر متوجه عادت شکستن تخم مرغ توسط مرغ ها شوید؛ سخت‌تر می‌توانید آن را در مرغ‌ها ترک دهید. شما قبل از سرایت این عادت به سایر مرغ های گله باید این عادت را در مرغ های مبتلا ترک دهید.

همچنین کهنه شدن این عادت در مرغ ها، ترک آن را به شدت سخت می کند. پس دقت کنید در صورت بروز چنین مشکلی به سرعت آن را حل کنید و آن را پشت گوش نیندازید.

آیا مرغ های کرچ شده نیز به این عادت مبتلا می شوند؟

حتی مرغ کرچ شده و آماده برای جوجه‌کشی نیز می‌توانند درگیر عادت شکستن تخم مرغ و بلعیدن آن شوند. احتمال دارد؛ مرغ های کرچ شده بعد از چند روز تعدادی از تخم‌های نطفه دار خود را بشکنند و آن‌ها را بخورند.

پس هیچ فرقی نمی‌کند؛ چه مرغ در حالت معمولی باشد و چه در حالت کرچ مراقب آنها باشید. چرا که اگر آنها تخم‌خوار شده‌باشند، خسارات بسیاری روی دست شما بر جای خواهند‌گذاشت. بنابراین باید با عواملی؛ که باعث شکستن تخم مرغ و تخم‌خواری مرغ‌ها می‌شوند آشنا شوید.

شکستن تخم مرغ توسط مرغ
شکستن تخم مرغ توسط مرغ

عواملی که باعث شکستن تخم مرغ توسط مرغ‌ها می‌شود!

عوامل مختلفی می‌تواند موجب شکستن تخم مرغ توسط مرغ شود. عوامل مختلفی همچون؛ تغذیه‌ی نامناسب، مناسب نبودن محل زندگی آنها، کمبود فضا و غیره. در ادامه به تشریح هریک از این عوامل و راهکار مناسب جهت مقابله با آنها می‌پردازیم.

1) شکستن تخم مرغ توسط مرغ به دلیل تغذیه‌ی نامناسب

گرسنگی دلیل اول شکستن تخم مرغ توسط مرغ‌ها است! مرغی که به دنبال یافتن غذا است؛ اگر با تخم‌مرغ روبرو شود؛ آن را می شکند و از مواد داخل آن تغذیه می کند.

2) کمبود مواد معدنی

مرغ‌ها همچون سایر پرندگان خانگی باید روزانه مقدار مشخصی انرژی از مواد غذایی دریافت کنند. در غیر این صورت راه دیگری برای تامین آن پیدا می کنند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود؛ مرغ‌ها به خوردن تخم عادت کنند کمبود پروتئین در وعده های غذایی آن‌ها است. لذا باید به مقدار کافی به آن‌ها پروتئین داد.

همچنین غذای آن‌ها باید مقدار پروتئین، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم آنها را تامین کند. چنانچه سهم غذایی آن‌ها کم باشد؛ آنها برای جبران این نیاز بیشتر به شکستن تخم مرغ و بلعیدن محتویات داخل تمایل دارند.

3) کمبود کلسیم

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی است که در پوست تخم مرغ وجود دارد. مرغ‌های تخم‌گذار به کلسیم نیاز شدید دارند. در حقیقت برای تشکیل پوست تخم باید آنها به مقدار کافی کلسیم مصرف کنند. اگر سطح کلسیم بدن آن‌ها در اثر تولید تخم پایین آمده باشد مرغها به خوردن تخم مرغ تمایل بیشتری خواهند داشت.

حتما بخوانید: انواع نژاد مرغ تخمگذار و گوشتی

شکستن تخم مرغ توسط مرغ
شکستن تخم مرغ توسط مرغ

حتما بخوانید: تغذیه‌ مرغ گوشتی چیست؟!

راهکار مناسب جهت جلوگیری از شکستن تخم مرغ توسط مرغ‌ها

راه کارهای بسیار زیادی برای جلوگیری از شکستن تخم مرغ توسط مرغ وجود دارد که در ادامه به انها خواهیم پرداخت.

1) استفاده از جیره‌ی غذایی کامل

مواد غذایی غنی برای مرغ‌های خود تهیه کنید. سعی کنید از دان‌هایی استفاده کنید؛ که سرشار از کلسیم، مواد معدنی و دیگر مواد لازم برای مرغ‌هاست. همچنین همیشه دان کافی در اختیار مرغ‌ها قرار دهید؛ تا هوس شکستن تخم مرغ خود را نکنند!

شکستن تخم مرغ توسط مرغ
شکستن تخم مرغ توسط مرغ

حتما بخوانید: مزایای پرورش مرغ در قفس صنعتی چیست؟!

2) استفاده از قفس استاندارد

قفس تخم‌گذاری مرغ‌ها و محل نگهداری آن‌ها باید به اندازه کافی فضا داشته باشد. اگر مرغ‌های زیادی را در فضای کوچک کنار هم نگه دارید به احتمال زیاد شکستن تخم‌ اتفاق می‌افتد.

چنانچه یکی از تخم‌مرغ‌ها شکسته شود؛ مرغ ها با مزه ی تخم مرغ آشنا خواهند شد. این امر می تواند آغازگر مشکلات تخم مرغ خواری باشد.

این امر در حالی است؛ که استفاده از قفس های استاندارد پرورش مرغ این مشکل را کاملا برطرف کرده است. شما می‌توانید با داشتن قفس مرغ تخمگذار طبقاتی، در هر طبقه از 10 مرغ تخمگذار به طور همزمان نگهداری کنید. بدون اینکه نگران شکستن تخم مرغ ها باشید.

علاوه بر این با کمک قفس های استاندارد می‌توانید؛ فضا را به خوبی مدیریت کنید و از تعداد بیشتری مرغ نگهداری کنید.

4) خارج کردن تخم مرغ از دسترس مرغ با کمک قفس

زمانی که مرغ ها به تخم خود دسترسی داشته باشند قطعا تخم مرغ خوار میشوند… بهترین گزینه برای پیشگیری از این مورد استفاده از قفس استاندارد برای پرورش مرغ‌ها است. اینگونه پس از تخمگذاری، تخم مرغ بلافاصله از دسترس مرغ خارج می‌شود و شما به راحتی می‌توانید آنها را جمع‌آوری کنید.

قفس مرغ تخمگذار
قفس مرغ تخمگذار

حتما بخوانید: چگونه میتوان تخمگذاری مرغ را تا 3 برابر افزایش داد؟!

6) کاهش استرس و ترس در مرغ ها با کمک قفس مناسب

مرغی‌که مداوم مورد حمله ی سایر حیوانات، کودکان و حتی ارتباط بیش از حد خروس قرار بگیرد؛ دچار استرس و ترس می شوند. این امر باعث می شود آنها بیشتر به شکستن تخم مرغ خود تمایل‌ داشته باشند. به عبارتی این استرس زمینه‌ساز شکستن تخم و خوردن آنها می‌شود. استفاده از قفس های مناسب و استاندارد برای نگهداری از مرغ‌ها امنیت لازم برای آنها را فراهم می‌کند و مانع ایجاد استرس در آنها می‌شود چرا که در هر طبقه که شامل 2 لانه میباشد تنها 5 مرغ کنار یکدیگر هستند و به همدیگر دسترسی دارند.

چطور عادت شکستن تخم‌مرغ توسط مرغ را ترک دهیم؟

با چند اقدام بسیار ساده می‌توانید عادت شکستن تخم‌مرغ و خوردن آن توسط مرغ را ترک دهید:

 1. از قرص کلسیم استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از پودر استخوان و پودر صدف دریایی نیز استفاده کنید.
 2. از قفس‌های استاندارد استفاده کنید. همچنین آنها را به شکل صحیح نصب کنید.
 3. در داخل قفس‌ها از تعداد مجاز مرغ نگهداری کنید.
 4. گذاشتن تعدادی تخم‌مرغ مصنوعی باعث‌می‌شود؛ مرغ هر چقدر برای شکستن آن تلاش کند موفق نشود. به‌همین‌جهت کم‌کم از این کار نا امید شده و خطر شکستن تخم توسط مرغ تخم‌خوار کم می‌شود.
شکستن تخم مرغ توسط مرغ
شکستن تخم مرغ توسط مرغ

بیشتر بخوانید: خواص تخم مرغ + [ تخم مرغ داروی پنهان ]

 از این اشتباهات رایج دوری کنید!

هيچ‌وقت تخم‌مرغ‌های شكسته را جلو مرغ‌ها نياندازيد. این کار آن‌ها را تحریک مي کند تا از تخم‌مرغ‌های سالم نيز استفاده كنند. در شناسایی مرغ‌های تخم مرغ خوار تنبلی نکنید. در صورت نیاز این مرغ ها باید به سرعت شناسایی و از گله حذف شوند. جالب است بدانید؛ مرغ هایی که به این عادت گرفتار شده‌اند. سعي می‌کنند تا تخم مرغ‌ها را به داخل قفس بکشانند. پس در جمع آوری تخم مرغ ها سریع باشید.

آرامش مرغ‌ها را بهم نریزید! در صورت نياز به بيرون آوردن مرغ‌ها از قفس‌ها اين كار را با احتیاط انجام دهيد. مراقب نوک زدن بیش از حد مرغ‌ها به همديگر باشید. این امر مي‌تواند عادت نوك‌زدن و شكستن تخم‌ مرغ‌ را در مرغ‌ها تقويت‌كند.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

در این مقاله به طور کامل عادت شکستن تخم مرغ و تخم‌مرغ خواری مرغ ها مورد بررسی قرار گرفت. شما با دلیل بروز این عادت، راهکارهای پیشگیری و راهکارهای ترک آن آشنا شدید.

جالب است در پایان بدانید که این اتفاق برای اغلب طیور و حتی خروس‌ها هم رخ می‌دهد. با این حال شیوع این عادت در میان مرغ ها نسبت به سایر پرندگان بیشتر است. امیدواریم با به کار بستن راهکارهای گفته شده در این محتوا در مدت زمان کوتاه عادت تخم خوردن مرغ‌های گله خود را ترک دهید. در صورت هرگونه سؤال و یا پیشنهاد می‌توانید در بخش نظرات آن را درج کنید. مجموعه‌ی «پرآور» آماده‌ی به اشتراک گذاشتن تجارب خویش با شما مخاطب گرامی و پاسخگویی به سوالات شما است.

54 پاسخ

  1. گذاشتن تخم مرغ مصنوعی توی قفس مرغها یا در محلی که تخم می گذارند، یکی از گزینه هاست. چون مرغ هر چی بهش نوک میزنه، نمیشکنه و در نهایت ناامید میشه.

 1. سلام.
  من دوتا مرغ دارم که فقط یکیش تخم میزاره.
  هروقت که تخم میزاره اون یکی میاد نوک میزنه به تخم مرغش با اینکه آب و غذا همه چی داره چیکار کنم؟

 2. سلام من مرغ هام تخم مرغ شون رو می‌خورند به من گفتن مرغ ها از سوس خردل آلمانی خیلی بزارند بعد داخل تخم مرغ رو خالی کردم بعد سوس خردل ریختم توش تخم مرغ این کار درسته؟؟

 3. با سلام وخسته نباشید
  باعرض معذرت میخواستم بدونم تو بحث رژیم غذایی قفس چه چیزی اضافه کنیم که اینکار از سرش بیفته ؟!

 4. سلام یک سوال داشتم
  اینکه مرغ من وقتی میخواد تخم بزاره تو شکمش تخم هارو میشکنه باید چیکار کنم ؟تخم بیرون میریزه با چند تیکه پوست

 5. مرغ من کرچ شده منم 8 تا تخم کذاشتم زیرش ولی متاسفانه از تعداد تخم ها کم میشه نمیدونم خودش میخوره یا مرغ دیگه میخوره حالا میخوام بدونم میشه تخم رو بردارم و تخم دیگه زیرش بزارم یا نه

 6. ببخشید من مرغم الان کرچ شده ولی تخمهاش از 11عدد به 10 عدد رسیده توروخدا زود بگید چیکارکنم تا تخم خوردن از سرش بیفته ؟!

  1. در قسمت انتهایی مرغ زیر پرهاش یه زائده سفید رنگ هرمی ب اندازه یه دونه برنج یا پنج تا هفت میلیمتر بجور بعد اونو با تیغ ببر.براثرتخم کردن زیاد این زائده میزنه تانبری هم خوب نیمشه

  1. میشه بگید مرغی کوچیک تخم گذار که وقت بادیدن تخم مرغ شکسته میخورد.و وقت یکبار خورده ولی حتا نمیتواند تخم را بشکند، نمیخوام مرغم تخم خوار شود چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست