بیماری های شترمرغ

بیماری های شترمرغ

5/5 - (1 امتیاز)

بررسی بیماری های شترمرغ

در مورد بیماری های شترمرغ چه میدانید؟ یکی از مقاوم ترین پرندگان در برابر بیماری ها، شترمرغ میباشد که به ندرت درگیر بیماری های مختلف میشود، به همین دلیل است که بیشتر افراد پرورش شترمرغ را به پرورش سایر پرندگان ترجیح میدهند.

جالب است بدانید که شترمرغ ها در هر شرایطی قابلیت پرورش دارند حتی با وجود شرایط بد آب و هوایی هم به راحتی پرورش داده میشوند…، برای پرورش یک شترمرغ به سیزده متر فضا نیاز است تا زندگی راحتی داشته باشد.

اما وای به روزی که شترمرغ بیمار شود، واقعا اینجاست که میگویند پیشگیری بهتر از درمان است…

در ادامه مقاله به معرفی برخی از بیماری ها در پرورش شترمرغ میپردازیم و به شما میگوییم که در صورت مشاهده هر یک از بیماری ها چه اقداماتی را باید انجام دهید.

بیماری های شترمرغ

حتما بخوانید : بیماری های رایج در مرغ + راه کارهای درمانی

نگاهی به بیماری های شترمرغ

بیماری شترمرغ ها رتبه بندی دارند، یکی از اساسی ترین بیماری ها، بیماری های عفونی میباشد که مهم ترین بیماری به حساب می آید و در جوجه شترمرغ های شش ماهه شایع است.

عوامل مختلفی در این بیماری ها دخیل هستند از جمله باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، عوامل انگلی و…

برای پیشگیری از بیماری های عفونی در قدم اول باید هر گونه عوامل بیماری زا را از محیط پرورش شترمرغ دور کنید همچنین حتما باید به تغذیه شترمرغ دقت کنید، چرا که غذای سالم خود یکی از عوامل اساسی جلوگیری از بیماری میباشد.

همچنین باید دقت کنید که محیطی سالم برای شتر مرغ ها فراهم کنید، محیط سالم نه تنها به سلامت شترمرغ ها کمک میکند بلکه یکی از عوامل اصلی جلوگیری از بیماری های عفونی نیز به حساب می آید.

اما اگر یکی از شترمرغ ها به بیماری عفونی دچار شد تلاش کنید، اولا او را از سایر شترمرغ ها جدا کنید، ثانیا آب و غذای او را کنترل کنید. حتما هم در این زمینه با دامپزشک مشورت کنید تا بتوانید فرآیند درمانی را به خوبی طی کنید.

بیماری های شترمرغ

حتما بخوانید : کامل ترین راهنمای بیماری های بلدرچین

بیماری هایی که موجب مرگ شترمرغ میشوند

طبق آماری که وجود دارد بیشتر مرگ و میر شترمرغ ها ناشی از عفونت معده، عفونت کیسه زرده، اسهال و تغییر شکل پاها و پنجه ها میباشد…، در ادامه تلاش میکنیم شما را با انواع مختلف بیماری در شترمرغ ها آشنا کنیم و راه های مقابله با آنها را هم بیان کنیم.

پرورش شترمرغ

حتما بخوانید : بیماری نیوکاسل در بلدرچین + درمان

انواع بیماری های رایج در پرورش شترمرغ

نیوکاسل

از جمله بیماری هایی که در زمان های مختلف خصوصا فصل زمستان و با کاهش دما شتر مرغ ها را آزار میدهد، بیماری نیوکاسل میباشد. عامل این بیماری نوعی ویروس است که برای پیشگیری از آن، از واکسن استفاده میکنند.

آنفولانزا

بیماری آنفولانزا هم گاهی گریبان گیر شترمرغ ها میشود و دردسرهای زیادی را برای پرورش دهندگان به وجود می آورد، این بیماری بیشتر از طریق محیط آلوده به وجود می آید. برای همین است که میگوییم محیط را پاکیزه نگه دارید زیرا گاهی اوقات از طریق فضولات شترمرغ ها که در محیط است، ممکن است به وجود بیاید.

درمان بیماری آنفولانزا در شترمرغ هم کار بسیار مشکلی است لذا همیشه باید به سلامت محیط، توجه لازم را داشته باشید، علائمی نظیر بی اشتهایی، لاغری، افسردگی، کاهش تخمگذاری و … از جمله علائم آنفولانزا میباشند.

البته گله های مختلف شترمرغ ها در ایران، در دو زمینه واکسینه میشوند :

1) بیماری نیوکاسل

2) بیماری آنتروتوکسمی

تمام بیماری های فوق که در این مقاله یاد شد، با یک سری دستور عمل های بسیار ساده قابل پیشگیری میباشند. فراموش نکنید که پیشگیری بسیار بهتر و ارزان تر از درمان است لذا در رعایت موارد زیر دقت کنید :

همواره آب و دان  مناسب در اختیار شترمرغ ها قرار دهید…

آب و دان یکی از شایع ترین راه های انتقال بیماری هستند که اگر از این دو مورد غفلت کنید، عواقب بسیار بدی در انتظار شترمرغ ها خواهد بود.

تلاش کنید در هفته چند مرتبه محیط را تمیز و حتی ضدعفونی کنید تا جلوی بسیاری از بیماری های عفونی گرفته شود…

بیماری های یاد شده تنها بخشی از بیماری های رایح در پرورش شترمرغ هستند که آنها را تهدید میکنند بنابراین باید بدانید در صورتی که یک شترمرغ به بیماری دچار شد، واقعا درمان آن سخت خواهد بود…

باید شرایط بسیار ویژه ای را برای شترمرغ فراهم کنید تا بتواند فرآیند درمان خود را طی کند و در بعضی مواقع نیز نه تنها شترمرغ خوب نمیشود، بلکه ممکن است جان خود را هم از دست بدهد.

در آخر مجددا تاکید میکنیم که مسائل ایمنی را در پرورش شترمرغ رعایت کنید.

سالن پرورش شترمرغ

حتما بخوانید : سن تخمگذاری بلدرچین

16 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.