پرورش مرغ گوشتی

پرورش مرغ گوشتی + [ نکات اصولی و مهممممم ]

مرغ گوشتی یکی از مواد غذایی اصلی در سفره های ایرانی محسوب می شود به همین جهت پرورش و فروش آن می تواند سود خوبی برای تولید کننده به همراه داشته باشد. به شرطی که پرورش مرغ گوشتی به صورت کاملا اصولی و با توجه به برخی از استاندارد ها انجام شود. به همین جهت ما در این مطلب از مجموعه‌ی « پرآور » قصد داریم به چگونگی پرورش مرغ گوشتی و ابزار و تجهیزات مورد نیاز آن بپردازیم.
چنانچه مشتاق کسب اطلاعات کاربردی در زمینه‌ی پرورش مرغ گوشتی هستید، این محتوا را از دست ندهید. چرا که حاوی اطلاعات مفید و کاربردی برای شما خواهد بود. در ضمن خواندن این مطلب فقط به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

هدف شما از پرورش مرغ گوشتی چیست؟

اگر قصد پرورش مرغ گوشتی را دارید باید هدف خود را در ابتدای مسیر مشخص کنید. در صورتی که هدف شما از پرورش مرغ تامین مرغ مورد نیاز برای مصرف شخصی، گذراندن اوقات و یا کسب تجربه‌ی اولیه است. بهتر است این کار را با تعداد کمی مرغ شروع کنید. همچنین می توانید در حیاط خانه، انباری و یا غیره به انجام این امر بپردازید. اما چنانچه هدف شما راه اندازی کسب و کار سودآور و اشتغال پایدار است. لازم است که کار پرورش مرغ را به صورت مرحله ای، با دقت فراوان و به روش صنعتی و مکانیزه انجام دهید. برای تحقق این هدف بهتر است در ابتدا اطلاعات لازم و مفیدی را در زمینه پرورش مرغ گوشتی کسب کنید. سپس به صورت عملی دست به کار شوید.

پرورش مرغ گوشتی
پرورش مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: کرچ شدن مرغ + [ علائم، نحوه کرچ کردن و راه های رفع آن ]

آیا پرورش مرغ گوشتی توجیه اقتصادی دارد؟

اگر کار پرورش مرغ را صحیح و اصولی انجام دهید، احتمال رشد سریع کسب و کار و تجارت شما وجود دارد. چرا که تقاضا برای محصولات مرغ هر روز در حال افزایش است. بنابراین، زمینه های زیادی برای کسب سود فراوان و توسعه‌ی کسب و کار شما وجود خواهد داشت. با اطمینان می توان گفت علی رغم رقابت سخت، به شرط رعایت اصول اولیه ی پرورش و تجارت نه تنها بازگشت سرمایه شما به سرعت رخ خواهد داد بلکه کسب سود و اشتغال شما در این زمینه پایدار خواهد بود.

انتخاب روش پرورش مرغ گوشتی

دو روش کلی برای پرورش مرغ گوشتی وجود دارد. برخی پرورش دهندگان ترجیح می دهند از روش سنتی برای پرورش مرغ ها استفاده کنند. این امر از مزایا و معایب خاص خود برخوردار است اما عده‌ای روش صنعتی و مکانیزه را برای پرورش مرغ گوشتی انتخاب می‌ کنند. چرا که معتقدند استفاده از روش صنعتی و مکانیزه در مقایسه با پرورش مرغ به صورت سنتی فواید بیشتری دارد.
هر چند که در ابتدا پرورش دهنده مجبور است که سرمایه ی بیشتری برای راه اندازی مرغداری خود هزینه کند. اما در نهایت شرایط سوددهی بیشتر و راحت‌تر را در طول کار برای پرورش دهنده فراهم می کند.
به عنوان مثال در روش مکانیزه مرغ ها کمتر دچار بیماری می شوند و به صورت مداوم به آب و مواد غذایی دسترسی دارند. همچنین پرورش دهنده در روش مکانیزه و صنعتی به نیروی کار کمتری نیاز دارد. در نتیجه شرایط صرفه جویی در هزینه ها برای وی فراهم می‌ شود. البته این امر تنها در گرو استفاده از قفس استاندارد پرورش مرغ گوشتی تحقق خواهد یافت. قفس هایی که که مجهز به سیستم آبخوری اتومات و دانخوری هستند. همچنین از مواد اولیه باکیفیت، بادوام و ضد زنگ ساخته شده اند. در همین راستا لازم است بدانید؛ مجموعه « پرآور» سال ها است که در زمینه‌ی پرورش انواع طیور و عرضه انواع قفس های استاندارد سابقه درخشان دارد. بنابراین میتواند مرجع خوبی برای تهیه‌ی انواع قفس های استاندارد و کسب اطلاعات در زمینه پرورش طیور باشد.

پرورش مرغ گوشتی1
پرورش مرغ گوشتی1

بیشتر بخوانید: تکنیک های افزایش وزن مرغ گوشتی

مکان مناسب برای پرورش مرغ گوشتی

قدم اول برای پرورش مرغ گوشتی تامین مکان مناسب برای رشد و پرورش مرغ ها است. مکانی که مرغ ها در آن پرورش می یابند، باید دارای تعدادی از امکانات و تجهیزات رفاهی باشد. همچنین برخی از نکات در ساخت آن رعایت شده باشد. داشتن تجهیزات مناسب و رعایت برخی از نکات میتواند موفقیت شما را، در امر پرورش مرغ گوشتی صد در صد تضمین کند.

ویژگی های مکان مناسب جهت پرورش مرغ گوشتی

تعداد از ویژگی های مورد نیاز برای مکان پرورش مرغ گوشتی وجود دارد که مهمترین آن به شرح زیر است:

 • ساختار سالن مرغداری باید به گونه‌ای باشد که همه ی ضوابط مشخص شده توسط اداره جهاد کشاورزی را تامین کند؛ تا بتوانید مجوز های لازم برای راه اندازی مرغداری را کسب کنید.
 • دیوارهای مکان مورد نظر باید بدون شکاف خلل و یا ترک باشند. در صورت وجود چنین مواردی بهتر است که دیوارها ترمیم شوند، چون در تامین سلامت مرغ ها تاثیر گذار هستند.
 • مواد اولیه مورد استفاده جهت ساخت مکان پرورش مرغ با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت، مختلف است.
 • چنانچه به روش سنتی قصد پرورش مرغ ها را دارید بهتر است که کف مرغداری مقداری شیب دار ساخته شده و به وسیله سیمان پوشش داده شود تا به راحتی بتوان آن را به طور کامل شستشو داده و بهداشتی نگه دارید.
 • لازم است مرغداری به گونه‌ای ساخته شود که درب آن به سمت جنوب باشد؛ تا آفتاب بتواند در طول روز به داخل مکان مورد نظر بتابد.
 • مکان مورد نظر به امکانات بهداشتی و رفاهی مثل: برق، آب، گاز و غیره دسترسی داشته باشد.
 • بهتر است که مکان مورد نظر در محل بادگیرها ساخته نشود.
 • بهتر است که مکان مناسب برای محل خواب مرغ ها تعبیه شود. چرا که مرغ ها به طور غریزی تمایل دارند در مکان هایی که کمی بلندتر از سطح زمین است؛ استراحت کنند.
 • لازم است مکان مورد نظر کاملاً بهداشتی و استرلیزه باشد.
 • مکان مورد نظر باید متناسب با تعداد مرغ‌های پرورشی باشد. به گونه ای که فضای مناسب برای رشد و بزرگ شدن را داشته باشند.
 • و غیره.

انتخاب نژاد مناسب جهت پرورش مرغ گوشتی

انتخاب نژاد مناسب می‌تواند در سود دهی و سرعت توسعه‌ی کسب و کار پرورش مرغ تاثیر گذار باشد. بنابراین انتخاب نژاد مناسب یکی از مولفه‌های ضروری برای پرورش مرغ گوشتی است. مرغ های گوشتی در سراسر دنیا دارای نژادهای متفاوتی هستند. نژاد هایی همچون؛ کوشین چین، براهما هند، پلیموت راک سفید، کورنیش انگلیس و غیره. هر کدام از این نژادها خصوصیات خاص خود را دارند. بنابراین لازم است نژادی را برای پرورش انتخاب کنید که دارای خصوصیات مناسب باشند. تعدادی از این خصوصیات عبارت‌اند از:
طول عمر مناسب
جثه بزرگ
مقاومت بدنی بالا
رشد مناسب و سریع
قابلیت افزایش وزن و غیره.

دمای مورد نیاز برای پرورش مرغ گوشتی

درجه رطوبت و دمای مکان مورد نظر باید برای پرورش مرغ ها مناسب باشد. در غیر این صورت آنها بیمار شده و پرورش دهنده دچار ضرر و زیان خواهد شد. میزان دما و رطوبت مورد نیاز مرغ های گوشتی با سن آنها ارتباط مستقیم دارد. به عنوان نمونه در سن یک هفتگی به دمای 32 الی 35 درجه نیاز خواهند داشت. در حالی که در سن شش هفته به بالا به دمای حدود 13 الی 16 درجه نیاز خواهند داشت. که برای تحقق این امر پرورش دهنده مجبور به استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب همچون هیتر ها است. همچنین برای تامین اکسیژن کافی سالن پرورش مرغداری باید مجهز به تهویه ی مناسب باشد.

بهداشت مرغ های گوشتی

مکان زندگی مرغ های گوشتی باید به طور مرتب استرلیزه و پاکیزه شود. در روش بستر این امر با صرف زمان و هزینه ی بیشتری همراه است. چرا که پرورش دهنده موظف است هر مدت یکبار کاه موجود در بستر پرورش را تعویض کرده و مکان مورد نظر را ضدعفونی کند. این امر در حالی رخ می دهد که در روش مکانیزه و استفاده از قفس استاندارد قابل شستشو محل زندگی مرغ های گوشتی به سادگی و با صرف زمان و هزینه ی کمتری همراه خواهد بود.
در صورتی که محل زندگی و پرورش مرغ گوشتی پاکیزه باشد؛ آنها کمتر دچار بیماری و تلفات می شوند. در نتیجه پرورش دهنده نه تنها متحمل ضرر نخواهد شد بلکه نیازمند به خرید آنتی بیوتیک و دارو برای مرغ ها نخواهد شد.

پرورش مرغ گوشتی3
پرورش مرغ گوشتی3

بیشتر بخوانید: آموزش جوجه کشی مرغ

آب تمیز برای پرورش مرغ گوشتی

آب سالم و تازه یکی از نیاز های اساسی مرغ های گوشتی است. نزدیک به هفتاد درصد از بدن آنها را آب تشکیل داده است بنابراین آنها باید به طور مداوم به آب سالم دسترسی داشته باشند. در روش سنتی تامین آب کافی، تازه و بدون آلودگی نیازمند صرف زمان و استفاده ی مداوم از نیروی انسانی و صرف هزینه است. این امر در حالی رخ می دهد که در روش مکانیزه آب سالم و تازه و از همه مهمتر بدون آلودگی به طور مداوم در دسترس مرغ های گوشتی خواهد بود. به هر جهت تامین آب شیرین و بهداشتی با درجه دما و خنکی مناسب یکی از نیازهای اساسی برای پرورش مرغ گوشتی است.

دان مناسب برای پرورش مرغ گوشتی

دان مناسب و مغذی که حاوی املاح، کلسیم، پروتئین و سایر نیاز های بدن مرغ گوشتی باشد یکی دیگر از مولفه های ضروری برای پرورش انواع مرغ گوشتی محسوب می شود. بهتر است دان مصرفی مرغ ها را از مراکز مطمئن و معتبر تهیه کنید تا دان ها از استانداردهای کافی برخوردار باشند. در نتیجه مرغ ها دچار بیماری نمی شوند.

سخنی با مخاطب

مخاطب گرامی شما در این محتوا با چگونگی پرورش مرغ گوشتی، مولفه‌ها ضروری برای شروع کار، تجهیزات مورد نیاز برای این امر و نکات کاربردی در زمینه پرورش مرغ گوشتی آشنا شدید. چنانچه سوال و یا نظر خاصی در این زمینه دارید می توانید آن را در قسمت نظرات درج کنید تا کارشناسان ما در تیم پرآور در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.