سود پرورش بوقلمون

سود پرورش بوقلمون چقدر است؟

1/5 - (1 امتیاز)

بوقلمون یکی از بزرگ‌ترین ماکیان پرورشی محسوب می‌شود که مصرف بالایی در سطح جهانی دارد. در سال‌های اخیر نیز با آشنایی بیشتر مردم با خواص و طعم خاص و دلپذیر گوشت این پرنده، طرفداران زیادی در ایران نیز پیدا کرده است. پرورش بوقلمون به علل گوناگون، مورد استقبال فعالان در این زمینه بوده و توانسته سوددهی خوبی نیز در سال‌های اخیر داشته باشد. اما آیا پرورش این پرنده در همه جا و در همه ابعاد و شرایط سودده است؟ سود پرورش بوقلمون در شرایط اقتصادی کنونی چقدر است؟ پرورش دهندگان و کسانی که به دنبال احداث این واحدهای تولیدی هستند، برای موفقیت کسب و کار خود باید چه مواردی را در نظر بگیرند؟ سود بوقلمون بیشتر است یا مرغ و اینکه پرورش کدام پرنده زودتر به نتیجه و بازدهی خواهد رسید؟ در این مقاله قصد داریم تا با نکاتی درباره سود پرورش بوقلمون آشنا شویم و ببینیم برای ایجاد این کسب و کار و ادامه آن، انجام چه هزینه‌هایی لازم و ضروری است؟

مزایای پرورش بوقلمون

بوقلمون یک پرنده بزرگ جثه در میان ماکیان پرورشی محسوب می‌شود. این پرنده مصرف بالایی در سطح جهانی و به خصوص در مراسم‌های خاص دارد. در ایران اما این پرنده سال‌های چندانی نیست که به مردم معرفی شده است. گوشت بوقلمون به علت خواص تغذیه‌ای ممتاز مورد توجه مردم قرار گرفته است. میزان پروتئین در گوشت این پرنده از گوشت مرغ بالاتر است و می‌تواند منبع سالمی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن در اقشار و سنین گوناگون باشد.

 به علاوه میزان کلسترول و چربی در گوشت سینه بوقلمون بسیار پایین و حتی از گوشت مرغ نیز پایین‌تر است. این گوشت می‌تواند به عنوان یک منبع پروتئینی خوب برای افراد سالمند و یا دارای رژیم‌های کم چربی، مفید باشد. به همین دلیل گوشت این پرنده دارای طرفداران زیادی در بین افراد ورزشکار، سالمند و یا افراد دارای رژیم‌های کم چرب دارد و به همین دلیل همیشه فروش بالایی در بازار پرندگان دارد.  علاوه بر این پرورش بوقلمون به دلیل بازار بکر و کم بودن رقابت و میزان بالای سود پرورش بوقلمون هنوز هم جای کار برای فعالان جدید را دارد و می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

سود پرورش بوقلمون
سود پرورش بوقلمون

حتما بخوانید: خواص گوشت بوقلمون

هزینه پرورش بوقلمون چقدر است؟

همیشه برای تعیین سودآوری کسب و کاری مشخص، ابتدا باید در مورد هزینه‌های اولیه و نیز هزینه‌های جاری آن تحقیق و بررسی نمود. به این ترتیب که شما هزینه‌های اولیه برای تاسیس یک واحد پرورش بوقلمون گوشتی را در ابعاد و تعدادی که قصد دارید حساب کرده و با هزینه‌های جاری جمع می‌کنید. در پایان نیز باید فروش کلی هر دوره پرورش را پیدا کرده و هزینه‌ها را از آن کم کنید تا سود پرورش بوقلمون به دست آید. البته باید به این نکته توجه کنید که در ابتدا ممکن است چند دوره طول بکشد تا هزینه‌های اولیه تامین شود.

هزینه‌های اولیه برای احداث واحد تولید بوقلمون گوشتی، عبارت است از:

 1. سالن پرورش برای جوجه‌ها، بوقلمون‌های گوشتی و نیز بوقلمون‌هایی که برای تخمگذاری نگهداری می‌شوند. این سالن‌ها و مکان مورد نظر باید دارای امکانات کامل و نیز نزدیک به راه‌های مواصلاتی باشد. با اجاره و یا آماده‌ سازی یک فضای 200 متری، می‌توانید بین 400 تا 500 بوقلمون را در هر دوره پرورش دهید.
 2. اتاق و یا انباری برای ذخیره‌ سازی و یا آماده ‌سازی غلات و جیره پرندگان. اگر جیره را خودتان آماده کنید، با کاهش در هزینه‌های جاری که برای دان مصرف می‌شود، می‌توانید سود پرورش بوقلمون را بالاتر ببرید.
 3. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی برای تنظیم دمای سالن‌ها
 4. هزینه خرید دستگاه و تجهیزات جوجه‌کشی. این هزینه در صورتی اعمال می‌شود که دوست داشته باشید برای پرورش بوقلمون از تخم‌های نطفه‌ دار و یا تخم‌های تولیدی در مرغداری خودتان استفاده کنید.
 5. تجهیزات تنظیم رطوبت و نیز تجهیزات مربوط به تهویه هوا شامل دستگاه‌های تهویه هوای صنعتی
 6. تجهیزات دانخوری و آبخوری. بهتر است برای دسترسی بهتر پرندگان به دان و آب، برای هر 5 پرنده بالغ، یک عدد دانخوری و یک عدد آبخوری در نظر بگیرید. این  تجهیزات را از نوع پلیمری باکیفیت و نو انتخاب کنید تا برای تعویض آن، نیازی به هزینه مجدد نداشته باشید.
 7. خرید تجهیزات آماده ‌سازی جیره که این بخش شامل انبار، آسیاب و میکسر و دستگاه‌های پلت‌ساز است که برای تولید جیره بوقلمون از دانه‌ها و غلات به کار می‌رود.
 8. خرید تخم نطفه دار و یا خرید جوجه یک روزه
 9. هزینه‌های جاری شامل هزینه خرید دان، ویتامین، واکسن و دارو برای پرندگان. هزینه‌های مربوط به دانه و جیره اصلی‌ترین هزینه‌های جاری در پرورش بوقلمون به شمار می‌رود. یک بوقلمون در دوران زندگی خود که بین 4 تا ۵ ماه طول می‌کشد، بین 20 تا 25 کیلوگرم، انواع جیره را مصرف می‌کند. با ضرب کردن این میزان برای تعداد بوقلمون‌ها، می‌توانید میزان هزینه خوراک این پرنده را برای هر دوره پرورش، به دست آورید.
 10. هزینه استخدام نیروی کار
 11. هزینه‌های جاری مربوط به قبوض آب و برق و گاز
 12. هزینه‌های مربوط به نوسازی و یا مناسب‌سازی مکان مورد نظر برای احداث سالن
سود پرورش بوقلمون
سود پرورش بوقلمون

حتما بخوانید: آموزش جوجه کشی بوقلمون

سود پرورش بوقلمون چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور کلی سه روش و یا استراتژي برای واحدهای تولیدی بوقلمون وجود دارد. اولیه راه، تولید تخم نطفه دار و جوجه کشی و فروش این جوجه‌ها است. در این روش، نیاز به هزینه اصلی یعنی هزینه دان و جیره کاهش پیدا می‌کند.  راه دوم، خرید جوجه چند روزه و پروار کردن آن‌ها برای پرورش بوقلمون گوشتی است. در این روش، پرورش‌ دهنده نیازی به خرید تجهیزات جوجه کشی ندارد و می‌تواند از این هزینه صرف نظر نماید.

راه سوم نیز خرید یا تهیه تخم نطفه‌دار بوقلمون و نیز جوجه کشی و سپس پروار کردن جوجه‌ها تا زمان کشتار است. در این روش هزینه‌های اولیه در مقایسه با دو روش بالا بیشتر خواهد بود. این روش را که بیشتر پرورش دهندگان بوقلمون از آن استفاده می‌کنند، می‌توان بهترین روش برای به دست آوردن حداکثر سود پرورش بوقلمون دانست. این روش با این که نیاز به نیروی کار بیشتری دارد، هزینه اولیه بیشتری می‌طلبد و دوره‌های پرورش در آن نیز طولانی‌تر است اما سوددهی بالاتری نسبت به دو روش اول دارد. علاوه بر این در این روش نیازی به خرید جوجه نیز به طور جداگانه برای دوره بعدی نخواهید داشت.

سوالات متداول

از چه روش هایی در پرورش بوقلمون می توان به سود رسید؟

فروش تخم و گوشت بوقلمون

سه روش پرورش بوقلمون که شما را به سوددهی می رساند؟

تخم نطفه دار- خرید جوجه- خرید بوقلمون بالغ

هزینه پرورش بوقلمون چقدر است؟

بستگی به هزینه های ثابت و متغیر دارد. با محاسبه این دو گزینه می توانید سود و هزینه پرورش بوقلمون را محاسبه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.