غذای بلدرچین

غذای بلدرچین + [ آب و خوراک بلدرچین و اهمیت آن در پرورش ]

4.3/5 - (100 امتیاز)

غذای بلدرچین یکی از مهم ترین موارد در پرورش این پرنده به شمار می رود. دلیل مهم بودن دان بلدرچین به خاطر رشد این پرنده کوچک جثه در هنگام پرورش است. شما هر چقدر بتوانید غذای بلدرچین در هنگام پرورش را به استانداردهای روز دنیا نزدیکتر کنید و تمامی احتیاجات این پرنده را در دان بلدرچین فراهم نمایید سودآوری بالاتری نسبت به سایر رقبا نصیب شما خواهد شد. با توجه به مهم بودن موضوع قصد داریم در این مطلب از سایت پرآور شما را به طور کامل با غذای بلدرچین آشنا کنیم. همچنین به پاسخ سوالات ذهنی شما بپردازیم.

در این مطلب به طور کامل با پاسخ سوالاتی چون غذای بلدرچین چیست و بهترین تغذیه برای آن شامل چه مواردی می شود؟ میزان دان مصرفی بلدرچین در روز چقدر است ؟ یک واحد تولیدی چند نوبت به بلدرچین دان بدهد ؟ روش های دان ریزی؟ آشنا خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

بررسی آب و دان و اهمیت آن در پرورش بلدرچین

بلدرچین ها همه چیز خوار هستند و از تنوع رژیم غذایی که می خورند لذت خواهند برد. اکثر چیزهایی که مرغ می خورد را می خورند. تا جایی که آنقدر کوچک باشد که از گلو پایین برود.

خوراک آماده ماکیان

خوراک آماده ماکیان(Store bought feed) برای بزرگ کردن بلدرچین در دسترس است .شبیه به غذای آماده سگ است و همه اش از غلات یا سبزیجات نیست. زمانی که یک خوراک انتخاب می کنید باید حداقل 24% پروتئین برای تولید تخم مناسب داشته باشید، زنده خواهند ماند و با درصد پروتئین کمتر تخم می گذارند. اما تخم های کوچکتر و کمتری خواهید داشت. هرچه در صد پروتئین که به آن ها می دهید بیشتر باشد تخم های بزرگتر و پرنده های گوشتی تری خواهید داشت.

غذای بلدرچین
غذای بلدرچین

حتما بخوانید: سود پرورش بلدرچین + برآورد هزینه ها

تغذیه کمکی / مواد غذایی مکمل

تغذیه کمکی بلدرچین به شرح زیر می باشد:

A Black soldier fly larva

این خوراک بسیار خوب به نظر می رسد. این ها برش های غذایی را به پروتئین در نسبت های بسیار موثر تبدیل می کنند.

کرم های خوراکی

می تواند راه کار کمکی در بازه پروتئین 40% باشد ، به لحاظ هزینه بسیار ارزان قیمت  است.

جوانه ها

غلات تازه جوانه زده ، 2-4 روزه ، قبل از این که تبدیل به گیاه شوند.

بذر یا دانه

هر بذر کوچکی می تواند غذای بلدرچین شود. هر چیزی یا بذر کوچک می تواند امتحان شود ، به ویژه اگر فراوان باشد و بتوان با هزینه ی بسیار کم به وجود آید.

حشرات دیگر

خرمگس ، لارو ، سوسک، مورچه ، و همه نوع خزنده پتانسیل تبدیل شدن به گوشت لذیذ بلدرچین را دارند.

روش صحیح و اصولی دان ریزی و تغذیه بلدرچین

نکته اول : مقدار دانی که برای هر قطعه بلدرچین در طول روز برای تداوم زندگی وتخمگذاری مورد نیاز است بین 28 تا 32 گرم می باشد ولی نباید این نکته را هم فراموش کرد که هر بلدرچین توانایی مصرف تا 60 گرم دان را در هر روز دارد. و اگر دان بیش از مقدار مورد نیاز به دانخوری اضافه شود فقط باعث افزایش هزینه هاست، و حتی ممکن است به دلیل تجمع بیش از حد چربی پس از چندین هفته راندمان تخمگذاری کاهش چشمگیری داشته باشد .

نکته دوم : طبق بررسی های میدانی چنانچه همین 28 تا 32 گرم را در فواصل زمانی معینی دان ریزی کنیم میزان تخمگذاری نسبت به ارائه یکباره همان مقدار دان در یک نوبت بسیار افزایش خواهد داشت .

در نتیجه روشی که برای دان دهی به بلدرچین توصیه میگردد 4 وعده غذایی در یک روز می باشد، بدین صورت که براساس تعداد بلدرچین های موجود در هر قفس بلدرچین و یا بلدرچین های موجود در بستر به ازای هر بلدرچین بین 7 تا 8 گرم دان در هر وعده غذایی در اختیار پرنده گذاشته شود . زمانی که برای دان دهی توصیه می گردد ابتدای صبح بین ساعت 7 تا 8 ، سپس بین ساعت 11 تا 12 ، سپس بین 15 تا 16 و در انتهای روز بین ساعت 19 تا 20 می باشد . البته شایان ذکر است که این ساعات با توجه به ساعات خاموشی و روشنایی سالن شما متغیر می باشد و بهتر است که اولین وعده حداکثر بین 1 ساعت تا دو ساعت پس از روشنایی انجام شود.

غذای بلدرچین
غذای بلدرچین

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین تخمگذار + [ از 0 تا 100 ]

آب

گزینه های مختلفی برای فراهم کردن آب پرندگان وجود دارد . هر کدام عملکرد خودشان را دارند . اگر زمان کافی برای تمیز کردن و پر کردن کاسه ها را هر روزه ندارید، یک سیستم آبخوری اتومات گزینه مطلوبی است. این سیستم همه چیز را خشک نگه داشته و برای حیوانات آب تازه تامین می کند. پرنده با نوک زدن به سوپاپ مقدار آب مورد نیاز را جذب میکند.

همچنین این کاسه ها  قرار نیست “پر شوند”

در عوض پرنده آخرین قطره ی موجود  در ظرف را هم خواهد نوشید. به ازای هر 10 پرنده یک عدد کاسه و نیپل کفایت میکند.

اگر از آبخوری کاسه ای در بستر استفاده می کنید ، ته ظرف را با سنگریزه یا مرمر پر کنید تا جوجه ها غرق نشوند.

آب بسیار مهم است . اگر پرنده ها تخم نگذارند، مطمئن شوید سیستم آب رسانی کار کند ، زیرا این اولین علت بازدهی کمتر بشمار می آید.

غذای بلدرچین در دوره مختلف پرورش

بلدرچین ها با توجه به سن و نوع پرورش غذای متفاوتی را مصرف خواهند کرد. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که در چه دوره ای و یا در چه روش پرورشی از غذای بلدرچین استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

دوره اول زندگی بلدرچین

شما می توانید از ابتدای تولد تا ۲۸ روزگی در جیره غذایی بلدرچین ها استارتر را قرار دهید. استارتر تمام نیازهای اولیه زندگی بلدرچین ها را برای رشد و ادامه حیات مهیا می سازد. استارتر بالاترین سطح پروتئین را داراست و شما می توانید در دو بخش خوراک آغازین و خوراک رشد آن را مورد استفاده قرار دهید.

غذای بلدرچین در دوره تخم گذاری

شما در دوره تخم گذاری بلدرچین باید از پروتئین های بیشتری در غذای بلدرچین استفاده کنید. همچنین بلدرچین های مادر دوره تخم گذاری به غذای بیشتری نیاز خواهند داشت تا انرژی های لازم را برای تخم گذاری داشته باشند. توجه داشته باشید در این مواقع سطح پروتئین آنها کمتر از ۱۹ نباشد.

غذای بلدرچین گوشتی

بهترین گزینه برای غذای بلدرچین گوشتی بعد از اتمام ۲۸ روز فیشینگ می باشد.

غذای بلدرچین در خانه چیست؟

شما برای اینکه بتوانید از بلدرچین در منزل نگهداری کنید نیازمند غذاهای مقوی مانند سویا، سبوس، پودر یونجه، گندم، ذرت، پودر ماهی و پودر گوشت هستید. غذاهایی که برای بلدرچین در منزل انتخاب می کنید باید تمامی خصوصیات یک غذای کامل را داشته باشد یا به نوبه ای مواد معدنی، پروتئین و ویتامین مورد نیاز بدن بلدرچین ها را تامین نماید.

غذای بلدرچین یک روزه

غذای بلدرچین یک روزه باید آب و شکر باشد. آب و شکر مقاومت و ایمنی بدن جوجه بلدرچین یک روزه را بالا برده و بدن را در برابر بیماری ها حفظ می کند.

غذای بلدرچین وحشی

بلدرچین های وحشی در کوه و طبیعت به زندگی خود می پردازند و برای تامین نیازهای بدن خود از حشرات و گیاهان اطراف تغذیه می کنند. معمولاً میوه های خشک و تازه و حشرات جزء غذای بلدرچین وحشی به شمار می رود.

خرید دان بلدرچین

بسیاری از پرورش دهندگان به جای ساختن غذای بلدرچین دوست دارند این محصول را به صورت آماده تهیه کنند تا سرعت بیشتری به کار خود ببخشند. چنانچه قصد دارید خرید دان بلدرچین را انجام دهید توصیه می کنیم این کار را از طریق سایت های معتبر و مراکز معتبری که به صورت حضوری این محصول را  پشتیبانی میکنند، انجام دهید. توجه داشته باشید در هنگام خرید دان بلدرچین از سلامت غذا اطمینان حاصل کنید. غذای بلدرچین باید عاری از حشره، رطوبت و کپک باشد.

نقش آب را جدی بگیرید

در کنار غذای بلدرچین باید به نقش آب نیز توجه داشته باشید. آب جز اجزای جدایی ناپذیر در پرورش بلدرچین به شمار می رود، از این رو باید آبی که به بلدرچین در هنگام پرورش می رسد بهداشتی و کاملاً زلال باشد. توجه داشته باشید ظروفی که به وسیله آن آب را به بلدرچین ها می رسانید در بازه های زمانی مشخص ضدعفونی شوند. همچنین در انتخاب به ارتفاع آبخوری توجه ویژه داشته باشید.

شما برای ما از غذای بلدرچین بنویسید

غذای بلدرچین مهمترین موضوعی بود که در این مطلب سعی کردیم شما را با تمامی جزئیات آن به طور کامل آشنا کنیم. اگر شما جزو فعالان در زمینه پرورش بلدرچین هستید توصیه می‌کنیم تجربیات مفید خود را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت پراور به اشتراک بگذارید.

تجربیات مفید شما می تواند سود دهی بالایی به کسب و کار مخاطبین سایت برساند. اگر سوالی در زمینه دان بلدرچین دارید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با پشتیبان سایت پرآور در میان بگذارید تا پشتیبان سایت ما به صورت تخصصی به سوالات شما پاسخ دهند. همچنین پشتیبانان سایت ما می توانند مشاوره بی نظیری به شما در این زمینه ارائه کنند.

سوالات متداول

غذای بلدرچین یک روزه چیست؟

آب و شکر

غذای بلدرچین در خانه چیست؟

سویا، سبوس، پودر یونجه، گندم، ذرت، پودر ماهی و پودر گوشت

غذای بلدرچین وحشی چیست؟

حشرات و گیاهان


ساخت یک نمونه آبخوری خلاقانه برای بلدرچین،مرغ،کبک و کبوتر


192 پاسخ

 1. من دو تا بلدرچین دارم که یکی در جای دونه غذا نمی خوره ولی در کف قفس می خوره چی کار کنم که تو جای غذا دون بخوره

 2. سلام من ۱۰۰تا بلدرچین دارم ۲۷ روزن
  توی فضای ۱۷۰ سانتیمتر در ۱۷۰ سانتیمتر
  دمای فضا ۲۰ درجست ولی کف فضا سرده
  کنار هم جمع میشن و هر روز دو الی ۵ تا تلف میشن
  علت خفگیه؟
  و این تجمع بخاطر سردیه کف فضاشونه؟

 3. سلام ممنون از مطالب مفیدتون ، سوال بنده اینه که جوجه بلدرچین یک روزه چقدر دان مصرف میکنه با توجه به اینکه اشاره کردین روزی ۳۰گرم مصرف میکنن ولی الان که جوجه بلدرچین دارم و مشاهده کردم که کمتر از ۳۰ گرم استفاده میکنن آیا این میزانی که اشاره کردین مربوط به بلدرچین های بالغ هستش فقط یا خیر برای جوجه ها هم هست

 4. سلام بلدرچین من پاش متورم شده و اشلا نمیتونه راه بره رگ های پاش بیرون زده و قرمز رنگ شده کل پاش اب نمیخوره اصلا ولی غذا کمی میخورد میخواستم ببینم پاش شکسته و باید چیکار کنم

 5. سلام خسته نباشید من تازه میخوام پرورش بلدرچین گوشتی را شروع کنی قیمت هر جوجه و بالغ و قیمت دان کیلویی چند هست به صرفه هست که الان شروع کنم تو این گرانی خوراک

  1. سلام وقت بخیر، با توجه به نوسان بودن قیمت ها لطفا با کارشناسان فروش در ارتباط باشید. قیمت دان تاثیری در سوددهی نداره چون به همون نسبت ارزش محصول تولیدی هم بالاتر میره. این صحبت افرادی است که خودشون پرورش دهنده هستن و میخوان از ورود افراد جدید به این صنعت و بالا رفتن رقابت جلوگیری کنن. با احترام

 6. با سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من 4تا بلدرچین ماده خریدم الان 6روزه که دارمشون روز اول دوم کلا دوتا تخم گذاشتن الان چهار روزه که تخم نزاشتن دون هم بهشون استارتر و ذرت میدم به نظر شما چرا تخم نمیزارن

  1. بلدرچین پس از جابجایی تا مدت حدودا یک هفته از تخم می‌رود ولی جای نگرانی نیست،پس از عادت به مکان زندگی جدیدش دوباره تخم گذاری رو شروع میکنه

  1. سلام من سه تا قفس بلدرچین دارم در ابعاد هر کدام یه متر در سه متر خواستم بدونم در هریک از اینان چند قطعه بلدرچین میتونم نگهداری کنم

  1. سلام دوست عزیز
   جنس قفس ها گالوانیزه گرم کششی و ضد زنگ هست و میتونید توی فضای باز هم ازشون استفاده کنید. اما به دلیل اینکه خود پرنده باید تو فضای بسته نگهداری بشه، قفس ها هم باید تو فضای بسته باشند.
   با احترام

  2. سلام من ۷ تا بلدرچین دارم یکی از اونا امروز کسل و بیحال شده و فقط تو گوشه خلوت میخوابه و هیچی نمیخوره میخواسم ببینم علتش چیه؟😥

 7. سلام الان با محسابه دون کیلو 3000 اگر 2000 بلدرچین تخم گذار داشته باشیم …… 2000*30 گرم*30 روز میشه 1800 کیلو که با قیمت 3000 هزینه دان مصرفی چه گوشتی چه تخم گذار میشه 5 میلیون 400 هزار تومن !!!!!! در صورتی که ماهیانه تعداد تخم 35 هزار عدد با قیمت 200 تومن هم بفروشیم میشه 7 میلیون تومن !!! یعنی 1600 سود البته هزینه اجاره کارگاه رو اب و برق و گاز و حمل و نقل رو کم کنیم تقریبا صفر میشه و تازه بدهکار هم میشیم !!!!!!!!!!!

 8. سلام من میخام بلدرچین پرورش بدم اما اگه بخوام هر جوجه رو۱۰۰۰تومان بخرم و تا زمان بزرگ شدنش ۲۰۰۰خرجش کنم اخرش باید دونه ای ۲۵۰۰ بفروشم به بازار با این حال سودی نمیکنم. لطفا رهنمایی کنین.

  1. سلام دوست عزیز
   متوجه منظور شما نمیشم. لطفا بیشتر توضیح بدید تا بتونم بهتر راهنماییتون کنم.
   با احترام

 9. سلام چند وقته دوهفته است بلدرچین اوردم سه ماده یه نر روز اول تخم کرون دوتا ولی دیگه تخم نکردن غذاشون دونپارس هست فقط جای اونها تو قفس کوچیک قفس قناری نگهداری میکنم کفش چیزی نزاشتم همون کفی قفس هست ایا تو قفس تخم میکنن شاهد جفتگیری اونها هم نبودم و نر بعضی وقتها میخونه حتی بعضی شبها یا نصف شب ممنون ک کمک میکنید با این شرایط نگهداری تخم میکنن..

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره از قفس های استاندارد، مخصوص بلدرچین استفاده کنید. کف پای بلدرچین باید یک توری مشبک قرار بگیره تا به پای بلدرچین فشار نیاد و یا ایجاد آبله در کف پا نکنه. مطمئن بشید که از دان مرغوب و با کیفیت استفاده میکنید.
   دمای محیط رو هم بین 24 تا 26 درجه تنظیم کنید.
   با احترام

 10. سلام بعد از شروع کردن به تخم گذاری تا چه سنی بلدرچین ها به خوبی تخم میگذارند؟
  کف سالن پرورش گوشتی باید با چی پوشیده بشه؟!

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها تا حدود 6 تا 7 ماهگی تخمگذاری میکنند و بعد از اون کشتار میشن. کف سالن رو با کف پوش های مشبک مثل توری بپوشونید.
   با احترام

 11. سلام
  مطالب سایت رو مطالعه کردم اما امکانش هست چند منبع پروتئینی برای بلدرچین و سایر پرندگان نام ببرید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم که مطالب مفید واقع شده باشه. استفاده از دان مرغوب و با کیفیت، پروتئین مورد نیاز بلدرچین رو تأمین میکنه. شما برای بلدرچین یا هر پرنده دیگری که دارین حتما از دان مرغوب و مخصوص استفاده کنین.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   باید از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.برای افزایش راندمان تولید، دان باید مرغوب باشه. دان پارس هم خوبه. خود ما هم دان مرغوب داریم.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   دما در ایام ستر،37/7 درجه ساتیگراد و رطوبت در این ایام، 65 هست. در ایام هچر، دما 37/2 و رطوبت 75 تا 80 درجه ساتیگراد هست.
   با احترام

 12. سلام
  واقعا دمتون گرم
  مطالبی که گذاشتین خیلی عالین
  فقط یک سوال داشتم اونم اینه که
  بلدرچین از کجا تهیه کنیم که تضمینی باشه
  یعنی هم تخم بزاره هم مریض نباشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر بلدرچین در تعداد کم بخواین میتونین از پرنده فروشی های شهر خودتون یا شهر های اطراف تهیه کنین و اگر تعداد زیاد بخواین باید از سالن داران تهیه کنین که تو قرار داد، تضمینی بودن بلدرچین ها ذکر میشه
   با احترام

 13. سلام
  واقعا دمتون گرم
  مطالبی که گذاشتین خیلی عالین
  فقط یک سوال داشتم اونم اینه که
  بلدرچین از کجا تهیه کنیم که تضمینی باشه
  یعنی هم تخم بزاره هم مریض نباشه؟

 14. با سلام و خدا قوت خدمت شما سرور گرامی…اینجانب فضای ۱۲۰ متری برای پرورش ایجاد کردم ولی تجهیزات پرورش نداره چون برای ساخت آن هزینه کردم هزینه پرورش با قفس را ندارم من در این فضا بصورت گله چه تعداد می توانم بلدرچین پرورش دهم ممنون از راهنمایی که می فرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   متاسفانه پرورش بلدرچین بدون قفس سود خاصی که نداره هیچ، همچنین در 90 درصد موارد منجر به از دست رفتن سرمایه شما میشه. توصیه میکنم اگر میخواید کاری رو شروع کنید بصورت اصولی و استاندارد شروع کنید هرچند با مقیاس کمتر. با احترام

 15. سلام میزان مصرف دان بلدرچین از یک روزگی تا بالغ شدن چقدر هست؟
  لطفا جدول میزان مصرف دان(چند گرم برای هر قطعه)از یک روزگی تا بالغ شدن برای بلدرچین تخم گذار را ارسال کنید
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   به زودی مطلبی جامع در این خصوص انتشار خواهیم داد اما بصورت کلی بدانید بلدرچین تخمگذار روزانه 26 تا 28 گرم دان نیاز دارد. با احترام

 16. 5 بلدرچین دارم یکیشون نر وبقیه ماده هستند یک هفته هست خریدم یک تخم هم نزاشتند دمای محل نگهدارشون در شب 18 الی 20 درجه میشه مولتی ویتامین و دان مخلوط و کاهو و غذای پلت بلدرچین و پوست تخم مرغ خرد شده و تخم مرغ اب پز هم دادم بهشون محل نگهداریشونم افتابگیر و بدون تردد هست

 17. سلام خسته نباشید .

  برای وزن گیری بلدرچین باید چه کارهایی انجام داد ؟؟

  من الان نژاد ژاپنی دارم بعد از کشتار وزن خالص ماده ها به 180 تا 190 گرم میرسه ، چکاری میشه کرد وزن خالص به 250 گرم برسه ؟

  مولتی ویتامین خوبه بدم ؟

  1. سلام خسته نباشید برای پرورش ۴۰۰۰ هزار عدد پرورش بلدرچین روزانه چقدر غذا مصرف میکنند و چه غذاهای مصرف میکنند و میخواستم ببینم قیمت مصرف روزانه غذای انها چقدر میشود لطفا راهنمایی کنین میخوام کسب کار تازه ای رونق بدم به کمک شما احتیاج دارم

    1. سلام یعنی هر بلدرچین در 7 روز 5 تخم میذاره، که اگر بخوایم راندمان رو حساب کنیم میشه 80 درصد چون اگر 100 درصد بود باید در 7 روز، 7 تخم میگذاشت. با احترام

     1. من دو تا بلرچین نر وماده دارم هنوز تخم نزاشته اما نره خیلی میخونه اما خوندن ان طبیعی هست یا نه خاک بازی خیلی دوست دارن

 18. با سلام.
  من میخوام بلدرچین پرورش بدم که هر هفته حدود 7 الی 10 بلدرچین بالغ داشته باشم که بتونم کبابشون کنم.
  باید با چند تا شروع کنم؟
  برای بارور کردن بلدرچین ماده، یا جوجه کشی طبیعی، باید بلدرچین نر هم بگیرم؟
  بلدرچین هر چند وقت یکبار تخم میذاره؟ چقدر زمان نیازه که بلدرچین از تخم بزرگ بشه و بشه کبابش کرد؟
  با تشکر

  1. سلام بلدرچین هر هفته پنج تا تخم میگذار و برای گرفتن تخم نطفه دار به ازای هر سه بلدرچین ماده به یک نر نیاز خواهید داشت و برای جوجه کشی هم باید از دستگاه جوجه کشی استفاده نمایید. با احترام

 19. سلام من یه بلدرچین نر دارم که خاک بازی رو خیلی دوست داره وچون چند وقته زمین خورد پوست پاش کنده شد نگذاشتمش تو خاک کلافه شده میخواد از قفس بیاد بیرون پاشم میلن پوست کنده شده چی کار کنم درمان میشه

 20. با سلام در۱۰۰۰ متر مربع چه تعداد بلدرچین میتوان پرورش داد و حدودا به طور میانگین ماهانه چه مقدار درآمد زایی دارد؟
  دانه مخصوص شما هر کیلویی چند هزار تومان است؟
  باتشکر

 21. من یه سوال داشتم بلدرچین های من روز های اولی که آوردم 3 تا تخم گزاشت بعد یکی از نر هایم را گربه چنگزد مرد بعد روزی 2دوتا تخم میگذاشتند بعد الان دوباره شده 3 تا تخم ولی دوباره یکی از نر هایم را گربه چنگزد و مرد الان دوباره شده 2 تا یعنی یروز 2 تاست یه روز 3 تاست

 22. سلام وقتتون بخیر .من سوالی ندارم. تمام سوالاتی که داشتم با خواندن مطالب کاملا اگاه شدم .بسیار ممنون از جوابهایی که به دوستان دادید .من هم استفاده کردم .موفق و مؤید باشید

 23. سلام،من دوتا بلدرچین دارم.
  چجوری تشخیص بدم نر هستن یا ماده؟!
  و اینکه یکی شون خیلی غذا میخوره و یکی شون خیلی کم غذا میخوره،چکار کنم؟!
  و چکار کنم که تخم بذارن؟!

  1. سلام تشخیص نر و ماده بود از روی حجم پرها ، رنگ پرها و… انجام میشه و باید در این زمینه تخصص داشته باشید.
   برای تخمگذاری باید به سن حدود 40 روز رسیده باشند و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده نمایند.
   با احترام

 24. من دوتا بلدرچین دارم یکیشون غذا میخوره یکیشون غذا نمیخوره و میلی نداره اتا الان فقط دو تا نوک زده غذا خورده چیکار کنم این بیماریه

 25. سلام من 320 تا بلدرچین 5 روزه تخم گذار گرفتم الان نزدیک دو ماه و نیمه گذشته هنوز تخم نذاشتن و حدودا نصفشون تلف شده و180تاشون مونده الان دان پرس تموم کردم چند روزه ذرت دادم چندتاشون مردن یکیشون قبل از اینکه بمیره حلال کردم تو چینه دونشون هیچی نبود هوا بود برنج پختم براشون ریختم ضرری نداره و اینکه کرم های خوراکی چی هستن بیشتر توضیح میدید؟

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین هارو در قفس پرورش میدید با بستر؟؟
   باید به بلدرچین دان مخصوص خودش که بالانس شده باشه رو بدید.
   با احترام

 26. من میخوام پرورش بلدرچین راه اندازی کنم به نظرتون مجوز از جهاد بگیرم بعداز راه اندازی خوبه یا نه؟

 27. ضمنا بیست روزه اندایا مثل جوجه مرغ میشه از قفس بیرون بیاند وعصری دوباره خودشون برن توکتونه ممنون میشم اگه این سوالمم جواب بدید

 28. سلام علیکم مخلصیم و متشکر هم بخاطر توضیحات سوالات دوستان که با حوصله جواب میدیدهم بخاطرسایت و اطلاع رسانی خوبتون من ۴۰۰ تابلدرچین یکروزه درقفسی بزرک‌ نگهداری می‌کنم صدتاشون مردن آیا اگه زیرشون خاک وخاک اره بریزم مشکلی داره؟ممنون و متشکر

  1. سلام خواهش میکنم، نیازی به ریختن خاک زیر پاهایشان نیست
   باید علت تلفات را سریعا پیدا کنید و تا حد ممکن مشکل را برطرف نمایید.
   با احترام

 29. باسلام
  من هفتا بلدرچین دارم دوتا نر و پنج ماده هستن نرها وحشی هستن وقتی می خان جفت گیری کنن ماده هارو داغون میکنن اما ماده ها فرار میکنن نمی توانن جفت گیری کامل کنند ماده ها فرار میکنن نمیشه چکار کنم?

 30. با سلام
  شرکت شما دان مخصوص تخم گذار رو برای فروش دارن؟
  من این دان رو کجا تهیه کنم تو شهرستان خیلی گشتم اکثر خواک دام ها هم رفتم ولی تولید ندارن فقط مخصوص گوشتی تولید دارن که با این شرایط بازده خیلی کمی در تولید تخم مرغ دارم.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 31. با سلام می خواستم بدونم 1500 عدد بلدرچین با شرایط نگهداری تو قفس روزانه چند عدد تخم می گذارند اگر از دان استاندارد استفاده شه
  با تشکر

 32. با سلام و خسته نباشید
  من ۲۰ تا بلدرچین دارم و حداقل ۵ تا شون نر هستن یکی از نر ها خیلی خشونت انجام میده با ماده ها برای عمل جفت گیری ولی ماده ها فرار میکنن و در حدی که دو تا شون کلا پوست رو سرشونو برداشته و نزدیک به یک هته است که دارم معالجه ش میکنم و اون نر هم جدا تو یه قفس تاریک گذاشتم.
  به محض این که او نر رو وارد قفس ماده ها میکنم دوباره شروع به خشونت و دعوا میکنه.
  ممنون میشم اگه راهنمایم کنید دلمم نمیاد که حلالش کنم سرشو ببرم??

 33. سلام من دوتا بلدرچین دارم، ماده دان میخورد ولی نر میلی به خوردن دان ندارد، وهچنین زمانی که بهش مگس یا ماکارونی میدهم از آن میخورد، آیا ماکارونی برای بندر چین ضرری ندارد

 34. باعرض سلام و تبریک سال نو ممنون از راهنمایی و سایت پرمطلب پرآور صنعت میخواستم کسب کار بلدرچین رو شروع کنم لطفا درمورد بازاریابی و فروش تخم و گوشت راهنمایی کنید و هم اینکه درمورد هزینه های اولیه و اینکه حداکثرچندتا بلدرچین رو میشه تو یه قفس نگهداری یعنی حداکثر میزان کلنی چندتایی هست باتشکرفراوان

  1. سلام، نوروز باستانی بر شما مبارک
   در خصوص بازاریابی شما ابتدا باید به بازار های محلی فکر کنید سپس با تهیه بسته بندی های خوب و با برند خودتان پا را فراتر گذاشته و به بازار های استانی و کشوری وارد شوید.
   هزینه های اولیه به تعداد بلدرچین ها برای شروع وابسته است…
   در یک قفس میزان استاندارد 30 الی 35 قطعه میباشد.
   با احترام

 35. سلام من دوهفته هستش که بلدرچین خریدم دوتاشون هم ماده هستن بهشون خیار ریز ریز میدم با برنج و زیر آن ها را پوشال چوب گذاشتم خیلی هم غذا میخورن ولی تخم نمیگذارند

   1. سلام دوست عزیز
    خیر. برای بلدرچین بالغ باید از دان پایانی استفاده کرد. چون درصد مواد معدنی و ویتامین ها تو هر دوره متفاوته. بلدرچین بین 40 تا 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنه.
    با احترام

 36. باسلام من از ٢٠ عدد جوجه بلدرچين نگهداري ميكردم ولي بعد از حدود ١٠ تا٢٠ روز جوجه ها فلح مي شدند وديگر غذا نمي خوردن وبعد از چند روز مردن مي خواستم اگر لطف كنيد علت اين را به من بگوييد ممنون ميشوم مرسي

 37. باسلام خسته نباشید
  ببخشید مزاحم شدم برای پرورش بلدرچین باید کسب پروانه باشه ویا همیجوری هم میتونی نگهداری و میخواستم بدونم ۱۰۰۰ عدد بلدر چین چقدر هزینه میخواد برای شرو کار

  1. سلام دوست عزیز
   هم میتوانید مجوز بگیرید هم میتوانید کار خود را شروع کنید و پس از گذشت مدتی اقدام به دریافت مجوز نمایید.
   تقریبا 4 الی 5 میلیون تومان هزینه های اولید خواهید داشت برای این مقدار بلدرچین.
   با احترام

 38. سلام و وقت بخیر، کارگاه بلدرچبن 000، 10 تایی زدم امروز 20 روزشون شده خواستم بدونم میزان مصرف اب واسه هر دونه در 24 ساعت شبانه روز چقدره؟ و تا روز 40 ام چفدر دیگه بالامیره.با حساب و کتاب خودم هر یه دونه نیپل و کاسه واسه 10 قطعه مناسبه ولی شریکم 45!! تا رو در نظر گرفتن ایشون چند سالی رو سابقه کار دارن و من بار اولی هست که اینکارو انجام میدم به جبران تعداد خیلی خیلی کم نیپل ها از آبخوری دستی استفاده میکنم.لطفا دوستانی که میخوان این کارو انجام بدن اگر دیدن یه نفر با سابقه یه جاهایی رو اشتباه میکنه محترمانه ولی قاطعانه جلوش بایستید و بگید نه وگرنه خودتون ضررش رو میکشید.

  1. سلام دوست عزیز
   نگهداری در بستر بدلیل مشکلات فراوان اعم از بیماری ها و… روش منسوخ شده ای بحساب آمده و پرورش با این روش اکیدا توصیه نمیگردد.
   با احترام

 39. سلام خسته نباشید
  ببخشید اگر بلدرچین تخمگذار در قفس پرورش بدیم باید هم بیاریمشون بیرون یا نه در قفس میمونن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر نیازی به بیرون اووردن از قفس نیست. البته در خرید قفس حتما حساسیت به خرج بدید و از قفس های استاندارد استفاده کنید چرا که قفس های غیر استاندارد مشکلات زیادی دارند که شایع ترین اون مخزن تخمگذاری هستش و باعث میشه تخم از داخل قفس بیرون نیاد و منجر به شکسته شدن تخم توسط پرنده تخمگذار بشه.
   با احترام

 40. سلام سوالم این بود که ۲۰۰۰ عدد بلدرچین در ماه چند کیلو دان مصرف می کنند ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   هر بلدرچین روزانه 30 گرم دان مصرف میکنه.پس فرمول محاسبه به این شکل خواهد شد :
   (2000 بلدرچین) ضربدر (30 گرم دان) ضربدر (30 روز)
   با احترام

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز در پاسخ به شما باید بگویم
   بلدرچین ها همه چیز خوار هستند و از تنوع رژیم غذایی که می خورند لذت میبرند. اکثر چیزهایی که مرغ می خورد را می خورند. تا جایی که آنقدر کوچک باشد که از گلو پایین برود.
   خوراک آماده ماکیان برای بزرگ کردن بلدرچین در دسترس است . زمانی که یک خوراک انتخاب می کنید باید حداقل 24% پروتئین برای تولید تخم مناسب داشته باشید، زنده خواهند ماند و با درصد پروتئین کمتر تخم می گذارند. اما تخم های کوچکتر و کمتری خواهید داشت. هرچه درصد پروتئین بیشتر باشد تخم های بزرگتر و پرنده های گوشتی تری خواهید داشت.

   غلات تازه جوانه زده ، 2-4 روزه ، قبل از این که تبدیل به گیاه شوند.
   هر بذر کوچکی می تواند غذای بلدرچین شود. هر چیزی یا بذر کوچک می تواند امتحان شود ، به ویژه اگر فراوان باشد و بتوان با هزینه ی بسیار کم به وجود آید.
   حشرات، مورچه ، و همه نوع خزنده پتانسیل تبدیل شدن به گوشت لذیذ بلدرچین را دارند و میتوانبد استفاده کنید.

   با احترام

     1. سلام خسته نباشید من تازه میخام وارد پروش بلدرچین بشیم و نیاز به راهنمای داشتم و میخاستم ببینم شما میتونید یه مشاوره کلی ارائه بدین

     2. سلام دوست عزیز
      جهت مشاوره و کسب راهنمایی، لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.
      با احترام

     1. سلام بهترین دان ، دان باکیفیت و مرغوب مخصوص بلدرچین است ، ویتامین هایی که استفاده میشود A/D/3/E و تقویتی است که بستگی به کمبود های بلدرچین استفاده میشود با دامپزشک برای میزان ویتامین های مورد نظر مشورت کنید
      با احترام.

 41. سلام ممنون از سایت خوبتون
  در ۲۰ متر مربع حداکثر چند عدد می توان نگه داشت برای جوجه های کوچک تا بالغ شدن و در قفس کردنشان ؟؟
  دوم اینکه قفس ها در چه ابعادی اند ؟با چه گنجایشی ؟با چه قیمتی؟؟
  ————————————–
  با سلام
  20 متر مربع حدودا 1800 قطعه ظرفیت بالغ داره
  ابعاد و مشخصات فنی در قسمت محصولات درج شده
  بابت استعلام قیمت تماس حاصل نمایید

 42. با عرض سلام و خسته نباشید
  برای پرورش ۵۰۰بلدر چین تخم گزار می خواستم قفس کبک را سفارش دهم تا در صورت پرورش کبک هم بتوانم استفاده کنم فضای پرورش ۲۰ متر است چند متر قفس اتومات باید سفارش دهم
  کردستان-سقز
  ————————
  با سلام
  لطفا با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید

 43. سلام و درود
  خاستم بدونم با یه سالن هفتاد متری و دوهزار سر بلدرچین میشه مجوز هایه لازم مثل پروانه کسبو پروانه ی بهداشتو چیزایه ازین قبیل تهیه کرد یا نه
  ممنونم
  ————————————–
  با سلام
  بله دوست عزیز
  با اینکه مخالف اخذ مجوز بابت این حجم کاری هستیم ولی در صورت رعایت مقررات سازمان محترم جهاد کشاورزی بابت اخذ مجوز میتوانید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست