پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک

پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک؟؟؟

4.5/5 - (16 امتیاز)

پرورش کبک و به خصوص پرورش بلدرچین نسبت به پرورش سایر طیور از بازده بسیار بیشتری برخوردار است، همچنین توجه مردم به تغذیه ی صحیح در این سال ها باعث شده گوشت و تخم کبک و بلدرچین که سرشار از پروتئین و مواد مغذی است مورد توجه قرار گیرد و به طبع تقاضا افزایش یابد.

این دو پرنده دارای مقاومت بالایی در برابر بیماری ها هستند و تلفات کمتری دارند. حال این سوال برای خیلی ها پیش می آید که بین پرورش کبک و پرورش بلدرچین کدام بهتر بوده و کدامیک دارای توجیهات اقتصادی بیشتری هستند؟ اگر به دنبال پاسخ پرسش فوق هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت کبک و بلدرچین

کبک و بلدرچین از دسته پرندگانی هستند که زود خود را با شرایط محیطی مختلف وفق می دهند. وزن بلدرچین حدود 250 گرم می باشد در صورتی که کبک وزنی دو برابر آنها (400 تا 600 گرم در شرایط پرورشی) دارد.

طول دوره جوجه کشی کبک، 24 روز و در هر قفس با ابعاد 1 متر طول و 62 سانتی متر عرض حدود 15 کبک را جا داد. در صورتی که در یک قفس با همین ابعاد می توان 33 بلدرچین را جای داد.قفس کبک و بلدرچین


برای مشاهده قفس های 100 درصد استاندارد ضدزنگ برای پرورش کبک و بلدرچین اینجا کلیک کنید

طول دوره جوجه کشی بلدرچین ها 18 روز و نسبت به سایر پرندگان بازدهی و تولید مثل سریع تری دارند.

اصول کلی پرورش این دو پرنده از جمله مکان، تجهیزات، شرایط نگهداری و تغذیه تقریباً یکسان است؛ اما تفاوت های جزئی در پرورش آنها وجود دارد که یکی را بر دیگری پربازده تر می کند.

تفاوت های اساسی در پرورش کبک و بلدرچین

 1. کبک ها نسبت به بلدرچین ها ترسوتر هستند و با نزدیک شدن افراد فرار می کنند در صورتی که بلدرچین ها اینگونه نیستند. همین عامل باعث می شود که بیشتر در معرض استرس قرار بگیرند و راندمان تولید آنها کاهش پیدا کند.
 2.  مقاومت کبک ها نسبت به بلدرچین ها در مقابل بیماری ها کمتر است و در شرایط حاد شاهد تلفات بیشتری از کبک ها خواهیم بود. کبک ها مستعد بیماری های مرغی بوده و می توانند آن را به انسان نیز انتقال بدهند.
 3.  دوره پرورش کبک نسبت به پرورش بلدرچین بیشتر است، آنها در سن 7 ماهگی تخمگذاری کرده و کبک های گوشتی در 4 ماهگی کشتار می شوند، در صورتی که بلدرچین سن تخمگذاری و کشتار کمتری (40 تا 50 روزگی) دارد.
 4. حتی طول دوره جوجه کشی بلدرچین ها نیز از کبک کمتر است و جوجه ها زودتر متولد می شوند. در نتیجه فرایند پرورش زودتر انجام می گیرد و سرمایه سریع تر به چرخه باز می گردد.
 5.  یافتن مکان مناسب برای پرورش کبک ها مشکل است، خصوصیت رفتاری کبک به گونه ای است که به شرایط محیطی و طبیعی نیاز دارد.
 6. آنها نیاز به نوک زدن به اشیای سخت و سنگ داشته و عادت هایی از این قبیل دارند، در صورتی که بلدرچین ها را می توان به راحتی درون یک اتاق کوچک و قفس های چند طبقه ای پرورش داد و بهترین بازده را در شرایط مطلوب از آنها داشت.
 7.  پرورش کبک به صورت صنعتی در ایران کم است که این مسئله هم می تواند یک عیب به حساب آید، همچنین پرورش کبک به دو صورت سنتی و صنعتی انجام می پذیرد.
 8. پرورش کبک به صورت سنتی محصولات بی کیفیت تری خواهد داشت و در این روش طول دوره پرورش آنها زیاد بوده و وزن جوجه ها افزایش چندانی پیدا نمی کند در صورتی که اگر پرورش آنها به صورت صنعتی انجام گیرد درآمدزایی بسیار بهتری خواهد داشت.
 9. همچنین در روش سنتی، عدم دسترسی به کشتارگاه صنعتی معضلی برای سرمایه گذار ایجاد می کند. او باید یک سالن کشتار نیز راه اندازی کند که این مسئله یک هزینه اضافی برای سرمایه گذار است…
 10. مسئله مهم قیمت بالای گوشت و تخم کبک نسبت به بلدرچین است که تقاضای آن را نسبت به بلدرچین کمتر کرده است. مصرف کنندگان آن افرادی هستند که از نظر مالی مشکلی ندارند یا توسط دکتر مصرف آن برایشان تجویز شده است.
 11. قیمت بالای کبک برای مردم به صرفه نیست در نتیجه تقاضای آن نسبت به بلدرچین کمتر است و با وجود نداشتن اتحادیه ای برای نظم دادن به فروش، بازار فروش مناسبی ندارد.
پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک
پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک

میزان تخم گذاری بلدرچین بیشتر است یا کبک؟

همان طور که گفتیم کبک ها از نظر وزنی می توانند حدود 2 برابر بلدرچین ها وزن داشته باشند. اما غیر از وزن، یکی از عوامل مهمی که باید حتما در هنگام مقایسه پرورش بلدرچین و کبک به آنها توجه کرد، میزان تخم گذاری هر یک از این پرندگان است زیرا شما علاوه بر فروش گوشت کبک و بلدرچین باید به فروش تخم آن ها نیز توجه زیادی داشته باشید زیرا عمده فروش و درآمد شما از این طریق خواهد بود.

از بستر میزان تخم گذاری اگر بخواهیم این دو پرنده را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم میزان تخم گذاری کبک به نسبت تخم گذاری بلدرچین های ماده کمتر است. بلدرچین ها به صورت حدودی می توانند سالیانه 200 تخم بگذارند. این در حالی است که میزان تخم گذاری کبک هایی که برای پرورش استفاده می کنید در طول یک سال تنها 80 تخم خواهد بود. البته با رعایت برخی از فاکتور های استاندارد نگهداری کبک می توان تخم گذاری ان ها را تا 90 یا حتی 100 تخم در سال نیز رساند. با این حدود ام تخم گذاری بلدرچین به نسبت تخم گذاری کبک در سال حدودا 2 برابر خواهد بود.

پرورش بلدرچین به هزینه بیشتری نیاز دارد یا پرورش کبک؟

عامل مهم دیگری که می تواند بهتر بودن هر کسب و کاری را نیز تا حدود زیادی مشخص کند، سرمایه مورد نیاز شما برای شروع آن کار است. کسب کار پرورش بلدرچین و پرورش کبک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر بخواهیم از نظر هزینه و سرمایه اولین آن ها را باهم مقایسه کنیم باید بگوییم پرورش بلدرچین به سرمایه کمتری برای شروع نیاز دارد.

این مقوله بیشتر به خاطر فضای نگهداری بلدرچین ها است. کبک ها پرندگان وحشی هستند به همین خاطر امکان درگیری بین آنها بسیار بالا است. با این اوصاف فضای نگهداری از آنها نیز باید بزرگ باشد تا نزاع و درگیری کمتری بین ان ها رخ دهد. همین فضای نگهداری بیشتر می تواند سرمایه مورد نیاز برای شروع کسب و کار پرورش کبک را 3 برابر بیشتر از پرورش بلدرچین کند. اگر به دنبال هزینه کمتر برای شروع کسب و کار پرورش طیور هستید، ما پرورش بلدرچین را پیشنهاد می کنیم.

پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک
پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک

مقایسه ارزش غذایی گوشت و تخم بلدرچین و کبک

بد نیست اکنون که پرورش کبک و بلدرچین را از جهات مختلف با یکدیگر بررسی کردید، کمی نیز در مورد ارزش غذایی گوشت این دو پرنده بدانید. اگر ارزش غذایی گوشت این دو پرنده را ملاک قرار دهیم باید بگوییم گوشت کبک به خاطر پروتئین بیشتری که نسبت به گوشت بلدرچین دارد، دارای ارزش غذایی بالاتری نیز می باشد.

حتی تخم کبک نیز از نظر ارزش غذایی، جایگاه بالاتری نسبت به تخم بلدرچین دارد. این را هم بدانید که این ارزش غذایی بالاتر گوشت کبک باعث خواهد شد دست شما برای صادرات نیز باز تر باشد. بنابر این اگر قصد مصرف و فروش گوشت این پرندگان به کشور های همسایه و منطقه ای را دارید پیشنهاد می کنیم شروع کسب و کار پرورش کبک را به پرورش بلدرچین ترجیح دهید.

نتیجه گیری

از موارد بالا به این نتیجه می رسیم که پرورش کبک نسبت به پرورش بلدرچین دارای ریسک بیشتری در سودآوری است در صورتی که پرورش بلدرچین با مدیریت صحیح و رعایت اصول می تواند به صورت تضمینی، بازدهی بالایی داشته باشد.

سوالات متداول

مقاومت کبک ها در بابر بیماری بیشتر است یا بلدرچین؟

بلدرچین ها در برابر بیماری مقاومت بیشتری دارند

طول دوره جوجه کشی بلدرچین ها بیشتر است یا کبک ها؟

کبک ها دوره بیشتری را سپری می کنند

متقاضیان گوشت و تخم بلدرچین ها بیشتر است یا کبک ها؟

بلدرچین ها

55 پاسخ

 1. اگر شما نمی دانید با بلدرچین نر چیکار کنید باید بلدرچین نر را همراه ماده نگه دارید تا بلدرچین ماده تخم های نطفه دار درست کند

 2. ببخشید کبک هم تقریبا همیشه تخم میگذارد و اگر نمی گذارد می شود کاری کرد که تقریبا هر روز تخم بگذارد؟

  1. سلام وقت بخیر، کبک ها یک دوره خاموشی چهارماهه دارن در طول سال که تخمگذاری نمیکنند. راه حل استفاده از دو سالن مجزا بصورت مکمل میباشد

 3. با سلام خدمت دوستان بنده به مدت دو سال پرورش دهنده کبک بودم . خواستم عرض کنم صرفاً با خواندن مطلب تو اینترنت و اینکه عاشق پرنده هستم نمیشه وارد هیچ شغلی شد مخصوصا موجود زنده و پرورش کبک هیچگونه شباهتی به بلدرچین نداره و نباید همزمان به هر دو پرداخت . دوستان کار تولید خیلی سخت تر از چیزی هست که در ظاهر و تبلیغات میبینین. مخلصیم

  1. سلام دوست عزیز
   شروع هر حرفه و کاری نیاز به دانش و آموزش داره. اینکه فرمودید پرورش کبک سخت هست، کاملا درسته. اما با دیدن آموزش های لازم تو پرورش و دونستن و رعایت نکات اصلی و ضروری قطعا تو این حوزه موفق میشید و روز به روز پیشرفت میکنید. همینطور که در حال حاضر افراد زیادی هستند که تو واحد های بزرگ با تعداد بالا، در حال پرورش کبک، بلدرچین و سایر ماکیان هستند و موفق هم هستند. تنها به این دلیل که پرورش رو اصولی شروع کردند، نکات سالنداری رو رعایت کردند، از جیره غذایی مخصوص و مناسب استفاده کردند و یک سری نکات دیگه…
   موفق باشید

 4. جناب ادمین ممنون از پاسختون .
  میخواستم فرق قفص بلدرچین و کبک رو بگید. نه از لحاظ ظرفیت نگهداری. تو عکسایی که تو سایتتون هست ظاهرا چند سانتیمتر فقط ارتفاعشون فرق میکنه. راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   ارتفاع هر باکس، تو قفس بلدرچین 25 سانتیمتره و تو قفس کبک 33 سانتیمتر. قفس بلدرچین 3 تا آبخوری نیپل داره و قفس کبک 2 تا آبخوری. کاسه نیپل قفس بلدرچین کوچیکه اما کاسه نیپل قفس کبک بزرگه. قفس بلدرچین 33 قطعه ظفیت داره و قفس کبک 15 قطعه ظرفیت داره. دانخوری کبک نسبت به بلدرچین بزرگتره. عرض مفید هر دو قفس 45 سانتیمتر و عرض کل 62 سانتیمتره.
   با احترام

 5. سلام وقت بخیر
  ممنون از اطلاعات خوبتون در مورد پرورش خانگی کبک و بلدرچین ایا میشه از قفسه دو طبقه بلدرچین استفاده کرد و در یک طبقه کبک و در طبقه دیگه بلدرچین نگهداری کرد؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   خیر. قفس بلدرچین و کبک با هم فرق دارند. هر یک طبقه قفس بلدرچین 33 قطعه ظرفیت داره و هر یک طبقه کبک 15 قطعه ظرفیت داره. برای هرکدوم باید قفس مخصوص خودشون رو تهیه کنید.
   با احترام

 6. عذر میخوام دوتا سوال دیگه هم داشتم ، ایا سایز نیپل مرغ و کبک و بلدرچین یکیه ؟ یا بزرگتر و کوچک ترن ؟ و اینکه دقیقا منظور از زاویه نیپل چیه ؟ مثلا نیپل 90 درجه یا 360 درجه ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   تو کامنت قبلی شماره مدیر فروش و کارشناس فروش رو براتون نوشتم. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید.
   با احترام

 7. سلام خسته نباشید
  به قدر مقاله خوندم و مشورت کردم با دامپزشک که از نظر رسیدگی به به بلدرچین مشکل خواصی در خودم نمیبینم ولی چیزی که باعث شده فلا دست نگه دارم برای شروع ، لوازم جانبی این کاره ! شاید خنده داره باشه ولی توی شهر ما پیدا کردن فروشگاه واسه خرید لوازم مرغ و بلدرچین مثل پیدا کردن گنج میمونه ممنون میشم کمکم کنین . یه سایت برای خرید این موارد بهم معرفی کنین ، لامپ مادر مصنوعی یا همون مادون قرمز ، دستگاه جوجه کشی ، ابخوری و دان خوری ( برای پرورش گوشتی در بستر ) نیپل و کاسه نیپل ، لوله پی وی سی و موارد دیگه که شاید الان خاطرم نباشه . پیشاپیش از کمکتون ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   میتونید با مدیر فروش آقای امیری 09128470498 یا با کارشناس فروش آقای بهرامی 09156500073 تماس بگیرید تا کاملا راهنماییتون کنند.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین پرنده ی حساسیه و خیلی زود دچار استرس میشه و اینکه هر پرنده شرایط نگهداری خاص خودش رو داره.
   با احترام

 8. سلام و عرض ادب
  در یک سالن حدودا ۱۰۰متری به ابعاد ۱۲×۸ حد اکثر چه تعداد کبک به صورت قفسی میتوان پرورش داد
  و هزینه حدودی و تقریبیه خرید قفس چقدر میشه
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   در فضایی با این ابعاد، میتونید 3000 قطعه کبک پرورش بدید که به 24 تا قفس 4 طبقه کبک تکرو و 20 تا قفس 4 طبقه کبک دوبل نیاز دارید. حدود 45 میلیون تومان هزینه قفس ها میشه.
   با احترام

 9. عرض سلام ،ادب و احترام
  من علاقه زیادی به پرروش طیور برای فروش و درامد زایی دارم و به نظرم بلدرچین برای شروع پیشنهاد خوبی باشه چطور میتونم به صورت حرفه ایی آموزش ببینم
  باتشکر 😊🌺🌹🌷

  1. سلام دوست عزیز
   بسیار عالی.به شما توصیه میکنم پکیج آموزشی هوش پرورش بلدرچین رو خریداری کنید. تو این پکیج میتونید دوره جامع پرورش بلدرچین و صفر تا صد پرورش رو به صورت کاملاً کاربردی و در سطح حرفه ای آموزش ببینید.
   با احترام

  1. سلام
   زمانی که بلدرچین به بلوغ رسید نوع نر رو چیکار میکنن ، باید کشتار بشه یا مثل نوع ماده جهت ازدیاد نسل نگهداری میشن ؟؟؟؟

   1. سلام اگر بخواهید جوجه کشی کنید که به بلدرچین نر نیاز است اگر نیازی ندارید بله میتوانید کشتار کنید

    موفق باشبد.

 10. سلام عليكم. لطفا به این چند سوال پاسخ دهید:
  1-مصرف مکمل برا بلدرچین چه پیشنهاد میکنید؟(یه مکمل به اسم بن زا چیک) اومده ااگه طلاعاتی در باره ان دارید بگید.براتخم گذاری خوبه یا بد؟
  2-ایا در سال 1398 شرکت پراور.. در شیراز نمایشگاه بر گزار میکند؟

 11. سلام.خسته نباشید.لطفا به این 3مورد پاسخ دهید:
  1-روش استندبای چیست؟؟؟
  2-تولک اجباری چیست؟؟؟
  3-آیا در سال 1398 در استان فارس-شیراز شرکت پرآور صنعت نمایشگاه برگزار میکند؟؟؟

  1. سلام در قسمت مقعد بلدرچین فوت کنید چنانچه مقعد باز بود بلدرچین ماده هستش و اگر بسته بوده احتمال میره نر باشه، البته در این روش بلدرچین باید به سن بلوغ یعنی 45 الی 50 روزگی رسیده باشد. با احترام

 12. سلام ببخشید طبق سوال قبل اگر پرورش هر دو باهم به مقادیر کم(40 به 5)در قفسی در فضای باز باز باشد بازهم مشکل ایجاد میکند؟از چه احاظ؟

 13. سلام.مطالب مفید بود ولی نگفته بودین که میشود کبک وبلدرچین را به صورت مخلوط میتوان نگه داشت یانه؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست