کبک

ویژگی های برجسته کبک چیست؟ [ انواع نژاد کبک + جفتگیری + تخمگذاری ]

Rate this post
کبک یک پرنده زیبا با گوشتی لذیذ است که اکثر افراد دوست دارند آن را به صورت کبابی مصرف کنند. پرنده ای که ابتدا در قاره آسیا مشاهده شد اما بعدها تعداد زیادی از آن ها را در قاره آمریکا پیدا کردند. این پرنده نسبت به دیگر پرندگان موجود در آسمان جثه کوچکتر و لاغرتری دارد. کبک را می توانید در زیستگاه های مختلف اعم از جنگل ها و علفزار ها و همچنین لا به لای صخره ها پیدا کنید. در این مطلب از وب سایت پرآور قصد داریم تا شما را با ویژگی های کبک بیشتر آشنا کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. مطالع این مطلب به 8 زمان نیاز دارد.

نژادهای مختلف کبک ها

کبک ها تاکنون در نژادهای مختلفی شناسایی شده اند. در زمین تاکنون حدود 56 نژاد از گونه کبک ها مشاهده شده است. اما برخی از این نژادها در معرض خطر قرار دارند. برای مثال کبک خاکستری که کمترین میزان از بین رفتگی را داشته است از سال 1967 تا سال 2010 میزان رشد و تکامل آن 91 درصد سقوط کرده است این به معنای در خطر انقراض قرار گرفتن این پرنده می باشد.

اما چگونه می توان از برخی ویژگی های ظاهری و تفاوت های این گونه کبک ها اطلاعات کسب کرد. در ادامه قصد داریم برخی از ویژگی های چند گونه از کبک ها را برایتان بیان کنیم.

انواع نژاد کبک
انواع نژاد کبک

بیشتر بخوانید: بیماری های کبک و راه های مقابله با آن

ویژگی کبک عربی

کبک عربی یکی از گونه کبک های نادر است که بیشتر در کشور های عربستان سعودی، عمان و یمن زندگی می کند. در چند سال اخیر این گونه در کشور پاکستان پرورش داده می شود. در بیشتر کشور های عربی از ویژگی های کبک عربی به عنوان یکی از لذیذترین خوراکی ها یاد می کنند.

ویژگی کبک خاکستری

در زبان فارسی از کبک خاکستری به عنوان کبک چیل یاد می شود. از ویژگی های کبک خاکستری می توان به پیشانی و گلوی نارنجی رنگ آن اشاره کرد. کبک خاکستری معمولا بین 350 تا 400 گرم وزن و 27 تا 33 سانتی متر طول دارد. این گونه از کبک ها را برای نخستین بار طبیعت دان مشهوری به نام کارل لینه سوئدی و در سال 1758 میلادی شناسایی کرد.

از جمله ویژگی های خاصی که کبک خاکستری دارد هنگام مواجه با خطر است. کبک خاکستری به هنگام مواجه با خطر های مختلف مانند شنیدن صدای حیوانات شکاری و یا صدای گلوله شکارچیان، بدن خود را جمع می کند و به سرعت می دود. پس از چندی دویدن آماده پرواز می شود. گله کبک های خاکستری معمولا از 15 تا 15 عدد کبک تشکیل می شود. آن ها بیشتر چراگاهها و کشتزارها لانه سازی می کنند.

کبک خاکستری
کبک خاکستری

مطالب مرتبط: راهنمای جامع شناسایی کبک های خاکستری

ویژگی کبک شنی

ویژگی های ظاهری کبک شنی در بال های قهوه ای و سفید، بدن قهوه ای رنگ، منقار تقریبا سرخ و پاهای زرد رنگش خلاصه می شود. این دسته از کبک ها معمولا در زمین های خشک و دشت و مناطق کوهستانی زندگی می کنند. زیستگاه اصلی کبک شنی بیشتر کشور های مصر و فلسطین است. طول کبک شنی تا 255 سانتی متر می رسد.

کبک شنی نسبت به گونه های دیگر مقاومت بیشتری در برابر سرما و گرما دارد. آن ها معمولا در لانه های خود 4 تا 8 عدد تخم می گذارند. کبک شنی را اولین بار، کونراد جاکوب تیمینک، طبیعت دان هلندی در سال 1825 میلادی شناسایی کرد.

ویژگی های کبک بربری

اگر بخواهیم یکی از زیباترین نژادهای کبک را به شما معرفی کنیم باید به سراغ کبک بربری برویم. کبک بربری در اوایل سال 1972 میلادی توسط یک طبیعت دان فرانسوی شناسایی شد.  معمولا برای مشاهده کبک بربری باید لا به لای تپه های سنگی و بوته زار ها را جست و جو کنید. کبک بربری جزو پرندگانی است که در ارتفاع بسیار زیاد زندگی می کند. زیستگاه اصلی این گونه کبک جزایر قناری و شمال آفریقا است.

ویژگی های ظاهری این کبک نیز طول 36 سانتی متری، پرهای نارنجی، بدن خاکستری و ترکیبی قرمز و سرشانه های آبی رنگش است. این دسته از کبک های معمولا تخم گذاری مناسبی دارند. در لانه کبک بربری معمولا 7 یا 8 تخم وجود دارد.

کبک بربری
کبک بربری

بیشتر بخوانید: آموزش جوجه کشی کبک + نکات بسیار مهم آن

دیگر نژاد ها و ویژگی های آن ها

کبک برفی،کبک پرزیوالسکی، کبک کوهی، کبک چوکار، کبک فیلبی، کبک سی سی، کبک پا قرمز، کبک دیوریان، کبک ماداگاسکار و کبک تبتی گونه های دیگر از کبک ها را تشکیل می دهند. تمامی این گونه های ذکر شده به همراه چهار مورد از گونه هایی که برایتان تشریح کردیم، در اکثر ویژگی هایی باهم مشترک هستند. برخی تفاوت هایی که هر کدام از آن ها با یکدیگر دارند باعث این دسته بندی شده است. اما ویژگی های مشترکی در تمامی گونه های کبک وجود دارد.

اگر این گونه ها را مشاهده کنید می بینید که در بدن تمامی آن ها رنگ خاکستری و در پهلوی های آن ها رنگ قهوه ای وجود دارد. این ویژگی در همه نژاد های کبک دیده می شود.

فصل جفت گیری کبک ها چه زمانی است؟

کبک ها معمولا در اواخر فصل زمستان تا اوایل بهار اقدام به جفت گیری و تولید مثل می کنند. فرایند جفت گیری بین کبک های نر و ماده معمولا یک بار در سال رخ می دهد. کبک های نر تمایل خود را برای جفت گیری با باز کردن بال هایشان به سمت جفت ماده نشان می دهند. البته فراموش نکنید که باید شرایط مناسب و ایده آل برای جفت گیری را فراهم کنید. اگر کبک ها قبل از جفت گیری به خوبی تغذیه نشوند تولید مثل آن ها به چند پرنده محدود می شود.

جفت گیری کبک
جفت گیری کبک

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک؟؟؟

به طور متوسط کبک ها چه میزان تخم می گذارند؟

پس از گذر از فرایند جفت گیری، جوجه های تشکیل شده معمولا در اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مرداد ماه به دنیا می آیند. تعداد تخم های کبک ها برای جوجه آوری بسته به شرایط دارد. یعنی ممکن است آن ها 10 جوجه و یا 20 جوجه بیاورند. معمولا کبک های ماده تا 25 روز بر روی تخم های خود می خوابند. مسئولیت نگهداری جوجه کبک پس از به دنیا آمدن بر عهده کبک نر است و جفت ماده خانواده را رها می کند.

تخمگذاری کبک
تخمگذاری کبک

بیشتر بخوانید: عفونت کیسه زرده در بلدرچین و کبک + درمان

شما برای ما از کبک ها بنویسید

در این مطلب که از وبسایت پرآور برای شما عزیزان تهیه شد سعی کردیم در مورد برخی از کلیدی ترین ویژگی های کبک ها با شما صحبت کنیم. شما می توانیم دیدگاه خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.