مرغ شاخدار

3.4/5 - (15 امتیاز)

مرغ شاخدار جزو پرندگانی است که از دیرباز تا به امروز توانسته است سازگاری خاصی با انسان ها داشته باشد. ظاهر بسیار زیبا و گوشت لذیذ و مقوی باعث شده تا افراد زیادی در صدد این باشند که پرورش مرغ شاخدار را انجام دهند. زیبایی داشتن گوشت لذیذ و خوشمزه کشورهای پیشرفته صنعتی مانند فرانسه به اصلاح نژاد مرغ گینه و پرورش آن به شکل صنعتی آوردند. علاوه بر دلایل گفته شده دلایلی مانند مقاومت بدن این مرد در برابر شرایط بد آب و هوایی و بیماریها جیره غذایی ارزان کلسترول پایین در گوشت و غنی از ویتامین انسانهای زیادی را ترغیب به پرورش آن کرده اند. مرغ شاخدار از لحاظ وزنی بین ۷۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم است و طولی ۷۰ سانتی دارد. برای شناخت این پرنده و پرورش آن توصیه می کنیم تا انتهای مطلب همراه باشید. در این مطلب به طور کامل به نکات مهم در پرورش، بررسی سود و نگهداری مرغ شاخدار اشاره خواهیم کرد.

بشنوید از انتخاب مرغ شاخدار

حامد مظفری 35 ساله است، می گوید از سال 89 پرورش مرغ شاخدار را شروع کرده است، پای حرف های او که بنشینید خواهید دید زندگی این جوان ایرانی پر از پستی و بلندی بوده و برای این که به یک پرورش دهنده موفق تبدیل شود، سختی ها و دشواری های زیادی را تحمل کرده است.«قبل از سربازی، مغازه ای برای خودم دست و پا کردم و با خرید چند آکواریم بزرگ، مشغول پرورش و فروش ماهی های زینتی شدم».

او بعد از مدتی راهی سربازی شد اما در این دوران هم به این فکر می کرد که پس از پایان خدمت باید وارد چه شغلی شود که کمتر کسی به سراغش رفته باشد، سود خوبی داشته باشد و البته در زمره کارهایی باشد که بتوان در آن کار آفرینی کرد.

«در دوران سربازی دائم به این فکر بودم که پس از پایان خدمت کاری را تجربه کنم که برایم درآمدزایی خوبی داشته باشد. از آنجا که قبلا دستی در آتش نگهداری پرندگان داشتم، از بین کارهایی که به ذهنم خطور می کرد تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را تجربه کنم. سال 82 در حالی که روزهای آخر خدمت سربازی را پشت سر می گذاشتم، 49 جوجه بلدرچین به قیمت 500 تومان خریداری کردم و آن ها را در یکی از آکواریوم های بزرگی که از زمان پرورش ماهی برایم مانده بود نگهداری کردم. از آن تعداد جوجه، 35 قطعه بزرگ شدند و تخم گذاری کردند. وقتی نتیجه کار را دیدم به پرورش بلدرچین علاقه مند شدم و با خرید حیوان مولد و اجاره مکانی برای پرورش، کار حرفه ای ام را آغاز کردم و بعد از چهار سال به یک پرورش دهنده بزرگ تبدیل شدم».

به دنبال یک شغل جدید

اگر از کاری که دارید احساس رضایت نکنید به دنبال شغل جدیدی می روید؟ یعنی آنقدر ریسک پذیر هستید که همه مشکلات یک کار جدید را به جان بخرید اما دنبال کار مورد علاقه تان باشید؟

حامد مظفری این کار را انجام داد و پس از 7 سال فعالیت در حوزه پرورش بلدرچین به سراغ شغل جدیدی رفت که تا آن روز هیچ کس در کشور تجربه آن را نداشت و حتی کمترین اطلاعاتی از آن در دسترس نبود. حامد درباره این شغل جدید می گوید: «سال 89 احساس کردم در کار بلدرچین، دست زیاد شده و به این فکر افتادم که به دنبال پرورش حیوان دیگری بروم.

طی این سال ها وارد دانشگاه شدم و تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد پرورش طیور ادامه دادم، به همین خاطر بود که مطالعات و تحقیقات زیادی در این باره داشتم، مدت ها به دنبال حیوانی بودم که مردم آن را نشناسند و هیچکس در داخل کشور آن را پرورش نداده، در میان همه پرندگانی که بررسی می کردم به مرغ شاخدار رسیدم.

حیوان شگفت انگیزی که قدرت تطبیق بالایی با محیط دارد و می تواند از دمای 40 درجه زیر صفر سیبری گرفته تا گرمای طاقت فرسای گینه در آفریقا زندگی کند».

مرغ شاخدار
مرغ شاخدار

حتما بخوانید: مرغ سیاه

من و مرغ شاخدار

جرقه اولیه پرورش مرغ شاخدار در ذهن حامد خورد و تصمیمش را برای راه اندازی مکان و شرایط پرورش مرغ شاخدار گرفت.

«طبق اطلاعاتی که بدست آورده بودم مرغ شاخدار به صورت اصلاح نژاد برای تولید صنعتی در ایران وجود نداشت و فقط در چند کشور خارجی این حیوان را پرورش می دادند. تحقیقات گسترده ای کردم تا این که با دو شرکت فرانسوی آشنا شدم و از طریق ایمیل با آنها ارتباط برقرار کردم. حتی برای خرید مرغ شاخدار از این شرکت پولی را هم کنار گذاشته بودم اما متاسفانه به دلیل تحریم هایی که وجود داشت این شرکت ها از فروش حیوان به من خودداری کردند».

“نه” که بیاید پیگیرتر می شوم

«من آدمی هستم که اگر در یک کاری “نه” بیاید مصمم تر می شوم و به قولی سر لج می افتم و تا آن کار را انجام ندهم بیخیال نمی شوم». این جملات را حامد می گوید تا نشان دهد که چقدر در پرورش مرغ شاخدار ثابت قدم بوده است: «به دنبال راهی برای شروع پرورش مرغ شاخدار بودم تا این که فکری به ذهنم رسید.

قبلا اطلاعاتی داشتم که این حیوان را در بازارهای محلی می فروشند به همین خاطر راهی بازار شدم و 6 قطعه مرغ شاخدار خریداری کردم. این پرندگان را در همان محلی که در آن زمان برای پرورش بلدرچین اجاره کرده بودم نگهداری کردم. جوجه ها را در اواخر فصل سرما خریداری کردم و 6 ماه از آنها نگهداری کردم تا اینکه در فصل بهار و زمان جفت گیری طبیعی، مرغ های شاخدار تخم گذاری کردند و با استفاده ار دستگاه های جوجه کشی که برای بلدرچین مورد استفاده بود، توانستم 90 قطعه پرنده پرورش بدهم.

این اولین قدم برای آغاز پرورش مرغ شاخدار بود. در قدم بعدی، از بین این 90 قطعه 27 قطعه پرنده را انتخاب کردم، 19 قطعه ماده بودند و 8 قطعه دیگر نر. این تعداد مرغ به من کمک کرد تا بتوانم پرورش اصلی مرغ شاخدار را آغاز کنم. یک سال بعد، تعداد مرغ های شاخدار به 1200 قطعه رسید و سال گذشته هم حدود 20 هزار مرغ شاخدار پرورش دادم.»

مرغ شاخدار بهتر از مرغ معمولی

با دیدن مرغ شاخدار در درجه اول، زیبایی این پرنده به چشم می آید، اما این حیوان به غیر از زیبایی، خصوصیت مهم دیگری هم دارد که مشتریان را برای خرید آن ترغیب می کند، این که بجای استفاده از مرغ معمولی، از این حیوان برای تغذیه استفاده شود.

«یکی از مزایای پرورش مرغ شاخدار این است که محصولات مستقیم و غیر مستقیم آن را می توانید وارد بازار کنید. به طور مثال می توانید این حیوان را به عنوان یک حیوان تزئینی به فروش برسانید یا اینکه گوشت آن را بفروشید علاوه بر آن می شود تخم خوراکی اش، تخم نطفه دار آن، جوجه، نیمچه و پرنده مولد را به بازار عرضه کنید.

از طرفی این حیوان به خاطر تطابق خوبی که با محیط دارد نسبت به خیلی بیماری ها مقاوم است، البته این حیوان در مقابل بیماری “نیوکاسل” ضعیف است که با مدیریت درست می توان از آلوده شدن گله به این بیماری جلوگیری کرد».

از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که جزو پرورش دهندگان این حیوان زیبا شوید، از اینجا گزارش را با دقت بیشتری بخوانید چرا که سوژه این گزارش می خواهد فوت و فن پرورش مرغ شاخدار و البته آن فوت های ریز کوزه گری را با شما در میان بگذارد. مظفری توضیحاتش را با بحث های مالی شروع می کند: «در بخش مالی دامپروری و پرورش طیور دو بخش داریم. بخش اول هزینه هایی مثل خرید یا اجاره محل پرورشگاه و احداث سالن ها و خرید تجهیزاتی مانند دان خوری، آب خوری، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، دستگاه های جوجه کشی و… است. در بخش هزینه های جاری هم می توان به خرید جوجه، دان، ویتامین و غیره اشاره کرد که البته این هزینه ها به توان مالی هر فرد بستگی دارد.

از قدیم گفته اند هرچقد پول بدهی همانقدر آش می خوری اما به نظر من شما می توانید این کار را از صفر شروع کنید همانطور که من شروع کردم یا آنکه با پول زیادی شروع به کار کنید و در هر دو صورت به موفقیت برسید.»

مرغ شاخدار
مرغ شاخدار

حتما بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت مرغ شاخدار

با 200 میلیون شروع کنید

این پرورش دهنده مرغ شاخدار در کشور می گوید: «اگر بخواهم مبلغ پایه ای را برای آغاز کار پرورش پیشنهاد کنم می گویم حدودا 200 میلیون تومان می تواند به شما کمک می کند تا در این کار موفق تر باشید. هرچند در شرایط کنونی بیشتر افرادی که پول کلانی دارند پول خود را در اختیار بانک ها می گذارند و بدون هیچ دردسری سود ماهیانه شان را می گیرند و ریسک کارهایی مثل پرورش را به جان نمی خرند اما این کار هم سود قابل توجهی دارد.»

6 ماهه به سود برسند

پرورش مرغ شاخدار جزو مشاغل زود بازده است و در یک بازه زمانی 6 ماهه شما را به سود خوبی می رساند. حامد مظفری که حالا چند سالی است از پرورش مرغ شاخدار به سوددهی خوبی رسیده درباره مسائل مالی این کار اطلاعات خوبی در اختیارمان می گذارد: «مرغ شاخدار در یک محیط روستایی هم قابل پرورش است و اگر شما چنین مکانی را در اختیار دارید چند قدم از افرادی که باید مکانی برای پرورش تهیه کنند جلوتر هستید. اما مهمترین قسمت این کار تعیین هدف است باید تصمیم بگیرید که می خواهید مولدگیری کرده و بعد از آن جوجه کشی داشته باشید و یا این که به پرورش برای تولید گوشت فکر می کنید.»

قیمت ها را بدانید

«اگر قصد جوجه کشی و مولدگیری دارید می توانید هر جوجه را حدود 7500 تومان بخرید و هر جوجه پس از یک دوره 6 ماهه 140 تخم می گذارد. حالا شما می توانید مقداری از تخم ها را برای مصرف خوراکی وارد بازار کنید و از طرف دیگر این امکان وجود دارد که تخم های نطفه دار را برای جوجه کشی وارد دستگاه جوجه کشی کنید. جوجه کشی از تخم های نطفه دار به غیر از دستگاه جوجه کشی که حدودا 10 میلیون قیمت دارند احتیاج به یک سالن هم دارد که شرایط دمایی مناسب را برای جوجه شدن تخم ها داشته باشد. اما اگر فقط قصد دارید حیوان گوشتی پرورش دهید کافی است جوجه یکروزه خریداری کنید و بعد از 100 روز که دوره پرورش آن تمام شد مرغتان را به فروش برسانید.»

تخم این مرغ فروش بیشتری دارد

مظفری درباره قیمت ها نیز می گوید: «یک مرغ شاخدار نهایتا تا یک کیلو و چهارصد گرم گوشت دارد که الان در بازار کیلویی 30 هزار تومان به فروش می رسد، البته هنوز خرید و استفاده از گوشت این پرنده در بین مردم رواج پیدا نکرده است و امیدواریم با تبلیغات بیشتر مردم با این حیوان و مزایای گوشت آن بیشتر آشنا شوند. یکی از مزایای مهم این مرغ چربی بسیار اندکی است که نسبت به مرغ های معمولی دارد.

در شرایط کنونی تخم خوراکی این حیوان متقاضی خوبی دارد و هر دانه آن هزار تومان فروخته می شود البته شما می توانید نطفه دار این حیوان را به قیمت 5 هزار تومان به افرادی که قصد پرورش این حیوان را دارند بفروشید. قسمت دیگر درآمدزایی در پرورش این حیوان نیز مربوط به فروش نیمچه پرنده می شود که حدودا 45 هزار تومان قیمت دارد . حیوان مولد نیز 70 هزار تومان قیمت دارد که هم اکنون در بازار عرضه می شود.»

آیا صدای مرغ شاخدار آزاردهنده است؟

یکی از مشکلاتی که پرورش دهندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند صدای مرغ شاخدار است. صدای مرغ شاخدار بسیار نازک و بلند می باشد. مرغ شاخدار معمولا اکثر روز را به آواز خواندن مشغول است. برای رهایی از صدای این پرنده می توانید از سیستم های آکوستیک در محل پرورش استفاده کنید. توصیه می کنیم پرورش این پرنده را به دور از فضای شهری انجام دهید تا صدای آن ها سایر همسایگان را اذیت نکند.

شما برای ما از مرغ شاخدار بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور سعی کردیم شما را به طور کامل با مرغ شاخدار و نحوه پرورش آن آشنا کنیم. چنانچه شما روش دیگری را برای پرورش این پرنده بی نظیر پیش می گیرید می توانید روش خود را از طریق قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین سایت برآورد در میان بگذارید. قسمت نظرات بهترین و مناسب ترین جا برای ارائه سوالات شما درباره مرغ شاخدار است.  پشتیبانان سایت پرآور به سوالات شما به طور کامل پاسخ خواهند داد. چنانچه سوالی درباره پرورش مرغ شاخدار دارید می توانید آن را از این طریق با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا صدای مرغ شاخدار آزار دهنده است؟

بله ازار دهنده است.

مرغ شاخدار یا مرغ معمولی پرورش کدام سودمندتر است؟

مرغ شاخدار

مهمترین ویژگی های مرغ شاخدار را نام ببرید؟

بسیار مقاوم و جان سخت هستند قابلیت تحمل بسیاری از شرایط آب و هوایی را دارند در مقابل بیشتر بیماری های شایع مقاوم‌اند

45 پاسخ

 1. سلام
  اگه ممکنه بفرماید که ارتفاع پرواز مرغ شاخدار چند متر است یعنی اگه بخواهیم در فضای باز پرورش دهیم ارتفاع دیوار چند متر باید باشه که نتوانند بیرون بپرند
  یا حتما باید مکان سر پوشیده باشه؟

 2. سلام، مرغ شاخدار نر 4ساله ام بدون هیچ علتی دیشب مُرد میخواستم بدانم عمر مرغ شاخدار چقدر هست؟یعنی چند سال عمر میکنن؟ آخه داخل هیچ سایتی ننوشته

 3. باسلام یک عدد مرغ شاخدار دارم با چندین مرغ و خروس محلی خروس محلی با مرغ شاخدار جفت گیری میکنه میخاستم ببینم تخم مرغ شاخدار را بگذار دستگاه ایا جوجه میدهد با تشکر

 4. سلام من ۱ عدد مرغ شاخ دار دارم با ۱۰ تا مرغ و خروس مرغ شاختار من هر روز با آن ها بازی میکنید خواستم بدانم مرغ شاخدار پرواز میکنه ؟
  آخه همه به من گفتن که پرواز می‌کند و روباه و سگ ها می‌خورندش برای همین گفتم باید چه کاری بکینیم که مرغ شاخدار پرواز نکند ؟

 5. با عرض‌ سلام‌‌ میخواستم‌ بپرسم‌ چطوری‌ باید تخم‌ نطفه‌ دار‌ رو از تخم‌ بدون‌ نطفه‌ باید‌ تشخیص‌ داده‌ شود

 6. سلام از کجا می توانیم تخم مرغ نطفه دار مرغ شاخ دار تهیه کنین که تضمین شده باشد؟قیمت یک عدد تخم مرغ نطفه دار ان الان چقدر است؟ ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   بنده در خصوص مرغ شاخدار اطلاع ندارم. متأسفانه از قیمت تخم مرغ نطفه دار هم اطلاعی ندارم.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که مرغ های شاخدار تو محیطی بسته نگهداری بشن , یک نر ممکنه با 6 تا 8 ماده جفتگیری کنه. برای یک باروری مطلوب و قابل قبول نسبت نر به ماده در مرغ شاخدار 1 به 5 مناسبه. یعنی به ازای 1 نر 5 ماده باشن.
   با احترام

 7. سلام,وقت بخیر
  من پنجاه عدد مرغ شاخدار دارم که از 20تخم در روز در هفته گذشته رسیده به سه تخم در روز علتش چیه و چیکار کنم .

 8. سلام خسته نباشید
  من20تا مرغ شاخدار خریدم ک تقریبا یک ماه دیگه شروع به تخم گذاری میکندد خاستم ببینم داخل یک ماه چند تا تخم میکندد

 9. با سلام و احترام.میخاستم بدونم.الان که در سال 97 هستیم.با سرمایه حداقلی دو میلیون.میتوان جوجه مرغ شاخدار یا مرغ محلی رو رشدشو به سرانجام رساندن. و موفقیت خاصی بشه برام.علاقمند به این کار شدیده.اما بنیه مالی ضعیفه.لطفا راهنماییم کنید.سپاسگزارم.

   1. ما در اپارتمان زندگی می کنیم آیا می توانیم این دو جوجه به سرانجام برسونیم. یک قفس چوبی هم درست کردیم بزرگ شدن بگذاریم اون تو اما توی پست ها خودم خیلی صدا دارن بزرگ تر بشن.دونه ۴۵ از استان قزوین خریدم

    1. سلام بهترین روش برای پرورش داخل قفس های صنعتی است.بله این یه امر طبیعی است برای پرندگان ،بهتر است یه مکانی مناسب تر برای مرغ هاتون ایجاد کنید
     با احترام.

  1. سلام پویا مرغ شاخدار همه چی میخوره ولی چیز هایی که خیلی دوست داره رو بیشتر پوست هندوانه دوست داره گندم کمی دوست داره علف دوست داره نون خالی دوست داره نون با سبوس دوست داره خلاصه

   1. سلام و ادب من بلدرچین ددشتم دادم ۲تا نر و ماده مرغ شاخدار خریدم.
    وقتی تو قفس هستن خیلی صدا میدن سرمون جوجه دراورد باید چه کار کنم

    1. وقتی صدا می دن یعنی اذیت میشن یا احساس ترس میکنن یا گرسنه وتشنه هستن یا جاشون تمیز نیست ویا افراد غریبه ای دیدن لطفا خودتون مشگلشون بررسی کنید

    1. نه مرغ شاخدار یک روز در میان اگه جاش مناسب باشه و افسرده نباشه
     مرغ بستگی به نژادش داره که چقدر تخم بگذارد
     اگه جای مرغ شاخدار مناسب نباشد ممکنه یک هفته یک بار یا دو بار تخم بگذارد البته مرغ شاخدار جوان نسبت به مرغ شاخدار پیر بیشتر تخم خواهد گذاشت

   1. سلام من ده تا جوجه مرغ شاخدار گرفتم هفته اولشونه چجوری بهشون ویتامین بدم ویتامین ad خریدم
    یکیشونم انگشتای پاش کج شده لطفاً راهنماییم کنین

    1. سلام مرغ شاخدار یک روز در میان تخم میگذرد، اگه جاش مناسب باشه و افسرده نباشه
     مرغ بستگی به نژادش دارد که چقدر تخم بگذارد
     اگه جای مرغ شاخدار مناسب نباشد ممکنه یک هفته یک بار یا دو بار تخم بگذارد البته مرغ شاخدار جوان نسبت به مرغ شاخدار پیر بیشتر تخم خواهد گذاشت .

     با احترام.

   2. دوست عزیز من ۴ تا مرغ شاخدار دارم میخوام بدونم محل زندگیشون باید چه اندازه ای باشه زیرشون خاک باشه یا کاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست