داروی تقویتی مرغ تخمگذار

داروی تقویتی مرغ تخمگذار + [ بررسی تمام گزینه ها ]

Rate this post

در بررسی و تعریف داروی تقویتی مرغ تخمگذار باید بگوییم که یکی از ارکان مهم در رشد و تخمگذاری این پرنده محسوب می‌شود. تغییر شرایط زندگی مرغ‌ها در طول تاریخ و تبدیل شدن آنها به حیوانات اهلی و پرورشی باعث شده تا دیگر نتوانند به جستجو تغذیه پرداخته و بدن خود را با نیازهایشان تطبیق دهند. از آنجایی که پرورش مرغ تخمگذار حساسیت‌های زیادی دارد نباید از نقشی که تغذیه در رشد و تخم‌گذاری آنها دارد غافل شد. زیرا هر نوع کمبود مواد غذایی در بازدهی نهایی مرغ‌ها تاثیرگذار خواهد بود و ممکن است باعث رشد و یا تلف شدن مرغ‌ها شود.

به این امر باید توجه داشته باشید که پرورش مرغ‌های تخمگذار خیلی حساس‌تر از پرورش مرغ‌های گوشتی است. چون تخمگذاری مرغ‌ها به عوامل گوناگونی بستگی دارد و اگر اشتباهی در پرورش صورت بگیرد، به راحتی می‌تواند موجب قطع تخمگذاری مرغ‌ها شود. در چنین حالتی بازدهی تولید به میزان زیادی افت پیدا کرده و شخص پرورش دهنده مجبور می‌شود که هزینه‌های زیادی برای خوراک مرغ‌ها و بهبود روند تولید تخم بکند. بدون آنکه سودی برای او در بر داشته باشد. در ادامه این مطلب عواملی که بر تخم‌گذاری مرغ‌ها موثر است و همچنین داروی تقویتی برای تخمگذاری مرغ‌ها را معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

کدام عوامل بر تخمگذاری مرغ‌ها موثر است؟

به غیر از داروی تقویتی مرغ تخمگذار عوامل متعددی وجود دارد که یا به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر میزان و کیفیت تخمگذاری مرغ‌ها تاثیر داشته و موجب تحریک مرغ جهت تخمگذاری می‌شود. بعضی از مهم‌ترین این عوامل عبارت است از:

داروی تقویتی مرغ تخمگذار
داروی تقویتی مرغ تخمگذار

بیشتر بخوانید: عوامل مهم در کاهش تخمگذاری مرغ

1. سن مرغ‌ها

اساسی‌ترین عامل در میزان و کیفیت تخمگذاری مرغ، سن آن است. مرغ ممکن است برای سال‌ها زنده مانده و در این سال‌ها به شکل مداوم تخم بگذارد. البته باید بدانید که پس از یک دوره زمانی، مثلا حدود 2 یا 3 سال، میزان تولید تخم‌ مرغ تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. برخی از نژادهای اصلاح شده مرغ تخمگذار، تقریبا 50 تا 60 هفته به صورت مداوم تخمگذاری بالایی دارند.

گفتیم که پس از سپری شدن یک دوره‌ای، قدرت تخمگذای مرغ‌ها کاهش پیدا می‌کند. مدت این دوره در مقیاس تجاری برای مرغ‌های بومی ۸ ماه و برای مرغ‌های صنعتی 12 ماه برآورد شده است و بعد از پایان این دوره، باید گله با مرغ‌های جوان جایگزین شود. گاهی نیز مرغداران برای آنکه کیفیت و راندمان تخمگذاری بهبود یابد، یک دوره استراحت و یا به اصطلاح «دوره تولک» به مرغ‌ها می‌دهند. این دوره معمولا بین 1 تا 2 ماه طول خواهد کشید و در این دوره به بدن مرغ استراحت داده می‌شود و منابع بدن مرغ برای تخمگذاری بهتر، تامین می‌گردد.

2. تغذیه مرغ

دومین عامل مهم پس از داروی تقویتی مرغ تخمگذار برای کارایی تولید تخم مرغ در یک دوره معین، وجود یک رژیم غذایی متعادل با میزان کافی پروتئین و کلسیم است. زیرا وجود سطح نامتعادل پروتئین، انرژی و کلسیم در مرغ می‌تواند تولید تخم را کاهش دهد. به بیان دیگر تغذیه نامناسب می‌تواند حتی باعث متوقف شدن روند تخمگذاری مرغ شود. در نتیجه تغذیه مناسب به صورت مستمر، برای تحریک مرغ جهت تخمگذاری با میزان بالا اهمیت زیادی دارد.

در واقع کمبودهای تغذیه‌ای باعث می‌شود که قدرت تخمگذاری ضعیف شود. علاوه بر آن، اضافه وزن داشتن مرغ هم منجر به کاهش میزان تولید تخم مرغ می‌شود. کمبود خیلی از مواد معدنی و بهترین ویتامین برای مرغ تخمگذار باعث کاهش راندمان تخمگذاری آن می‌شود. از جمله:

نمک:

در صورتی که نمک از لیست جیره غذایی مرغ‌ها حذف شود، میزان تولید تخم‌ مرغ کاهش خواهد یافت. لازم است که دانه مرغ‌های تخمگذار میزان مشخصی از نمک بدون ید داشته باشد. سدیمی که در نمک طعام وجود دارد نقش مهمی در حفظ حجم مایع بدن داشته و همچنین کلر هم به هضم غذا کمک می‌کند.

کلسیم:

پوسته تخم مرغ بیشتر از کربنات کلسیم تشکیل شده است. مرغ‌ها در دوران رشد خود به میزان کم‌تری از کلسیم نیاز دارند. ولی زمانی که تخمگذاری آنها شروع می‌شود، تقریبا چهار برابر بیشتر از دوران قبل از تخمگذاری، به کلسیم احتیاج پیدا می‌کنند. اگر این کلسیم تامین نشود، میزان تولید تخم مرغ کاهش خواهد یافت.

پروتئین:

مقدار پروتئینی که مرغ‌های تخمگذار نیاز دارند باید از طریق جیره تامین شود. بهترین غذا برای مرغ تخمگذار نزدیک به 16 تا 18 درصد پروتئین دارد و نیازهای مرغ را تامین خواهد کرد و بعد از داروی تقویتی مرغ تخمگذار، پروتئین برای تحریک مرغ برای تخمگذاری ضروری است.

3. آب

از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین عناصر برای زندگی همه جانداران آب است. نزدیک به 70 درصد وزن بدن مرغ و همچنین نزدیک به نیمی از حجم تخم مرغ‌های تولید شده را آب تشکیل می‌دهد. اگر آب به میزان کافی تامین نشود، تولید تخم مرغ را کاهش خواهد داد. بهترین کار این است که همیشه میزان آب در دسترس مرغ را با دقت بررسی کرد تا او همیشه و به صورت مداوم به آب سالم و بهداشتی دسترسی داشته باشد.

4. نور

عامل مهم دیگری که در میزان تولید تخم مرغ نقش دارد نور است. به منظور تداوم داشتن تخمگذاری مرغ‌های تخمگذار، روزانه حداقل 14 ساعت نور احتیاج است. توجه داشته باشید که شدت نور برای افزایش تولید تخم باید کافی باشد. برای شبیه سازی نور روز در مرغداری‌ها و برای تحریک مرغ جهت تخمگذاری، از لامپ‌های سفید فلورسنت که نوری با قدرت 5 لوکس دارد استفاده می‌شود.

داروی تقویتی مرغ تخمگذار
داروی تقویتی مرغ تخمگذار

بیشتر بخوانید: طرح توجیهی پرورش مرغ تخمگذار + [ مهم ترین نکات ]

یک نوع داروی تقویتی مرغ تخمگذار

برای تقویت کردن مرغ‌ها برای تخم‌گذاری می‌توان از داروی تقویتی مرغ تخمگذار استفاده کرد. این داروی تقویتی کالسپورین نام دارد. این دارو در دسته پروبیوتیک‌ها قرار دارد و بسیاری از پرورش دهنده‌ها  طرفدار آن هستند. از آنجایی که مصرف این داروی تقویتی به افزایش وزن پرنده کمک زیادی می‌کند می‌توان از آن برای جوجه‌های گوشتی هم استفاده کرد. به طور معمول مصرف این دارو موجب می‌شود تا مرغ تخمگذار وزن مناسب و متعادلی داشته و بتواند رشد مناسبی را تجربه کند.

داروی تقویتی کالسپورین علاوه بر بهبود رشد مرغ، باعث خواهد شد که تخم ‌مرغ‌ها از حالت عادی خیلی درشت‌تر شوند. وقتی که مرغ‌های تخمگذار از این داروی تقویتی استفاده کنند، تخم‌ مرغ‌های تمیزتری می‌گذارند، چون این داروی تقویتی باعث می‌شود تخم‌ مرغ‌های تولید شده آغشته به فضولات نشوند. بنابراین می‌توان این چنین نتیجه گرفت که مصرف داروی تقویتی مرغ تخمگذار فواید خیلی زیادی دارد و مصرف نکردن آن برای مرغ‌های تخم‌گذار می‌تواند مشکلات بزرگی را به وجود آورد.

سوالات متداول

کدام عوامل بر تخمگذاری مرغ‌ها موثر است؟

سن مرغ‌ها تغذیه مرغ آب نور

یک نوع داروی تقویتی مرغ تخمگذار بنویسید؟

کالسپورین

بهترین غذا برای مرغ تخمگذار چند درصد پروتئین دارد؟

نزدیک به 16 تا 18 درصد پروتئین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.