آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

Rate this post

با بیشتر شدن جمعیت و نیاز خانوارها به استفاده از مرغ و تخم آن بسیاری از افراد برای تامین نیاز های خود و یا کسب درآمد از این طریق به کار پرورش مرغ تخمگذار می پردازند. چه یک گله کامل مرغ داشته باشید و چه چند عدد جوجه در حیاط خلوت خود، ساخت لانه مرغ می تواند راهی مناسب برای نگهداری از مرغ های خانگی و استفاده از تخم های آنها باشد. با کمی برنامه ریزی، چند ابزار و مقداری چوب ضایعاتی، می توانید به ساخت لانه برای مرغ خانگی و جوجه های خود بپردازید و آنها را به تخمگذاری تشویق کنید. به همین جهت ما در این مطلب از مجموعه « پرآور » قصد داریم به چگونگی ساخت لانه برای مرغ خانگی بپردازیم چنانچه و مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا پایین مطلب ما را همراهی بفرمایید در ضمن خواندن این مقاله به ۷ دقیقه زمان نیاز دارد.

چگونه به ساخت لانه برای مرغ خانگی بپردازیم؟

برای هر 2 الی 4 مرغ خانگی حداقل باید یک لانه برای مرغهای تخمگذار ساخت به هنگام ساخت لانه برای مرغ خانگی اطمینان حاصل کنید که مرغ های شما فضای کافی دارند و مجبور نیستند برای رفتن به داخل لانه با یکدیگر نزاع کنند.

آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی
آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

حتما بخوانید: مشاوره پرورش مرغ گوشتی و تخم گذار

گام اول ساخت لانه برای مرغ خانگی

در ابتدا اندازه لانه برای مرغ خانگی خود را مشخص کنید و ابعاد آن را به طور دقیق تعیین کنید و مطمئن شوید که فضای کافی برای ساخت لانه برای مرغ خانگی خود دارید. اگر نژاد مرغ های خانگی شما بزرگ است مکان بیشتری را به ساخت ساخت لانه اختصاص دهید تا فضای کافی در اختیار آنها باشد. همچنین مکانی را که برای ساخت لانه برای مرغ خانگی خود در نظر می گیرید باید به دور از شکارچیان احتمالی مثل سگ و یا گربه باشند.

گام دوم ساخت لانه برای مرغ خانگی

پس از اینکه مکان لازم برای ساخت لانه مرغ را انتخاب کردید وسایل مورد نیاز برای این امر را فراهم کنید. وسایل مورد نیاز جهت درست کردن لانه برای مرغ خانگی عبارت اند از: تخته چوب، میخ، چکش، بست، تور فلزی، اره و…

می توانید تخته چوب های مورد نیاز خود را از فروشگاه خریداری کنید و یا از ضایعاتی چوبی تهیه کنید. با این وجود ضخامت تخته چوب های شما باید حدود 5 سانتی متر باشد تا از مرغ ها در برابر گرما و سرما محافظت کند. شما برای ساخت لانه برای مرغ خانگی خود با استفاده از چوب باید 5 قطعه تخته چوب با حداقل ضخامت 5 سانتیمتر داشته باشد. اگر میخواهید لانه را به شکل مکعبی بسازید طول و عرض هر 5 عدد از تخته چوب ها باید یک اندازه باشد اما اگر اندازه تخته چوب های شما مناسب نباشد با استفاده از اره تخته ها را به اندازه مورد نیاز برش دهید. قبل از استفاده از اره اندازه های مورد نظر خود را با مداد علامت بزنید. هنگام برش باید همیشه از دستکش کار، عینک ایمنی و ماسک گرد و غبار استفاده کنید و روی سطح ثابت کار کنید.
لطفا توجه کنید که قطعات چوب باید به اندازه کافی بلند و عریض باشد تا مرغ ها به مقدار کافی فضا داشته باشند. به هنگام تهیه تخته چوب جهت ساخت لانه برای مرغ خانگی مراقب باشید از چوب درخت سرو استفاده نکنید چرا که موجب مسمومیت مرغ و جوجه ها و مرگ و میز آنها می شود.

گام سوم ساخت لانه برای مرغ خانگی

آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی
آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

حتما بخوانید: آموزش پرورش مرغ در منزل

پس از اینکه قطعه های مورد نظر خود را برش دادید با کمک میخ، بست و چکش قطعات را به یکدیگر متصل کنید. بهتر است نقاطی را که میخواهید با کمک میخ به یکدیگر متصل کنید با مداد علامت گذاری کنید تا قطعات به درستی به یکدیگر متصل شوند. لازم است از میخ های یک شکل با اندازه های مناسب استفاده کنید مراقب باشید میخ ها از چوب بیرون نزده باشد. چرا که باعث زخمی شدن بدن مرغ ها و جوجه ها می شود. همچنین لازم است از میخ های فولادی استفاده کنید تا دچار زنگ زدگی نشوند.
چهار طرف لانه‌ای را که ساخته اید بررسی کنید تا مطمئن شوید که لانه چوبی که ساخته اید کاملا محکم است برخی از افراد سطح مسطحی را در کنار حیاط خلوت و یا پارکینگ خود می سازنند سپس لانه را بر روی آن قرارداده و ثابت می کنند. همچنین راه ورودی به لانه را کاملا مسطح می کنند.

گام چهارم ساخت لانه برای مرغ خانگی

کف لانه ای را که ساخته اید به کمک کاه و علف خشک بپوشانید اگر بستر لانه ای که ساخته اید را بپوشانید احتمال استفاده آنها از لانه به خصوص به هنگام تخمگذاری بیشتر خواهد شد. به هنگام پوشاندن بستر لانه ای که ساخته اید از تمیز بودن کاه و علف خشک و عدم آغشته بودن آنها به مواد آلاینده اطمینان حاصل کنید. لازم به ذکر است که ستر موجود در کف لانه باید هر مدت یکبار به طور کامل تعویض شوند. می توانید از خرده های کاغذ برای پوشاندن بستر لانه مرغ استفاده کنید اما مراقب باشد کاغذها به جوهر آغشته نباشند چرا که باعث بیماری مرغ ها و جوجه ها می شوند. همچنین از کاغذهای براق و برنده نیز استفاده نکنید. به علاوه می توانید از تراشه های چوب برای پوشاندن کف لانه استفاده کنید به عبارتی به کار بردن تراشه های چوب ایده آل تر هستند، زیرا به راحتی تمیز می شوند و معمولا بوی مطبوعی دارند. اگر از تراشه های چوب استفاده می کنید، مراقب باشید تراشه چوب درخت سرو نباشند، زیرا این تراشه ها حاوی روغن های معطری هستند که می تواند برای جوجه ها مضر باشد. تراشه های درخت کاج گزینه بهتری برای این امر به شمار می آیند.

گام پنجم ساخت لانه برای مرغ خانگی

قسمت ورود خروج لانه ای را که ساخته اید به کمک پارچه ای ضخیم بپوشانید. هر نوع پارچه ای برای پوشش درب ورود و خروج لانه کاربرد دارد اما اگر می خواهید از پارچه مناسب جهت این امر استفاده کنید از پارچه های کشباف کشدار استفاده کنید. برای ساخت پرده مناسب جهت درب ورود و خروج مرغ ها باید پرده ای به ابعاد مورد نیاز برای لانه خود بسازید به گونه ای که کل دهانه را پوشش دهد. استفاده از گونی و یا کیسه های برنج می تواند برای این امر مفید باشد. پرده را به گونه ای نصب کنید که رفت و آمد مرغ ها دچار اختلال نشود. اگر لانه شرایط مناسبی برای تخمگذاری داشته باشند امکان بهبود بازدهی مرغ ها افزایش می یابد بنابراین پرده ها باید به اندازه ای بزرگ باشد که تمام دهانه لانه را بپوشانند. اگر به نظر می رسد مرغ های تمایلی برای ورود به لانه ندارند سعی کنید قسمت پایین پرده ها را به یک طرف لانه سنجاق کنید یا ببندید تا مرغ ها متوجه داخل لانه شوند.

نکات مهم آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

برای ترغیب مرغ های تخمگذار به تخمگذاری در لانه هایی که ساخته اید، توپ گلف یا تخم مرغ تقلبی را داخل لانه بگذارید. چرا که تجربه ثابت کرده است مرغ ها با مشاهده این موارد به تخمگذاری در داخل لانه تشویق می شوند. تخم مرغ های تقلبی را می توانید از شرکت های عرضه کننده وسایل سرگرمی و یا تزئینی خریداری کنید.

لانه های مرغ را تمیز نگه دارید. هر هفته یا بیشتر آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که بستر مرغ ها مرطوب یا بد بو نیست و یا مرغ و جوجه ها لانه را پر از فضولات نکرده اند. کاه، علف خشک و به خصوص کاغذ خرد شده در عرض چند هفته بدبو می شوند پس از این امر حتما باید تعویض شوند. لانه های تمیز به حفظ سلامت مرغ و جوجه های شما در برابر بیماری ها و عفونت ها کمک می کند. پس از تعویض مواد مذکور کف بستر را کاملا بررسی کنید اگر لانه نیاز به شستشو دارد حتما با ضدعفونی کننده مناسب اینکار را انجام دهید.

با کمک بعضی از گیاهان دارویی از بروز آفات به داخل لانه جلوگیری کنید. گاهی مخلوط کردن چند مشت سبزی خشک مانند اسطوخودوس، رزماری و آویشن با کاه و علوفه خشک بستر لانه را از بروز آفت‌ هایی مانند کک جلوگیری می کند. هرگز از گیاهان تازه برای این امر استفاده نکنید زیرا ممکن است خیلی سریع گندیده شوند و یا کپک بزنند.

آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی
آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

حتما بخوانید: پرورش مرغ بومی + آموزش

تهیه لانه مرغ با هزینه کمتر و کیفیت بیشتر

همانطور که مطالعه کردید ساخت لانه های مرغ نیازمند صرف زمان و هزینه زیاد است و در نهایت استفاده از این لانه های دست ساز مرغ با معایب بسیاری همچون امکان آلودگی محیط، تعویض مداوم کاه و علوفه خشک بستر، امکان بروز آفت ها و آکنه ها در لانه، امکان شکسته شدن تخم مرغ ها توسط مرغ ها و غیره همراه است همچنین استفاده از لانه های دست ساز به مرور زمان مستلزم صرف هزینه مثل خریدکاه و علوفه خشک برای تعویض بستر است.
این امر در حالی رخ می‌دهد که قفس های صنعتی استاندارد با هزینه کمتری قابل تهیه هستند و استفاده از آنها در طول زمان نیازی به صرف هزینه ندارد. همچنین استهلاک قفس های صنعتی فوق العاده پایین است و میتوان برای مدت های طولانی از آن استفاده کرد اما از همه مهمتر امکان استرلیزه کردن این قفس ها به صورت مداوم و بدون صرف هزینه می باشد. به علاوه مرغ های نگهداری شده در قفس بسیار کمتر دچار بیماری و یا تلفات می شوند و امکان آلودگی دان و آب مصرفی آنها بسیار کمتر است به علاوه سینی فضولات موجود در این نوع قفس ها این امکان را به پرورش‌دهنده می دهد تا بدون جابجایی مرغ و جوجه ها به صورت مداوم قفس را از وجود فضولات که بوی نامطبوعی تولید می کنند پاک کنند و از انجا که این قفس مرغ ها به گوه ای طراحی شده است که به محض تخمگذاری مرغ ها تخم مرغ ها از دسترس انها خارج می شود امکان شکست تخم مرغ ها به هنگام استفاده از این قفس ها صفر است.

کلام آخر

مخاطب گرامی شما در این مطلب از مجموعه پرآور با نحوه ساخت لانه مرغ به طور کامل آشنا شدید همچنین آموختید که رعایت چه نکاتی موجب تشویق مرغ ها به تخم گذاری در داخل لانه می شود به علاوه در این مطلب مطالعه نمودید که استفاده از قفس های صنعتی به جای ساخت لانه مرغ می تواند تا چه اندازه به پرورش دهنده در صرفه جویی زمان و هزینه کمک کند چنانچه شما نیز در این زمینه نظر و یا عقیده ای دارید خوشحال خواهیم شد که آن را در قسمت درج نظرات برای ما به ثبت برسانید همچنین اگر سوالی در زمینه پرورش انواع طیور، خرید قفس های صنعتی و غیر دارید می توانید آن را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به بهترین شکل ممکن راهنمایی شوید.

سوالات متداول

گام اول ساخت لانه برای مرغ خانگی چیست؟

در ابتدا اندازه لانه برای مرغ خانگی خود را مشخص کنید و ابعاد آن را به طور دقیق تعیین کنید و مطمئن شوید که فضای کافی برای ساخت لانه برای مرغ خانگی خود دارید. اگر نژاد مرغ های خانگی شما بزرگ است مکان بیشتری را به ساخت ساخت لانه اختصاص دهید تا فضای کافی در اختیار آنها باشد. همچنین مکانی را که برای ساخت لانه برای مرغ خانگی خود در نظر می گیرید باید به دور از شکارچیان احتمالی مثل سگ و یا گربه باشند.

چه گیاهانی در هنگام ساخت لانه مرغ خانگی به بهداشتی تر شدن لانه کمک می کنند؟

با کمک بعضی از گیاهان دارویی از بروز آفات به داخل لانه جلوگیری کنید. گاهی مخلوط کردن چند مشت سبزی خشک مانند اسطوخودوس، رزماری و آویشن با کاه و علوفه خشک بستر لانه را از بروز آفت‌ هایی مانند کک جلوگیری می کند. هرگز از گیاهان تازه برای این امر استفاده نکنید زیرا ممکن است خیلی سریع گندیده شوند و یا کپک بزنند.

برای ترغیب مرغ های تخمگذار به تخمگذاری در لانه ها چه باید کرد؟

توپ گلف یا تخم مرغ تقلبی را داخل لانه بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.