پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی + آموزش

3.6/5 - (10 امتیاز)

بسیاری از افراد در پی این هستند تا بتوانند با سرمایه‌گذاری اندک  کسب و کار خود را شروع کنند. پرورش مرغ بومی در این مواقع جز بهترین گزینه ها است. شما با پرورش مرغ بومی می توانید از فضاهای کوچک استفاده کنید و با استفاده از سرمایه اندک خود به سوددهی کلانی برسید. با توجه به اینکه گوشت مرغ و تخم‌مرغ جزو کالاهای ضروری ایرانی‌ها است، پرورش مرغ بومی می‌تواند با سودآوری بسیار بالایی همراه باشد. در این مطلب از سایت پرآور شما را با پرورش مرغ بومی و راه های رسیدن به سود در این کسب و کار آشنا خواهیم کرد. چنانچه دوست دارید این کسب و کار را آغاز کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

مزایای پرورش مرغ بومی یا محلی

1- مرغ بومی در مقایسه با طیور صنعتی بسیار مقاوم تر است.
2- پرورش مرغ بومی یا محلی نسبت به مرغ صنعتی (مرغ سفید) از تلفات بسیار کمتری برخوردار است.
3- مرغ بومی نسبت به بیماری ها، گرما و سرما مقاومت بیشتری داشته و همین امر باعث سود دهی بسیار بیشتری خواهد شد، هر چند که تلفات اجتناب ناپذیر است اما در صورت رعایت بهداشت میتوان مرگ و میر را به حداقل رساند.
4- مرغ بومی یا محلی را در خانه نیز میتوان پرورش داد و با پس مانده غذا و سبزیجات تغذیه نمود.

واحد پرورش مرغ را بهتر است در روستا دایر کنید چرا که اجاره یا تهیه فضا در یک منطقه روستایی بسیار ارزان‌ تر است همچنین امکان دسترسی پرنده به خاک مورد نیاز برای تغذیه نیز فراهم بوده و علاوه‌ بر آن می‌توانید از پسماند کشاورزی و باغداری روستاییان برای تغذیه پرندگان استفاده نمایید.

هزینه تجهیز واحد پرورشی بین 400 هزار تومان تا 6 میلیون تومان بسته به تعداد مرغ هایی که میخواهید پرورش دهید میتواند متغیر باشد و پس از دوره اول ، سود خالص تقریبا 100 درصد خواهد شد.

پرورش مرغ بومی
پرورش مرغ بومی

حتما بخوانید : پرورش مرغ شاخدار


پرورش مرغ بومی یا محلی با ۷ گام

پس از بررسی این هفت گام ساده می توانید دید خوبی نسبت به راه اندازی پرورش مرغ بومی داشته باشید.

• میزان سرمایه گذاری خود را مشخص کنید.
• محل پرورش را فراهم سازید.
• قفس و تجهیزات لازم را خریداری نمایید. نکته : به هنگام خرید قفس مرغ حتما دقت کنید که قفس ها استاندارد بوده و جنس آن نیز ضدزنگ باشد در غیر این صورت سرمایه ای که جهت خرید قفس گذاشته بودید پس از 1 الی 2 دوره از دست خواهد رفت.
• سالن یا محل پرورش را ضد عفونی نمایید.
• مرغ بالغ یا جوجه برای پرورش خریداری نمایید.
• بهترین مرحله یعنی بخش سود آوری و فروش محصولات

۱– هدف گذاری و پیش بینی سرمایه مورد نیاز برای پرورش مرغ های بومی یا محلی

برای اینکه بتوانید با دید باز پرورش مرغ بومی یا محلی را آغاز نمایید و بدون مشکل به ادامه فعالیت بپردازید و سود خوبی هم نصیب شما شود باید میزان سرمایه مورد نیاز را برآورد کرده تا بدون مشکل به فعالیت ادامه بدهید، مقدار سرمایه موردنیاز بستگی به این دارد که شما با چه تعدادی شروع میکنید.

۲– آماده سازی محل پرورش مرغ بومی با محلی

به چه میزان فضا برای پرورش مرغ بومی نیاز دارید؟ شما میتوانید با توجه به تعداد مرغ هایی که قصد دارید پرورش بدهید فضای خود را تعیین کنید. مثلا حیاط خانه، یا در باغ های روستا و… خلاصه هرجای که بتوان مرغ نگهداشت.

۳ – تهیه وسایل و تجهیزات مربوط به پرورش

یکی از مهمترین نکات برای  پرورش مرغ بومی فراهم ساختن تجهیزات لازم است. برق، آب، گاز،سیستم تهویه، سیستم گرمایشی و سرمایشی،دانخوری و آبخوری، سیستم روشنایی و منبع آب از جمله وسایلی است که در پرورش مرغ بومی باید آنها را در اختیار داشته باشید. اما همه این ویژگی ها را می توانید با خرید قفس مرغ به صورت یکجا داشته باشید. یکی از تجهیزات پرورش مرغ بومی ، قفس های مخصوص مرغ تخمگذار میباشد.

سیستم کنترل دما، رطوبت و گاز آمونیاک

معمولاً مرغ های بومی باید ۱۴ تا ۱۶ ساعت نور دریافت کنند. همچنین غذایی که مرغ های بومی استفاده می کنند باید سرشار از کلسیم باشد تا بتوانند بهترین محصولات را از خود به جای بگذارند. برای کنترل دما، رطوبت و گاز آمونیاک می‌توانید از سنسورهای غلظت آمونیاک و دی‌اکسید کربن در سالن استفاده کنید. برای کنترل دما و رطوبت نیز می توان از دماسنج و رطوبت سنج استفاده نمایید. توجه داشته باشید که دی اکسیدکربن و هوای تازه می‌توانند کسب و کار شما رو به ورشکستگی یا رو به سودآوری ببرند. این مقوله را با نصب سنسورهای مورد نیاز جدی بگیرید.

خصوصیات قفس های استاندارد :

با خرید قفس های استاندارد در واقع با یک تیر چند نشان میزنید چرا که این قفس ها هم دارای آبخوری بوده و هم دارای مخزن تخمگذاری و همچنین سینی جمع آوری فضولات میباشد.

 1. جنس این قفس ها باید از ورق گالوانیزه گرم و ضد زنگ باشد تشکیل شده باشد. (در صورت زنگ زدگی قفس سرمایه شما از بین خواهد رفت)
 2. سیستم آبخوری این قفس ها باید نیپل تمام اتومات باشد، به گونه ای که شما مخزن را به شیر آب شهری متصل نمایید و آب بصورت دائمی در دسترس پرنده قرار بگیرد.
 3. مخزن تخمگذاری باید دارای شیب مناسب و استاندارد بوده و برای جمع آوری تخم ها نیازی به بردن دست درون قفس نباشد و تخم ها در مخزن تخمگذاری و بیرون از قفس قرار بگیرند.
 4. دانخوری قفس باید بصورت استاندارد طراحی شده باشد و همچنین لبه های بالایی دارای خم هایی جهت جلوگیری از ریخت و پاش دان باشند.
 5. سینی جمع آوری فضولات نیز باید از جنس ورق گرم گالوانیزه بوده و همچنین ضد زنگ باشد.

قفس پرورش مرغ بومی


حتما بخوانید : قفس های استاندارد و ضد زنگ برای پرورش مرغ


۴ – ضد عفونی کردن سالن و محل نگهداری مرغ ها و رعایت اصول بهداشتی

اگر می خواهید با خیال راحت و بدون دغدغه مرغ بومی یا محلی تان را پرورش بدهید باید به این مرحله توجه ویژه ای نمایید.
ضد عفونی سالن ها و محل نگهداری مرغ ها هزینه زیادی ندارد ولی دقت زیادی می خواهد.
حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مرغ یا جوجه به محل پرورش باید شروع به ضد عفونی سالن کرده و عوامل بیماری زا را به حداقل برسانید. محل پرورش مرغ ها هر چقدر تمیزتر باشد تلفات شما کمتر خواهد شد.

۵ – خرید مرغ یا جوجه

اولا توصیه اکید ما این است که تا می توانید مرغ و جوجه را از یک محل تهیه نمایید. به خاطر اینکه رفت و آمد در مکانهای مختلف آلودگی های مختلفی را وارد محل پرورش شما می کند.

دوما اینکه از جای مطمئن خریداری کنید و مطمئن شوید اصول بهداشت را رعایت می کنند و واکسیناسیون را انجام داده اند.

سوما اینکه از مرغ های بومی اصلاح شده استفاده نمایید تا راندمان بالاتری داشته باشید. هر ۵ درصد در افزایش تولید ، ۳۰۰ هزار تومان در ماه سود بیشتری برای شما خواهد داشت بنابراین حتما مرغ و جوجه را از جای معتبری خریداری کنید.

۶ – شروع پرورش مرغ بومی یا محلی

پرورش مرغ بومی شامل غذا دادن به مرغ ها، در دسترس قرار دادن آب کافی، جمع آوری تخم مرغ، رعایت بهداشت و کارهای روزمره مرغداری است که بسیار ساده و راحت و صد البته دلنشین میباشد.

۷ – فروش محصولات و سود آوری

پس از آنکه مرغ ها به تولید رسیدند می توانید سود و حاصل زحمت خود را برداشت کنید.
استراتژی شما در فروش و اینکه شما تخم مرغ را چگونه بفروشید ; آن را به دلال و عمده فروش بفروشید یا مستقیما به سوپرمارکت ها عرضه نمایید میتواند بین ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان در درآمد ماهیانه شما تاثیر بگذارد.

پرورش مرغ بومی
پرورش مرغ بومی

بیشتر بخوانید: کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

رفتار شناسی مرغ های بومی یا محلی

مرغ بصورت طبیعی از ۵ تا ۱۱ سال، بسته به نژاد، عمر می‌کند. در مرغداری های تجاری یک جوجه گوشتی تا قبل از کشتار تنها 6 هفته زندگی می‌کند.
مرغ های تخمگذار نیز تا یک سال حدود ۳۰۰ تخم گذاشته و پس از آن توانایی آنها در تخمگذاری کاهش می‌یابد و به کشتارگاه ها فرستاده می‌شوند.
بر اساس کتاب رکوردهای گینس، پیرترین مرغ جهان در سن ۱۶ سالگی بر اثر مشکل قلبی مرد. مرغ ها اجتماعی بوده و گله‌ای زندگی می‌کنند. مرغها در درون خود یک نوع سلسله مراتب (pecking order) دارند که در آن عده‌ای از پرندگان در بدست آوردن غذا و محل استراحت برتری دارند، برداشتن مرغ و خروسها از گله سبب اخلال در این نظم می‌شود تا دوباره سلسله مراتب جدید برقرار شود. افزودن مرغ های جدید بویژه مرغ های جوان به گله معمولا موجب نزاع و ایجاد جراحت می‌شود.
مرغ ها معمولا تمایل دارند در جایی تخمگذاری کنند که از قبل در آنجا تخم بوده باشد و تخمهای آشیانه‌های اطراف را نیز به محل خود انتقال می‌دهند.

چشم انداز احیای روش سنتی پرورش مرغ بومی

با توجه به اینکه مرغ های بومی یا محلی به واحدهای کوچکی جهت پرورش نیاز دارند، لذا افراد روستایی و جوانان جویای کار میتوانند وارد این صنعت شده و سود بسیار خوبی ار نظر اقتصادی بدست آورند.

از مزیت های مرغ های بومی نسبت به مرغ های دیگر میتوان به کیفیت تخم ها، طعم و مزه گوشت، درصد تلفات کمتر و مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها اشاره کرد.
تولیدات طیور بومی به عنوان محصول ارگانیک (که بدون استفاده از دارو پرورش یافته‌اند) در میان مصرف کنندگان مقبولیت بسیار بیشتری دارد بنابراین بازار فروش بسیار مناسب تری هم دارد.

پرورش مرغ بومی و محلی
پرورش مرغ بومی و محلی

بیشتر بخوانید: 4 عامل اصلی ریزش پر در مرغ ها


شما برای ما از پرورش مرغ بومی بنویسید

در این مطلب از سایت پراور به تمامی گزینه هایی که می توانست بر پرورش مرغ بومی تاثیرگذار باشد را عنوان کردیم و آن را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه در این زمینه تجربه دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به ما و متقاضیان سایت پراور کمک کند تا در پرورش مرغ بومی گامی بلند برداریم. در پایان قابل ذکر است که شرکت پرآور فقط در زمینه ساخت تجهیزات نگهداری طیور فعالیت میکند، و اینگونه از مقاله ها برای رفع ابهامات بازدید کنندگان و مشتریان محترم تهیه و تنظیم شده است.

سوالات متداول

به چه میزان فضا برای پرورش مرغ بومی نیاز دارید؟

شما میتوانید با توجه به تعداد مرغ هایی که قصد دارید پرورش بدهید فضای خود را تعیین کنید. مثلا حیاط خانه، یا در باغ های روستا و… خلاصه هرجای که بتوان مرغ نگهداشت.

برای پرورش مرغ بومی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برق، آب، گاز،سیستم تهویه، سیستم گرمایشی و سرمایشی،دانخوری و آبخوری، قفس، سیستم روشنایی و منبع آب از جمله وسایلی است که در پرورش مرغ بومی باید آنها را در اختیار داشته باشید

مرغ های بومی یا محلی چند سال عمر می کنند؟

مرغ بصورت طبیعی از ۵ تا ۱۱ سال، بسته به نژاد، عمر می‌کند.

78 پاسخ

 1. با سلام
  بنده برای پرورش هزار قطعه مرغ بومی در شهرستان قروه کردستان به جهاد کشاورزی که مراجعه کردم برای صدور مجوز مخالفت شدیدی کردن و گفتن بیش از ۱۰۰ فطعه نمیتونید نگه دارید و باید بصورت صنعتی فعالیت کنید که مجوز صادر بشه(اگر بشه)

  ایا واقعا برای هزار قطعهمجوز صادر نمیکنن؟و برای فروش تخم تولیدی دامپزشکی سد راهمون هستش؟

 2. سلام.من یه فضای ۴۰۰ متری سالن دارم.خواستم ببینم با پرورش گوشتی شروع کنم یا تخمی بعد هزینه راه اندازیش برا ۱۰۰۰ قطعه چقدر میشه؟با تشکر

  1. سلام دوست عزیز، بهتره با پرورش تخمگذار شروع کنید، برای استعلام هزینه ها و مشاوره رایگان لطفا با کارشناسان فروش در ارتباط باشید
   05144417200
   09156500073
   09156500079

  2. باسلام
   بنده با خانواده میخواهیم به یک باغی بریم که که در آن مرغداری و طویله وجود دارد
   بنده چون به مرغ علاقه مند هستم مبخواهم یک مرغداری مرغ تخمگذار راه اندازی کنم مرغداری حدود ۱۵۰۰عدد مرغ جای میدهد
   برای شروع از چه نژادی واز چه تعدادی و چقد سرمایه واز چه دانی استفاده کنم
   ممنون میشم که راهنمایی کنید

   این شماره اتساپ بنده است

 3. با سلام
  بنده قصد پرورش مرغ تخمگذار محلی در قفس رو دارم که میخوام برای شروع از 300 تا مرغ استفاده کنم. مکانی را پیدا کردم بیرون از شهر که اجارش ماهی 350 هستش،میخواستم بدونم با توجه به هزینه اجاره،خرید قفس و همچنین مرغ و دان و مابقی مسایل؛ایا بصرفه هست؟
  درضمن بنده اطلاعی از پرورش مرغ ندارم و خواستم راهنمایی کنید که برای آموزش 0 تا 100 باید به کجا مراجه کنم؟ محل احداث هم استان خوزستان،شهرستان دزفول می باشد

  1. سلام دوست عزیز، بله قطعا به صرفه هست و قراره روز به روز کار رو گسترش بدید تا بتونید درآمد بالاتری کسب کنید. با این دیدگاه علاوه بر بصرفه بودن میتونید روی سود های بسیار بالا نیز حساب کنید چون بازار تخم مرغ محلی بسیار پرتقاضا هستش. همچنین برای آموزش هم میتوانید در دوره هوش پرورش مرغ بومی شرکت کنید. با احترام

 4. سلام
  میزان مصرف خوراکی جوجه یه روزه تا تخمگذاری یا وزن گیری چقدر هست؟
  ارتفاع و ابعاد قفس سه طبقه مرغ چقدر هست؟ چرا قیمت توی یایت نیست؟

 5. سلام الان ور ترکیه تخم مرغ مرغی که راه رفته است ، ترجمه تحت الفظی ، ترجیح می دهن یا همان پرورش نیمه باز ، و برای اماکن هک از چادرهای انتی باکتریال مخصوصی استفاده می کنند می خواستم نظر کارشناسی شما را هم در این مورذ بدونم ..

 6. سلام و وقت بخیر
  زمینی داریم به مساحت 500 متر ( 15 متر عرص و 33 متر طول)
  میخواستیم مرغ بومی تخم گذار اصلاح نژاد شده پرورش بدهیم جهت فروش تخم مرغ بومی.
  با توجه به اینکه حدود 150 میلیون بودجه داریم و میخواهیم سالن راه اندازی کنیم لطقا بفرمایید :
  1 ابعاد سالن را نسبت به ابعاد زمین چند در چند در نظر بگیریم برای حداقل 2000 مرغ ( با توجه به اینکه بتوانیم در فازهای بعدی سالنهای دیگر در این زمین بسازیم و برای همین هدف تجهیز کنیم با بودجه ببشتر)

  2- لطفا هزینه تجهیزات کامل ( از جمله قفس ، سیستم گرمایش/سرمایش، نوردهی، آبرسانی و دانخوری…) را بفرمایید

  3- هزینه خرید 2000 مرغ بومی اصلاح نژاد شده 2-3 ماهه با راندمان بالا را بفرمایید.

  4- هزینه جیره غذایی این تعداد مرغ برای یک دوره تخم گذاری از ابتدا تا انتها را بفرمایید.

  5- در صورت وجود هزینه های دیگر که بنده مرقوم نکردم ، لطفا دقیق بفرمایید.

  با سپاس از شما و مطالب خوب و دقیقی که در اختیار ما قرار داده اید

 7. سلام جایی خونده بوندم که پرورش مرغ بومی در قفس برای مرغ ایجاد مشکل خواهد کرد و برای پرورش در قفس بهتره از مرغ صنعتی یا تزئینی استفاده بشه ، این مطلب صحیحه ایا ؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی پرورش به روش سنتی یا در بستر، یک روش منسوخ شده هست. برای افزایش راندمان تولید، باید از قفس استفاده بشه. قفس ها برای تموم نژاد ها مناسب هستن و مشکلی به وجود نمیاد.
   با احترام

 8. به نظرتون مرغ بومی تخم گذار بهتره یا مرغ صنعتی تخم گذار(مرغ سفید)؟
  مرغ صنعتی تخمش راحت تر به فروش میره ولی اون یکیو کم میخرن؟!
  اگه بخواهیم جوجه بخریم ۱ روزه بهتره یا یکم بزرگتر و از کجا تهیه کنیم؟ قیمتشون چند در میاد؟
  و برا جلو گیری از بیماری ها چه واکسن هایی باید استفاده کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر دو نژاد مرغ راندمان تخمگذاری خوبی دارند. اما مرغ صنعتی یا مرغ سفید به دلیل قیمت پایین تر، بازار بهتری داره و راحت تر به فروش میرسه. اگر تجربه ی پرورش ندارید به هیچ عنوان از جوجه یکروزه شروع نکنید. بهتره از مرغ بالغ شروع کنید. میتونید از پرنده فروشی های معتبر تهیه کنید. قیمت جوجه یکروزه رو نداریم در حال حاضر. برای آگاهی از بیماری ها و واکسن های مورد نیاز مرغ مقاله ی واکسن مرغ رو لطفا مطالعه بفرمایید.
   با احترام

 9. با سلام و خسته نباشید خدمت تموم پرسنل پرآور
  قرض از مزاحمت میخواستم بدونم که هزینه ی قفس واسه 9000 مرغ بومی چقدر میشه و اینکه درون یه سوله ی به ابعاد زمین فوتسال میشه نگهداری کرد ازشون؟

  1. سلام دوست عزیز
   متشکرم. جهت استعلام قیمت ها و کسب اطلاعات بیشتر، لطفا با واحد فروش تماس بگیرید.
   با احترام

 10. یکی از دوستان دامپزشک فرمودند بدلیل این که مرغ بومی وزن می گیره و کف قفس باعث جراحت و مشکلاتی برای مرغ بومی میشه بهتره در بستر نگهداری بشه فرمایش ایشون رو تایید می فرمایید؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر. به طور کلی سیستم بستر یه روش منسوخ شده هست. ما سال هاست که داریم سالن های زیادی رو برای پرورش مرغ تجهیز میکنیم و تا حالا مشکلی پیش نیومده.
   با احترام

 11. سلام
  بعضی از مشاورین مخالف پرورش مرغ بومی در قفس هستند ولی شما میگید که اتفاقا بهتر هستش
  میشه بیشتر توضیح بدید ، یعنی با توجه به تحرک کمتر مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   تو پرورش صنعتی هدف همینه که تحرک مرغ کم بشه و انرژیش ذخیره بشه و برای مرغ گوشتی، این انرژی صرف وزن گیری و برای مرغ تخمگذار صرف تخمگذاری بشه.
   با احترام

 12. سلام خسته نباشید
  عرض به خدمت کنم که اولا اگه1000تامرغ بومی داشته باشه چندتاقفس وچندمترجامیخواد.
  دومادرپرورش مرغ های بومی بایدخروس داشته باشدیا

  1. سلام دوست عزیز
   برای 1000 سر مرغ به حدود 80 متر فضا و 45 تا قفس 3 طبقه مرغ نیاز دارید. اگر هدف از پرورش، تولید تخم خوراکی باشه نیاز به خروس نیست. اما اگر هدف تولید تخم نطفه داره باید مرغ ها با خروس نگهداری بشن.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   دانی که استفاده میکنید مرغوب نیست و پروتئین و ویتامین های مورد نیاز مرغ تأمین نمیشه. از دان مرغوب و با کیفیت استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به فضایی که دارید باید 52 تا قفس 3 طبقه مرغ دوطرفه تهیه کنید که این تعداد قفس، 3120 سر مرغ ظرفیت داره و باید برای پرنده و تجهیزات به طور کلی حدود 100 میلیون تومن هزینه کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   جهت اطلاع از نحوه ی ارسال و پرداخت هزینه، لطفاً با واحد فروش با شماره 05144417200 تماس بگیرید.
   با احترام

 13. سلام آیا پرورش 500 عدد مرغ بومی تخم گذار در قفس صرفه اقتصادی داره و چقدر میتونه درآمد داشته باشه؟
  در ضمن باید سالنش هم اجاره باشه که یک میلیون ماهانه هست.
  و چقدر سرمایه لازم داره.

   1. سلام انباری من 2متروهفتاد در هفت متره .میتونم یه قفس یک طرفه ویه قفس دوطرفه قراربدم یا هردو باید یکطرفه باشه؟؟مرسی

 14. با سلام

  لطفا بفرمایید بهترین نوع مرغ تخم گذار که دارای بازدهی خوبی باشدبرای نگهداری در محیطهای خانگی داخل قفس ، چه مرغ و نژادی هست و معمولا از کجا میشود تهیه کرد با تشکر

   1. درپرورش بدرچین فرمودین هزینه هرتخم بلدرچین 100تومان هست میخواستم بدانم هزینه تولیدهرتخم مرغ چقدرمیشود

 15. لطفا قیمت قفس هاتون رو هم بفرمایید قفس های چند طبقه رو استعلام زدید اگه مشکل نوسانات بازاره حداقل حدود قیمت رو بفرمایید

  1. سلام چون قیمت ها به پارامتر های مختلفی بستگی داره برای استعلام قیمت باید با واحد فروش در ارتباط باشید :
   09128470498
   05144417200
   با احترام

 16. سلام خسته نباشید ممنون که با صراحت تمام جواب میدید.
  خواستم بدونم مرغ بومی هم امکان این رو داره که در همین قفس هایی که میفرمایید نگهداری بشن و در فضای آزاد برده نشوند یا حتما باید از قفس هم بیرون برده بشن؟

  1. سلام دوست عزیز، بله مرغ بومی هم قفس های مخصوصی دارند که میتوانند درون آن ها قرار بگیرند و نیازی به بیرون آوردن آن ها نیست. با احترام

 17. سلام خسته نباشید . من نهایتا میتوانم ۱۵۰ متر مربع مکان برای پرورش مرغ بومی تخم گذار فراهم کنم . 1میشه بفرمایید چند تا مرغ میتوان در این مکان نگا داشت در بستر ؟؟ 2 . هزینه ی لازم برای ایجاد این مقدار تقریبا چقدر است

  1. سلام روز بخیر
   پرورش در بستر شیوه ای قدیمی و منسوخ شده است به چند دلیل :
   1) پرورش تعداد کمی مرغ در یک فضا بعلت اشغال فضای زیاد توسط مرغ ها در بستر
   2) افزایش بیماری ها و تلفات بسیار زیاد
   3) ریخت و پاش دان که یکی از اصلی ترین موارد در پرورش میباشد
   4) بوی بد و گاز آمونیاک ناشی از فضولات
   5) مرطوب بودن بستر ه علت ریختن فضولات و ابتلای مرغ ها به بیماری پا و…
   توصیه میکنم به هیچ وجه کار خود را با این شیوه شروع نکنید تا سرمایه خود را از دست ندهید، پیشنهاد ما استفاده از قفس های طبقاتی است. با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست