پرورش مرغ گوشتی در خانه

راهکارهایی برای پرورش مرغ گوشتی در خانه

Rate this post

گوشت مرغ و نیز تخم مرغ، دو منبع اصلی و مهم پروتئین در سفره‌های ما ایرانی‌ها است. فروش و استقبال از این دو منبع نیز به دلیل قیمت پایین‌تر، همیشه بیشتر از سایر منابع، مورد توجه ما بوده است. به همین دلیل پرورش مرغ چه به صورت سنتی و محلی و چه به صورت صنعتی و در ابعاد بزرگ، با استقبال مواجه بوده است. پرورش مرغ گوشتی در خانه همیشه یکی از راه‌های کسب درآمد به خصوص برای روستاییان و نیز افراد ساکن در شهرهای کوچک بوده است. این پرندگان نیاز عمده ساکنان را تامین می‌کرده و منبعی برای درآمدزایی کل خانواده نیز بوده است.

 اما تولیدات در این روش همیشه در مقایسه با روش‌های صنعتی، پایین‌تر و بازدهی و سوددهی آن نیز در سطح کمتری بوده است. اما چگونه می‌شود روش‌هایی برای افزایش تولیدات در روش نگهداری و پرورش مرغ گوشتی در خانه پیدا نمود. در این مقاله قصد داریم تا با راهکارها و روش‌هایی برای بهبود کیفیت و کمیت محصولات پروتئینی یعنی مرغ و تخم ‌مرغ در روش نگهداری این پرنده در خانه و یا مزرعه را بررسی نماییم.

قدم اول: انتخاب نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه

مرغ و خروس‌های موجود در بازار ایران نژادهای بسیار متنوعی دارند و برخی تنها برای تخم و برخی نیز تنها برای گوشت‌شان پرورش داده می‌شوند. در ادامه نژادهایی از این پرنده که برای پرورش در خانه مناسب هستند و هم وزن‌گیری بالایی دارند را بررسی می‌کنیم:

نژاد برهما که در طول 4 ماه پروار می‌شود و وزن آن به 4 کیلو هم می‌رسد. این نژاد در طول یک سال نیز می‌تواند تا 140 تخم بگذارد که برای وزن‌گیری بهتر، توصیه می‌شود از میزان تخم ‌گذاری آن کاسته شود.

  1.  نژاد راس که در طول 45 روز به وزنی بین 2 تا 3 کیلوگرم می‌رسد و تنها برای پرورش مرغ گوشتی تغییر ژنتیکی داده شده است.
  2.  نژاد مرغ فاورولس که نژادی مربوط به کشور فرانسه است و تا 4 کیلوگرم وزن‌گیری دارد.
  3.  نژاد دورکینگ که نژادی انگلیسی است و مناسب آب و هوای سرو کوهستانی است. این نژاد در طی 4 تا 5 ماه، تا 4 کیلوگرم وزن‌گیری دارد.
  4.  نژاد مرغ کوشین که نژادی زینتی نیز محسوب می شود و تخم‌گذاری بالایی ندارد و بیشتر برای وزن‌گیری مناسب است.
  5.  نژاد ساسکس که نژادی انگلیسی محسوب شده و بین 3 تا 4 کیلوگرم وزن‌گیری خواهد داشت. این نژاد توانایی تخمگذاری خوبی نیز دارد و در یک سال تا 180 عدد تخم‌گذاری نیز دارد.
  6.  نژاد مرندی که نژادی ایرانی است و مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه محسوب می‌شود. این نژاد علاوه بر وزن‌گیری خوب که تا 3 کیلوگرم است، قدرت تخم‌گذاری خوبی نیز دارد و تا 200 عدد در سال نیز توانایی تخمگذاری دارد.

هر کس با توجه به شرایط آب و هوایی و نیز توانایی مالی خود می‌تواند نژاد مورد نظر را انتخاب نماید. افراد معمولا برای پرورش مرغ گوشتی در خانه، از جوجه چند روزه استفاده می‌کنند تا در مدت کوتاهی توانایی پروار کردن آن را داشته باشند.

انتخاب نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه
انتخاب نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه

حتما بخوانید: تغذیه جوجه های گوشتی

قدم دوم، آماده سازی مکان مناسب برای پرورش

در قدم بعدی شما باید مکان و مرغداری مسقف همراه با فضای هواخوری که محصور شده باشد برای مرغ‌ها و خروس‌ها فراهم نمایید. برای ایجاد فضای مرغداری ابتدا مکان مورد نظر را تمیز کرده  و سقف، دیوارهای کناری و تجهیزات را بشویید. پس از شستشوی ساختمان، مکان مرغداری را ضد عفونی کنید. هیچ چیز نباید از گله قبلی که شسته و ضدعفونی نشده در دوره جدید باقی بماند. خطوط آبخوری را با اسید سیتریک (یا هر چیزی که توسط سازنده توصیه می‌شود) تمیز کنید تا باکتری‌هایی که ممکن است در محیط باقی مانده باشد نیز از بین برود. برای پرندگان یک بستر مناسب با استفاده از علوفه خشک و یا خاک اره فراهم کنید. بستر ناهموار و یا بیش از حد سفت، ممکن است باعث آسیب به پاهای پرندگان شده و جلوی رشد آن‌ها را بگیرد. شما همچنین باید بنا به فصل، وسایل گرمایشی و سرمایشی و همچنین تهویه مناسب مرغداری برای پرورش مرغ گوشتی در خانه را نیز در نظر بگیرید.

قدم سوم: تغذیه پرندگان

شما برای وزن گیری بهتر پرندگان، باید یک رژیم تغذیه‌ای استاندارد که همه نیازهای بدن پرنده را تامین کند، در نظر بگیرید. اگر تعداد مرغ‌های مرغداری خانگی شما کم است ممکن است بتوانید از باقی‌ مانده غذای خانه آن‌ها را تغذیه کنید اما اگر به دنبال کسب درآمد هستید، بهتر است از جیره مخصوص مرغ‌های گوشتی که در بازار موجود است، استفاده کنید. این جیره برای جوجه‌ها استارتر نامیده می‌شود و حاوی مواد خاصی است که رشد و سلامت آنان را تامین کند. در مراحل بعدی می‌توانید از غذای نیمچه و یا پرواری نیز استفاده کنید. این جیره‌ها شامل پودر انواع دانه‌ها و غلات، ویتامین‌ها و مواد معدنی و نیز داروهای مورد نیاز پرندگان است.

سعی کنید همیشه بهداشت آبخوری‌ها را رعایت کنید تا از آلوده شدن آب جلوگیری شود.  به خصوص در فصول گرم سال، دسترسی پرندگان به آب سالم و خنک و البته بهداشتی برای جلوگیری از گرمازدگی آنان، ضروری است.

قدم چهام: جلوگیری از بیماری‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه

یکی از مهم‌ترین مراحل در پرورش ماکیان، جلوگیری از بیمار شدن مرغ‌ها است. بیمار شدن یک مرغ منجر به بیماری کل گله و نیز در ادامه باعث کاهش تولید و یا تلف شدن پرندگان می‌شود. بهتر است محیط زندگی آنان را از پرندگان وحشی و آزاد جدا کنید و واکسیناسیون را نیز جدی بگیرید. در صورت مشاهده مرغ‌هایی که گوشه‌گیر شده‌اند و یا اشتها ندارند، هر چه سریع‌تر آن‌ها را کل گله جدا کرده و تا زمان بهبودی در مکانی جداگانه نگهداری کنید.

جلوگیری از بیماری‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه
جلوگیری از بیماری‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه

حتما بخوانید: معرفی انواع نژاد مرغ تخمگذار و گوشتی

سخن آخر

پرورش مرغ گوشتی به دلیل این که دوره بازگشت سرمایه کوتاهی دارد، می‌تواند یکی از کسب و کارهای مناسب برای روستائیان و یا ساکنان شهرهای کوچک باشد. برخی نژادهای مرغ بومی ایرانی مانند نژاد مرندی را می‌توانید در منزل نیز نگهداری کنید که تولید گوشت و تخم قابل قبولی دارد. پرورش مرغ گوشتی در خانه به دلیل این موضوع که شما برای مکان مرغداری هزینه‌ای جداگانه پرداخت نمی‌کنید، معمولا سود دهی خوبی دارد. این موضوع البته به نژاد مورد استفاده شما، تغذیه درست و اصولی، رعایت بهداشت و نیز واکسیناسیون مرتب نیز بستگی دارد. 

سوالات متداول

نژاد مناسب برای پرورش مرغ گوشتی در خانه کدام است؟

نژاد برهما نژاد راس نژاد دورکینگ

غذای پرورش مرغ گوشتی در خانه چیست؟

استارتر پودر انواع دانه‌ها و غلات، ویتامین‌ها و مواد معدنی و نیز داروهای مورد نیاز پرندگان

جلوگیری از بیماری‌ها در پرورش مرغ گوشتی در خانه چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین مراحل در پرورش ماکیان، جلوگیری از بیمار شدن مرغ‌ها است. بیمار شدن یک مرغ منجر به بیماری کل گله و نیز در ادامه باعث کاهش تولید و یا تلف شدن پرندگان می‌شود. بهتر است محیط زندگی آنان را از پرندگان وحشی و آزاد جدا کنید و واکسیناسیون را نیز جدی بگیرید. در صورت مشاهده مرغ‌هایی که گوشه‌گیر شده‌اند و یا اشتها ندارند، هر چه سریع‌تر آن‌ها را کل گله جدا کرده و تا زمان بهبودی در مکانی جداگانه نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.