طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

Rate this post

قرقاول ها پرندگانی در راسته مرغ سانان هستند که از پاهای بلند برخوردار می باشند به همین دلیل می توانند مدت های طولانی بدوند و پرواز های کوتاهی داشته باشند طول بدن آنها به طور معمول کمتر از یک متر است و به طور طبیعی نرهای آن نسبت به ماده ها مقداری بزرگتر هستند مدت زیادی است که مصرف کنندگان ایرانی آگاهی لازم در مورد خواص گوشت قرقاول و تخم آن را کسب کرده‌اند. به همین دلیل استفاده از این محصول پرخاصیت را در سبد غذایی خود قرار داده اند. بنابراین افراد زیادی به کار پرورش قرقاول و کسب سود در این زمینه روی آورده اند. اولین قدم برای پرورش قرقاول، اطلاع یافتن از طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول است.

به همین جهت ما در این مطلب از مجموعه « پرآور » قصد داریم به طور کامل طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول و تجهیزات مورد نیاز آن بپردازیم. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، ما را تا پایان محتوا همراهی بفرمایید در ضمن خواندن این مطلب فقط به ۸ دقیقه زمان نیاز دارد.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

قرقاول ها در حیات وحش آزادانه زندگی می کنند. آنها به صورت ذاتی هنگامی که احساس خطر می کنند به جای استفاده از بال ها ترجیح می دهند که بدوند. در حقیقت قرقاول ها قادر به پرواز کردن هستند اما پرواز آنها کوتاه و همراه با سر و صدای زیاد است. به هر حال به هنگام ساخت سالن پرورش قرقاول به این نکته باید توجه کرد که احتمال پرواز کردن قرقاول ها وجود دارد. بنابراین باید مکانی که از آن برای پرورش قرقاول استفاده می کنید و یا قصد ساخت آن را دارید، کاملا سرپوشیده باشد.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول به سه صورت کلی انجام می گیرد. این سه صورت عبارت اند از:

  • ساخت سالن پرورش قرقاول بسته
  • ساخت سالن پرورش قرقاول روباز
  • ساخت سالن پرورش قرقاول روباز و بسته
طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول
طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

بیشتر بخوانید: پرورش قرقاول در منزل

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول بسته

مساحت ساخت این مکان باید به اندازه تعداد قرقاول هایی باشد که قصد پرورش آن را دارید. استاندارد فضا برای پرورش قرقاول ها به طور کلی از این قرار است. برای هر عدد قرقاول بالغ یک متر مربع فضا لازم است همچنین برای هر چهار جوجه قرقاول که زیر یک ماه سن دارند یک متر مربع فضا در نظر بگیرید هر چند که برخی از پرورش دهندگان در هر متر مربع دو عدد قرقاول بالغ هم نگهداری می کنند. لازم است مکان مورد نظر را با توجه به سن قرقاول ها به قسمت‌ های مختلف تقسیم کنید و حتما فضای مخصوصی را به ساخت اتاق قرنطینه و نگهداری اختصاص دهید. شاید مفید باشد بدانید که برخی از پرورش دهندگان از سوله های بزرگ برای پرورش قرقاول استفاده می کنند.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول روباز

برای ساخت سالن پرورش قرقاول روباز لازم است که مساحت زمینی که در اختیار دارید به اندازه تعداد قرقاول هایی باشد که قصد پرورش آن را دارید، در این نوع روش ساخت مکان پرورش قرقاول، لازم است که اطراف زمین را فنس کشی کنید و قسمت بالای آن را به وسیله تور پوشش دهید تا قرقاول ها پرواز نکنند. همچنین ساخت اتاقک قرنطینه و نگهداری در مکان روباز نیز از ملزومات ساخت سالن پرورش قرقاول به حساب می آید.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول بسته روباز و بسته

این روش همان طور که از نام آن پیداست تلفیقی از روش ساخت مکان سربسته و روباز است به این معنی که شما هم از ساختمان و هم از فضای باز فنس کشی شده برای پرورش قرقاول ها استفاده می کنید.

لطفا توجه کنید در هر سه روش ساخت سالن پرورش قرقاول باید سالن مورد نظر در مکانی احداث شود که امکان دسترسی به سه انرژی آب، برق و گاز وجود داشته باشد.

بهترین طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

چنانچه هدف شما از ساخت سالن پرورش قرقاول کسب سود است بهترین روش، ساخت سالن های مدرن با استفاده از قفس های صنعتی می باشد. در این روش پرورش دهنده در یک و فضای واحد امکان پرورش تعداد بیشتری قرقاول و کسب سود بیشتری را خواهد داشت. جدای از این امر، استفاده از قفس های صنعتی موجب می شود که نیاز به استفاده از نیروی کار کمتر شود همچنین در صرف زمان و هزینه صرفه جویی شود. قفس قرقاول بهترین گزینه است.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول
طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

بیشتر بخوانید: گوشت قرقاول و ویژگی های شگفت انگیز آن

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول به شیوه مدرن

در این روش سالن مورد نظر حتما باید به آب و برق و گاز شهری مجهز باشد و با توجه به ابعاد سالن تعداد قفس قرقاول مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه پرورش دهنده قصد پرورش تعداد زیادی قرقاول را در یک فضای واحد داشته باشد، می‌ تواند از قفس های چند طبقه استفاده کند. از مزایای بارز استفاده از این قفس ها در دسترس بودن مداوم آب آشامیدنی و دان پاکیزه و بدون آلودگی برای قرقاول ها است. همچنین آنها در این روش پرورش کمتر دچار بیماری می شوند در نتیجه پرورش دهنده نیاز کمتری به خرید آنتی‌ بیوتیک دارد. به علاوه رواج بیماری در میان قرقاول ها بسیار کمتر خواهد شد. همین امر امکان تلفات و زیان دیدگی پرورش دهنده را به حداقل می رساند.
به هنگام ساخت سالن پرورش قرقاول به صورت صنعتی قسمت‌ های مختلفی تحت عنوان سالن نگهداری، انباردان، واحد نگهداری پرنده های مولد، سالن جوجه کشی، اتاقک قرنطینه و غیره ساخته می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای سالن پرورش قرقاول

تهیه ی وسایل گرمایشی یکی از نکات اصلی و مهم به هنگام راه اندازی سالن پرورش قرقاول است وسایل گرما ساز مورد استفاده در سالن پرورش قرقاول عبارتند از گرماساز های مرکزی، گرماساز های سیار، شوفاژ و غیره
استفاده از هر کدام از این گرما سازها مزایا و معایب خود را دارد که با توجه به طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول مورد استفاده قرار می گیرند.

فن مناسب برای تهویه هوا

فن ها اصولاً کار ورود هوا و خروج آن از سالن را انجام می دهند فن های مختلف در بازار وجود دارد که هر کدام بر اساس جنس، قدرت، دور در دقیقه، اندازه و غیره با یکدیگر متفاوت هستند با توجه به اندازه سالن و تعداد قرقاول هایی که قصد پرورش آن را دارید باید فن مناسب را انتخاب کنید تا فن مورد نظر توانایی جابجایی هوا و رفع بوی نامطلوب سالن پرورش قرقاول را داشته باشد.

دمپر یکی دیگر از وسایل ضروری برای سالن پرورش قرقاول است این وسیله جریان هوا را در ورودی سالن پرورش قرقاول کنترل می کند.

طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول
طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول

بیشتر بخوانید: قرقاول ها از چه سنی شروع به تخمگذاری می کنند؟ + نکات مهم

سیستم سرمایشی

این نوع سیستم بیشتر در مناطق گرمسیری مورد استفاده قرار می گیرد و یا در تابستان مکان‌ هایی که به شدت هوا گرم است چرا که گرمای بیش از حد موجب آسیب زدن به قرقاول ها و رواج بیماری در میان آنها می شود در مکان هایی که دمای محیط بسیار بالا است برای خنک کردن سالن از سیستم سرمایشی مثل کولر استفاده می ‌کنند.

دستگاه های رطوبت ساز و مه پاش

از آنجا که قرقاول ها در روزهای اولیه زندگی خود به رطوبت نیاز دارند استفاده از دستگاه مه پاش از اهمیت زیادی برای پرورش جوجه ها برخوردار است. این نوع دستگاه سوراخ های ریزی دارد که آب با فشار از آن عبور کرده و به صورت پودر در سالن پخش می شود.

مساحت مورد نیاز برای پرورش قرقاول

مساحت سالن پرورش قرقاول شما باید به اندازه تعداد و قرقاول هایی باشد که قصد پرورش آن را دارید همچنین بهتر است سالن مورد نظر مقداری بزرگتر باشد. چرا که احتمال تکثیر قرقاول ها و افزایش کسب و کار شما وجود دارد. به طور متوسط در یک فضای هفت متری می توان 120 جوجه قرقاول پرورش داد.

ویژگی های محیط پرورش قرقاول

محیط که جوجه قرقاول ها را در آن پرورش می دهید باید کاملا ضدعفونی و تمیز باشد. چنانچه از روش بستر استفاده می کنید کف سالن را با خاک اره بپوشانید لازم است بدانید که برخی از پرورش دهندگان قرقاول از کاغذ برای پوشاندن کف سالن استفاده می‌ کنند که این کار غیر اصولی بوده زیرا جوجه ها نمی توانند بر روی کاغذها حرکت کنند و دچار آسیب و مشکل خواهند شد. اگر از روش بستر استفاده می کنید باید به طور مداوم پوشال بستر سالن عوض شود تا از بیماری در میان قرقاول ها جلوگیری شود این امر می تواند برای پرورش دهنده زمان بر و هزینه بردار باشد اما اگر از روش سیستم قفس صنعتی استفاده می کنید نیازی به انجام این کار نیست. چراکه قفس ها مجهز به سینی فضولات هستند و به سادگی قابل شست‌و‌شو می باشند.

نکات ضروری که به هنگام احداث سالن پرورش قرقاول بهتر است رعایت شود

  • از آنجا که قرقاول ها پرندگانی هستند که احتمال پرواز کردن آنها وجود دارد اگر از روش بستر برای پرورش آنها استفاده می‌کنید بهتر است که سقف سالن پرورش قرقاول را با کمک تور ها بپوشانید.
  • اگر از روش بستر استفاده می کنید دانخوری ها را به گونه ای قرار دهید تا نور مادون قرمز به دانه ها نتابد چرا که باعث فاسد شدن آنها می شود.
  • برای تامین نور سالن حتماً از لامپ های مادون قرمز استفاده کنید و از استفاده از لامپ هایی که نور سفید دارند خودداری کنید چرا که این امر باعث رواج بیماری دیگر خواری در میان قرقاول ها می شود.
  • گرمای مورد نیاز و برای جوجه ‌های قرقاول فراهم کنید و حرارت مورد نیاز در هفته اول ۱۰۰ درجه و در دوران تخم گذاری درجه حرارت مورد نیاز قرقاول ها ۷۰ الی ۸۰ درجه فارنهایت است.
  • به طور مداوم آب آشامیدنی باید در دسترس قرقاول ها باشد اگر از روش بستر برای پرورش قرقاول ها استفاده می کنید می توانید از سنگ های رنگی برای جلب توجه قرقاول ها به مصرف آب استفاده کنید.
  • حتماً فضای کافی در اختیار قرقاول ها برای رشد نمود قرار دهید از پرورش تعداد زیادی قرقاول در یک سالن کوچک خودداری کنید چرا که تنها تلفات پرورش‌دهنده را به همراه دارد.

نظر شما طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول چیست؟

مخاطب گرامی شما در این محتوا از سایت پراور با طریقه ساخت سالن پرورش قرقاول و انواع سالن ها ی پرورش آشنا شدید همچنین با تجهیزات مورد نیاز برای پرورش قرقاول آشنا شدید روش های مختلف آن را مطالعه و مزیت ها و معایب هر کدام از آنها را خواندید. چنانچه نظر، عقیده و یا انتقادی در این زمینه دارید می‌ توانید آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین چنانچه سوالی در زمینه پرورش قرقاول و یا ساخت سالن پرورش قرقاول دارید می توانید آن را در قسمت درج نظرات نوشته تا کارشناسان پرآور در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.