تشخیص نطفه دار بودن تخم

تشخیص نطفه دار بودن تخم + [ کاربردی، آسان بدون صرف هزینه ]

برای اینکه بتوانید جوجه کشی خود را آغاز کنید باید بدانید که تخم های مورد نظر شما دارای نطفه هستند یا خیر. نطفه سنجی تخم مرغ به روش های گوناگونی انجام می گیرد.  با استفاده از روش های مختلف نطفه سنجی به راحتی هرچه تمام تر می توانید فعل و انفعالات داخل پوسته تخم مرغ را شناسایی کنید و جوجه کشی خود را به بهترین شکل به پایان برسانید. اگر جز کسب و کارهایی هستید که تشخیص نطفه دار بودن تخم برایتان بسیار حائز اهمیت است، توصیه می‌کنیم در این مطلب با سایت پرآور با ما همراه باشید. پرآور در این مطلب روش های مختلف چگونگی تشخیص نطفه دار بودن تخم را را به شما آموزش می دهد. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

از تخم نطفه دار تا جوجه
از تخم نطفه دار تا جوجه

بیشتر بخوانید: مرگ جوجه در داخل تخم چه دلایلی دارد؟

روش اول تشخیص نطفه دار بودن تخم با چراغ قوه

در روش اول شما با استفاده از چراغ قوه می توانید میزان رشد جنین و نطفه دار بودن تخم را به راحتی هرچه تمام تر بسنجید.  ابتدا تخم را که در دستگاه جوجه کشی قرار داده‌اید را بردارید و جلوی چراغ قوه قرار دهید. هرگاه یک شکل مبهم در انتهای بزرگتر تخم مرغ برای شما نمایان شد، بدانید تخم مورد نظر دارای جنین یا نطفه است. هرگاه اطراف شکل مورد نظر با حلقه های قرمز رنگ یا خون پوشانده شده باشد، رشد جنین توقف یافته است. چنانچه در تخم مرغ خود فضای مبهم و خونی را مشاهده نکردید، بدانید تخم مرغ بدون نطفه و جوجه خواهد بود.

تشخیص نطفه دار بودن تخم با چراغ قوه
تشخیص نطفه دار بودن تخم با چراغ قوه

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی + فیلم آموزشی

روش دوم تشخیص نطفه سنجی از طریق وزن

توجه داشته باشید که تخم های بدون نطفه معمولاً نسبت به تخم های نطفه دار رطوبت بیشتری را از دست می دهند. از دست دادن رطوبت باعث کاهش وزن در تخمهای بدون نطفه می شود. حال با همین روش می‌توانید در روزهای پانزدهم یا هجدهم تشخیص نطفه دار بودن تخم مرغ را انجام دهید. ابتدا تخم را قبل از جوجه کشی وزن کنید، اعداد به دست آمده را ثبت نمایید. هرگاه به روزهای پایانی جوجه کشی نزدیک شدید تخم مرغ ها را دوباره وزن نمایید. تخم مرغ هایی که بیش از اندازه وزن از دست داده اند سالم خواهند بود. همانطور که گفته شد معمولاً تخم بدون نطفه رطوبت بسیار زیادی را نسبت به تخم های نطفه دار از دست می‌دهند. با همین روش ساده می توانید نطفه دار بودن یا نبودن تخم مرغ را تشخیص دهید.

روش سوم تشخیص نطفه دار بودن تخم از طریق آب

یکی از روش های متداول تشخیص نطفه دار بودن تخم، استفاده از آب است. این روش  از قدیمی ترین روشها نیز به شمار می‌رود. به یاد داشته باشید استفاده از آب در کسب و کارهای نوین امروزی برای تشخیص نطفه دار بودن تخم توصیه نمی شود. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آب باعث خفگی جوجه ها در داخل تخم می شود. ابتدا محفظه ‌ای را پر از آب می کنید و سپس تخم های مورد نظر خود را در درون آنها قرار می دهید. تخم های بدون نطفه به دلیل سبکی بسیار زیاد معمولاً روی آب قرار می گیرند و تخم های نطفه دار به دلیل سنگینی در محفظه غرق خواهند شد یا در سطح پایین تری قرار خواهند گرفت.

تشخیص نطفه دار بودن تخم با آب
تشخیص نطفه دار بودن تخم با آب

بیشتر بخوانید: 7 نکته مهم و ضروری انبارکردن تخم نطفه دار

توصیه برای استفاده از آب جهت تشخیص نطفه در تخم

به چند توصیه برای استفاده از آب جهت تشخیص نطفه دار بودن تخم توجه کنید.

1-     آب استفاده شده نباید سرد ویا گرم باشد که به تخم مرغ ها شوک وارد نمایید.

2-     برای قرار دادن تخم مرغ ها در آب باید کمترین فشار را استفاده کنید. پوست تخم مرغ به دلیل نازک بودن قابلیت شکستن دارد.

3-     بعد از تشخیص بارور بودن یا غیر بارور بودن تخم، سریعاً آنها را به دستگاه جوجه کشی یا زیر مرغ برگردانید.

روش چهارم تشخیص نطفه دار بودن تخم از طریق شکستن تخم مرغ

در این روش برای اینکه متوجه شوید تخم مرغ بارور یا غیر بارور است، می توانید آنها را بر روی یک سطح صاف و کاملاً تمیز بشکنید. هنگامی که تخم مرغ دارای زرده و سفیده بدون هیچ لکه ای باشد، این نشان از غیر بارور بودن آن دارد. اما اگر در تخم شکسته شده لکه خونی یا توده مشاهده کردید، بدانید این تخم مرغ بارور بوده یا بارور بودن آن متوقف شده است.

تشخیص نطفه دار بودن تخم با شکستن
تشخیص نطفه دار بودن تخم با شکستن

بیشتر بخوانید: آموزش ضدعفونی کردن دستگاه جوجه کشی + [ نکات مهم و ضروری ]

شما برای ما از تشخیص نطفه دار بودن تخم بنویسید

در این مطلب از سایت پراور سعی کردیم روش های مختلف تشخیص نطفه دار بودن تخم را برای شما مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما از روش دیگری برای تشخیص نطفه دار بودن تخم ها استفاده می کنید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید آن را نیز از همین طریق با ما در میان بگذارید تا پشتیبان سایت پرورش صنعت در اسرع وقت به آنها جواب بدهند. امیدوارم از این مطلب سایت پرآور به بهترین شکل استفاده کنید و از آن لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.