روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار

روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار

5/5 - (1 امتیاز)

نطفه سنجی یا کندلینگ تخم نطفه دار چگونه صورت می گیرد؟  روش های نطفه سنجی به منظور تشخیص و جداسازی تخم های حاوی نطفه مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول نطفه بینی تخم نطفه دار بین روزهای هفتم تا دهم انجام می گردد. یکی از روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار، کندلینگ کردن می باشد. در این روش از یک چراغ قوه مطابق تصویر برای تشخیص نطفه استفاده میگردد. برای آشنایی بیشتر در این مطلب با سایت پراور همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار
روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار

روش های نطفه سنجی

با عبور نور از درون تخم ها، تخم هایی که نور از داخل آنها عبور کرده و شفاف باشد تخم های خوراکی تشخیص داده می شوند. تخم هایی که به رنگ تیره ظاهر می شوند فاسد و تخم هایی که در هنگام عبور نور از آنها رگه های در هم تنیده در آن تکان می خورد به عنوان تخم نطفه دار جدا می شوند و در دستگاه قرار می گیرند.

روش فوق به عنوان یکی از روش های دقیق و قابل اطمینان در میان روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار شناخته شده است.

تبعات نطفه سنجی نادرست

اگر نطفه سنجی به درستی انجام نشود، تخم درون دستگاه جوجه کشی فاسد شده و با متصاعد شدن گاز متان از درون آن، امکان آسیب به تخم های دیگر نیز بالا می رود. پس می توان گفت نطفه سنجی یکی از اقدامات مهم در فرآیند جوجه کشی می باشد.

روش کندلینگ کردن تخم ها به دلیل سرعت بالا و صرفه جویی در وقت و هزینه، به عنوان سریع ترین و پرکاربردترین روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار به شمار می آید.

حتما بخوانید : سود جوجه کشی و پرورش جوجه یکروزه چقدر است؟!

تخم نطفه دار چه تخمی است؟

تخم نطفه دار، تخمی است که در ناحیه ی شیپور آن ترکیب اسپرم و تخم روی داده است. برای ایجاد نطفه در تخم، می بایست خروس مورد استفاده فعال، جوان و به اندازه ی کافی اسپرم تولید کند. استفاده از خروس های جوان و سرحال در گله ی این پرندگان موجب می شود تا روند تولید تخم های نطفه دار بالاتر رود. کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین A و E و همچنین کمبود شرایط مناسب آب و هوایی و نبود گرما و سرمای زیاد نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشت.

معمولا پس از سال دوم از قدرت باروری خروس ها کم می شود. مدت استفاده از خروس های جوان بین شش تا هشت ماه می باشد. برای تعداد ده مرغ وجود یک پرنده ی نر یا همان خروس کفایت می کند. در کنار تغذیه ی مناسب خروس، مرغ نیز می بایست از جیره ی غذایی مناسبی استفاده کرده و شرایط دمایی مطلوبی نیز داشته باشد.

بهترین روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار

در مرحله ی ابتدایی روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار، پس از قرار گیری تخم ها درون دستگاه، به دلیل وجود دمای مناسب برای رشد نطفه، نطفه شروع به رشد خواهد کرد. در واقع نطفه در ابتدا در فاز گازی قرار دارد و سپس به حالت مایع و پس از آن نیز شکل منسجم به خود می گیرد.

در روز نخست جوجه کشی، نطفه درون تخم به شکل یک نقطه قابل مشاهده است که به مرور زمان و با رشد خود به شکل عنکبوت مانندی دیده می شود. آنچه که در منابع علمی به آن اشاره شده است، نطفه سنجی در روزهای سوم، هفتم و چهاردهم است. پس از گذشت شانزده روز نطفه به اصطلاح وارد مرحله ی هچ می شود. در این زمان نطفه سنجی موجب از بین رفتن جوجه می شود و نباید این عمل را در این زمان انجام داد.

حتما بخوانید : عوامل موثر بر سود جوجه کشی و هچ تخم نطفه دار

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، استفاده از کندلر از جمله روش های نطفه سنجی تخم نطفه دار به شمار می رود که با صرف هزینه ی نسبتا پایین می توان از این شیوه برای نطفه سنجی در تخم ها استفاده کرد. این دستگاه را می توان از فروشندگان تجهیزات صنعت دام و طیور نیز تهیه کرد.

شما برای ما از نطفه سنجی تخم نطفه دار بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با نطفه سنجی تخم نطفه دار آشناکردیم. شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات، تمامی دیدگاه های خود را در مورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. همچنین کمی توانید سوالات خود را در خصوص نطفه سنجی تخم نطفه دار از ما بپرسید تا پشتیبانان وبسایت پراور در اسرع وقت نسبت پاسخ سوالاتتان اقدام کنند.

4 پاسخ

  1. سلام ببخشید من سه تا تخم عروس هلندی دارم
    وقتی جلوی نور میگیریمش نصف تخم سیاه هست و رگه های بنفش در تخم دیده میشه
    آیا تخم ها نطفه دارن؟

  2. سلام‌ ببخشید‌ چطور‌ باید‌ تخم‌ هارا‌ قبل‌ از‌ گذاشتن‌ داخل‌ دستگاه‌ نطفه‌ سنجی‌ کنم‌
    چطور‌ بفهمم‌ که‌ نطفه‌ داره‌ قبل‌ از‌ گذاشتن‌ داخل‌ دستگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.