ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

تهویه و سیستم سرمایش

پد سلولزیwww.paravar (2)

انواع سالن و انواع تهویه

سالن های پرورش طیور به ۲ روش طراحی و اجرا میشوند:

سالن های باز :

هوای درون سالن های باز از نظر دما رطوبت و نور تابع شرایط محیطی بیرون سالن می باشد طراحی اینگونه سالنها بیشتر در مناطق آب و هوایی گرم و معتدل کاربرد دارد. سقف سالن های باز از تابش مستقیم نور آفتاب و بارندگی در سالن جلوگیری میکند و دیوارهای جانبی به ارتفاع نیم تا یک متر از سطح زمین ساخته می شود و بقیه آن توسط توری های فلزی محصور می گردد. از معایب این گونه سالنها این است که شرایط داخل سالن قابل کنترل نمی باشد و تابع شرایط محیطی است ولی حسن این گونه سالنها این است سرمایه گذاری اولیه کمتری جهت ساخت لازم دارند .

سالنهای بسته :

الف –تهویه طبیعی

در دیوارهای جانبی سالنهای بسته با تهویه طبیعی، دریچه های ورودی هوا یا پرده هایی در نظر گرفته می شود و در سقف دریچه هایی جهت خروج هوا ایجاد میگردد. در این سیستم دریچه های ورودی هوا و خروجی هوا جهت کنترل میزان تهویه قابل تنظیم هستند .تهویه طبیعی سالنها بر اساس اختلاف وزن هوای سرد و هوای گرم صورت می گیرد یعنی هوای گرم از هوای سرد سبک تر است و به طرف بالا حرکت می کند و از دریچه های خروجی سقف خارج می گردد و هوای سرد از طریق دریچه های جانبی به داخل سالن کشیده می گردد در ضمن اگر در منطقه باد وجود داشته باشد به تهویه سالن کمک میکند .از محاسن این سیستم تهویه بدون مصرف انرژی انجام می گیرد . تهویه طبیعی متاثر از شرایط محیطی است و در شرایط آب وهوای بسیار گرم توصیه نمی شود .

ب –تهویه مکانیکی

در این سیستم از انرژی تولیدی بشر برای جریان هوای سالن با فشار منفی استفاده می شود . اما چرا فشار منفی؟ فشار منفی هواکش ها به عکس سیستم فشار مثبت، باعث یکنواختی هوای همه نقاط سالن می شود.

تهویه مکانیکی به سه روش زیر انجام می گیرد:

۱- تهویه سقفی

سیستم تهویه سقفی بیشتر در شرایط آب و هوایی سرد و معتدل مورد استفاده قرار می گیرد در سیستم تهویه سقفی فنها در سقف قرار می گیرد و دریچه های ورودی هوا در دیوارهای جانبی سالن قرار می گیرد. از معایب این سیستم عدم امکان شستشوی مناسب و ضدعفونی این فن ها می باشد . استفاده از دریچه های ورودی هوا در سقف فقط در فصول سرد سال توصیه می گردد از مزایای این سیستم کنترل ریزش هوای سرد بر سرجوجه ها می باشد و این بدلیل اختلاط هوای سرد ورودی از سقف سالن با هوای گرم زیر سقف سالن می باشد که بهتر است برای فصول گرم سال دریچه های دیگری دردیواره های جانبی سالن جهت ورودهوا استفاده گردد.

۲- تهویه عرضی

این سیستم در شرایط آب و هوایی گرم مورد استفاده قرار می گیرد در این سیستم عرض سالن اهمیت دارد و سالنهایی با ۱۲ متر عرض بهترین حالت را جهت ایجاد سیستم تهویه عرضی دارا می باشند در تهویه عرضی دریچه های ورودی هوا در دیوار جانبی نزدیک سقف طراحی می گردند و فن ها در دیوارهای جانبی درجهت مخالف قرار می گردند. در صورتی که فن ها بزرگتر از حد نیاز باشند ممکن است هوا مستقیما از دریچه های ورودی به طرف فن ها کشیده شده و تهویه مناسب انجام نگیرد و به همین ترتیب شکل و سایز دریچه های ورودی هوا نقش مهمی بر نحوه جریان هوا در سالن ایفا می کنند .

۳- تهویه تونلی

سیستم تهویه تونلی بیشتر در مناطق گرم مورد استفاده قرار میگیرد، در این سیستم فن های بزرگ در انتهای سالن نصب می گردند و ورودی های هوا در انتهای دیگر سالن قرار می گیرند استفاده از فن های بزرگ باعث می گردد حجم هوای زیادی را از سالن تخلیه کنند که باعث افزایش سرعت جریان هوا در سالن می گردد طول مناسب سالن در این سیستم ۵۰ الی ۶۰ متر می باشد و در صورتی که طول سالن بیشتر باشد نیاز به فن هایی در میانه سالن جهت به حرکت درآوردن هوا به طرف انتهای سالن می باشد.بنابراین نصب سیرکولاتور( فن ) در جهات و مسیرهای طویل سالن، به یکنواختی شرایط فیزیکی سالن یاری می رساند.

افزایش سرعت جریان هوا باعث خنک شدن طیور می شود البته در فصول گرم سال میتوان از سیستم سرد کننده نیز جهت کاهش بیشتر دمای سالن استفاده نمود .

در فصول سرد سال عدم ریزش هوای سرد بر سر جوجه ها ازاهمیت ویژه ای برخوردار است ودر تابستان افزایش سرعت هوا در سطح پرندگان اهمیت دارد .

در شرایط آب و هوایی بسیار گرم، ترکیبی از تهویه عرضی و تونلی پیشنهاد می شود.

 

—————————————————————————————————————————————————————————–

 

بهینه کردن سیستم تهویه و سرمایش سالن های پرورش

 

در فصل گرما برای بهینه کردن مصرف برق جهت خنک سازی سالن پرورش، از سیستم تهویه، برای خنک کردن سالن هم استفاده کنید.

با این روش دیگر نیازی به کولر های آبی یا صنعتی نیست، و جدا از کم شدن مصرف برق سالن،هزینه خرید و نگهداری این مدل سیستم ها از هزینه های پرورشی شما کسر میشود .

به شکلی که در جهت عکس فن تهویه بسته به ابعاد سالن شما، (مثلا ابعاد ۵۰*۱۰۰ ) پوشال یا بهتر از آن از پد های سلولزی ( که بسیار قوی تر از پوشال طراحی شده اند ) استفاده میکنید.در واقع شما با استفاده از یک فن، هم مصرف برق رو کاهش دادین،هم خروج هوای کثیف و هم تامین رطوبت مورد نیاز سالن .

 

پد سلولزیwww.paravar (1)

توضیحات تکمیلی :

جهت مقابل خروج هوای آلوده دریچه ای نسبت به ابعاد سالن مورد نظر باز کنید،پوشال یا پد باید به شکل قاب کولر آبی ورق گیر بشه ،قسمت پایین پوشال مخزنی برای جمع آوری آب،
توجه داشته باشید برای گردش آب به یک پمپ آب کولر نیاز هست.

سوال رایج موضوع :

آیا از روش خنک سازی بهینه در سالن هایی غیر از پرورش طیور هم میشه استفاده کرد ؟
بله این سیستم در هر مکانی دارای پوشش سقف ، قابل اجراست. مخصوصا واحد هایی که چه با سیستم پرمصرف،چه کم مصرف،ملزم به استفاده تهویه جهت خروج گردوغبار و یا بوی حاصل از تولید میباشند.

 

 

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

مطالب مرتبط :

20160328-11031569

نکات مهم فصلی در پرورش سایر ماکیان

مسائل مهمی که در هر فصل و بازه زمانی در...

175826_orig

کاهش گاز آمونیاک در سالن پرروش

آیا شما هم از مشکلات گاز آمونیاک در واحد خود...

Videos-icon

ویدیو کلیپ ها

آلبوم فیلم های تبلیغاتی و آموزشی پرآور     نظر...

Comments (2)

مطالبتان عالیهممنون

پاسخ دادن
error: Content is protected !!