مبارزه با جانوران مضر در سالن های پرورش

Rate this post

جانوران مضر در سالن های پرورش به یکی از دغدغه های پرورش دهندگان تبدیل شده است. در این مطلب از سایت پراور شما را با شیوه مبارزه با جانوران مضر در سالن های پرورش آشنا خواهیم کرد. همچنین به سوالات شما در این باره پاسخگو خواهیم بود. آیا از روش های مبارزه با موش بدون سم پاشی اطلاع دارید ؟ آیا از میزان زاد و ولد موش ها اطلاع دارید ؟ آیا میدانید هنگام مشاهده موش در سالن پرورش چه کارهایی باید انجام دهید ؟ اگر به دنبال پاسخ سوالات فوق هستید با ما همراه باشید.

یک روش ساده برای مبارزه با موش در واحد های مرغداری

در مسیر حرکت موشها ترکیب آرد و گچ (1 واحد گچ 3 واحد آرد) قراردهید. مراقب باشید دستتان به ترکیب نخورد زیرا آلودگی بوی بدن انسان باعث میشود موش آن را نخورد.

مزایا ترکیب آرد و گچ

– مبارزه بدون سم
– موشها در لانه می میرند
– عدم نیاز تغییر سم

جوندگان عامل انتقال بسیاری از بیماریها در پرندگان و حتی کارکنان مرغداری هستند. بنابراین یکی از بخشهای مهم برنامه بیوسکوریتی مبارزه با جوندگان است.
در ادامه این مطلب از زیانهایی که جوندگان به تاسیسات و ساختمانها می زنند و حتی دان مورد مصرف طیور را که مصرف می کنند خواهیم گفت. 

زیانهای جوندگان

کنترل موفقیت آمیز و موثر جوندگان بستگی به برنامه ریزی و اجرای مداوم آن دارد و نه تنها جوندگان را از بین می برد باعث جلوگیری از ورود و نفوذ دوباره آنها نیز می باشد.

در بین جانوران موذی موجود در مرغداری ،جوندگان به عنوان مهمترین عامل انتشار عوامل بیماری زا به شمارمی روند این موجودات به دلیل توانایی خاص در نفوذ به مرغداری و سالنها و همچنین لانه گزینی داخل و اطراف سالنهای مرغداری نقش مهمی در انتقال عوامل بیماریزا ایفاء می کنند. علاوه براین، وجود جوندگان ، پرنده را نسبت به برخی بیماری ها حساس تر و مستعد تر می نماید. در صورت نفوذ جوندگان به مرغداری و سالن باید گفت از نظر بیوسکوریتی مرغداری با خطر جدی مواجه است. در این حالت مرغدار باید بلافاصله از کارشناسان در این خصوص مشاوره بگیرد تا علاوه بر کنترل نفوذ فعلی جوندگان و مبارزه با آنها، از وقوع احتمالی آن در آینده نیزجلوگیری به عمل آید.

موش
موش

حتما بخوانید : کاهش گاز آمونیاک در سالن پرورش

 توليدمثل موشها

هر موش ماده مي تواند تا 3 بار در طی یک سال توليد مثل کند و هر بار بین 5 تا 10 بچه مي زايد ولی تا 17 نوزاد هم دیده می شود. حاملگي تقریبا 20 روز طول مي كشد. نوزادان تا 3 هفته شير مي خورند و به وزن 10 تا 12 گرم می رسند. 2 تا 5 روز بعد مادر دوباره آماده جفتگيري می باشد.

نوزادان نيز بعد از 4 ماه موش بالغ و کامل هستند و مي توانند جفت گيري و توليد مثل کنند. موشهاي بزرگ در هر فصلي از سال توليد مثل می کنند. يک جفت که سالي سه زايمان دارد، مي تواند در عرض سه سال حداقل 20 ميليون موش به وجود آورد. آزمايش کنندگان تمام سمهاي شناخته شده را به کار برده اند، بنابراين در مواردي که مقدار کشتار 95 درصد بوده ، جمعيت موشها در نقطه مورد نظر طي يک سال به حال اول برمی گردد.

شما برای ما از مبارزه با جانوران مضر در سالن های پرورش مانند موش بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با مبارزه با جانوران مضر در سالن های پرورش مانند موش آشنا کردیم و به سوالات ذهنی شما در این بازه پاسخ دادیم. چنانچه شما از روش های خاصی برای مبارزه با موش ها و جانوران مضر در سالن های پرورش استفاده می کنید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود در این باره را بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.