پرورش بلدرچین در زمستان

پرورش بلدرچین در زمستان

5/5 - (1 امتیاز)

با رشد روزافزون کسب‌وکارها در حوزه پرورش بلدرچین، پرورش بلدرچین در زمستان به دغدغه بسیاری از کارآفرینان در این حوزه تبدیل شده است. باتوجه به این پرورش طیور در زمستان دشواری‌های زیادی دارد، برخی از کارآفرینان ممکن است نگرانی‌هایی درباره پرورش این پرنده در فصل زمستان داشته باشند. از آن‌جایی که بلدرچین یک پرنده مقاوم است، با رعایت برخی نکات مانند تنظیم دمای محیط، می‌توان به راحتی این پرنده‌های کوچک را در فصل زمستان نیز پرورش داد. در این مطلب با شرایط نگهداری و پرورش پرنده بلدرچین در فصل زمستان آشنا می‌شویم.

مقاومت بلدرچین در برابر شرایط محیطی

اگر در حوزه پرورش بلدرچین فعالیت داشته باشید، باید بدانید که این پرنده‌ها یکی از مقاوم‌ترین انواع طیور در برابر شرایط محیطی هستند. بلدرچین‌ می‌تواند در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم بوده و زنده بماند اما برای کسانی که به عنوان یک کسب‌وکار بلدرچین پرورش می‌دهند، تغییرات دمایی می‌تواند برروی جوجه‌کشی و تخم‌گذاری بلدرچین‌های آن‌ها تاثیر زیادی بگذارد.

مقاومت بالای بلدرچین در برابر شرایط محیطی فقط باعث می‌شود که این پرنده بتواند مدت زمان بیشتری زنده بماند اما تخم‌گذاری، جفت‌گیری و حتی رشد آن می‌تواند به شدت تحت تاثیر این تغییرات قرار بگیرد. برای جلوگیری از کاهش راندمان پرورش این پرنده براثر تغییرات دمایی، باید برخی نکات مهم را در هنگام پرورش بلدرچین در زمستان رعایت کرد.

مقاومت بلدرچین در برابر شرایط محیطی
مقاومت بلدرچین در برابر شرایط محیطی

بررسی شرایط پرورش بلدرچین در زمستان

فصل زمستان به علت شرایط دمایی مخصوص خود، قاتل کسب‌وکارهای پرورش طیور مختلف مانند مرغ و بلدرچین است. پرندگان در برابر سرما بسیار آسیب‌پذیر هستند و با کوچک‌ترین تغییرات دمایی دچار بیماری‌های مختلف می‌شوند. بیمار شدن تعدادی از پرنده‌ها می‌تواند منجر به از بین رفتن کل پرنده‌های موجود در مزرعه شود.

پرورش‌دهندگان باید برای جلوگیری از تلف شدن طیور خود در فصل زمستان، برخی شرایط مانند تهویه و تعبیه سیستم گرمایشی مناسب را در مزارع و سالن‌های پرورش خود تعبیه کنند. باید اشاره کرد که گرم‌کردن سالن به تنهایی نمی‌تواند از بیمار شدن طیور شما جلوگیری کند و باید استانداردهای لازم را برای پرورش بلدرچین در فصل زمستان رعایت کنید.

همان‌طور که عنوان شد، بلدرچین یک پرنده مقاوم در برابر تغییرات محیطی است اما برای این که بازده پرورش بلدرچین در فصل زمستان کاهش پیدا نکند، پرورش‌دهندگان باید اقدامات لازم را در زمینه نگهداری از این پرندگان در فصل زمستان انجام دهند. دمای ایده‌آل برای پرورش بلدرچین در زمستان بین 22 الی 26 درجه سانتی‌گراد است. پرورش دهندگان می‌توانند با تعبیه سیستم گرمایش مناسب، این دما را برای بلدرچین‌های خود فراهم کنند.

کمترین دمایی که بلدرچین‌ می‌تواند در فصل زمستان تحمل کند، دمای 18 درجه سانتی‌گراد است و پرورش‌دهندگان تحت هیچ شرایطی نباید بگذارند که دمای محیط سالن پرورش آن‌ها به زیر این عدد برسد. باید اشاره کرد که ممکن است بلدرچین‌ها در دمای زیر 18 درجه هم زنده بمانند اما به مرور زمان ضعیف شده و دیگر تخم‌گذاری نمی‌کنند.

البته ممکن است بعد از مدت کوتاهی بیمار شده و از بین بروند. باتوجه به هزینه بالای نگهداری و رشد جوجه‌های بلدرچین، تلف شدن آن‌ها می‌تواند ضرر سنگینی به کارآفرین وارد کند پس بهتر است قبل از هر اتفاقی از آن جلوگیری کرد.

نکات مهم پرورش و نگهداری از بلدرچین در فصل زمستان

برای فراهم آوردن دمای ایده‌آل 22 الی 26 درجه سانتی‌گراد برای بلدرچین‌ها، باید برخی نکات مهم مانند انتخاب سیستم گرمایش، تهویه مناسب و پوشش کف سالن را رعایت کرد. با رعایت این نکات، راندمان پرورش بلدرچین در فصل زمستان نیز بالا می‌ماند و شما می‌توانید در این فصل نیز سود خوبی از کسب‌وکار پرورش بلدرچین خود به دست آورید. در ادامه برخی نکات مهم در پرورش و نگهداری از بلدرچین در فصل زمستان را بررسی می‌کنیم.

نکات مهم پرورش و نگهداری از بلدرچین در فصل زمستان
نکات مهم پرورش و نگهداری از بلدرچین در فصل زمستان

بیشتر بخوانید: وام پرورش بلدرچین

انتخاب خوراک مناسب قبل از خواب بلدرچین

شاید برای شما جالب باشد که بدانید با انتخاب خوراک مناسب می‌توانید بلدرچین‌های خود را در طول شب گرم نگه دارید. برخی از غذاها مانند ذرت، به علت مراحل زیادی که برای هضم دارند، می‌توانند در طول شب بدن بلدرچین را گرم نگه دارند. معده بلدرچین براثر فعالیت گرم شده و باتوجه به جثه کوچک این پرنده، به سرعت دیگر قسمت‌های بدن بلدرچین را گرم می‌کند. البته باید اشاره کرد که این روش تا زمانی مناسب است که نظم برنامه غذایی استاندارد بلدرچین از بین نرود.

بستر سالن را با براده چوب یا حصیر بپوشانید

بستر سالن پرورش یکی از راه‌های اصلی انتقال سرما به بدن بلدرچین‌ها است. پرورش‌دهندگان می‌توانند با پوشاندن بستر با براده‌های چوب یا حصیر و نی، از انتقال سرما به بدن بلدرچین‌های جلوگیری کنند. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای پر‌ورش اصولی بلد‌رچین در فصل زمستان است.

انتخاب سیستم گرمایش متناسب با سالن

پرورش بلدرچین یکی از بهترین کسب‌وکارهای خانگی و کوچک است. بسیاری از کارآفرینان در ابعاد خانگی و کوچک، کسب‌وکار بلدرچین خود را اداره می‌کنند. این دسته از کارآفرینان، می‌توانند با یک بخاری ساده نیز محل پرورش بلدرچین‌های خود را گرم کنند. البته برای تنظیم دقیق دمای محیط باید یک دماسنج دقیق در اتاق یا سالن پرورش تعبیه کرد. تعدادی از پرورش‌دهندگان در ابعاد بزرگ‌تر و در سوله‌های صنعتی اقدام به پر‌ورش بلد‌رچین می‌کنند. این افراد می‌توانند از سیستم‌های گرمایشی صنعتی برای گرم‌کردن سالن خود استفاده کنند. همچنین کارآفرینان می‌توانند از لامپ‌های مادون قرمز نیز برای گرم‌کردن سالن خود استفاده کنند. این لامپ‌ها علاوه‌بر تامین گرمای محیط، می‌توانند در ضدعفونی فضای سالن پرو‌رش بلد‌رچین نیز نقش داشته باشند.

تامین نور مناسب برای راندمان بالاتر

بلدرچین‌ها برای تخم‌گذاری و تولیدمثل نیاز به حداقل 16 ساعت نور در طی روز دارند. در فصل زمستان که روز‌ها کوتاه‌تر است، پرورش‌دهندگان باید نور موردنیاز بلدرچین‌ها برای تخم‌گذاری و تولیدمثل را فراهم کنند تا راندمان کسب‌وکار آن‌ها در فصل زمستان کاهش پیدا نکند.

تامین نور مناسب برای راندمان بالاتر
تامین نور مناسب برای راندمان بالاتر

بیشتر بخوانید: مزرعه پرورش بلدرچین

نقش مهم قفس‌های نگهداری در نگهداری از بلدرچین در زمستان

یکی از بهترین روش‌ها برای پرورش بلدرچین در زمستان ، استفاده از قفس‌های پرور‌ش طیور در سالن نگهداری این پرنده‌ها است. با تجهیز سالن به قفس‌ های پرو‌رش بلد‌رچین ، شما می‌تواند به بهترین شکل ممکن بلدرچین‌های خود را گرم نگه‌دارید. با استفاده از این قفس‌ها می‌توانید تعداد بسیار زیادی از این پرندگان را در یک قفس نگهداری کنید و این کار باعث می‌شود که پرندگان با تجمع، یکدیگر را گرم نگه‌ دارند. سایت پرآور یکی از فروشندگان برتر قفس‌های پرورش انواع طیور به خصوص بلدرچین است که شما می‌توانید بهترین قفس‌های ضد زنگ را از این مجموعه خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا بلدرچین در برابر شرایط محیطی مختلف مقاوم است؟

بله

دمای ایده ال برای پرورش بلدرچین در زمستان چند درجه است؟

22 الی 26 درجه سانتی‌گراد

نقش مهم قفس‌های نگهداری در نگهداری از بلدرچین در زمستان چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای پرورش بلدرچین در زمستان، استفاده از قفس‌های پرور‌ش طیور در سالن نگهداری این پرنده‌ها است. با تجهیز سالن به قفس‌های پرو‌رش بلد‌رچین، شما می‌تواند به بهترین شکل ممکن بلدرچین‌های خود را گرم نگه‌دارید. با استفاده از این قفس‌ها می‌توانید تعداد بسیار زیادی از این پرندگان را در یک قفس نگهداری کنید و این کار باعث می‌شود که پرندگان با تجمع، یکدیگر را گرم نگه‌ دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.