مرغ میـنا

4.3/5 - (14 امتیاز)

در این مطلب از سایت پرآور قصد داریم شما را با مرغ مینا بیشتر آشنا کنیم. مرغ مینا از جمله پرندگان سخن گویی است که به سرعت با انسان خو می گیرد. ولی باید در نظر داشت که هر لحظه به دلایلی امکان فرار آن وجود دارد. پس باید پیش بینی های لازم جهت جلوگیری از این امر نظیر کوتاه کردن بال ها را اندیشید. در این مطلب به خوبی به شما خواهیم گفت که چگونه با مرغ مینا رفتار کنید و روش های پرورش و نگهداری از این پرنده را به شما آموزش خواهیم داد. این مطلب 6 دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص خواهد داد.

 انتخاب مرغ مینا

قبل از انتخاب مرغ مینا دقت کنید که هدف شما از خرید این پرنده چیست؟ اگر فقط قصد گذاشتن آن را در قفس دارید و فقط برای تماشا آن را می خواهید مشکل زیادی نخواهید داشت. ولی چنانچه قصد این را دارید که با مرغ مینا کار کنید و به صحبت یباید، باید مواردی را در نظر بگیرید تا پس از چند وقتی تلاش به دلیل عدم نتیجه گیری از آن خسته و حتی متنفر نشوید.

بهترین زمان برای آموزش سخن به مرغ مینا

بهترین زمان برای آموزش سخن به مرغ مینا تا قبل از 8 ماهگی می باشد پس اگر قصد خرید مرغ مینا جهت سخنگو شدن آن را دارید هرگز مرغ مینای بالغ را در نظر نگیرید زیرا مرغ مینایی که یک سال ازعمر آن گذشته دیگر آن استعداد سخنگو شدن را ندارد و بهترین زمان برای کار با آن تا قبل از 8 ماهگی می باشد و بهترین گزینه برای خرید شما جوجه ی مینا 6 تا 8 هفته است.

سلامت جوجه مینا

مورد بعدی که باید در خرید جوجه ی مینا در نظر بگیرید که جوجه ی مینا از لحاظ شنیداری و دیداری سالم باشد. برای اطمینان از این مساله جوجه را در مقابل نور خورشید قرار دهید تا چرت بزند و به خواب برود، سپس در مقابلش بشکن بزنید اگر به سرعت از چرت پرید یک جوجه ی مرغ مینای سالم از لحاظ شنیدن را به دست آورده اید.

پرورش مرغ مینا

برای پرورش مرغ مینا باید به نکات بسیار زیادی چون لانه و محل نگهداری، تغذیه، مواردی که می توان در تغذیه مرغ مینا استفاده کرد، مواردی که نمی تواند در تغذیه این پرنده استفاده کرد، نظافت، تولید مثل و شرایط نگهداری توجه کرد. در ادامه مطلب تمامی موارد گفته شده توسط سایت پراور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لانه و مکان نگهداری مرغ مینا

در فرآیند ساخت لانه هر دو پرنده ی مینای نر و ماده شرکت دارند . معمولا در فضای بیرون شهر در درون سوراخ درخت ها و یا لانه ی سایر پرندگان و در درون شهرها در فضاهایی نظیر زیر لبه ی پشت بام و غیره لانه می گزینند. در درون خانه مینا به دلیل روحیه ی حساسی که دارد دوست دارد تا در یک سرپناه شب ها استراحت کند و به همین علت میناها استراحت شبانه درون یک قفس مقوایی را بسیار می پسندند.

تغذیه مرغ مینا

تا زمانی که خود مرغ مینا بتواند شروع به تغذیه کند شما می توانید با خیساندن مقداری پلت به صورتی که خمیر شود و به اندازه ی نان بربری نرم باشد و میزان آب آن نه کم و نه بسیار زیاد باشد تا مرغ مینا بتواند به سهولت آن را ببلعد. فقط در انتخاب پلت باید از پلت مخصوص این پرنده استفاده کرد زیرا مقدار آهن موجود در آن صفر می باشد.

مراقب هموکروماتوز باشید

جذب بیش از حد آهن و تجمع آن در کبد این پرنده باعث مسمومیت مرغ مینا می شود که  به آن هموکروماتوز نیز گویند. جهت جلوگیری از جذب آهن و بروز این مشکل یکی از مواردی که توصیه می شود استفاده از چای در هنگام تغذیه ی این پرنده می باشد. زیرا چای در درون خود دارای ماده  ی تاتن می باشد  که این ماده از جذب آهن جلوگیری می کند. نحوه ی استفاده از چای نیز بدین صورت است که چای دم کرده ی سرد شده را به میزانی که رنگ آب به خاکستری یا تیرگی برسد به آب مرغ مینا اضافه کنید. این کار باید به صورت دوره  ی یک ماهه صورت پذیرد و یک ماه ترک شود و سپس دوباره شروع شود .

مورد دیگری که برای جلوگیری از جذب آهن در این پرنده توصیه می شود این است که در هنگام تغذیه  ی مرغ مینا از میوه جات و مرکباتی که حاوی ویتامین ث می باشند استفاده نشود زیرا ویتامین ث به شدت جذب آهن را افزایش می دهد. در این دوره می توان از غذاهایی نظیر سفیده و زرده تخم مرغ آب پز شده  به علاوه پوره ی هویج یا سیب استفاده کرد. نکته ای که باید رعایت کرد این است که اولا فواصل غذادهی را باید کوتاه کرد و حداکثر 2 وعده از 5 پنج وعده را غذای مرتبط با تخم مرغ داد.

  "<yoastmark
بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز مرغ عشق + نکات پرورش آن

موارد ممنوعه در تغذیه مرغ مینا

 1. مصرف تخم مرغ به صورت تنها
 2. قند
 3. شیرینی جات
 4. بیسکوئیت
 5. دانه ی میوه ها مخصوصا سیب
 6. چیپس و پفک
 7. شکلات
 8. کاکائو
 9. غذاهای چرب
 10. پر نمک

تغذیه اصلی مرغ مینا

تغذیه ی اصلی مرغ مینا در طبیعت از حشراتی نظیر زنبور ، ملخ و پروانه و غیره می باشد. خوب است بدانید که مرغ مینا در طبیعت تا کرم و حلزون و حتی موش و قورباغه و مارمولک را هم شکار می کند. اگر در یک زمین شخم صورت پذیرفته باشد پرنده در آن زمین به کرم ها و سایر حیواناتی که از خاک بیرون آمده باشند به شکار آن ها علاقه نشان می دهد. بر این اساس حتی از این پرنده می توان در کاهش آفات زمین های کشاورزی نیز استفاده کرد .

در محیط محصور و یا خانگی می توان از پلت استفاده کرد و به دلیل عدم وجود روده ای پر پیچ و خم و عدم توانایی جذب دانه های سخت از دادن دانه هایی سخت مثل گندم ، ارزن، برنج و غیره کلاً استفاده نشود .

موارد مجاز در تغذیه مرغ مینا

برنج کته ی بی روغن ، نان بدون جوش شیرین خورد شده ، گندم بصورت جوانه ی آن و یا بصورت پخته شده ، له شده و بدون آب ، انجیر و شلغم پخته شده و بسیاری موارد دیگر که با یک تحقیق می توان به آن ها دست یافت .

نکته مهم دیگر این است که حتما باید ظرف غذای مرغ مینای خود را بعد از هر وعده  ی غذایی تمیز بشویید و چنانچه مرغ مینا تکه هایی از میوه ها و یا غذای خود را در مکانی ذخیره می کند به دلیل احتمال زیاد آلوده بودن حتما آن ها را از قفس مرغ مینای خود بردارید .

نظافت مرغ مینا

مرغ مینا پرنده ای است که همیشه خواهان تمیزی محیط اطراف خود می باشد و آب تنی را نیز بسیار دوست دارد . پس حداقل هر روز یکبار زیر قفس مرغ مینای خود را تمیز کنید تا اولا باعث جلوگیری از بیماری این پرنده شوید، ثانیا از بیمار شدن خود فرد جلوگیری کنید و ثالثا با جلوگیری از خوردن غذاهای مانده و فاسد درون قفس توسط مرغ مینا احتمال بیمار شدن این پرنده را کاهش دهید . درمورد آبتنی چند نکته را باید در نظر گرفت.

اولین نکته که نکته ی مهمی نیز هست اینکه مرغ مینا به تغییرات دمایی به شدت حساس بوده ودر صورتی که در طی آبتنی حتی مقداری نسیم هم بوزد احتمال اینکه مرغ مینا لرزه  ی اندام بگیرد بسیار زیاد و احتمالا تا 48 ساعت دیگر شما مرغ مینای خود را نخواهید داشت . برای آب تنی در تابستان مشکل پیش نخواهد آمد، ولی در زمستان باید بسیار مراقب بود تا تغییر آب و هوایی بر روی این پرنده تاثیر نگذارد.

شرایط مکان استحمام مرغ مینا

محیطی سرپوشیده و گرم ، عمق ظرف 8 تا 10 سانت و قطر 15 الی 25 سانت  و با آب ولرم متمایل به خنک . به دلیل اینکه زمان خشک شدن مرغ مینا تا حدود 6 ساعت طول می کشد باید نهایت دقت در حفاظت از سرماخوردگی مرغ مینا به عمل آورد .

تولید مثل مرغ مینا

روند جفت گیری در مرغ مینا بدین صورت است که مرغ مینای نر با برافراشتن کاکل، بالا و پایین آوردن منقار خود ، ایجاد یک سری صداهای مخصوص و تمیز کردن بال و پر مرغ مینای ماده سعی در جلب توجه مرغ مینای ماده دارد . مرغ مینای ماده نیز با نشستن روی نشیمنگاه و پایین آوردن بدن خود پاسخ می دهد . برای بارور شدن یک بار جفگیری کافی است و این فرآیند فقط چند ثانیه و در طول یک روز ممکن است چندین بار صورت پذیرد . هر دو پرنده ی مینای نر و ماده در بزرگ کردن جوجه ها نقش دارند .

شرایط یک قفس مناسب مینا

اندازه متداول قفس 50 در 70 می باشد ولی هر چه اندازه ی آن بزرگتر باشد مرغ مینا احساس راحتی بیشتری می کند .

شما برای ما از مرغ مینا بنویسید

چنانچه با مرغ مینا اشنایی دارید، می توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. تجربیات شما درباره این پرنده می تواند به سایر متقاضیان سایت در رابطه با نگهداری و پرورش آن کمک بسیار زیادی انجام دهد. به ما در سایت پراور نیز کمک می کند تا بتوانیم نقاط ضعف مقاله آموزشی خود را بر طرف کنیم.

70 پاسخ

 1. سلام من مرغ مینا ۳ماهه یا ۴ماهه دارم میشه بگین سن جفت گیریش چنده؟
  و به خونه عادت کرده کل خونه رو میگرده حیاطم میره و برمیگرده بازم میترسم یه روزی پر بکشه بره پراشو بزنم چیکارکم چجوری بزنم؟

 2. سلام خسته نباشید من یه مرغ مینا دارم دوسه روز هست ک یدفعه از رو چب افتاد پرپرزد میشه راهنمایی کنید چیکار کنم

 3. سلام من یه مرغ مینا افغان دارم که چهار ماهشه
  خواستم ببینم احتمال داره که به حرف بیاد یا اینکه باید مجدد نژاد ایرانی بگیرم

  1. سلام میشه چون سن پرنده پابینه درکل مرغ مینا ازخانواده ساره ها هستند از هرکشور باشه احتیاج شدید به محبت و تمرین صحبت کردن داره خیلی خیلی باهوش و خیلی خودشو برات لوس میکنه که به قول معروف نازشو باید بخری

 4. درود و سپاس از مطلب مفیدتان
  در منزل گربه رام و بی آزاری دارم . میتونم مرغ مینا هم داشته باشم . از گربه نمی ترسه ؟ آیا مرغ مینا شبها سرو صدا داره؟

  1. نه عزیز شما اشتباه فهمیدی چون زبان مینای نر سیاه است و مینا نر وماده قابلیت سخنگویی را دارد
   اگر سنش بالای 8 ماه هست سخن یاد نمی گیره

 5. سلام ببخشید من یه مرغ مینا گرفتم وحشی هست چون خیلی وارد نبودم و هم این که بلد نبودم که چطور سنش رو تشخیص بدم. الان تحقیق کردم دیدم سنش 2تا 4 ساله البته شاید. حالا می خواستم بدونم میشه اهلیش کرد یا نه؟ چون وحشیه.

  1. سلام سخته ولی میشود ، برای اهلی کردن مرغ مینا نیاز است که از ابتدای زندگی با آنها تمرین کنید. زیرا جوجه هایی که به 4-6 ماهگی می رسند، حتی اگر اهلی بودن خود را از دست بدهند، باز هم تربیت مجددشان بسیار راحت تر از این است که سن پرنده بالا رود. این پرنده نمی تواند سریع عادات نامناسب خود را کنار بگذارد؛ در واقع علاوه بر اینکه اهلی کردن آنها دشواراست، امکان سخن گفتن آنها نیز از دست می رود.
   میناهای اهلی بسیار به ابراز علاقه، نیازمند هستند و به صحبت کردن با صاحبان خود، توجه نشان می دهند.
   اگر می خواهید یک مرغ مینا را اهلی کنید باید بدانید که تنهایی جوجه به اهلی کردن آن بسیار کمک می کند. در صورتی که اگر اطرافش شلوغ باشد وحشی تر ازقبل خود میشود.از سوی دیگر فروشندگان این پرنده، مدت زیادی به جوجه ها با دست غذا می دهند. این کار سبب ایجاد رابطه عاطفی بین جوجه مینا و انسان می شود و به اهلی تر شدن جوجه کمک می کند. به همین دلیل است که جوجه هایی که در سن یادگیری پرواز، خریداری می شوند، معمولا اهلی تر هستند. به خصوص اگر بال پرنده چیده شود، مرغ مینا بیشتر به شما وابسته میشود.
   از بازی های خطرناک با این پرنده بپرهیزید مسخره کردن مرغ مینا او را بسیار عصبانی می کند و علاوه بر تاثیر منفی بر تربیت او، سبب بروز رفتارهایی می شود که در مرغ های مینای اهلی کمتر به چشم می آید. از سوی دیگر بهتر است اجازه دهید مرغ مینا بر روی دست شما بنشیند و هرگز دست خود را عقب نکشید زیرا این کار پرنده را به شدت تحقیر کرده و اعتماد به نفس را از او می گیرد.بهترین راه جلب توجه، داشتن خوردنی های لذیذ است. برای مثال یک میوه را در دست داشته باشید و با انگشت خودتان آن را به منقار نرم پرنده، نزدیک کنید. در زمینه تغذیه مرغ مینا باید دقت داشته باشدی که میوه ها و غذاهایی که حاوی ویتامین ث و آهن می باشند برای مرغ مینا مناسب نیستند.

   با احترام.

 6. سلام.
  جوجه مینا ۳ الی چهار ماهه دارم که یک هفته ای دونخور شده.ولی از همون بجگی تا به حالا موقعی که میخوابه دهانش رو باز میگذاره.

 7. سلام به همگی دوستان باید بگم من به تازگی یک مرغ مینا خریدم این گفتن داره که مرغ مینا فهمش در حد قهر کردن هم هست

 8. سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک مرغ مینا خریدم فروشنده گفت که دو سه ماهشه و پرهای پشت کله و کمر دمش در نیومده
  بعد یه روز دیدم یه موجودات ریز قهوه ای رنگ روی بدنش هستن
  سریع به داروخانه دامپزشکی رفتم و پوردی خریدم و زدم به بدنش وخداروشکر مردن اون موجودات
  میشه گفت اون حشرات باعث شده پر در نیاره؟؟
  یا اصلا امکانش هست پر در نیاره اصلا؟؟

  جثه تغریبا کوچیکی داره و دور چشماش سفیده بعد چند روز تازه شروع به جیرجیر کردن کرده ودیدم که وقتی تنهاست یه حالتی مثل چهچه هم میزنه
  میخواسم بدونم امید هست به تربیت و حرف زدنش چون غذا از دست میگیره
  و در اخر یبار دیگه بپرسم پرهاش درمیاد؟؟
  ببخشید طولانی شد

 9. با ًسلام و خسته نباشيد. من دوازده سال مينا دارم ولى مشكلى كه دارم زياد حرف ميزند و زياد جيغ مى زند بطوريكه خسته مى شوم خيلى دوستش دارم ولى بعضى أوقات قابل تحمل نيست لطفا. راهنمايي. بفرماييد. سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که زیاد سر و صدا میکنه، داخل قفس بذاریدش و یک پارچه تیره روی قفس بندازید تا کاملا تاریک بشه. البته جا برای عبور اکسیژن هم بذارید.
   با احترام

 10. ما تازه مرغ مینا گرفتیم خیلی میپره و خودشو ب بالا و پایین قفس میزنه البته جوجه ای باید چیکارش کنیم حس میکنم خیلی ترسیده.جاش و لونش باید چحوری باشه

  1. سلام دوست عزیز
   بنده در مورد مرغ مینا اطلاعات ندارم.امیدوارم سایر دوستان بتونن کمکتون کنند، یا اینکه میتونید از پرنده فروشی ها بپرسید.
   با احترام

  2. جای تاریک نزارش .کلا از تاریکی میترسن .سعی کن یه چراغ خواب واسش بزاری ؟از قفس بیارش بیرون بزار راه بره کنارت باشه زودتر حرف میزنه

 11. سلام.مرغ مینای من هر روز آب تنی میکرد و لذت میبرد اما الان حدود یک ماهی میشه اصلا انجام نمیده .واقعا نمدونم این تغییر رفتارش چه منظوری داره؟؟
  با سپاس از شما بزرگوار

  1. سلام دوست عزیز
   بنده تخصصی در حوزه نگهداری مرغ مینا ندارم.امیدوارم سایر دوستان که پیامتون رو مشاهده میکنن بتونن راهنماییتون کنن.
   با احترام

 12. سلام مینا من امروز متاسفانه فرار کرد امیدی به برگشتش هست قفسش رو بالکن گذاشتم واگه برگشت چکار باید کرد باتشکر واقعا فرارش اعصابمونو خورد کرده

 13. سلام من ی مرغ مینا خریدم سه روزه گفتن که ۸ ماهشه و چند کلمه ای هم حرف میزنه . اما از وقتی ک اووردمش خونه و چند بار تو خونه ازاد گذاشتمش خیلی کم حرف میزنه و احساس میکنم دیگه داره یادش میره حرف زدنش البته اینم بگم که من تا حالا مینا نداشتم و تقریبا هیچ اطلاعاتی ندارم و بخاطر همین تمامه پرسش پاسخ های شمارو میخونم . سوالم اینه ایا امکانش هست کع حرف زدنش یادش بره؟؟ و سوال دیگه اینکه ایا ظرف غذاش همیشه باید پر باشه؟؟سلام

 14. سلام.مرغ مینای من حدود دو هفتس دیگه حرف نمی زنه و خیلی کم به حرفام واکنش نشون میده.همیشه هم در حال چرت زدنه و چشمشو می بنده خیلی وقتا یکی از چشماشو.میشه کمک کنید؟

  1. سلام روز بخیر
   بنده در این خصوص اطلاعاتی ندارم اما کامنت شما را تایید میکنم تا دوستانی که متخصص هستند در این زمینه کمک کنند. با احترام

  1. مرغ مینا ها همه همینطورن این که بیماری نیست مرغ مینای من هر چی خلاف میلش باشه داد می زند و نوک می زد. یکی از دلایلش این بود که برای اینکه بره سر جاش ما مجبور می شدیم همه جا رو تاریک کنیم و بگیریمش اما بعد ها یادش دادم که خودش بره سر جاش و عصبی بودنش خیلی کم شد . الان هر چی که می خواد به من می فهمونه . بار هر بار برخوردش دقیقا می فهمم چی م خواد. جای تاریک و کوچیک می خواد چون احتمالا دوست داره جفتگیری کنه. گاهی وقتام هر چی مثل برگای گلدون و نخ و این چیزا رو جمع می کنه می بره اونجا می ذاره در اولین فرصت قطعا براش یه جفت می گیرم. مینای شما هم احتمالا دوست داره جفت داشته باشه. در آخر بگم که مینای من بیرون بود و تربیت شده نبود احتمالا چند ماهش بود که به خونه ی ما اومد و به شدت گرسنه و تشنه بود. از اونجاییکه من با حیوونای زیادی سر و کار داشتم خیلی زود با ما گرم گرفت. یادتون باشه وقتی چیزی خلاف میلیش باشه یا داد می زنه یا نوک می زنه زیاد از اینکه کسی بگیردش خوشش نمیاد کلن پرنده خاص و مغروریه و انتظار احترام داره از اطرافیانش

 15. حدود دو یک ماه سن مینا هنوز بایدغذاشوبصورت خمیری بدهم مریضی مانند نیوکاسل گرفته چکار باید بکنیم

  1. سلام دوست عزیز
   بیماری های پرنده مینا در تخصص بنده نیست اما در عین حال نظر شما را تایید میکنم شاید دیگر دوستان شما را راهنمایی کنند.
   با احترام

  1. من مرغ مینا دارم و ۵ سالش هست فقط میگه مامان بیای یعنی دیگر حرف نمیزنه؟
   یک بار مینام گم شد و با صدا زدن آن پیداش کردم

 16. سلام.
  من یه مرغ مینا گرفته بودم که حدودا ۳ ماهش بود و هروقت انگشتان پامو میدید با نکش و ناخنش میزد
  خواستم از دوستان دلیلشو بپرسم؟؟؟

   1. جالبه میگید من اطلاعاتی در باره مرغ مینا ندارم . ولی پاسخ همه رو میدید . شما که خوب اطلاعات دارید ماشالله . 👌🌹

 17. با سلام مرغ میناای دارم 2 سال و خورده ای سن داره ولی نزدیک هفت هشت ماهه خیلی نوک میزنه وقتی میاریمش بیرون دوست داره بره توی کشویی یا یه جای تاریک و اگه نزاریم بره حمله میکنه به چشم آدم چیکار باید بکنم که این مشکلش حل بشه پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکریم

  1. با سلام
   متاسفانه با این نوع بیماری تا کنون برخورد نداشته ایم، در هر حال نظر شما را تایید میکنیم تا اگر دوستان بتوانند شمارو راهنمایی کنند

  2. سلام. این گونه رفتار ها مثل جمع کردن چیزهای رنگی و بردن به مخفی گاه و رفتن به جای تاریک از روی غریضه ی لانه درست کردنشون هست که وقتی از سن 2 سالگی به بعد بالغ میشن بیشتر میشه این رفتار.سعی کنید وقتی آزادش میکنید با خوراکی یا بازی کردن در یه محیطی که زیاد حواسش به چیزای دیگه پرت نشه سرشو گرم کنید.وقتی هم در جایی میشینه و نوک میزنه از خوراکی مورد علاقه اش برای بیرون کشیدنش استفاده کنید.

  3. سلام بیشتر بزارید بیرون باشه تا خو بگیره باشما. برای منم یکیش اینطوری بود بیشتر گذاشتیم بیردن خییلی بهتر شد البته ما یکی دیگه داریم ولی اون دستی و اهلیه اینم اونو میبینه یاد میگیره.

  4. اگه عصبی ‌گوشه گیر شده احتمالا مریضه براش کف دریا بخر و مولتیویتامین کودکان رو هفته ای یک بار یک قطره داخل ظرف آبش بریز

  5. سلام مینا ها دوست دارن جای تاریک بخابند و شما اگر بتوانید درون قفس یک لانه تاریک و تمیز برای استراحتش جور کنید دیگر درون کشور و جای تاریک نمیره و حمله نمیکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست