پرورش عقرب

پرورش عقرب

5/5 - (1 امتیاز)

آموزش پرورش عقرب از صفر تا صد

یکی از کسب و کارهای سودآوری که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده، پرورش عقرب میباشد. پرورش عقرب، به دلیل استخراج سم آن، که خواص درمانی بی نظیری دارد، بسیار با ارزش و پر سود میباشد.

زهر عقرب برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان، دیابت و ام اس به کار میرود، به همین دلیل در بسیاری از کشورهای دنیا، عقرب را پرورش داده که در کشور ما نیز مدت زمانی ست که پرورش عقرب مورد توجه قرار گرفته است.

عقرب یا کژدم تنها جانداری به شمار می آید که از طریق دم میگزد، از این رو به آن گزدم نیز گفته میشود.

زیستگاه عقرب تقریبا در بیشتر نقاط ایران به طور طبیعی فراهم است و تنها با حفاظت، حصاربندی و آب پاشی در فصول گرم امکان رشد جمعیت آن میسر میباشد.

از ویژگی های سم عقرب، میتوان به کاربرد آن، جهت از بین بردن حشرات و آفت های کشاورزی نیز اشاره کرد. در نتیجه، استفاده از مواد شیمیایی برای مبارزه با آفات کاهش یافته و آسیب کمتری نیز به محیط زیست وارد میشود.

بیش از 60 گونه عقرب در ایران وجود دارد که از این بین، سم 4 گونه از آن ها دارای خاصیت درمانی بوده و ارزشمند است.

میزان سم خشکی که از حدود 150 هزار عقرب بدست می آید به صورت میانگین 25 گرم میباشد که هر گرم از این سم، ارزشی حدود هفتاد تا هشتاد میلیون تومان دارد که البته این قیمت بستگی به غلظت زهر نیز دارد؛ بنابراین میتوان گفت این فعالیت اقتصادی در کنار مشکلات و خطراتی که دارد میتواند سوددهی بسیاری نیز داشته باشد.

اصولا پرورش عقرب می بایست در ظروف پلاستیکی یا جعبه های شیشه ای با درهای محکم انجام گیرد.

سرعت تکثیر این جاندار بسیار سریع میباشد.

زمان خرید عقرب ها معمولا از ماه مهر تا اواسط ماه اردیبهشت میباشد.

پرورش عقرب
پرورش عقرب

حتما بخوانید : سن تخمگذاری بلدرچین

شرایط لازم برای پرورش عقرب

پرورش عقرب نیز مانند پرورش سایر موجودات زنده نیازمند تامین شرایط و امکانات خاصی میباشد. محل پرورش عقرب می بایست سرپوشیده باشد برای این کار میتوانید مخزن کوچک شیشه ای تهیه کرده و قسمت پایینی آن را با شن بیابان یا شن ساحل پر کنید.

مخزن یا تانک باید تهویه مناسبی داشته باشد و گرما و رطوبت کافی در آن تامین شود، وجود کنده درخت و ظرف آب کم عمق نیز میتواند در رشد عقرب ها اثرگذار باشد.

درجه حرارت بین 21 تا 32 درجه سانتی گراد، مناسب ترین دما برای پرورش عقرب میباشد. البته نیاز است گاهی این دما تا 37 درجه سانتی گراد نیز افزایش یابد. به منظور تغییر دمای محیط که برای تنظیم دمای بدن عقرب لازم است، می بایست از سیستم گرمایشی مناسب در محل پرورش استفاده شود.

غذای مورد استفاده در پرورش عقرب حشراتی مانند کرم خاکی یا جیرجیرک میباشد، علاوه بر این ها استفاده از مواد تقویتی به صورت هفتگی نیز پیشنهاد میشود…

گفتنی ست، عقرب ها شب ها غذا میخورند. نیاز به آب در عقرب بسیار کم میباشد ولی بهتر است ظرف آب با عمق کم که عقرب در آن غرق نشود، در محل نگهداری گذاشته شود.

از آنجایی که این موجود به شرایط محیطی تاریک علاقه دارد از این رو، نور زیادی لازم نمیباشد.

پیشنهاد میگردد برای پرورش عقرب یک دوره روشنایی و تاریکی به صورت متناوب در نظر بگیرید به طوریکه مدت زمان تاریکی آن طولانی تر باشد.

برای دریافت مجوز راه اندازی مجموعه پرورش عقرب، شرایطی لازم است، از جمله شرایط محیطی مناسب است که می بایست در زمینی بیابانی و محصور با فاصله حداقل 10 کیلومتری از آبادی برپا شود.

در ادامه با ارائه طرح توجیهی مناسب و مدارک لازم به اداره مربوطه پس از بررسی های لازم در این مورد تصمیم گیری میشود. برای این کار، میتوان با مزرعه 5000 نمونه ای شروع به کار کنید که میتواند پرورش و فرآوری زهر توام با یکدیگر، انجام گردد.

محل پرورش عقرب
محل پرورش عقرب

حتما بخوانید : پرورش بلدرچین گوشتی از جوجه کشی تا کشتار

کاربردهای زهر حاصل از عقرب

همانگونه که گفته شد، علت پرورش عقرب خواص کم نظیر و مفید زهر این جاندار میباشد که کاربردهای بسیاری در صنعت دارویی و پزشکی دارد.

هر کدام از ترکیبات این موجود خواص درمانی ویژه ای داشته، به عنوان نمونه؛ به منظور درمان بیماری های ناشی از کارکرد نامناسب سیستم ایمنی مانند لوپوس، ام اس، بیماری کورن، دیابت نوع 1 و 2، سیروز صفراوی، التهابات روده بزرگ، پسوروزیازیس و روماتیسم مفصلی از سم عقرب استفاده میشود.

علاوه بر این در تشخیص سرطان هایی مانند سرطان پوست، ریه، گردن رحم و کولون نیز کاربرد دارد، گفتنی ست از زهر عقرب میتوان در درمان برخی سرطان ها و تومورهای مغزی و نخاعی نیز استفاده نمود.

از جمله استفاده های دیگری که در صنعت پزشکی، از سم حاصل از پرورش عقرب میشود، میتوان به کاربرد آن در درمان اختلالات انعقادی، بیماری های عروقی مغزی نیز اشاره کرد.

در کنار این کاربردها از این سم به عنوان آنتی بیوتیک علیه انگل ها، قارچ، ویروس و باکتری ها نیز استفاده میشود.

گرفتن زهر در پرورش عقرب
گرفتن زهر در پرورش عقرب

حتما بخوانید : سن تخمگذاری کبک

خطرات پرورش عقرب

همانگونه که میدانید عقرب یکی از سمی ترین موجودات زنده میباشد که خطرناک ترین نوع آن نیز در ایران زیست میکند، این جاندار بیابانی سم کشنده ای در دم خود دارد.

سم عقرب به صورت مایعی شفاف و بدون رنگ میباشد که در اصل نوعی پروتئین میباشد، گزیده شدن توسط عقرب موجب میشود گلبول های قرمز خون نابود شوند و در ناحیه گزیدگی تغییر رنگ موضعی و تورم توام با درد ایجاد میگردد.

از دیگر علایم آن تشنج، آبریزش از دهان، بی قراری، عدم تعادل در هنگام راه رفتن، درد ناحیه شکم، انقباض ماهیچه ها و اختلال در سیستم تنفسی و در موارد شدیدتر مرگ میباشد.

پرورش عقرب در خانه
پرورش عقرب در خانه

حتما بخوانید : واکسن مرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.