دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

شاید تاکنون به عنوان یک پرورش‌دهنده صنعتی یا بومی با پوسته نازک تخم ها مواجه شده باشید و برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که چرا پوسته تخم ها نازک و یا بدون کیفیت می باشند. عوامل زیادی می تواند در نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک دخیل باشد. به همین جهت ما در این محتوا از مجموعه ی « پرآور » سعی داریم به مهمترین آنها اشاره کنیم در ضمن خواندن این محتوا 6 دقیقه زمان لازم دارد.

نازک بودن پوسته تخم مرغ
نازک بودن پوسته تخم مرغ

بیشتر بخوانید: کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و نژاد آنها

نخستین و مهم ترین عاملی که موجب نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک می شود؛ نوع نژاد طیور مورد نظر شما است. به این معنی که برخی از نژادها برای تخم گذاری ذاتاً مناسب نیستند و پس از مدتی تخم های تولیدی پرندگان از این نوع نژادها کیفیت خود را از دست می دهند. به عنوان مثال پوست آنها نازک می شود و یا فرم خود را ازدست می دهد به همین جهت لازم است که در هر زمینه ای که به پرورش طیور می‌پردازید یعنی پرورش مرغ، کبک و یا بلدرچین قبل از هر چیزی به کیفیت نژاد پرنده مورد نظر توجه کنید.

چرا که عامل اصلی دخیل در کیفیت تخم های تولیدی از این پرندگان نوع نژاد آنها می باشد. در همین راستا لازم است بدانید که بهترین نژاد بلدرچین تخمگذار، بلدرچین های ژاپنی و یا معمولی هستند. همچنین یکی از بهترین انواع مرغ تخمگذار صنعتی مرغ سفید است و بهترین نژادهای مرغ تخمگذار بومی پلیموت راک، بلک استار ، ساسکس و غیره هستند.

دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ
دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

بیشتر بخوانید: چرا بلدرچین های ما تخمگذاری نمیکنند؟!

نازک بودن پوسته تخم مرغ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و سن آنها

دومین عامل موثر در نازک بودن پوسته تخم مرغ، تخم بلدرچین یا تخم کبک سن پرنده مورد نظر است. به این معنی که هر چه سن این پرندگان رو به افزایش باشد. کیفیت تخم تولیدی آنها نیز کاهش می یابد هر چند برای پیشگیری از این امر راهکارهایی وجود دارد. راهکارهای مانند: کنترل تغذیه آنها و کاهش پروتئین در جیره غذایی این پرندگان و غیره.

هر چند که کاهش مقدار پروتئین در جیره پرندگان موجب کوچک شدن اندازه تخم پرندگان می شود اما یکی از راهکارها برای ضخیم تر شدن پوسته تخم محسوب می شود. علاوه بر این برخی از مکمل ها نیز وجود دارد که مصرف آنها در جیره غذایی پرندگان مانع بروز نازک تر شدن پوسته تخم آنها می‌ شود.

دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ
دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

بیشتر بخوانید: تکنیک های فروش تخم بلدرچین

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و دان مصرفی آنها

دان مورد استفاده طیور بر کیفیت تخم گذاری آنها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. چرا که پرندگان برای تولید هر تخم به طور میانگین ۳ گرم کلسیم نیاز دارند. بنابراین باید دان مصرفی آنها به گونه‌ای باشد که تمام نیازهای بدن آنها را تامین کند و مانع کمبود کلسیم در بدن آنها شود. همچنین تناسب مقدار مواد موجود در دانه مصرفی آنها باید به صورت علمی رعایت شود تا سلامتی کامل پرندگان را تامین کند. به عنوان نمونه لازم است نسبت فسفر به کلسیم یا کلسیم به مواد معدنی به صورت کاملا علمی در دان مصرفی آنها رعایت شود.

چرا که مقدار افزایش یا کاهش بی رویه در هر یک از مواد مذکور، موجب بروز بیماری در میان پرندگان و یا کاهش کیفیت تخم آنها می شود. برای اطمینان از این مهم، بهتر است دان مصرفی پرندگان خود را از مجموعه های معتبر که دارای سابقه درخشان در امر پرورش طیور و فروش دان های مصرفی آنها هستند؛ تهیه کنید.در همین راستا لازم است بدانید که مجموعه « پرآور » با داشتن سالها سابقه درخشان و بهره مندی از کارشناسان خبره در زمینه پرورش انواع طیور همواره توزیع کننده دان مصرفی استاندارد و قابل اعتماد به سراسر ایران هستند.

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و مکان پرورش آنها

مکانی که پرندگان در آن زندگی می‌ کنند از اهمیت فوق‌العاده ‌ای برخوردار است. چرا که این امر نه تنها بر میزان رشد آنها بلکه بر روی مقدار تخم های تولیدی و کیفیت آنها تاثیر بسزایی دارد. چنانچه پرندگان در مکانی زندگی کنند که از فضای کافی برخوردار نیست و یا مدام با پرندگان دیگر در تنش باشند. احتمال بروز استرس و اضطراب در آنها وجود دارد و این امر باعث می شود که پوسته تخم آنها نازک و بدون کیفیت شود.

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و ارتباط با دمای هوا

وجود گرمای زیاد شرایط نازک شدن پوسته تخم را فراهم می کند. چرا که پرندگان در گرمای زیاد توانایی های لازم برای مصرف دانه کافی را ندارند و به اصطلاح کم اشتها می شوند. در نتیجه ی این امر، پرندگان بیمار شده و پوسته تخم آنها نازک تر می شود.

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و آب آشامیدنی آنها

یکی دیگر از عوامل موثر در نازک بودن پوسته تخم مرغ، تخم بلدرچین یا تخم کبک آب آشامیدنی مورد استفاده آنها است. هر کدام از پرندگان به هر اندازه که دان مصرف می‌ کنند. به آب احتیاج دارند آب مورد استفاده آنها باید تازه خنک و شیرین باشد. چنانچه آب آلودگی خاصی داشته باشد. موجب بروز بیماری در آنها شده در نتیجه تخم آنها نازک تر و یا دچار دیگر مشکلات می شود.

همچنین در صورتی که آب آنها شور، دارای ناخالصی و یا کهنه باشد. باعث بروز عارضه‌ ی نازک تر شدن تخم ها در میان پرندگان خواهد شد به همین جهت لازم است به آب مصرفی آنها توجه ویژه داشت.

 

دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ
دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

بیشتر بخوانید: سندرم افت تولید تخم مرغ چیست؟ + [ علائم، راه های تشخیص و درمان ]

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک سلامت و بهداشت آنها

مکان زندگی پرندگان باید کاملاً ضدعفونی شده، استرلیزه و پاکیزه باشد. چرا که مکان زندگی نامناسب و آلوده موجب بروز بیماری در میان آنها می شود. بروز برخی از بیماری ‌ها همچون برونشیت عفونی تاثیر مستقیمی بر روی پوسته تخم پرندگان خواهد گذاشت. برای اینکه مکان زندگی پرندگان پاکیزه باشد.

باید خاک اره و یا کاه موجود در کف بستر آنها را مدام تعویض نمایید همچنین سایر نکات بهداشتی را رعایت کنید. هر چند که انجام این امور می تواند برای پرورش دهنده هزینه بردار باشد و استفاده از قفس های استاندارد جایگزین مناسبی برای این امر باشد.

دلیل نازک بودن پوسته تخم مرغ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و راه حل آن

لازم است بدانید که استفاده از قفس استاندارد تنها منحصر به کاهش هزینه ها نمی شود بلکه می‌تواند در سلامت پرندگان و تخم تولیدی آنها تاثیر بسزایی داشته باشد. به زبان ساده تر با کمک قفس های استاندارد و دانه های مصرفی استاندارد می توانید به طور کامل عارضه نازک شدن پوسته تخم ها را ریشه کن کنید و یا آن را به حداقل ممکن برسانید.

دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ
دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

بیشتر بخوانید: چرا مرغ‌ها تخم مرغ های خود را می‌شکنند؟

نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک و ارتباط آن با نحوه‌ ی پرورش

نحوه ی پرورش پرندگان تاثیر مستقیمی بر کیفیت پوسته تخم های تولیدی آنها دارد. همانگونه که میدانید دو نوع کلی پرورش طیور وجود دارد. یکی به صورت بستر و دیگری به صورت صنعتی و مکانیزه. در روش بستر به خاطر اینکه پرندگان به طور یکسان به دان دسترسی ندارند امکان بروز عارضه تولید تخم ها با پوسته نازک تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

در صورتیکه قفس های استاندارد این مشکل را ندارند و دان مصرفی به صورت مساوی به همه پرندگان می رسد. علاوه بر این دارای سیستم اتومات آبرسانی هستند و همواره آب تازه و خنک در دسترس پرندگان خواهد بود همچنین آب در دسترس پرندگان آلوده نشده و کاملا سالم و پاکیزه خواهد بود. همچنین امکان تمیز کردن محیط زندگی در روش های صنعتی بسیار ساده تر و بهتر انجام می گیرد در نتیجه پرندگان از سلامت کامل برخوردار خواهند بود و امکان بروز عارضه نازک شدن پوسته تخم بسیار کمتر خواهد بود. یکی از دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ ، تخم بلدرچین یا تخم کبک  نحوه‌ ی پرورش است که باید جدی گرفته شود.

منتظر شنیدن نظرات شما هستیم

مخاطب گرامی شما در این محتوا با دلایل نازک بودن تخم کبک، مرغ و بلدرچین آشنا شدید و همچنین مولفه های اساسی برای جلوگیری از این عارضه را به صورت خلاصه وار مطالعه نمودید. چنانچه پرسش نظر و یا ایده خاصی در این زمینه دارید؛ می توانید آن را در قسمت نظرات درج کرده تا در سریع ترین فرصت ممکن کارشناسان ما پاسخگوی آن باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
چطور میتونم کمکتون کنم؟