تشخیص بلدرچین تخمگذار

چگونه تشخیص دهیم بلدرچین تخمگذار است یا گوشتی ؟؟!

3.4/5 - (16 امتیاز)

یکی از متداول ترین سوالاتی که از پشتیبان سایت پرآور پرسیده میشود این است که چگونه تشخیص دهیم بلدرچین تخمگذار است یا گوشتی ؟ از این رو قصد داریم در این مطلب شما را به طور کامل با پاسخ این سوال آشنا کنیم. آنچه شما جزو پرورش دهندگان بلدرچین هستید و دوست دارید بلدرچین گوشتی و تخمگذار را از یکدیگر تشخیص دهید در این مطلب از سایت پرآور مختص شماست. ما در این مطلب علاوه بر پاسخگویی کامل به این سوال سوالات دیگری را نیز پاسخ خواهیم داد. از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چطور می توانیم بلدرچین تخمگذار را شناسایی نماییم؟!

بلدرچین های تخمگذار چه خصوصیاتی دارند؟!

تفاوت بلدرچین های تخمگذار و گوشتی چیست؟!

بلدرچین های تخمگذار از چه زمانی شروع به تخمگذاری می کنند؟!

برای اینکه با پاسخ سوالات فوق به طور کامل آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور همراه باشید. سایت پرآور در این مطلب به طور کامل شما را با نحوه تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی آشنا خواهد کرد.

خصوصیات ظاهری بلدرچین های تخمگذار چیست؟

1) چشم: بلدرچین های تخمگذار چشمانی بزرگ، درخشنده و براق دارند.
2) پاها: بلدرچین های تخمگذار دارای پاهای قوی، سالم، محکم و بدون برآمدگی و انحراف می باشند.
3) ناخن: ناخن های بلدرچین های تخمگذار سالم و بدون ضایعه هستند.
4) مقعد: مقعد بلدرچین های تخمگذار پهن، گشاد، سفید و مرطوب می باشد.
5) استخوان لگن: فاصله بین دو استخوان لگن بلدرچین های تخمگذار بیش از 1 انگشت بوده و همچنین فاصله بین دو استخوان سینه و لگن به اندازه 2 انگشت است.

تشخیص بلدرچین تخمگذار
تشخیص بلدرچین تخمگذار

حتما بخوانید :از بلدرچین و خصوصیات آن چه میدانید؟

پوشش بدن بلدرچین ها

یکی از بهترین راه های که شما می توانید بلدرچین تخمگذار و گوشتی را از یکدیگر متمایز کنید توجه به پوشش بدن آنهاست. با دقت به پر بلدرچین ها و پوست آنها میتوانید به راحتی هر چه تمام تر بلدرچین تخمگذار را از بلدرچین گوشتی تشخیص دهید.

پرها

اساسی ترین تفاوت پرندگان با سایر حیوانات وجود پر روی پوستشان است، پرها محافظ بدن و پوست پرنده می باشند و بدن را از صدمه و همچنین سرما و گرما محافظت می کند.
شما می توانید با توجه به کدر یا شفاف بودن پرهابه سلامت پرندگان، از جمله بلدرچین ها پی ببرید.
به طور معمول وزن بدن با تعداد پرها رابطه مستقیمی دارد و همچنین در صورتی که جثه بلدرچین بزرگتر باشد، اندازه پر نیز به نسبت بدن بزرگتر است.

پوست

پوست بدن بلدرچین ها ظریف و نازک می باشد که از پر پوشیده شده است، پوست این پرندگان از دو لایه به نام اپیدرم و درم تشکیل شده، که در ناحیه پا و منقار پوست ضخیمی دارند.

پر و پوست بدن بلدرچین نقش غشای محافظتی در برابر عوامل خارجی را ایفاء می کند.

پا

با نگاه کردن به پاهای بلدرچین تخمگذار به خوبی متوجه خواهید شد که این نژاد نسبت به نژاد گوشتی از پاهای محکم و قوی تری برخوردار هستند. از دیگر ویژگی های پاهای بلدرچین تخمگذار بدون انحراف و برآمدگی بودن آن است.

مقعد

یکی دیگر از راه های تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی نگاه کردن به مقعد آن است. بلدرچین های تخمگذار معمولا نسبت به بلدرچین های گوشتی دارای مقعدی پهن تر و گشادتر هستند. یکی از بهترین روش ها نگاه کردن به مقعد بلدرچین است.

تشخیص بلدرچین تخمگذار
تشخیص بلدرچین تخمگذار

حتما بخوانید :انواع نژاد بلدرچین ها + [ معرفی بهترین نژاد برای پرورش ]

مقایسه بلدرچین گوشتی و تخمگذار

 1. بلدرچین ها در سن 37 تا 42 روزگی به بلوغ می رسند، در پرورش بلدرچین گوشتی به دلیل شرایط پرورش و برنامه نوری بیشتر، بلوغ پرنده معمولا به صورت زودرس اتفاق می افتد.
 2. تعداد تخم تولیدی در بلدرچین با بلوغ زودرس، کمتر بوده و پرولاپس (بیرون زدگی رحم) بیشتر و همچنین تخم ها ریزتر می باشند.
 3. برای پرورش بلدرچین تخمگذار، بصورت اصولی باید بلوغ را تا حد ممکن به تاخیر انداخت و در شرایط ایده آل، سن مناسب بلوغ در بلدرچین تخمگذار 45 تا 50 روز است.
 4. بنابراین عارضه پرولاپس کمتر و تولید بیشتر می شود، متوسط تولید تخم در یک دوره تخمگذاری خوراكی؛ 150 تا 165 عدد می باشد و تولید تخم نطفه دار؛ 100 تا 115 عدد است.
 5. در پرورش صنعتی، دوره تولید تخم نطفه دار 4 ماه و خوراكی 6 ماه می باشد.
 6. در پرورش بلدرچین به دلیل نور مصنوعی که برای پرنده ایجاد می شود، تخمگذاری بلدرچین ها در ۱۲ ماه سال صورت می گیرد، در این نوع پرورش بلدرچین ها را در قفس نگهداری می کنند چرا که نگهداری آنها به این شیوه بسیار ساده می باشد همچنین راندمان تخمگذاری را بالاتر می برد.

نمونه ای از قفس های استاندارد و تمام صنعتی برای پرورش بلدرچین تخمگذار 

حتما بخوانید : قفس های استاندارد، تمام صنعتی و ضد زنگ پرورش بلدرچین

شما برای ما از تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور سعی کردیم شما را به طور کامل با تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی آشنا کنیم. چنانچه شما راه حل دیگری برای تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی می شناسید می توانید از طریق قسمت نظرات راه حل خود را با ما و سایر مخاطبین سایت پرآور در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود را از پشتیبان سایت بپرسید و آنها در اسرع وقت به سوالات شما به طور کامل پاسخ دهند.

سوالات متداول

چشم بلدرچین تخمگذار نسبت به گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

بلدرچین های تخمگذار چشمانی بزرگ، درخشنده و براق دارند.

مقعد بلدرچین تخمگذار نسبت به گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

مقعد بلدرچین های تخمگذار پهن، گشاد، سفید و مرطوب می باشد.

پوست بلدرچین تخمگذار نسبت به گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

پوست بدن بلدرچین ها ظریف و نازک می باشد که از پر پوشیده شده است، پوست این پرندگان از دو لایه به نام اپیدرم و درم تشکیل شده، که در ناحیه پا و منقار پوست ضخیمی دارند. پر و پوست بدن بلدرچین نقش غشای محافظتی در برابر عوامل خارجی را ایفاء می کند.

205 پاسخ

 1. درود فراوان
  بنده دو تا جوجه رسمی دارم
  ایا اگر 2تا جوجه بلدرچین بیارم مشکلی باهم پیدا نمیکنن و تخم هم میزارن
  یا کار به دعوا میکشه

 2. سلام خسته نباشین ببخشین یه سوال داشتم من دوتا بلدرچین دارم یکیش سفید و اون یکی خال خال سیاه هست،سفیده نر و سیاهه ماده هست ولی نمیدونم چرا تخم نمیزاره تازه هم گرفتم نمیدونم جفت گیری هم کردن یا نه یا بالغ شدن که تخم بزاره یا ن باید چیکار کنم

   1. سلام من یک بلدرچین ماده دارم که ۱ سال دارم نشان دادم گفتن ماده هست اما تخم نمی کنه دان هم خودم می سازم

  1. سلام میخواستم بدونم میشه بلدرچین هارو داخل محیط باز نگه داری کرد مثل باغچه حیاط که تخم بزارند الان فصل بهار هست و هوا هم خوب هست

 3. سلام من چند تا بلدرچین دارم چطوری باید بهشون غذا و چند ساعت یک بار و چطور؟ممنون میشم هرچه زود تر جوابم رو بدید

 4. نر و ماده بودن بلدرچين سفید رو از کجا تشخیص بدم ؟؟؟؟؟
  تخم گذاری بلدرچين سفید بهتره یا معمولی؟؟؟

 5. من بلدرچین نر داشتم بالش بدجور شکست مجبور شدم کشتمش خون ریزی بدی داشت….
  یه بلدرچین نر دیگه خریدم ۲روزه تقریبا جداشون کردم چون ماده ها میزدنش، چند مدت باید از هم جدا نگهشون دارم که عادت کنن؟

  1. دوست عزیز
   بلدرچین شما بیماره. اگه همیشه به بلدرچین های دیگه نوک میزنه، بیماری کانیبالیسم داره و باید اونو از سایر بلدرچین ها جدا کنید. مقاله بیماری کانیبالیسم را مطالعه کنید
   کانیبالیسم . با احترام

 6. سلام من ۲تا بلدرچین ماده دارم و یک نر یدونه از بلدرچین های ماده تخم میذاره هر روز ولی اون یکی ماده که جثه بزرگ تری داره تخم نمیذاره علتش چی میتونه باشه؟

   1. اره ماده چون هم قبلا جفت گیری میکرد با نر. احتمال داره بخاطر وزن زیادش باشه که نتونه تخم بذاره؟ چون تقریبا دو برابر وزنش و جثه ایی ک داره نسبت به اون ماده دیگه

 7. سلام‌ من‌ ۴ تا بلدرچین دارم دو تا ماده و دوتا‌ تر له صورت‌ جفت(نر و ماده) از هم جداشون کردم
  الان‌ حدودا چهار ماهشونه‌ و به بلوغ رسیدن‌ رفتار های‌ی‌ جدیدی از نر ها‌ هم دیده‌ میشه‌
  غذای مخصوص دادم بهشون‌ نور و دما هم مناسبه‌
  اما هنوز یک تخم هم نزاشتن!
  از کجا لفهمم‌ لدرچین ماده بارداره؟ رفتار های مشخصی نشون میده؟ مثلا سنگین تر میشه؟

  1. سلام دوست عزیز باهم اقدامشون کنید چرا جداشون کردید؟بلدرچین ها تو پرورش صنعتی کرچ نمیشن اما تو پرورش خانگی این امکان وجود داره ولی زمان میبره. با احترام

 8. سلام بنده ۱۲ عدد بلدرچین دارم ۲۰ تا بودن که در هنگام خرید و جابجایی در راه ۸ تاشون تلف شدند اوایل خوب بودن ولی بعد از یک ماه که به سن تخم گذاری هم رسیدند تخم نمی گذارند از دان مخصوص هم استفاده میکنم
  در ضمن هنگامی که برایشان دان میریزم هنگام خوردن دان همدیگر رو نوک میزنند طوری که چنتاشون سرشون کچل شده اندازه بلدرچین هاهم بزرگ است ۱۱ تا ماده و یک نر چیکار کنم؟

  1. سلام علائمی که باعث میشود بلدرچین به بیماری کانیبالیسم مبتلا شود
   1- زیاد بودن ذرت در جیره غذایی
   2- ناکافی بودن تعداد ابخوری یا دان خوری
   3- نبودن غذا در ظرف های دان خوری به مدت طولانی
   4- کم بودن تعداد آشیانه های تخمگذاری
   5- زیاد بودن میزان و شدت نور در سالن
   6- بالا بودن درجه حرارت محیط
   7- کمبود میزان پروتئین و مواد معدنی جیره
   8- وجود انگل های خارجی مانند: شپش،کنه
   9- تهویه نامناسب
   10- نوک چینی نامناسب
   علت های زیادی میتواند داشته باشد : نژاد ، محل نگهداری ، تغذیه ، دما ، رطوبت ،لانه تخمگذاری ، استرس ، روشنایی …
   سعی کنید در روز 3 وعده غذایی کامل رو تغذیه بشن تعداد بلدرچین نر کم است ، 3 الی 4 عدد باید در محل نگهداری باشنند
   با احترام.

 9. سلام.روزتون بخیر.من یدونه بلدرچین ماده تخم گذار دارم.تخم میخواد بکنه خیلی درد میکشه.امروز دیگه از درد زیاد به زور راه میره و شدید نفس نفس میزنه و باهاش افتاده.چه کاری باید براش انجام بدم میشه لطفا راهنماییم کنید؟

   1. سلام من دوتا بلدرچین دارم یکیش نو یکیشم ماده هرروز تخم میزاره بهشون دان استارتر با آرد ذرت قاطی میکنم

    بهشون میدم اشکال نداده

 10. سلام خسته نباشد من حدود دوماه و ده روز 3تا بلدرچین دوماده ویکی نر خریدم حدود 5 هفته ایست که 3هفته اول یکی از ماده ها پشت سر هم تخم میگذاشت ولی چند روز تخم نگذاشت ولی اون یکی ماده اصلا تخم نمیگذارد اون را بردم از همونجایی که خریدم گفت نرهست برایم عوض کرد وماده داد اما الان 3 هفته است که یک درمیان تخم در قفس میبینم رنگ پوسته تخم عوض شده حالا میخواهم بدونم کدومشون تخم میگذرد ایا رنگ پوسته تخم بلدرچین با هم فرق میکند جاشون هم خنک وغذای مخصوص خودشون میدم

  1. سلام به مرور زمان پوست تخم مرغ درست میشود سعی کنید تا 45/40 روزگی از بلدرچین نر جداشون کنید،احتمال اینکه از تغذیه شونم باشه هست بهترین دان رو بهتون پیشنهاد میکنم دان مخصوص بلدرچین تخم گذار
   با احترام.

 11. سلام من بلدرچین ماده ویکی نر دارم یکی از ماده ها 3 هفته پشت سر هم تخم میگذاشت اما الان دو هفته ای است که 4تا تخم نگذاشته غذا شون هم غذای مخصوص بلدرچین میدم اما اون یکی ماده اصلا تخم نمیگذاره رفتم از همونجایی که خریدم نر بود عوض کردم وماده گرفتم ولی الان 15 روزه تخم نمیگذار خیلی ترسوست

  1. سلام به احتمال زیاد بخاطر محیطی که از انها نگهداری میکنید،در دسترس بودن اب و درجه حرارت محیط تاثیر به سازی در تخم گذاری دارد
   با احترام.

 12. سلام من دو تا بلدرچین ماده خریدم یک ماهه هر دو یک نوع دان بلدرچین تخم گدار میخورن و یه جا نگهداری میشن و شرایط یکسان دارند چرا یکیش که بزرگترم هست تخم نمیزاره ایا ممکنه پیر باشه ؟

 13. سلام میگم من ک بلدرچین گوشتی خریدم و الان برای نگهداری گزاشتمشون بعد یک مدت خوب میشه یعنی از حالت کم تخم گزاشتن و از ایرادات بلوغ زود رس خلاس میشم یا باید برم عوضشون کنم

 14. سلام ایا بادادن بلغور گندم وجووخرده نان ایا بلدرچین تخم میکنه یا نه راستی ایا در اتاق خوا هم میشه بلدرچین نگهداری کرد یا ن راستی تو قفس های معمولی یعنی همین قفس های ک برا پرنده های مثل قناری و فنچ استفاده میشه ایا میشه بلدرچین نگهداری کرد یا ن

 15. سلام
  من حدود دو ماه پیش دو تا بلدرچین گرفتم
  یکیشون که هر روز تخم میزاره اون که هیچ
  ولی اون یکی از وقتی که خریدیم تخم نمیزاره
  ولی من که بلدم ببینم تخم داره یا نه دستم رو لای پاش میزارم و میبینم اونی که تخم نمیزاره اصلا تو شکمش تخم نداره ولی هروقت انگشت لای پای اونی که تخم میزاره میزارم همش یک چیزه قلنبه داره و اون تخم هستش ولی اون یکی اصلا نداره میشه بگید چرا اون یکی اصلا تخم نداره و نمیزاره؟؟؟؟؟

 16. سلام خسته نباشید من یدونه بلدرچین ماده دارم یدونه بلدرچین نر
  بعد 11 ساعت روشنایی دارند بعد 13 ساعت هم خاموشی دارند
  بعد غذا هم سویا و گندم و ذرت شکسته هم از بیرون براشون میخرم آبشون هم زود زود عوض میکنم ولی هنوزم تخم نمیذارند چیکار باید کنم ؟
  بعد احتمال داره از عید تخم بزارند؟

 17. با سلام من ۵عدد بلدرچین دارم مامانم ۱نر۴ماده سنشون ۶۵روزه دماشونم۲۷درجه است غذاشم غذای بلدرچین است قفس بزرگ آب کافی ولی تخم نمی زارن چکارکنم

   1. سلام و خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم! من الان ۱۸ تا بلدرچین خریدم ۵ تا نر و ۱۳ تا ماده و تو باغچه حیاط پشتی خونه گذاشتمشون آبشون رو هر ۵ ساعت عوض میکنم غذا هم درجه یک از مزرعه پرورش بلدرچین گرفتم مخصوص بلدرچین تخمگذار قفس هم استاندارد و آزاد تو باغچه هم میزارمشون نور هم طبیعی ۷۰ روزه هم هستن ولی تا الان یه تخم هم نزاشتن!
    بنطرتون دیگه چکار کنم که تخم بزارن؟

    1. سلام قفس رو توی فضای ثابت قرار بدید و نیاز به آزاد کردنشون نیست، دما رو هم بین 24 الی 26 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و دان مخصوص بلدرچین تخمگذار بدید بهشون

 18. سلا میخاستم توی انباری بلدرچین نگهدارم میخواست بدونم از چه چراغی باید برا گرم کردن استفاده کر وباید از کجا تهیه کنم.

 19. سلام ممنونم برای این موضوعات… خوکب اول ما با دست گرفتن و چیدن بال به بلدرچین ها آسیب میزنیم و این میتونه تو تخم گذاشتنش تاثیر بذاره???

  بعدش میتونیم از مواد تقویتی برای قوی تر شدن اونها استفاده کنیم؟؟؟

 20. سلام ممنونم برای توضیحاتون فقط آیا ما با دست گرفتن بلدرچین ها به اونا آسیب میرسونیم و این میتونه توی تخم گذاشتنشون تاثیر داشته باشه?????

 21. سلام من از کجا تشخیص بدم نر هست من 2تا ماده خردیم که مطمعن نیستم ماده است چون یه نر دیروز خریدم ولی تخم گذاشت نر نبود ولی. بعد دوتا بلدرچین هام ماده هستن و دو ماهن به سن بلوغ هم رسیدن ولی تخم نمیگذارن چرا

 22. سلام من ۵تا بلدرچین گرفتم هفته پیش تا الان تخم نکردن همدیگرو هم خونی کردن چیکار کنم خوب بشن لامپ رو هم مواقعی که هوا سرد روشن می کنم

  1. سلام اول اطمینان حاصل کنید بلدرچین ها ماده باشن، سنشون از 45 روز بیشتر باشه. همچنین بلدرچین هایی که دعوا میکنند رو باید از سایرین جدا کنید چون مبتلا به بیماری کانیبالیسم شدن. با احترام

 23. سلام

  ببخشید بلدرچین های کوهی فقط کرچ میشوند
  یا بلدرچین های تخم گذار هم میتونن کرچ شدوند؟؟
  اگه میتوان اونهارو کرچ کرد
  لطفا راهنمایی کنید؟

 24. سلام ممنون از توضیحاتتون بلدذچینهای من هم سن تخمکذارین هم دان تخمگذار هم گرما و جای مناسب چرا تخم نمیزارند

 25. سلام با خسته نباشید. بنده چند روزه که 5 عدد بلدرچین خریداری کردم(2نر و 3 ماده) ولی هنوز تخمی نگذاشته اند. آیا بلدرچین هم با عوض شدن جایش مانند مرغ تا چند روز تخم نمیگزارد؟

 26. ببخشید من سه بلدرچین دارم که در شش ماهگی چهار تخم گذاشتند الان دو ماه رد شده و دیگر تخم نگذاشتند باید چکار کنم

 27. سلام میخواستم بدونم که میشه دو تا ماده گرفت میخوام تخم بزاره و میخواستم بدونم که بلدرچین چقد تخم میزاره در روز ؟؟
  و ایا تو امباری میشه نگه داشت بلدرچین رو و چکار کنم که تخم زیاد بزاره

 28. سلام
  بلدرچین ۷تا خریدم ۲تا نر۵تا ماده ۳چ روزه خریدم بعد دوماه اصلا تخم نمی زارن شرایط محیط خوب نور ۱۰ساعت روزانه شب ها لامپ روشن میکنم

 29. من چنتا بلدرچین دارم حدود ۱۴ روزشونه همشون بعد از چند دقیقه تکون خردن یک جا جمع میشن و حدودا از ۲۴ ساعت ۱۷ ۱۸ ساعت خوابن دلیلش چیه ؟

 30. سلام.
  من ی بلدرچین نر و ماده دارم که جسته بزرگی دارن و تمام مطالبتون در تخم گذاری دارن یعنی:
  محیط اتاق(توو بالکن بودن بخاطر سر و صدا زیاد آوردم توو اتاق)،جایگاه قفس نسبتاً بزرگ،آب تمیز دان هم ارزن یا آرد گندم مدتی یک ماه بیشتر دارمشون اما ی تخمم نذاشتن ….
  علتش چی میتونه باشه…

  ممنونم راهنمایی کنید.مرسی

 31. سلام.خسته نباشین.نزدیکی محل پرورش بوقلمون با دام و گاو ضرری برای بلدرچین ندارن.میدونم بلدرچین داخلن جدا گونه.منظورم اینه بوی مدفوع گاو بهشون بخوره

  1. سلام خیر دوست عزیز این بیماری هستش و علتشم تماس با فضولاته، باید پای بلدرچین هارو با بتادین تمیز کنید و از قفس استاندارد استفاده کنید تا بهبود پیدا کنند، روی زمین به علت تماس با فضولات این مشکل به وجود میاد. با احترام

 32. سلام خیلی خوشحال شدم که شمابه سوال همه جواب دادید ممنون ازسایتتون، منم یه سوال داشتم، بلدرچین من سرحاله اماپروازنمیکنه من شنیدم که پروازمیکنه و دوم اینکه رنگ بلدرچین اگه طوسی باشه یعنی گوشتیه وتخم گذارنیست؟

  1. سلام دوست عزیز، بلدرچین پرواز نمیکنه، تخمگذار بودن ارتباطی به رنگ بلدرچین نداره و ممکنه تخمگذار باشه. با احترام

   1. سلام. بلدرچین پرواز های کوتاه میتونه کنه مثلا پرواز میکنه ۲۰ متر جلوتر فرود میاد یا کمتر ولی معمولا کم پرواز می‌کنند.

 33. سلام
  ممنون از سایت مفیدتون و همچنین صبر و حوصله شما برای پاسخگویی به سوالات
  من قصد راه اندازی پرورش بلدرچین داشتم و برای بررسی بیشتر این پرنده 5 تا بلدرچین خریداری کردم که یکی نر و 4 تا ماده هستند، الان یکی دو هفته است که دارمشون و هر روز فقط دوتا تخم میزارن
  با این حال که شرایط و غذا و آبشون یکی هست ولی حس میکنم دوتا از ماده ها اصلا تخم نمی کنن

  1- روشی برای تشخیص تخمگذار با غیر تخم گذار هست؟

  2- درضمن من در بالکن خانه نگهداری میکنم و این روزا که هوا خیلی گرم شده ممکنه بلدرچین ها تلف بشن؟

  3- و اینکه برای دان بلدرچین ها جایی اسم خاصی ننوشته و هر پرنده فروشی چیزی تجویز میکنه(مثل دان پارس) ممکنه اسم دانی که مناسب بلدرچین هست رو بفرمائید؟

  1. سلام دوست عزیز، اول مطمئن بشید که قطعا ماده هستند و دوم دمای 24 الی 26 درجه سانتی گراد رو براشون مهیا کنید تا بتونن حداکثر راندمان رو داشته باشن. دان پارس و دان پرآور مناسب هستند بشرط اینه اصلی باشن چون تقلبی هاشون زاید شده توی بازار. با احترام

 34. سلام من بلدرچین دارم حدود پنجاه روزشونه اما هنو تخم نزاشتن نورشون هم 17ساعته هستش و غذا درجه یک میخورن اما هنو تخم نزاشتن لطفا بگین چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز، چک کنید بلدرچین هاتون حتما ماده باشن. در غیر این صورت باید مطمئن بشید دان مصرفی، دان مخصوص بلدرچین تخمگذار باشه و همچنین دمای محیط پرورش 24 الی 26 درجه سانتی گراد باشه. با احترام

 35. اگه بخوام با ۵۰۰قطعه شروع کنم به چه میزان سرمایه نیاز دارم؟
  آیا خودم میتونم انجامش بدم یا کارگر نیاز داره؟
  مکان چقدر باشه بهتره؟

 36. باسلام
  ممنون از مطالب خوبتون و تجربیاتتون که در اختیارمون میذارید,
  من تازه میخوام شروع کنم. میشه یه راهنمایی کلی بفرمایید.
  اگه بخوام با ۵۰۰تا شروع کنم به چقدر سرمایه نیازدارم, من تو خلخال هستم.
  و بلدرچین خوب رو از کجا تهیه کنم ؟

 37. باسلام
  ممنون از مطالب خوبتون و تجربیاتتون که در اختیارمون میذارید,
  من تازه میخوام شروع کنم. میشه یه راهنمایی کلی بفرمایید, جاش چجوری باشه چه متراژی و به چه چیزایی نیازداره, و بلدرچین خوب رو از کجا تهیه کنم ؟

  1. سلام خسته نباشین،من یه بلدرچین نر دارم که تقریبا دوساله ست،حدود یک ماهه که براش یه ماده گرفتیم که از نظر جثه بزرگتره،گفتن که تخم گذاره،میخواستم بپرسم،از کجا بفهمم که بلدرچین نر من مشکلی نداره و میتونه ماده رو باردار کنه؟چون در طول روز خیلی حمله میکنه سمت ماده و سعی در رابطه داره ولی انگار نتیجه نمیده کارش،چون خیلی عصبی شده،پر های گردن ماده رو کنده از بس که عصبی میشه،نمیدونم چیکار باید انجام بدم،می تونید کمک کنید؟

 38. سلام
  آیا بلدرچین که تا دو ماهگی دان گوشتی مصرف کرده
  بعد از دو ماهگی دان تخمی مصرف کنه تخم میزاره ؟
  و وزن ایده آل بلدرچین تخمی بالغ چقد است

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین گوشتی تو 45 روزگی به کشتار میرسه اما تخمگذاری بلدرچین تا 8 ماهگی ادامه داره. وزن بلدرچین گوشتی و تخمگذار بالغ بین 230 تا 250 گرم هست.
   با احترام

 39. سلام من 250قطعه جوجه بلدرچین یک روزه تهیه کردم الان 15روزه که پرورش میدم الحمدالله تا حالا تلفاتیا بیماری چیزی مشاهده نکردم .اول خواستم بدونم واکسن خاصی نیاز دارند یا خیر. سوال بعدی اینکه آیا بلدرچین گوشتی تخم هم میکنه یا خیر؟
  با سپاس از مطالب خوبتون منتظر پاسخ هستم ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بله جوجه ها هم به واکسن نیاز دارند که واکسن های مورد نیاز باید توسط دامپزشک تزریق بشه. بلدرچین گوشتی فقط برای تولید گوشت پرورش داده میشه و تخم نمیذاره.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای تهیه ی بلدرچین تخمگذار لطفا با واحد فروش تماس بگیرید. تو زیر زمین هم میشه پرورش داد. فقط دما باید بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشه.
   با احترام

  1. سلام من دو تا بادرچین نر و ماده دارم حدود 1 ماه نگه داشتم چرا تخم نمی گذارند ؟و در سبد و زیر سبد ماسه است وغذای بلدرچین ها زرت له شده است

  1. سلام دوست عزیز
   قفس، میزان دان مصرفی و دوره ی پرورش برای بلدرچین گوشتی با تخمگذار متفاوته، اما دمای سالن پرورش بلدرچین گوشتی با تخمگذار یکی هست و باید بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشه.
   با احترام

   1. سلام
    من در هفته ی گذشته دو تا بلدرچین خریدم یکی زرد یکی قهوه ای الان در ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ ۳۹ است از قفس استاندار استفاده می کنم به آبشان شکر اضافه می کنم دان را هم خودم درست می کنم در دان شان : پودر نان ، گندم ، جو ، روغن ، پوسته ی تخم مرغ ، کنجد است جایشان معتدل است از سر و صدا دور است . هم از نور طبیعی و هم نور مصنوعی می دهم و برایشان شن هم می گزارم تا حمام شن کنند
    برای بلدرچین تخم گزار چه قدر نور مصنوعی بدهم در چه ساعتی ؟
    دیگه چه کار هایی می توانم بکنم ؟

    1. سلام برای تخمگذاری این موارد لازم نیست، کافیست دان استاندارد و مخصوص بلدرچین تخمگذار بدید بهشون. همچنین 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی باید فراهم کنید براشون از تابش مستقیم نور خورشید یا لامپ جلوگیری کنید

  1. سلام، این مطالب برای دوستانی هست که بلد نیستند… شما که بلد هستید چرا جستجو میکنید دوست عزیز؟!
   با احترام

   1. سلام چند موارد در مورد بلدرچین تخم گذار توضیح میدم 👇
    1) چشم : بلدرچین های تخمگذار چشمانی بزرگ، درخشنده و براق دارند.
    2) پاها : بلدرچین های تخمگذار دارای پاهای قوی، سالم، محکم و بدون برآمدگی و انحراف می باشند.
    3) ناخن : ناخن های بلدرچین های تخمگذار سالم و بدون ضایعه هستند.
    4) مقعد : مقعد بلدرچین های تخمگذار پهن، گشاد، سفید و مرطوب می باشد.
    5) استخوان لگن : فاصله بین دو استخوان لگن بلدرچین های تخمگذار بیش از 1 انگشت بوده و همچنین فاصله بین دو استخوان سینه و لگن به اندازه 2 انگشت است.
    با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   باید ببینید بلدرچین ها تو چه سنی هستند. بلدرچین تو سن 40 تا 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنه.
   با احترام

 40. سلام خسته نباشید
  خیلی متشکرم از اینهمه مطلبی که در اختیار جوونای جویای کار، مثل من گذاشتین
  میخواستم بدونم که چرا بلدرچینام تخم نمیکنن
  نور مصنوعی و طبیعی و دانه تخمگذار صنعتی و جای دو در دو متر تمیز و آب تمیز هم گذاشتم
  حدود سه هفته از اولین تخمشون میگذره که متاسفانه تخم دیگه ای نکردن

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالم که مطالب مفید واقع شده. حتما از دان مرغوب و با کیفیت استفاده کنید و شرایط محیطی و دمایی مناسب رو براشون فراهم کنید. برای افزایش راندمان تخمگذاری، بهتره از قفس برای نگهداری و پرورش بلدرچین هاتون استفاده کنید. در ضمن محل نگهداری بلدرچین ها باید بدون سروصدا و رفت و آمد باشه.
   با احترام

     1. سلام من سه تا بلدرچین ماده خریدم دو هفته هست که باید تخم بزارن ولی نمیزارن دماشون هم روی 27هست از دان پارس هم استفاده میکنم لطفا دلیلش رو بگویید

  2. بلدرچین تخم گذار باید شرایط خوبی داشته باشه
   اولن بلدرچین باید تخم گذار باشه بلدرچین گوشتی تخم نمی‌ذاره
   غذاشون فقط باید پودر ذرت خالص باشه تاکید میکنم پودر ذرت خالص.
   فقط پودر ذرت
   بعد توهر دولیتر آبی که براشون میزاری یک قاشق غذاخوری شکر بریز تو دولیتر ابشون و حل کن تو آب
   بعد ذغال رو پودر کن به اندازه جایی که بلدرچین ها هست
   بعد نمک هم به مقدار لازم به پودر ذغال اضافه کن وبریز زیرشون فقط پودر ذغال ها خاکستر نه فقط پودر ذغال
   یا اگه نشد کاه بریز زیرشون
   فقط بلدرچین. باید بالغ باشه اگه پیر باشه تخم نمی‌ذاره
   امیدوارم مطالب به دردت بخوره
   من خودم بلدرچین دارم و درظمن هیچ وقت دست نگیرشون چون باعث ترس تو وجودشون میشه و دیگه تخم نمیزارن

  3. شاید دیگه از وقت تخم گذاشتنش گذشته.یعنی دیگه گوشتی شده و دیگه تخم نمیزاره باید یکی دیگه جوونشو بگیری تا تخم بزاره.بنظرم بلدرچیناتو با روش هایی که سایت گذاشته امتحان کن وقتی دیدی هیچ کدوم از این روش ها تو بلدرچینات جواب نمیده پس بدون بلدرچین تو پیر هست(و گوشتی شده).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست