سود پرورش مرغ

سود پرورش مرغ

4.6/5 - (36 امتیاز)

در این مطلب از سایت پراور شما را با میزان سود پرورش مرغ آشنا خواهیم کرد. همچنین به سوالاتی که در این باره مطرح شده است، پاسخ خواهیم داد. سود پرورش مرغ تخمگذار بیشتر است یا مرغ گوشتی؟ چطور پرورش مرغ را به سوددهی برسانیم؟ تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی پرورش مرغ چیست؟ سه سوال مهم و ضروری در زمینه پرورش مرغ را بیان کردیم. برای یافتن پاسخ آنها تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 8 دقیقه زمان نیاز دارد.

تامین گوشت مناسب و با کیفیت

تامین گوشت مناسب و با کیفیت یکی از مهم ترین دغدغه های پرورش دهندگان به ویژه در کشورهای جهان سوم است، در عین حال علاوه بر اهداف تغذیه ای باید اصول اقتصادی را نیز در هر کسب و کاری در نظر گرفت. پرورش مرغ یکی از روش هایی است که برای تامین منابع گوشتی انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد، سود پرورش مرغ باعث شده این فعالیت اقتصادی طرفداران فراوانی پیدا کند.

عوامل افزایش سود پرورش مرغ 

عواملی که موجب افزایش سود پرورش مرغ میشود را می توان به صورت زیر بیان نمود:
     1) ارزش اقتصادی بالای گوشت طیور به ویژه مرغ
     2) ضایعات اندک پس از کشتار مرغ ها
     3) سرعت رشد و پرورش در مرغ
     4) صرفه جویی در زمین و انرژی در فرایند تولید                                    
     5) دوره کوتاه بازگشت سرمایه

پرورش مرغ

از ویژگی هایی که پرورش مرغ را به عنوان یک کار سود آور معرفی می کند، نیاز به سرمایه اولیه اندک نسبت به دیگر حوزه های تولید پروتئین می باشد، مانند پرورش ماهی و یا گاوداری.

سود پرورش مرغ علاوه بر فروش گوشت می تواند از طریق فروش تخم و حتی ضایعات حاصل از پرورش تامین گردد، بر همین اساس برخی از پرورش دهنده ها صرفا به دنبال تولید مرغ گوشتی بوده و برخی دیگر، پرورش مرغ تخمگذار را ترجیح می دهند، هر کدام از این روش ها که انتخاب گردد می تواند سود مناسبی را برای پرورش دهنده فراهم آورد. برای پرورش مرغ برخی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز میباشند که پرورش دهندگان بر اساس نیاز خود اقدام به خرید آن ها می نمایند.

وسایل و تجهیزات پرورش مرغ، بر اساس نیاز پرورش دهندگان

  1) قفس استاندارد
  2) آبخوری و دانخوری برای جوجه هایی با اوزان و سنین متفاوت
  3) ترازو برای وزن کشی دانه ها و غذا
  4) وسایل گرمایشی جهت گرم کردن سالن تولید
  5) تهویه مناسب جهت بهبود وضعیت هوای سالن ها
  6) تانکرهای سوخت و آب

نکته : انتخاب صحیح این تجهیزات تا حدود زیادی از صرف هزینه های گزاف در ابتدای پروژه جلوگیری میکند.

حتما بخوانید : مزایای پرورش مرغ در قفس های صنعتی چیست ؟!

سود پرورش مرغ تخمگذار

مواد غذایی مانند تخم مرغ، در سبد غذایی قشر وسیعی از افراد جامعه اعم از ثروتمند و فقیر وجود دارد، در این میان افزایش قیمت این غذای پرطرفدار نیز موجب گردیده بسیاری از پرورش دهندگان مرغ، سود پرورش مرغ تخمگذار را به گوشتی ترجیح داده و انتخاب نمایند. انتخاب نژاد مناسب برای پرورش، یکی از مهمترین اقداماتی است که باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

تقسیم بندی مرغ های تخم گذار 

1) مرغ های صنعتی
2) مرغ های بومی
3) مرغ های رنگی
4) مرغ های دو رگه

به طور کلی کسانی که به دنبال پرورش مرغ تخمگذار هستند، نباید روی سودآوری از گوشت مرغ برنامه ریزی نمایند، دوره تخم گذاری این مرغ ها 7 ماه بوده و پس از آن گوشت مناسبی نخواهند داشت.

سود پرورش مرغ تخمگذار
سود پرورش مرغ تخمگذار

حتما بخوانید : بازاریابی طیور – چطور محصولات را بفروشیم؟؟؟

تخمین سود پرورش مرغ تخمگذار

برای سرمایه گذاری اولیه جهت تخمین سود پرورش مرغ تخمگذار، باید موارد زیادی را مورد توجه قرار داد؛ در ابتدا می بایست از قیمت جوجه ها اطلاع یابید و نوع سیستم پرورشی را انتخاب نمایید، برای این کار می بایست با تحقیقات مربوطه اطلاعات لازم را از بازار بدست آورید. بر اساس طرح های اجرا شده یک مرغداری با مساحت 100 متر مربع؛ جهت پرورش 2000 مرغ مناسب میباشد.

توجه به برخی نکات بسیار ساده؛ می تواند تا حد زیادی سود ماهانه پرورش مرغ را افزایش دهد، به عنوان مثال حذف دلال ها از چرخه فروش و توزیع مستقیم تخم مرغ میان سوپر مارکت های بزرگ یکی از روش هایی است که می تواند سود مناسبی را برای پرورش دهنده به ارمغان بیاورد.

سود پرورش مرغ گوشتی

یکی از ویژگی های پرورش مرغ گوشتی که آن را تبدیل به فعالیت پر سود نموده است؛ رشد سریع جوجه ها تنها در 45 روز میباشد، با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه علم ژنتیک و اصلاح نژاد صورت گرفته است،نژاد های برتر شناسایی شده و مورد استفاده پرورش دهندگان قرار می گیرد. برای افزایش سود دهی سالن پرورش مرغ گوشتی، باید بتوان بازار فروش مناسبی را برای محصول نهایی فراهم نمود. به عنوان مثال باید محل احداث مرغداری در مکانی قرار بگیرد که تراکم پرورش دهندگان مرغ کم باشد، تا بتوان آن منطقه را به بازار فروش مناسبی تبدیل نمود.

عوامل موثر بر سود پرورش مرغ گوشتی

توجه به استانداردهای پرورش در احداث سالن و نگهداری از مرغ ها می تواند با کاهش احتمال وقوع بیماری و تلفات موجب سود دهی بیشتر مزرعه در پایان دوره گردد، در این زمینه می توان به این نکته اشاره نمود که تهویه سالن های پرورش اهمیت بسیار بالایی دارد و توصیه می شود که سالن را به بخش های 5000 قطعه ای تقسیم بندی کنیم، تا شرایط قابل کنترل باشد.
استفاده از بستر مناسب نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود، بستر مناسب بستری است که از موادی نظیر سبوس برنج ، پوشال چوب، ماسه، کاه و یا مقوا تهیه شده باشد. در پرورش مرغ گوشتی می توان تخمین زد که در فضایی معادل 100 متر؛ 1000 عدد مرغ گوشتی قابل نگهداری است و در این حالت، شرایط استاندارد بوده و سود پرورش مرغ به شکل چشمگیری افزایش می یابد.

نکته : پرورش به روش بستر هزینه های بالایی در بر دارد و در نهایت سوددهی آنچنانی عاید تولید کننده نمیشود. از قفس مرغ برای تولید استفاده نمایید.

تغذیه مرغ یکی از مسائل مهم است
یکی از مسائل مهم در سود پرورش مرغ تغذیه است. هر چه تغذیه های در نظر گرفته شده برای مرغ ها به استاندارد نزدیک تر باشد، میزان سوددهی بالاتر خواهد بود. به تغذیه مرغ بسیار اهمیت دهید.تغذیه نقش بسیار مهمی در وزن مرغ و یکنواخت بودن گله مرغ را ایفا می کند.

سود پرورش مرغ گوشتی
سود پرورش مرغ گوشتی

بیشتر بخوانید: کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

شما برای ما از سود پرورش مرغ بنویسید

از آنجایی که سود پرورش مرغ یکی از انگیزه های اصلی برای شروع این فعالیت محسوب میشود توصیه میگردد افراد در ابتدا به تولید مرغ گوشتی روی بیاورند، زیرا سود پرورش مرغ گوشتی به مراتب بیشتر از مرغ تخمگذار است و می توان تخمین زد که دوره بازگشت سرمایه در این پروژه ها قابل توجه و مناسب میباشد. چنانچه شما در این زمینه تجربه های مفیدی دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما به متقاضیان سایت پرآور کمک می کند تا در کسب و کار خود به سوددهی بالاتری برسند.

56 پاسخ

 1. سلام برای راه اندازی اولیه پرورش مرغ چقدر هزینه لازم هست زمین موجوده
  می‌خوام ۳۰۰۰۰مرغ گوشتی پرورش بدم
  هزینه دستگاه ها و ساخت سالن چند تومن نیازه

 2. سلام پرورش مرغ گوشتی به صرفه تر یا مرغ تخم گدار ؟؟؟ در یک واحد 40 هزارتایی کاملا صنعتی با وسایل به روز و اینک تقریبا سودشون در یک سال چقدر هم گوشتی هم تخم گدار لطفا یک عدد تقریبی بگین

   1. سلام خسته نباشید. من سه سال پیش اقدام کردم برای گرفتن وام برای احداث پرورش مرغ گوشتی ولی از شانس ما از سه چهار سال پیش دیگه وام به کسی ندادن. آیا خبر دارید که کی ممکنه دوباره برای پرورش مرغ وام بدن یا نع. یا فقط تو شهر یاسوج به پرورش مرغ وام نمیدن یا تو بقیه استانها هم همین وضعه.

 3. سلام برای اینکه مرغ گوشتی پرورش بدیم ۲ هزارتا تخمیننا ماهیانه چقد درامد داره و اینکه کجا باید ارایه بدیم مرغهارو

 4. از کنسانتره و سبوس و تهمانده غذا بهشون میدم جوجه جهادی بودن نمدانم از چه نژادی هستن ولی ۳تا از انها نژاد پلیموت روک هستند

 5. سلام با یک متر ونیم عرض و طول پنج متر چند مرغ تخمگذار میشه نگهداری کرد

  آیا امکان نگهداری برا مرغ تخم گذار هست اگه هست چه تعداد جا میشه تو اون عرض و طول

 6. سلام بیخشید من چند تاجوجه گرفتم تو بهار والان مرغ شودن ولی نمیدونم چرا تخم نمیگذارن الان 8ماهشون هست از کنسانتره مرغی استفاده میکنم توی زیر زمین هستن اصلان درشون نمیارم که افتاب بخورن یعنی مشکل تخم نزاشتن شون از افتاب نخوردنشونه ممنون میشم اگه زود تر جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز، استفاده از کنسانتره به تنهایی اشتباهه و باید با مواد دیگری ترکیب بشه. توصیه میکنم دان مخصوص مرغ تخمگذار تهیه بفرمایید. با احترام

 7. سلام چند تاجوجه سلطان دارم که 3ماهشون هست ولی کنار مرغ وخروس ها میندازم شون میزنن توی سرشون چکارگنم لطفا جواب بدید

 8. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای مرغ محلی در زمستان باید حتما از وسایل گرمایشی استفاده کرد یا بدون وسایل گرمایشی هم میشه نگه داری کرد

 9. سلام،من یه فضای۷۰۰متری دارم،خودم ب مرغ تخم گذار بومی علاقه دارم با قیمت فعلی تخم مرغ و هزینه های اون میانگین سود دهی در ۷۰۰متر فضایی ک دارم چقدر میتونه باشه؟

 10. با احترام وسلام لطفا راهنمایی بفرمایید

  بلحاظ قانونی چه مجوزایی برای تاسیس یک مرغداری 20هزار گوشتی لازمه ؟ گرفتنشون راحته یا هفتخوانه ؟

  1. سلام دوست عزیز، با توجه به متغیر بودن شرایط و مجوزها نسبت به مناطق مختلف جغرافیایی بهتره به جهاد کشاورزی منطقه خودتون مراجعه کنید. با احترام

 11. باسلام میخواستم بدونم سود خالص پرورش ۱۵۰۰ مرغ در بهترین حالت درماه چقدر است ممنون میشم پاسخ بدین

 12. با سلام می خواستم بدونم چه نژاد هایی از مرغ را می توان با هم ترکیب کرد همشون را یا نژاد هایی خاصی چنین قابلیتی دارند؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   من برای راه اندازی یک فضای ۱۰۰ متری اجاره ای .حالا بحث هزینه اجاره اینا ب کنار
   برای تولید تخم مرغ محلی ب صورت استاندارد در این مقدار فضا با تمامی تجهیزات حدودا چقدر هزینه خواهد داشت
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. با سلام و خسته نباشید
  آیا در پرورش چند نژادی مرغ در محیط سالنی امکان دارد خروس یک نژاد با مرغ نژاد های دیگر جفتیگری و نژاد های دورگه بوجود بیاید؟ یا اینکه هر خروس با مرغ هم نژاد خودش جفتگیری می کند؟

  1. سلام
   سال نو مبارک
   خوبید
   شما کدام استـان یا کدوم شهر هستید؟
   چی شد به فکر این شغل افتادید؟
   و چقدرجا دارید(متراژ) و چقدر سرمایه و تجربه…؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.