افزایش تخمگذاری مرغ

چگونه میتوان تخمگذاری مرغ ها را تا 3 برابر افزایش داد؟!

3.8/5 - (125 امتیاز)

یکی از پر سودترین کسب و کار ها در زمینه پرورش طیور، پرورش مرغ تخمگذار و بهره مندی از سود تخمگذاری مرغ است، تخم مرغ جزو مواد غذایی ای است که بیشتر خانواده ها در تمام سطوح اقتصادی آن را مصرف میکنند و به همین دلیل دارای بازار بسیار مناسب و پایداری می باشد. گران شدن قیمت تخم مرغ، پرورش دهندگان مرغ را به سمت یافتن راه هایی جهت افزایش تخمگذاری مرغ سوق داده است.

هر چه تخمگذاری مرغ بیشتر باشد، سود حاصل از این فعالیت تولیدی نیز چشمگیرتر خواهد بود؛ درک صحیح از عوامل موثر بر تولید، می تواند در نهایت سبب افزایش تخمگذاری مرغ گردد. عوامل خارجی و داخلی بسیار زیادی وجود دارد که بر این فرایند اثر گذار هستند؛ مانند نور، دما، فضای مناسب، قفس استاندارد و…

ویدئو ۸ عامل مهم در افزایش تخمگذاری مرغ

پخش ویدیو

راهکار های افزایش تخمگذاری مرغ

همانطور که اشاره شد برخی از متغیرهای داخلی و خارجی می تواند تخمگذاری مرغ را افزایش یا کاهش دهد، که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

از مهم ترین نکات افزایش تخمگذاری مرغ، میتوان به نژاد مرغ های پرورشی اشاره نمود. اصلاح نژاد های انجام شده بر روی برخی از نژاد های پرورشی، باعث شده آن ها به گونه ویژه ای افزایش تخمگذاری داشته باشند. بنابراین انتخاب نژاد مناسب اولین گام در این مسیر محسوب میشود.

در کنار عامل نژاد؛ که یک عامل مهم داخلی اثر گذار در تخمگذاری مرغ است، عوامل خارجی متعددی نیز وجود دارند که می توانند بر راندمان تولید تخم اثرگذار باشند، عواملی نظیر : سالن پرورش مرغ های تخمگذار، کیفیت نور و تغذیه، مدیریت صحیح مزرعه و…

افزایش تخمگذاری مرغ
افزایش تخمگذاری مرغ

 

تاثیر فضای سالن پرورش بر تخمگذاری مرغ ها

سالن پرورش استاندارد یکی از مهم ترین عواملی است که در سلامت گله پرورشی اثر گذار است، هنگامی که هدف شما افزایش تخمگذاری مرغ ها است، توصیه می شود؛ فضای مناسبی را برای پرورش مرغ ها فراهم کنید…

اینکه چه مقدار فضا برای پرورش مرغ تخمگذار نیاز دارید، بستگی به تعداد مرغ ها، نوع و نژاد آن ها دارد. هر مرغ ها از نژاد هایی با اندازه ای بزرگ باشند، نیاز به فضای بیشتری برای تخمگذاری و رشد خواهند داشت.

یکی از ترفند هایی که در سالن های پرورش مرغ مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از قفس های طبقاتی و مجزا می باشد، این کار علاوه بر بهبود استفاده از فضا، این امکان را برای پرورش دهنده فراهم می آورد تا :

1) مرغ ها را به راحتی از یکدیگر تفکیک نموده و نظارت بسیار دقیق و منظمی بر مرغ ها داشته باشد.
2) فضولات را به سهولت از طریق سینی های جمع آوری فضولات تخلیه کرده و از تولید گار آمونیاک در سالن پرورشی خود جلوگیری نماید.
3) تخم های تولیدی را که به صورت اتوماتیک به مخزن تخمگذاری هدایت می شوند (جهت جلوگیری از شکسته شدن تخم توسط خوده پرنده) به راحتی جمع آوری نماید.

ویدئو معرفی قفس مرغ تخمگذار استاندارد

پخش ویدیو

تاثیر نور در افزایش تخمگذاری مرغ

نور مناسب یکی از مهم ترین عوامل در تخمگذاری مرغ است، در صورتی که مرغ های تخمگذار، در محیطی با نور مناسب نگهداری شوند و رژیم نوری استاندارد برای آن ها فراهم گردد، به سرعت با افزایش تخمگذاری آن ها رو به رو خواهیم شد.

نور مناسب برای پرورش مرغ تخمگذار در سنین مختلف متفاوت است، جوجه هایی که تازه از تخم خارج می شوند، به حدود 24 ساعت نور نیاز دارند تا بتوانند به میزان کافی غذا و آب مورد نیاز خود را تامین کنند، این شرایط تنها در چند روز اول حاکم است و پس از آن با رشد بیشتر جوجه ها نیاز آن ها به نور کاهش می یابد.

مرغ های تخمگذار برای تخمگذاری به 14 تا 16 ساعت نور در شبانه روز نیاز دارند، در سالن های مرغداری به ویژه در فصول سرد سال که روز های کوتاه تری داریم این نور به صورت مصنوعی تامین می گردد.

تاثیر تغذیه و دان مصرفی در افزایش تخمگذاری مرغ

تخمگذاری مرغ ها رابطه نزدیکی با وضعیت تغذیه و دان مصرفی مرغ های تخمگذار دارد؛ جوجه ها در سنین مختلف نیاز های غذایی متفاوتی دارند که تامین صحیح و اصولی نیاز آن ها می تواند راندمان تخمگذاری را بهبود بخشد.

آنچه در انتخاب جیره اهمیت بالایی دارد، تامین تمام نیازهای تغذیه ای پرنده است، جیره مناسب که حاوی مواد معدنی ضروری است، علاوه بر تاثیر بر روی رشد مرغ ها، می تواند بر تخمگذاری مرغ نیز اثرات قابل توجهی داشته باشد.

تاثیر دما بر افزایش راندمان تخمگذاری

یکی از مهمترین کارهایی که در افزایش تخم گذاری مرغ‌ها باید در نظر بگیرید، دمای مناسب است. با استفاده از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی باید بتوانید دمای مورد نیاز برای تخم گذاری مرغ‌ها را فراهم کنید تا بتوانند به بالاترین راندمان تخمگذاری برسند. تجربه نشان داده است مرغ‌هایی که دمای استاندارد در فضای پرورش آنها رعایت شده تخم گذاری بیشتری را نسبت به حالت عادی داشته اند.

به زمان جمع آوری تخم مرغ ها توجه کنید

جمع آوری به موقع تخم مرغ ها می تواند تاثیر بسزایی در میزان تخمگذاری مرغ ها داشته باشد. مرغ ها از روی عادت تخم مرغ خود را می شکنند. برای اینکه بتوانید بهترین راندمان را در جمع آوری تخم مرغ ها داشته باشید می توانید از قفس مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. این قفس ها به نوعی طراحی شده است که پس از تخمگذاری، بصورت اتوماتیک تخم ها را به مخزن جمع آوری تخم هدایت میکند و مرغ ها دیگر دسترسی به تخم مرغ های خود ندارند.

افزایش تخمگذاری مرغ
 افزایش تخمگذاری مرغ

نقش استرس در افزایش تخمگذاری مرغ

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین دلایلی که میتواند موجب افزایش تخم گذاری مرغ ها شود محیطی آرام و بدون استرس است .چنانچه شما نتوانید استرسی که مرغ ها تجربه میکنند را کنترل کنید، راندمان تخمگذاری به شدت کاهش می یابد. عوامل بسیار زیادی می توانند موجب کاهش تخمگذاری و افزایش استرس شود. از جمله این موارد می‌توان به نوسانات دمایی، گرمای بیش از اندازه، سرمای بسیار زیاد، سر و صداهای بلند، ترس و وحشت ناشی از رفت و آمد های زیاد اشاره کرد.

تاثیر آب مصرفی بر راندمان تخمگذاری مرغ ها

یکی از مهمترین مواردی که می تواند موجب افزایش یا کاهش تخمگذاری مرغ ها شود، آب است. معمولا پرورش دهندگان مرغ تخمگذار اهمیت زیادی برای تهیه آب مناسب قائل نیستند و از در دسترس ترین آب استفاده میکنند. این امر می‌تواند موجب کاهش تخمگذاری در مرغ ها شود. توجه داشته باشید ۵۰ درصد از حجم تخم مرغ ها را آب تشکیل میدهد از این رو نباید بسیار ساده از کنار این موضوع بگذرید. حتما از رساندن آب استاندارد و بدون مواد افزودنی استفاده کنید تا تخم گذاری مرغ افزایش یابد. حتی دمای آب مصرفی مرغ ها مخصوص در تابستان بر راندمان تخمگذاری آن ها موثر است.

جمع آوری سریع تخم مرغ‌های شکسته

یکی دیگر از مسائل روانی که در فضای پرورش مرغ می‌تواند باعث کاهش تخم گذاری در مرغ‌ها شود وجود تخم مرغ‌های شکسته در فضای پرورش است. وجود تخم مرغ‌های شکسته در فضای پرورش بار روانی منفی داشته و همین عامل می‌تواند موجب کاهش تخم گذاری در  ‌مرغ ها شود. از این رو اگر می‌خواهید موجب افزایش تخم‌گذاری در این پرنده‌ها شوید توصیه می‌کنیم تخم مرغ‌های شکسته شده را هرچه سریع‌تر از سطح فضای پرورش جدا کنید.

افزایش تخمگذاری مرغ
افزایش تخمگذاری مرغ

مدیریت بهداشت را در اولویت قرار دهید

یکی از مهمترین نکات در افزایش تخم گذاری مرغ ها که اکثر پرورش دهندگان جدی نمی‌گیرند، مدیریت بهداشت سالن پرورش است. سلامتی مرغ‌ها و عدم بیماری در گله، افزایش تخم گذاری را تضمین می‌کند. برای اینکه مرغ‌ها بالاترین میزان تخم گذاری را تجربه کنند می‌توانید به صورت دوره‌ای فضای پرورش این پرنده را ضدعفونی کنید.

نبود بیماری در گله علاوه بر افزایش تخم گذاری باعث کاهش تلفات در دوره تخم گذاری می‌شود. هر چقدر تلفات شما پایین‌تر باشد به همان میزان تخم گذاری نیز افزایش خواهد یافت.

توجه به واکسیناسیون و استفاده از مکمل ها

اجرای دقیق برنامه واکسیناسیون و استفاده از مکمل‌ها می تواند موجب پیشگیری از بیماری در مرغ‌ها و افزایش تخم گذاری در این پرنده شود. برای اجرای دقیق واکسیناسیون و استفاده از مکمل‌ها می توانید از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرید. افرادی که در این زمینه تخصص دارند به راحتی هرچه تمام شود شما را راهنمایی خواهند کرد. برنامه واکسیناسیون را مشخص می‌کنند و برای هر بازه سنی در دوره تخم گذاری مکمل‌های مخصوصی را معرفی می‌کنند.
اگر شما هم از برنامه واکسیناسیون و مکمل‌ها استفاده کردید و این کار موجب افزایش تخم گذاری شده است نظر مثبت خود را برای ما کامنت کنید.

همچنین استفاده داروهای تقویتی می تواند بهترین گزینه برای افزایش تخمگذاری مرغ ها باشد. شما میتوانید داروهای تقویتی که موجب افزایش تخمگذاری مرغ میشود را با مشورت دامپزشکان مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید بدون مشورت با متخصصین در این باره از مولتی ویتامینها و داروهای دیگر استفاده نکنید زیرا ممکن است دچار تلفات و یا کاهش راندمان تخمگذاری شوید.

استفاده از تجربه افراد متخصص

افراد متخصص در این زمینه می توانند پیشنهاداتی را به شما ارائه کنند که بتوانید با استفاده از آن شرایط تخم گذاری مرغ‌ها را بهتر کنید و این امر را افزایش دهید. تجربه افراد متخصص در این زمینه را دست کم نگیرید.

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلفی برای افزایش تخم گذاری مرغ ها وجود دارد که ما در این مطلب به کامل‌ترین نکات آن اشاره کردیم. شما می‌توانید با استفاده از این نکات به راحتی هرچه تمام‌تر تخم گذاری مرغ ها را به طور چشمگیری افزایش دهید. به نظر شما روش دیگری وجود دارد که بتوان با استفاده از آن باعث افزایش تخم گذاری مرغ ها شد؟ چنانچه شما روش دیگری را می‌شناسید یا از آن استفاده کرده‌اید می‌توانید از طریق قسمت نظرات روش مورد نظر خود را با ما و سایر مخاطبین سایت در میان بگذارید.

همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود در این باره را به صورت کامنت برای ما قرار دهید تا متخصصین سایت پراور در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند. امیدواریم این مطلب باعث افزایش تخم گذاری مرغ‌های شما شده باشد و با استفاده از آن درآمدزایی بیشتری را کسب کرده باشید.

نتیجه‌گیری

راه های افزایش تخمگذاری مرغ را نام ببرید ؟

سالن پرورش استاندارد، تغذیه استاندارد، کاهش استرس، کنترل نور و…

بهترین نوع پرورش برای افزایش تخمگذاری مرغ کدام است؟

پرورش در قفس های استاندارد

ایا استرس موجب کاهش تخمگذاری مرغ می شود؟

بله

582 پاسخ

 1. سلام ببخشید محلول ضدعفونی کننده واسه مرغ ها یه سودی داره؟
  الان پنجاه میل ضدعفونی کننده رو با ۱۰۰۰ لیتر آب مخلوط میکنیم و به مرغ ها میدیم میخواستم بدونم در بلند مدت واسه مرغ ها مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   منظورتون از ضدعفونی کننده چه محصولیه؟ هر چیزی رو نباید به مرغ بدید
   بررسی بفرمایید، سوالی بود در خدمتتون هستیم

 2. سلام روز اول بعد از سه ساعت که تخم مرغها رو داخل دستگاه گذاشتم موتورش سوخت ودما تا ۴۰ درجه بالا رفته بود آیا تخم مرغها خراب شدن

 3. سلام
  من یه خروس دارم که چند روز است تاجش رو به سفیدی رفته و درست نمیتونه بانگ بگه ؛ برا درمانش باید چکار کنم ؟

 4. سلام من چنتا مرغ گلپایگان دارم خروس بایکیشون لجه میزندش بانکش سوراخ سوراخش کرده راخ حلش چیه.رنگ سفید بود من رنگش کردم قرمز ولی فایده نداشت میشه راهنمای بکنید ممنون از مطالب ارزشمندتون .خدا خفظت کنه

 5. سلام من حسین هستم من یه چند روزی هست که مرغ تایم تخم نمیزارند ولی این برام جالبه هفتاد مرغ دارم یهو همشون از تخم افتادن اگه بهم کمک کنی ممنون میشم

 6. سلام من صدتاجوجه مرغه محلی گلپایگان دارم سه ماهونیم سنشونه ولی تازگیاهم عطسه میکنن هم بعضیاشون تومدفوع شون خون میادچی بدم بهشون خوب شن بعدچه ویتامینایی برارشدشون بهتره

 7. مرغ های من ۷ ماهه به تخم اومدن یکیشون اولین بار تخم دو زرده گذاشت و یک هفته دیگه نزاشته مشکلی داره ؟

 8. سلام من 10تا مرغ دارم 5خروس نژاد لاری 3ماه میشه گرفتم تخم نمیکنن. تغذیه. گندم ارزن دان مخصوص مخلوط بهشون میدم

 9. سلام دوستان من رفتم جوجه مرغ محلی اما از ایناکه اصلاح نژاد شدن خریدم یکم دیر تخم اومدن و اوایل تخم ریز و نامنظم میگذاشتن اما خیلی درشت هستن فکر میکردم نژاد گوشتی هستن اما حالا هم خوب تخم میکنن هم ماشاالله درشت و سنگین هستن ولی چهارتا مرغ اندازه گوسفند میخورن طوری که یه مدت کم آوردم .دان مخلوط مرغ روزی دو وعده صبح و عصر بهشون میدم اشغال سبزی مخصوصا کاهو دائم براشون میریزم چون شبها بلند شده تو قفس حدود ساعت ده یا یازده کاهو بهشون میدم و گاهی یک تخم اضافه هم میزارن نمیدونم کدومشون روزی دوتا تخم میزاره. حالا خروس میخوام که از تخمهاس جوجه بگیرم.نور مناسب و تغذیه شرط تخمگذاری هست و گاهی بالای دم مرغ یه زیگیل میزنه که اگه بزرگ باشه باید با تیغ بهداشتی بریده بشه. ما به زبان خودمون میگیم تخم خورک و وقتی اینو میزنیم بعد ده روز مرغ تخم میاد.خروس خوب اصیل اگر کسی داره شراکتی تخم میگیریم

 10. سلام من مرغ هام قبلاً تخم میکردن اما الان دو ماه تخم نکردند نور دارند گرم هم هست جای خابشون شب ها هم لامپ روشنه گندم و ارزن و پلیت و بعضی وقتا اشغال سبزی و ته سفره باید چی کار کنم دوباره تخم بیان اگه دان بلدرچین بخرم درست میشه

 11. با سلام
  من تقریبا ی هفته پیش چهار تا مرغ محلی گرفتم که همون روز یکیشون تخم گذاشت اما فقط همون یدونه بود و دیگ تخم نکرده.خواستم راهنماییم کنید مشکل از چی میتونه باشه ممنون

  1. سلام من ۵۰ دانه دارم ۵ ماه ۱۵ روز شده تخم خورک اش را قطع کنم سری تخم نیامده تاهنو وچه کار کنم سری تخم بیایه

 12. سلام من یه چند تا مرغ دارم که اصلا و ابدا تخم نمی گذارن بهشون شربت مولتی ویتامین دادم غذاشون رو کردم دانه ی پارس اما هیچی به هیچی باید چکار کنم میشه راهنمایی کنی؟

 13. سلام . من یه مرغ دارم تاجش خیلی کوتاهه و ۵ ماهشه . بهش گندم و دان پارس و کاهو میدم. از کِی تخم میگذارد؟

    1. سلام اگر راندمان تخمگذاری براتون مهمه که باید دان مخصوص مرغ تخمگذار بدید اما اگر براتون مهم نیست میتونید ته مانده های غذای خودتون رو بدید. با احترام

     1. سلام من 3تامرغ ،تخم گذار بالغ خریدم ،بعدش یدونه دیگ نمیدونم خروس یا مرغ
      کوچولو این بیچاررو میزنن البته اون 3تاهمدیگرو هم‌میرنن چکار کنم

   1. سلام من مرغ بومی نگه میدارم تو حیاط ازاد هستند
    یکیشون تازه سه روزه ب تخم اومده روز دوم هرچقدر زور زد نتونست بزاره
    صبح روزسوم دیدم تخم مرغ بزرگ گزاشته ولی ن اب خورد ن دونه فقد یجا وایستاد تاغروب
    غروب خاستم جاشون کنم دیدم دوباره یکی دیگه گزاشته اماتخمش لکه های خون روش بود بنظرتون مریض شده چکار کنم

     1. سلام دوست عزیز
      دان مخصوص مرغ تخمگذار بدید مشکل حل میشه
      بررسی بفرمایید، سوالی بود در خدمتتون هستیم

 14. سلام
  من مرغ دارم ولی روزی کلا دوتا یا سه تا تخم جمع اوری مینکم قبلا تا 10 الی 12 تا تخم میکردن و لی الان اینطوری شدن و اینکه من بهشون گندم میدم و مولتی ویتامین و کلسیم و در فضای بیرون یعنی در حیاط هستند و دما و …. چک کردم .من برای افزایش تخم چکار کنم؟

    1. سلام بله میشه اگه به مرغا یونجه بدین گاهی اوقات تخم دو زرده هم میزارن رنگ زرده هم میشه نارنجی تیره که میگن خاصیتش بیشتر از زرده کمرنگه.

  1. سلام هر چه رنگ زرده اش نارنجی رنگ تر باشد ویتامین A بیشتر مورد نیاز است و در نتیجه دارای آنتی اکسیدان بیشتری نیز است.و نیز مثل حشره‌ها ویا صیفی جات مثل فلفل شیرین یا این که گوجه و غیره نیز که زرده ای پررنگ داشته باشد .
   با احترام.

 15. سلام مرغی خریدم حدود ۵ که پس از دو روز نیوکاسل و فلج پا و لرزش گردن را مشاهده کردم با سیر و ماست و بکمپلکس و آنتی بیوتیک خوب شد لیکن پس از گذشت ۳ هفته هنوز مرغ صدرصد نشده و هنوز یه حالت رباتی راه می ره یعنی سرعت دویدن بالا نداره و شش دونگ نیست آب و دونش خوبه آیا مثل قبل خواهد شد؟ و آیا تخم خواهد گذاشت

  1. سلام باید معاینه بشن تغذیشون هم بررسی بشه ، جیره دان مرغ تخم گذار براشون تهیه کن ، مولتی ویتامین مخصوص طیور بهشون بده ، تا میتونی تقویتشون کن محیط نگهداریشون رو هم بدون استرس و کم رفت و امد انتخاب کن حتما براشون لونه بزار برای تخمگذاری
   با احترام.

  1. سلام
   ۱)تغذیه
   ۲)دمای محیط
   ۳)نژاد
   ۴)روشنایی محیط
   ۵) لانه تخم گذاری
   ۶)رطوبت
   ۷)استرس
   ۸)بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.
   این چند مورد را اگر رعایت کنید راندمان تخمگذاری ادامه پیدا میکند
   با احترام.

   1. سلام و خسته نباشید ببخشید من 6تا مرغ دارم از نژاد مرندی سیاه اما همشون هر روز تخم نمیزارن مثلا روزی دوتا تخم بیشتر ندارم

 16. سلام از حوصله ای که برای پاسخ به سولات به خرج میدید بسیار ممنونم و اگر بنده حقیر رو کمی کمک کنید ممنونتون میشم.کار من پرورش مرغ گوشتی است و هیچ اطلاعاتی راجب مرغ تخم گذار ندارم.توجه ام به مرغ تخم گزار جلب شده و
  چنتا سوال دارم
  ۱.یک مرغداری از هر مرغ چنتا تخم میگیره یعنی تعداد حداکثر و نرمالش چنتاست
  ۲.ایا در قفس هایه مرغ هایه تخم گذار ، خروس هم قرار میدهند؟
  ۳.ایا مرغ صنعتی و محلی تعداد تخم هایی که میزارن یکیه یا اگه نیست هر کدوم چنتاست؟
  ۴.کدام مرغ تخم جوجه مرغ گوشتی رو میزاره؟
  ۵ . ایا دان مرغ تخم گذار هم قیمت دولتی یا ازاد داره و اگر داره قیمت هردو رو لطف کنید(قیمت شرکت خودتون)با تشکر فراوان.

  1. سلام وقت بخیر
   1) بستگی به نژاد پرورشی داره
   2) بله مشکلی نداره
   3) صنعتی بیشتر هست
   4) متوجه منظور شما نشدم
   5) برای استعلام دقیق قیمت ها لطفا با کارشناسان فروش در ارتباط باشید

 17. سلام
  یک سوال دارم من یک مرغ بومی دارم ۸_۹ ماهشه و هنوز تخم نذاشته نمیدونم چرا!
  جایی هم پرورش پیدا میکنن که از ساعت ۸ صبح تا غروب نور خورشید دارند.
  از طرفی هم بهش مولتی ویتامین_برنج_نان و دانه های مغذی هم بهش میدهم.
  چند وقت پیش هم بیماری نیوکاسل گرفت و به دامپزشک مراجعه کردم و درمان شد.
  حتی برای من جالبه که خروس هم باهاش جفت گیری میکنه.
  اگر کسی میدونه که باید چیکار کنم لطفا اطلاع بدهد.
  لطفا یکی راهنمایی کنه.

 18. سلام
  من 5 تا مر؛ دارم همشون تخم میکردنذ اما یک ماهی میشه که تخم نکردند
  خیلی هم بهشون میرسم خوراکشون گندم دان مرغی پلت بعضی وقت ها هم گندم جوانه و یا تفتداده
  دور قفسشون توی این هوای سرد پلاستیک کشیدم و ته قفس ماسه است
  و توی آب خوری شون قطره ی مولتی ویتامین میریزم
  فقط در طول روز نور کم بهشون میرسه
  حالا چرا دیگه تخم نمیکنند؟
  لطفا جواب بدید

 19. سلام‌من‌مرغ‌دارم‌به‌نضره‌شماچه‌دانه‌ی‌بدم‌به‌تخم‌بیان‌مرغا‌هدودن‌۷‌ماهشه‌هستن‌میتونن‌تخم‌بزارن‌..دانه‌زرت‌و‌گندوم‌میدم‌خوبه‌یانه

 20. سلام وخسته نباشید.
  اگر زحمتی نیست به سوال هاییم پاسخ بدید.
  (موقعیت مکانی ما تهران هست)
  واقعا ببخشید که سوال هام زیاد شد🙏

  1_ در فضای ۲در۲ که دورتادور با آجر کار شده و سقف هم دارد و سقفش یجوریه که روز ها میتونم بردارم تا آفتاب بگیرن و یا هوا عوض شه تا بوی نا مطلوب هم بره. میتونم چند تا مرغ بالغ نگه دارم؟؟؟ نظر من این هست که همه ی مرغ ها رو ماده خریداری کنم اصلا فکر جوجه کشی نیستم فقط تخمشون رو استفاده کنم امکانش هست همشو ماده خریداری کرد؟ یا خیر حتما باید به دلایلی نر هم باشه؟

  2_ کفشون میخوام مخلوط خاک باغچه و پوشال نجاری بریزم به نظرتون چطوره؟؟

  3_ آیا باید جایی رو در نظر بگیرم برای خوابشون یا روی همون مخلوط خاک و پوشال نجاری میخوابن؟
  آخه میگن ممکنه مریض بشن از طریق فضولات ویا سرما و….

  5_ برای سرما به نظرتون چه لامپی روشن کنم؟
  ونکته مهم که فکرم رو مشغول کرده این هست که لامپی که باید روشن کنم چه ساعات هایی هست این رو دقیق توضیح بدید چون الان موقعی هست که از ساعت ۶ بعداز ظهر تا فردا ۸ صبح هوا سرد است در این موقع زمانی میشه لامپ رو روشن گذاشت؟ اذیت نمیشن؟ یا طوریشون نمیشه؟ که بخوام کل ساعات رو غیر از ظهر که گرم است روشن کنم؟
  بعضی ها میگن لامپ زرد بعضی ها هم میگن قرمز آخر کدومش به نظرتون؟؟

  6_ به نظرتون برای تقویت سیستم بدنیشون در آبشون چه چیزی میتونم بریزم و طریقه مصرفش رو عرض کنید

  ممنون و تشکر از زحماتتون.

 21. سلام .خسته نباشید .لطفا بفرمایید که مرغ مرندی و یا بلک استار رو میتونید در آب و هوای خوزستان نگهداری کنیم یا از بین میره ؟
  در ضمن مرندی بهتره برا تخم گذاری یا بلک استار ؟

  1. سلام در شرایط پرورش صنعتی به راحتی میتونید چون مرغ ها در سالن پرورشی هستن و شرایط متناسب با پرنده تامین میشه. با احترام

 22. سلام من یک مرغ دارم تخم میزاره وتخماشو ول میکنه میره تا روز بعد که می خواد تخم بزاره نیم ساعت روشون میشینه وبعد بلند میشه تخما فاسد نمی شن

 23. سلام وقت بخیر من تازه یه مرغ و خروس گرفتم نمیدونم چند وقتشونه الان سه هفته اونا رو دارم مرغ تا الان تخم نکرده باید چکار بکنم غذای مخصوص مرغ تخم گذار هم بهشون دادم گفتن جونن

 24. سلام و عرض ادب مرغهای محلی دارم که تو فضای بسته نگهداری می شوند مدتی هست که تخم هایی که می گذارند تمام تخم ها و می خورند تمام راه ها و رفتم اما موفق به جلوگیری از خردن تخم مرغها نشدم لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

 25. سلام من در روستا تعداد ۲۰ قطعه مرغ دارم همگی بالغ ولی نمی دونم چرا تخم نمی ذارن جاشون عالی گرم زیرشون از علف پوشانده شده تغذیه آنها از گندم و باقی مانده غذای خودمون و بعضی وقت ها آنهارا آزاد میکنم و از گیاهان که در کوه ها سبز شده میخورن لطفا به ما بگید که این ها مشکلشان چیه که تخم نمی ذارن حتی برا شون مواد تقویتی آوردم اما نتیجه نگرفتم

 26. من ۴ ماه هست که چهار تا جوجه خریدم دوتاش خروس بود دوتاش مرغ.این دوتا خروس اصلا باهم کاری ندارن و دعوا نمیکنن.حتی باهم دوست شدن و کنار هم میخوابن.ولی زیاد میپرن رو مرغها.این واسه مرغها بده یا مشکلی نیست؟یعنی میگم نکنه ستون فقراتشون بشکنه و اینا؟لطفا راهنمایی کنین.

 27. سلام جوجه نژاد لوهمن رو از کجا میشه پیدا کرد بعضی جاها دارن ولی راهش خیلی دوره من گلستان هستم

 28. سلام خسته نباشید من چند تا مرغ محلی خریدم ولی خیلی‌ غذا نمیخورن چیکارشون کنم؟چه غذایی مناسبشونه؟چیکار کنم تا تخمشون زیاد تر بشه؟

 29. سلام خدا قوت ببخشید اگر بخواهیم ۱۰۰۰تا مرغ بومی پروش بدیم در بستر چقدر مساحت نیاز هست واگر مرغ ها را از سالن بیرون کنیم و به صورت سنتی کار کنیم ایا تخم گزاری انها کم می شود و اصولی هست و به صرفه هست چون دان گران هست می شود از سبزی و علوفه هم استفاده کنیم مثلا یک روز گندم بدیم یک روز سبزی و یک روز دان مخصوص و لطفا قیمت دان مخصوص را هم بفرمایید

 30. سلام
  یک جفت مرغ و خروس نژاد برهما دارم دو ماه و نیم سن دارن
  هم گندم و هم یه مدت پس دان براشون گرفتم ولی با اشتها نمیخورن و از سر بی میلی میخورن
  فقط زمانی که ته مانده غذا مثل برنج رو براشون میریزم با میل میخورن
  بهترین خوراک براشون چیه و آیا کمبود دارن؟

  1. سلام چون بهشون غذا های طعم دار دادید تمایلی به مصرف دان خودشون ندارن. مشکل خاصی نیست نگران نباشید. بهترین خوراک دان مخصوص مرغ تخمگذار پِلِت هستش

 31. سلام خسته نباشید. میخوام پرورش مرغ رو شروع کنم.یه اتاق 30 40 متری دارم و یه حیاط 100 متری البته تو جنوب کشور که تابستون هوا تا 45 درجه هم بالا میره
  برای تخم گذاری بهتر مرغ. آیا تو حیاط آزاد رهاشون کنم یا تو اتاق باشن؟یا تو قفس داخل یا بیرون اتاق باشن؟
  چند ساعت تو هر یک از محیط هایی که بالا ذکر کردم باشن؟
  و سوال بعدیم اینه که داخل اتاقشون از نور چه رنگی استفاده کنم بهتره؟؟
  من از یکی از دوستان شنیدم که گفتن یه اسپیکر بذارم داخل اتاق جوجه ها و یه اهنگ رو پلی کنم تا با شنیدن صدای زیاد اهنگ
  به جنب و جوش بیان و در نتیجه با این کار تخمگذاری مرغ بهتر میشه.. نظر شما راجب این حرف دئستم چیه؟؟؟؟

   1. سلام برادر جان من یه 20 قطعه جوجه دارم چند تا شون مریض شدن علائم مریضی شون اینکه سرفه میکنن و دهن شونا به طرف بالا باز و بسته میکنه باید چی براشون بدم. لطفآ کمی معلومات دهید ممنونم از شما

    1. سلام احتمالا سرما خوردن ، دارو تیل مایکوزین بدید بهشون ،و به دامپزشکی مورد نظر مراجعه کنید بهتر است
     با احترام.

    2. سلام من چنتا مرغ گلپایگان دارم خروس بایکیشون لجه میزندش بانکش سوراخ سوراخش کرده راخ حلش چیه.رنگ سفید بود من رنگش کردم قرمز ولی فایده نداشت میشه راهنمای بکنید ممنون از مطالب ارزشمندتون .خدا خفظت کنه

 32. سلام روز بخیر
  من یک مرغ و ۸ جوجه ۵ روز پیش خریدم تا امروز هیچ مشکلی نداشتند ولی امروز مرغم خیلی بی قراری میکرد می پرید لبه پشت بوم می رفت روی وسایل و … به نظرتون مشکل چی می تونه باشه؟

 33. سلام من الان مرغ و خروش ۲ ماهه دارم سوالم این بود اگه خروس نباشه مرغ تخم میزاره یا اگه بذاره کم یا زیاد میزاره چجوریه

 34. سلام جناب لطفا راهنمایی کنید این قفس 3 طبقه مناسب برای جفت گیری مرغا هم هست؟
  من میخوام مرندی سبرایت و ابریشمی بزارم لطفا بگید دما و رطوبت اتاق رو چند باشه برای مرغ تخم گذار؟
  تو هر طبقه که دوتاشو یکی کنم چند مرغ با یه خروس بزارم؟
  روشنایی هم شد 14 تا16 ساعت

 35. سلام. من ی مرغ یک سالو نیمه دارم. ازش 2ماه پیش جوجه گرفتن. ی روز درمیون تخم میکرد الان 10روز تخم نمیزاره. صبحها مث خروس میخونه. روزی2وعده غذامیبرمش براش. گندمم داخل لونش هست. چیکار کنم تخم کنه دوباره.دورقفسشم با پتو پوشوندم. خاکم داره تو لونش. توروخداراهنماییم کنید. ممنون

 36. سلام من ۶تامرغ دارم نزدیک ۸یا۹ماهشونه خروسم توشون هست اماتخم نمیزارن البته ازلحاظ قدی هنوز خوب رشدنکردن ایامشکلی داره که اینجورین ؟راه حلی داره؟میخام تخم هایی که ازشون جمع میکنم نطفه دارباشه؟

  1. سلام باید بررسی کنید ببینید دان مناسب و دمای مناسب تخمگذاری براشون مهیا هست یا خیر؟ وقتی خروس بینشون باشه نطفه دار میشن. با احترام

 37. سلام من ۸ مرغ ۱ الی۲ ساله و یک خروس دارم مرغ ها هرروز حداقل ۶ تخم میگذاشتن اما الان به ۱ تخم رسیده، دان مخصوص مرغ براشون گرفتم گندم نور مناسب همه چیز دارن جاشون هم خوبه و خوب رسیدگی میشه باید چه کنم مولتی ویتامین هم براشون گذاشتیم‌لطفا به من پاسخ دهید که چه کنم‌تا تخم بگذارن خواهش میکنم کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام از قفس های استاندارد استفاده میکنید یا روی زمین هستن؟ تماس با فضولات و گاز آمونیاک یکی از دلایل کاهش تخمگذاری هست

 38. سلام من میخام به صورت سنتی در روستا مرغ نگه دارم چون بیکارم به نظرتون باچندتا مرغ شروع کنم که به صرفه باشه واینکه آیا شرکت ها مرغ هایی که ازتخم درمیان رو از ما می‌خرند با سپاس

 39. من 7تا مرغ محلی دارم( البته واضحه کارخونه ای ان ) هیچکدومشون علاقه ای به خوردن گندم ندارن ونون رو هم به صورت تر حاضر نیستن بخورن فقط نون خشک کوبیده شده با ارزن وذرت میخورن ، الان برام سوال هست که این موضوع مشکلی داره؟
  سبزی هم نیمخورن فقط میوه میخورن
  اینی که میفرماین بعضیا که گشنه اشون بشه میخورن رو هم تست کردم هیهات از گشنگی میمرن ولی گندم نمیخورن

 40. با سلام.من سی تا مرغ تخم گذار گلپایگانی دارم.تو نه ماه گذشته روزی ۲۲تا۲۴تخم داشتم که خیلی عالی بودن.البته از کنسانتره تخم گذار چاودانه وگندم وجوپخته وسبوس کندم استفاده کردم.ولی بیست روز هست که تعداد تخمها به هفت تا رسیده.ایا علتش می‌تونه زیاد تخم کردن باشه یا علت دیگه ای داره

 41. سلام، من ۲۵ تا مرغ محلی دارم که در باغ ۳۰۰۰ متری آزاد هستند. آیا آزاد بودن در این حد باعث کاهش تخم گذاری میشود یا تاثیری ندارد؟

 42. من 8 تا مرغ محلی دارم که تخم هم میزارن غذای مخصوص هم بهشون میدم وجاشونم توی باغچه ی خونست در طی تقریبا یک ماه 2 تا تخم اندازه تخم بلدرچین گذاشتن میخواستم بدونم دلیلش بیماری خاصی هست یا مشکلی نداره

 43. سلام خسته نباشید من 100 عدد مرغ تو باغ نگه میدارم یه فضای 12 متری . دیوارا بلوکی و سیمانی هستن میخواستم بدونم ایا زمستون هم میتونم همونجا نگه دارم یا نه . اگه نه ایا راهی هست برای نگه داری

 44. سلام.
  من چند سال پیش چند تا مرغ داشتم هر روز تخم میزاشتن اونم (2زرده).
  ولی الان هر مرغی میگیرم هر جور غذا هم میدم ولی 2زرده نمیکنن.
  ممنون کمک کنید

 45. سلام خسته نباشید
  من دو تا مرغ ۱۰ ماهه و یک خروس ۶ ماهه دارم که تو باغچه حیاط نگه میدارم که همشون محلی اند و نمیدونم چرا تخم نمی گذارن
  غذاشون هم دون پارس و نان و سبوس هست
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 46. سلام خدمت ادمین عزیز
  ببخشید این عکسی که از لانه مرغ در بالا گذاشته اید وقتی که مرغ تخم میکند تخم مرغ از دسترسش خارج میشود یا نه؟؟؟

 47. سلام برا اولین بارمیخوام مزرعه مرغتخمگذاردرروستا به روش سنتی راه اندازی کنم برانگهداری دوهزار(۲۰۰۰)مرغ چندمترسالن لازم هست؟بعداز اماده شدن سالن چه کارکنم؟ازکجاشروع کنم؟مرغ مادر روازکجاتهیه کنم؟

  1. اگه میبینی مرغت گوشه گرو پرخاش گر اون حتمی کرچ و اماده جوجه کشیه اگه دوست داری ازش جوجه بکشی تخم نطفه دار بزار زیرش توجه داشته باش که تعداد ۸ یا ۱۰ تا زیرش بزاری چون بهترا

 48. با سلام و خسته نباشید
  من 1050 تا مرغ تم گذار دارم با روزانه 700 تا تخم و از دون مخصوص مرغ های تخم گذار استفاده میکنم.
  یک اینکه تو این فصل خیلی کودشون شل شده باید چیکار کنم و برای اینکه میزان تخم گذاریشون بیشتر بشه باید چیکار کنم؟

  1. سلام 2 مورد رو باید در نظر داشته باشید. اول اینکه دانی که براشون تهیه کردید حتما دان مخصوص مرغ تخمگذار باشه، دوم اینکه دمای محیط دمای استاندارد باشه. با احترام

 49. سلام.من ۳۵تامرغ بومی دارم تایک هفته پیش روزی ۱۰تاتخم می گذاشتند اماتوی این دوسه روزه روزی ۲تایا۳تابیشترنمی گذارند نورودماشونم تنظیمه من بایدچه کارکنم تابه همان راندمانه تخم گذاری قبلیشون برگردند .
  راهنمایی کنید.ممنون

 50. سلام ممنونم از راهنمای شما .من ۶۰تا جوجه خریدم از این رسمی ها برای تولید تخم مرغ رسمی لطفا راهنمایی کنید چی بهشون بدم بخورن که هم خوب رشد کنند هم زود به ت۷م بیان .البته ده تا خروس دارم .دانه هم دون پارس میدم .ایا مفید هستش .در یه فضای باز نگهداریشون میکنم

 51. سلام دوستان یه سوال داشتم آیایه مرغ درطول 24 ساعت میتونه دوتاتخم بزاره
  آخه برای مرغ ماحدود20 سال پیش همچین چیزی اتفاق میفتاد
  ویه مرغ داشتیم که مادرم امروزیه تخم میزاشت زیرش تافردانزدیک غروب میشدسه تا.
  خواستم ببینم که برای شماهمچین چیزی تاحالااتفاق افتاده؟

 52. سلام
  وقتی مرغ محلی درون باغچه از علف ها و‌ حشرات تغذیه میکنه و روزی دوبار هم در روز با گندم تغذیه میشن نیاز به مولتی ویتامین و یا دان مخصوص هست یا خیر؟ مرغ ها حدود ۵ ماهه هستن‌و‌هنوز به تخم نیومدن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 53. سلام ببخشید من 48 عدد مرغ محلی دارم باید روزی چقدر بهشون غذابدم.من صبح 1کیلو دون میدم وبعد ازظهرهامم 1کیلو میدم درسته یل نه

 54. سلام و درود ادمین عزیز
  یک سوله ۴۰۰ متر مربعی دارم، کف سنگ و دیوار تا ۲متر سنگ و تا بالا سیمان سفید شده… هیچگونه منبع نور طبیعی به جز دو دهانه مربع ۶۰ در ۶۰ ندارم، دما و رطوبت طبق استانداردهای لازم با دستگاه سوپر کنترل انجام میشود.
  ارتفاع سوله ۸ متر و هواکش سقفی از نوع صنعتی با گردش هوا و بدون جریان برق صورت می پذیرد.
  تلفات ندارم، بیماری ندارم.
  دان:
  گندم، آرد ذرت، سبوس گندم و ذرت ۳ تا ۵میل
  میدهم.
  ویتامین های مورد نیاز از گروه های مختلف همراه با اکسی تترا… با دز استاندارد داده میشود. ظروف آبخوری اتومات و دان خوری نیمه اتومات داریم.
  ۱۲ مرغ تخم گذار دارم و متوسط ۶تا۹ تخم بصورت متغیر در هفته میگذارند، هم نوع خواری ندارم، وتخم خود را نیز نمیخورند.
  در کنار این تعداد ۳۸ جوجه یک تا دوماهه دارم و پنجم فروردین اولین فاز آزمایشی افزایش گله را انجام میدهیم.
  دو عدد خروس، یک لاری و یک خروس معمولی دارم.
  بلحاظ فنی چه نکاتی لازم است انجام دهم، نظر پیشکسوتان و صاحب نظران این حرفه در کنار ادمین عزیز برایمان موهبت است

  1. سلام، در انتخاب جیره دقت کنید و حتما از جیره های مخصوص استفاده کنید
   پرورش روی بستر به هیچ وجه توصیه نمیشه و حتما پرورش در قفس رو اغاز کنید که به راندمان بالاتر و پرورش استاندارد تر برسید. با احترام

 55. سلام 6عدد مرغ تخم گذار دارم اندازه قفس بدون جا تخمی یک متر درست یک متر هست اندازه خوبه درضمن برگه کاهو برایشان خوبه

  1. سلام دوست عزیز
   تو پرورش خانگی میتونید از برنج و گندم و سبزیجات استفاده کنید اما برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 56. سلام خوب هستید. من 19 مرغ و 2 خروس دارم. از حدود دو ماه قبل اصلا تخم نمیکنند. بعضی روزها بندرت یکی دو تا تخم میکنند. ولی پارسال همین موقعها روزی 4 تا تخم میکردند حداقل. البته جاشون نسبت به پارسال سردتر شد ولی الانم که داره هوا گرم میشه باز کماکان خبری نیست. دان هم دان تخمگذار استفاده میکنم. البته بعضی وقتها موش به بهانه دان میاد آیا ممکنه استرس وارد شده باشد؟ اگه میشه راهنمایی بکنید.

 57. سلام من یک مرغ نژادژاپنی دارم که هریک پادرمیان تخم میکنه وخیلی کم غذامیخره خروسشم همین جوریه غذابهشون دانه ی پارس یاهمان استارترمیدم چکارکنم هرروزتخم کنه جاونننورمردنیازم براش فراهم

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط محیطی رو بررسی کنید ببینید مناسب هست یا نه. باید کیفیت دان رو هم بررسی که حتما دان مرغوبی باشه. به طور کلی بهترین نژاد مرغ تخمگذار، نژاد گلپایگان و جهادی هستند.
   با احترام

 58. سلام من چندتا مرغ گلپايگان دارم ک افت شدیدی در تخم گذاری کرده کلم نه مریضه نه چیزی چیکار کنم ک به حالت اول بگرده

  1. سلام دوست عزیز
   باید شرایط محیطی و دمایی لازم رو فراهم کنید و از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید تا ویتامین ها و پروتئین های بدن مرغ تأمین بشه.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   از چه دانی استفاده میکنید؟ چون دان تو راندمان تخمگذاری تاثیر بسیار زیادی داره.
   با احترام

    1. سلام میتوانید از شرکت پرآور بهترین دان ، باکیفیت و مرغوب مخصوص مرغ تخمگذار و تجهیزات قفس را خریداری کنید با ما در ارتباط باشید
     05144417200
     09156500073
     09128470498
     با احترام.

 59. دوستان همه ی اینا الکی هرکی هرچی می پرسه میگه دان مخصوص مرغ تخم گذار باور کنید همش داره تبلیغ می کنه وبه فکر مردم نیست

  1. سلام دوست عزیز
   اگه شما به دنبال افزایش راندمان تخمگذاری هستید، این یک روش کاملا اثبات شده ست که باید از دان مخصوص استفاده کنید. تو پرورش خانگی نیازی به این دان ندارید و هر ماده غذایی که مناسب مرغ باشه میتونید استفاده کنید و به طبع میزان تخمگذاری هم پایینه. ولی تو پرورش صنعتی تمومه سالن دارها از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار یا گوشتی استفاده میکنند چون هدف اونا افزایش راندمان تولید و بهره برداری بالا هست. جیره غذایی تو بحث پرورش حرف اول رو میزنه و به هیچ عنوان جنبه ی تبلیغاتی نداره، چون نوع دان مصرفی با راندمان تولید رابطه ی مستقیم داره، هرچه دان کیفیت بیشتری داشته باشه راندمان تولید هم بالاتره. دان مخصوص یه جیره ی بالانسه که تموم پروتئین ها و مواد معدنی لازم برای پرنده رو داره.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 60. سلام خسته نباشید.مرغی دارم که تازه به تخم اومده.از پلت و ارزن و گندم هم استفاده میکنم و غذاش خوبه.ولی تخم هاش کوچک هستن.میخواستم بدونم چیکار کنم تخم هاش بزرگ بشن؟ آیا به مرور بزرگ میشن؟مرسی‌.

 61. سلام مرغام چن روزی جاشون سرد شد از تخم رفتن الان جاشون رو گرم کردم ولی هنوز ب تخم نیومدند چیکار کنم حدود ۲۰۰ عدد محلی گلپایگانی هستن

  1. سلام دوست عزیز
   مشکلی نیست. دچار استرس دمایی شدند. دمای محیط رو بین 20 تا 22 درجه ثابت نگه دارید. کم کم عادت میکنند. برای افزایش راندمان تخمگذاری، بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 62. سلام خسته نباشید من ۳۰ عدد مرغ خریدم برا تخم گذاری حدود هفته است هر دو روز ۴ تا تخم مرغ میگذارن لطفا راهنماییم کنید برای اینکه تخم زیاد بذارن

  1. سلام
   ببخشید من دوتا جوجه دارم دقیقا 8ماهه هستند هنوز تخم نیومدند و دوتا مرغ دیگه که اوناهم تخم نمیزارن چه دونه ایی بهشون بدم؟
   دونشون گندم هست و بعصی وقتا اضافی سفره

 63. با سلام خسته نباشید من 240تا مرغ گلپایگانی دارم ک از دان مخصوص استفاده میکنم ولی تا ب امروز 150تا158تخم میکنن چیکار کنم ک افزایش پیدا کنه

  1. سلام دوست عزیز
   علاوه بر استفاده از دان مخصوص مرغ تخمگذار، باید تمام شرایط محیطی و دمایی که در مقاله ذکر شده رو رعایت کنید.
   با احترام

 64. سلام.من صدتا جوجه ۳ ماهه گرفتم که الان ۴ ماهه دارمشون.تازه ده روزه که یواش یواش تخم میذارن.البته بعد ده روز تازه روزی ۳ تا تخم میذارن. تواین مدت دو دفعه یه تخمشون بدون پوسته بوده.مشکل ازکجاست؟ خوراکشونو خودم قاطی میکنم.آرد ذرت و سبوس گندم و بلغور جو و کمی نمک و صدف رو باهم میکس میکنم بامقداری گندم درسته بهشون میدم.بنظرتون چیا کم داره که اضافه کنم؟ آیا سبوس برنج براشون خوبه یا ضرر داره؟ پوسته تخم مرغو ریز کنم بهشون بدم خوبه؟ ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   دان مرغ و سایر طیور فرمول خاصی داره. باید مواد و میزان اونا و افزودن ویتامین ها و مواد معدنی، با توجه به تخمگذار یا گوشتی بودن استاندارد باشه. بنابراین بهتره از شرکت های تولید دان، دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار تهیه کنید تا راندمان تخمگذاری افزایش پیدا کنه. اینکه فرمودید تخم مرغ بدون پوسته بوده به دلیل کمبود ویتامین در بدن پرنده ست و تنها از طریق دان مرغوب تأمین میشه.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ ها دچار کمبود ویتامین و مخصوصا کلسیم شدند و به همین خاطر تخم های خودشون رو میخورند. باید از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید تا ویتامین های بدن مرغ تأمین بشه و همچنین راندمان تخمگذاری افزایش پیدا کنه.
   با احترام

 65. سلام خسته نباشین. میخواستم ببینم ساعت دون دادن به مرغ ها در تخم گذاری تاثیری دارد. اگه آره چه ساعتی دون بدیم بهتره .من دو وعده میدم. ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بله تاثیر داره. اگه دو وعده در روز باشه باید ساعت 6:15 صبح و 12:15 ظهر باشه. اگر سه وعده در روز باشه باید علاوه بر این دو تایم، ساعت 18:15 عصر هم باشه.
   با احترام

 66. سلام
  من ۲۵ تا مرغ و خروس از نژاد مرندی وگلپایگان دارم هنوز تخم نمی‌کنند و مرغ های مرندی لاغر ترند گندم وذرت و پلیت آماده وسبزیجات میدهم شش ماهه هستند باتوجه کاهش دما علت دیگر برای عدم تخمگذاری وجو دارد یا نه ودر ضمن مقدار مصرف دان در این سن چقدر است. با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   دمای مناسب برای پرورش مرغ بین 20 تا 22 درجه سانتیگراد هست. برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. مرغ تخمگذار در سن 24 هفتگی روزانه 107 گرم دان باید مصرف کنه.
   با احترام

 67. سلام
  من حدود 20 قطعه مرغ دارم نژادهای بلک استار و گلپایگانی و 3 عدد خروس که خروس ها خیلی بی اندازه بزرگ و سنگین شدن
  بعضی روز ها 3 عدد تخم برمیدارم و بعضی روز ها 8 عدد میانگین 5 عدد میشه و متاسفانه اگر دیر برم تخم بردارم تخم را میخورند جیره غذایی هم بیشتر گندم بهد ذرت شکسته یکم دان پالس و کاهو و سبزیجات هفته ای دو بار
  امروز متوجه شدم مشکل جای تخمگذاری دارن چون فقط یک جعبه کج گذاشتم کنار دیوار

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از قفس و همچنین دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید، که دان پارس و پرآور دان خوبی هستند.
   با احترام

 68. سلام من دوتا سوال ازتون دارم
  1.من یک مرغ بومی خریدم 1ماهه دارمش ولی از روزی که خریدمش 1دونه تخم هم نکرده فروشنده میگفت بعد1هفته تخم میذاره جاش خیلی گرمه زیر سبده غذا هم بیشتر بهش نون خیس کرده یا کیک میدم ولی تخم نمیذاره
  2.من میخوام یه مرغ و خروس بخرم که تخم بذاره و خودش روش بخوابه جوجه بشه به نظر شما چه نزادی باشه بهتره ببخشید طولانی شد

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. بهترین نژاد مرغ تخمگذار، مرغ جهادی و گلپایگان هستند.
   با احترام

 69. سلام
  دوستا یه بار کامنتا را کامل بخونن تا سوالای تکراری نذارن تا مطالب مفید مطرح بشه. ممنون می شم

 70. سلام من شصد تا مرغ هلندی دارم تخم میزاشتن الان کم شده .این یه مسئله .ونکته بعدی تعدای از مرغها دکر چشمشون حالت قرمزشده وچشماشون عفونت کرده وچشماشون حالت بسته به خودشون گرفت .تشکر میکنم که راهنمایی بفرمایید

 71. سلام
  من حدودن ۱۰۰تا مرغ محلی یا همون رسمی دارم
  غذایی که برای اینا تهیه میکنم
  از خیس دادن نون بعد ترکیب کردن با گندم و ذرته
  سبزیجات استفاده میکنم طول هفته
  توهوا ازاد میچرخن شب جاشون تو ی سالن
  ولی تخم خیلی کم میزارن حدود روزی ۱۰ الی ۱۵ چکار کنم برای تخم گیری بیشتر؟؟؟
  راهنمایی

 72. با سلام
  ایا دان ی میتونید معرفی کنید که خوب است مخصوص تخم گزار و این که یه مرغ روز چقدر دان نیاز دارد ؟

 73. سلام من ۴۰تاجوجه محلی ک ازسه روزه بودن خودم بزرگ کردم بهترین خوراک بهشون دادم الانم هشت ماهه هستن دان مخصوص تخم گذارهم بهشون میدم اماهنوزتخم نمی ذارن چی بخورن ک تخم بزارن باتشکر

  1. سلام مرغم امروز تخم شکسته گذاشته پوستش مثل پلاستیک نرم بودوزرده و سفیده ش مثل آب ازپشت با یه پوست خیلی نرم دادبیرون.ممکنه مریض شده باشه.لطفن جواب بدین خیلی نگرانشم

 74. سلام ببخشید من می خواهم مرغ محلی نگهداری کنم چه نوع نژادی نگهداری داری کنم بهتر است برای تخم گذاری و اسم محصول دان تخم بدهید ممنون مرسی

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ جهادی و مرغ گلپایگان بهترین نژاد مرغ های تخمگذار هستند. برای دان هم باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

   1. با سلام
    ایا دان ی میتونید معرفی کنید که خوب است مخصوص تخم گزار و این که یه مرغ روز چقدر دان نیاز دارد ؟

  2. سلام
   مرغ های رسمی پا سیاه چون هم کم دانه میخورند و هم خوب تخم می زارن

   اگر پلیت درجه یک بدید خوب تخم می زارن البته از جوجه گی

 75. سلام من چندتامرغ داشتم که مدتی بودوقتی تخم میگذاشتندتخمها رامیخوردندوعادت کرده بودندمجبورشدم انها راعوض کنم الان 25مرغ وخروس دارم که دوسه تاشون تخم میکنندازموادمخصوص بانان وبرنج پخته مخلوطمیکنم ایاتخم نگذاشتن بعلت سرما زمستان است تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه پرنده تخم خودش رو میخوره به این خاطره که ویتامین های بدنش پایینه. باید پرنده با دان مخصوص تغذیه بشه تا تموم ویتامین ها و پروتئین های بدن تأمین بشه. بهتره از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. دمای سالن نگهداری مرغ تو تموم فصل ها باید بین 20 تا 22 درجه سانتیگراد باشه.
   با احترام

 76. سلام من ۹ عدد مرغ بومی دارم نزدیک ۷ ماهه که دارمشون ولی یکیشون تخم میگذاره دون مخصوص مرغ تخم گذارو شرایط نوری و آب و هوایی هم براشون فراهم کردم چکار کنم که اوناهم تخم بزارن خداوکیلی کمکم کنید

 77. سلام من 3تا مدغ دارم مرغ های من دوماهی هست به تخم امدن تخم خوب میذاشتن ولی الان چند هفته ای هست یکیشون از تخم رفته و اون هاهم تخم کم میذارن مثلا یک روز درمیان تخم میزارن منم نه جاشون عوض کردم نه دان شون عوض کردم هیچ تغیری براشون ایجاد نکردم لطفا بگین چرا اینجور شدن

 78. سلام.من۳تا مرغ هلندی و دوتا خروس دارم. چندروزی میشه که یکی از مرغا کم غذامیخوره مدام یع گوشه می ایسته. چشاشو میبنده و صدا میده:/ علائم تخم گذاریه؟ چجوری میتونم بهش کمک کنم؟ حالش خوب نیست

  1. سلام دوست عزیز
   اگه هدفتون از پرورش تولید تخم خوراکی باشه نیازی به خروس نیست اما اگه هدفتون تولید تخم نطفه دار باشه باید خروس تو گله باشه. فرقی نمیکنه مرغ از چه نژادی باشه.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ همه چیز میخوره. اگه از دان مخصوص نخواین استفاده کنین هر چیزی میتونید بهش بدید.
   با احترام

 79. سلام و خسته نباشيد
  من ميخوام يك سالن براي توليد تخم مرغ بزنم ميتوانيد از صفر برام توضيح بدهيد سپاس گذارم

 80. سلام من 19تامرغ قهوه ای وسفیدداشتم که روزی 10 تا تخم مرغ برمیداشتم ولی نزدیک 2 هفته هست که روزی 1یا2دوتا بیشترنمیذارن چیکارکنم که خوب بشن

  1. سلام دوست عزیز به طور کلی عوامل زیادی داره که تخم گذاری مرغ ها کاهش پیدا کنه. تغذیه و نور دهی و گرما از دون مخصوص استفاده کن روزانه به ازای هر مرغ 100 الی 110 گرم دمای هواشونم کم کم به 18 درجه برسون نور دهی ام حداقل تا 14 ساعت داشته باش اگه مرغات مریض نباشن و پیر نباشن انشالله همه تخم میکنن

 81. سلام من 110 عدد مرغ تخم گزار نژاد لوهمن دارم این مرغ ها از بهترین نژاد های مرغ تخمگذار هست ولی تولیدشون هرروز بین 40 تا 50 درصد است و من از گندم و دان مخلوط تخم گذاری خوب استفاده می کنم. چکار کنم تا تولید بیشتری داشته باشم

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 82. سلام من میخوام با 200 عدد مرغ تخم گذار شروع به کار بکنم ممنون میشم راهنمایم بکنید با چه نوع نژادی شروع بکنم که بازدهی خوبی داشته باشن ممنون میشم راهنمای بکنید

 83. سلام. به تازگی 2تا از مرغام که تازه 5 ماهشونه یکی از پاهاشون فلج شده دلیلش چیه لطفا راه درمانش را بگید. تشکر

 84. باسلام .تخم مرغی در بازار مشاهده میشه که اندازه و وزن آن دوبرار تخم مرغ معمولیه .این تخم مرغ مربوط به نژاد خاصیه ؟و درصورت موجود دنبال این نژاد هستم .با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   نمیدونم منظور شما کدوم تخم مرغ هاست، ولی تخم مرغ امپراطور از سایر تخم ها بزرگتره.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   دان پارس و پرآور دان مرغوب و با کیفیتی هستند، که دان پرآور برند خود ماست و فروش دان هم داریم.
   با احترام

     1. سلام خسته نباشید من پنج تا مرغ دارم که دو‌هفته ای میشه خریدم از این سفیدا هستن تخم میذارن ولی سفیده شون خیلی غیر طبیعیه و زیادی غلیظه میشه راهنمایی کنین از جی هست این مشکل کمی هم پوسته شون نازکه

     2. سلام خسته نباشید من پنج تا مرغ دارم که دو‌هفته ای میشه خریدم از این سفیدا هستن تخم میذارن ولی سفیده شون خیلی غیر طبیعیه و زیادی غلیظه میشه راهنمایی کنین از جی هست این مشکل کمی هم پوسته شون نازکه

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید و بهتره که تو قفس های استاندارد نگهداری بشن.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   در هر صورت ماده تخمگذاری میکنه. اما وجود نر یا عدم وجود نر در بین ماده ها بستگی به هدف پرورش داره. اگه هدف، تنها تولید تخم خوراکی باشه نیاز به نر نیست اما برای تولید تخم نطفه دار، باید تو گله نر هم باشه.فرقی نمیکنه بلدرچین باشه یا مرغ.
   با احترام

 85. سلام وتشکرفراوان که اینقدر با حوصله جواب دوستان رو دادین
  من ۵ تا جوجه حدودا ۵ ماهه دارم نه واکسن زدم نه چیزی فقط حسابی غذا و گندم و سبزی میدم بهشون خیلی پرخور هستن تو حیاط هستن شبا رو داخل دستشویی قفس زدم میخوابن
  زمستونو داخل دستشویی بمونن مشکلی پیشی نمیاد؟کلا در بسته باشه خفه نشن یا از سرما نمیرن؟؟
  چطوری بدونم چندتا خروسه یا مرغه ؟؟
  دور چشماشونم قرمز شده علتش چیه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای تشخیص مرغ یا خروس بودن از روی تاجشون میتونید تشخیص بدید. برای قرمزی دور چشماشونم بهتره دامپزشک معاینه کنند.
   با احترام

 86. سلام مرغ هایم را تازه خریداری کردم اول که انها راکه اوردهام به جای دیگر تعدادی ار انها بی حال هستن دو عدد اردک با انها است

  1. سلام دوست عزیز
   از دان مرغوب و با کیفیت استفاده کنید و شرایط دمایی و محیطی مناسب رو فراهم کنید. بهتره مرغ ها رو از اردک ها جدا کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 87. با سلام و احترام
  بنده پنجاه تا مرغ دارم
  بهمن ماه سال گذشته،وقتی جوجه یه ماهه بودن خریدمشون به امید اینکه ازشون تخم بگیرم و یه کمک خرجی باشه واسه م.
  اما هنوز که به تخم نیومدن،وزنشونم خیلی کمه،تقریبا هرکدوم ۳۰۰ گرم.
  نوع مرغ هم،از این محلیهای معمولی هستش،اسم نژادش و نمیدونم.
  جای نگهداریشونم تو حیاطمون یه گوشه ی ده دوازده متری واسه شون تور کشیدم و کلا همونجا نگهداریشون میکنم.
  زیر دست و پاشونم همیشه تمیز میکنم که مریز نشن.
  خوراکشونم اوایل خوراک جوجه میدادم بهشون،بعدش گندم و حالا هم که یا گندم یا غدایی که از خونه اضاف میاد یا هردو باهم.
  توروخدا اگه میشه راهنماییم کنین
  توی این مدت کلی خرجشون کردم
  حالا نه تخم میدن،نه گوشتی دارن که ارزش کشتن داشته باشه،نه کسی مرغ به این لاغری رو ازم به قیمت خوب برمیداره تا ضرر نکنم.
  لطف کنین راهنماییم کنین که چیکار کنم تا این بیش از نصف سالی که الافشون بودم هدر نرفته باشه.
  با سپاس از کمکتون

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید تا پروتئین ها و ویتامین های بدن مرغ تامین بشه. یکی دیگه از عواملی که باعث افزایش راندمان تخمگذاری میشه استفاده از سیستم قفس هست. تو پرورش صنعتی تموم پرورش دهنده ها از قفس استفاده میکنند و راندمان تولید بسیار خوبی هم دارند. همچنین با نگهداری اونا تو قفس از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکنید.
   با احترام

    1. سلام.من سالیان ساله که جوجه میگیرم و بزرگ میشن وهر روز تخم میذارن .واینقدر چاق میشن که نگو.من یک روز در میون از میوه فروشی اشغال کاهو و سبزی میگیرم و خرد میکنم و بهشون میدم .در صمن ضایعات نانوایی سنگکی و میخرم و تو اب خیس میکنم و بهشون میدم.مقداری هم دون پارس و گندم میدم

 88. یه مرغ دارم 7 ماهشه هرروز تخم میگذاشت ولی از وقتی که پهلوش به دلیل نامعلوم زخم شده و2تا دانه چرکی در پا ویکی درسبیل ویکی در پلکش زده دیگه تخم نمیذاره باید چکار کنم؟

  1. مرغ شما دچار بیماری آبله شده
   باید زخم های اون رو شستشو دهید و از
   داروخانه دامپزشکی پماد مخصوص و مایع شستشو اون رو تهیه کنید و نیاز به آنتی بیوتیک هم هست

 89. سلام دوست عزیز مرغ هایم بی حال است خروسم هم دیگر بانگ نمی کند و مرغ هایم هم اصلا تخم نمی کنند چه کنم

 90. با سلام و عرض ادب ، ادمين گرامي در تقريباً در تمامي پاسخ ها فرموديد دان مخصوص مرغ تخم گذار استفاده شود ، بفرماييد اين دان مخصوص چيست و از كجا و با چه قيمتي و با چه برندي ميتوان تهيه نمود و ميزان مصرف هر مرغ خانگي در يك روز چه مقداري ميباشد .
  با سپاس از لطفتان

  1. سلام دوست عزیز
   دان مخصوص، تمام پروتئین ها، ویتامین ها، آمینه اسید و مواد معدنی مورد نیاز مرغ تخمگذار رو داره و از فرمول خاصی تشکیل شده. دان پارس و دان پرآور که برند خود ماست، دان های مرغوب و با کیفیت هستند. میزان مصرف دان بسته به نژاد و سن از روزی 10 گرم شروع میشه و به 88 گرم میرسه.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   عوامل مختلفی وجود داره. ممکنه دان مصرفی با کیفیت نبوده یا آب مصرفی آلوده بوده یا به بیماری خاصی مبتلا شدند.
   با احترام

 91. سلام وقت شما بخیر باشه..بنده هفتاد تا مرغ خونگی دارم که روزیی ۱۵ تخم میزارن .محل نگهداریشونم ۵در۵ هس ٬ غذاشونم گندم و سبوس گندم و ذرت هس ..دلیل که کم تخم میزارن چیه ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از دلایل کاهش تخمگذاری عدم استفاده از قفس های استاندارد هست. برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

  2. دلایل
   نور کافی
   جای نامناسب
   غذای نامرغوب
   نرسیدن مکمل دارویی یا نور افتاب
   نداشتن جای تخم در صورت آزاد بودن مرغ خروس
   نداشتن خروس به تعداد کافی
   و دلایل دیگه

 92. سلام خسته نباشیدمن یه هفته است ۲تا مرغ و یه خروس گرفتم فقط یه دونه تخم گذاشتن که خودشون خورده بودن باید چیکارکنم
  مرغا سیاه هستندوجوان .مکانشون هم یه اتاق ۳در۴هست وچون پشت بامه کاملا روشنه اما گرمه هوای داخل یه گوشه اتاقو هم با چندتا بلو واجریه مکان کوچولو برا تخم گذاریشون درس کردم .دماش باید چندباشه و چیکارکنم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   وقتی ویتامین های بدن پرنده تأمین نباشه و ضعیف بشن تخم خودشون رو میخورند. باید از دان مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا پروتئین و ویتامین بدنشون تأمین بشه. دمای نگهداری باید بین 20 تا 22 درجه سانتیگراد باشه.
   با احترام

 93. سلام چهارتا مرغ محلی دارم که از همه لحاظ تغذیه و قفس و…تامین هستن ،سنشونم به جایی رسیده که بتونن تخم بزارن،چند وقت پیش فق یکیشون تخم میزاشت ولی الان همونم نمیزاره از لحاظ هیکلی هم بزرگ هستن،چکا کنم تخم بزارن؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید دما و شرایط محیطی مناسب باشه و برای افزایش تخمگذاری بهتره از دان مخصوص تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 94. سلام ۱۲ مرغ دارم تو باغچه خونمون نگهداری میکنم البته دوتایشون یکسالشون اونا همن پایین تر یکسالن یکشون ۵ ماهش یکشون ۷ ماهشه یگه از ۵ ماه کمتر نیستن همشون توی یک قفس بزرگن تو باغچه ولی تخم نمی کنن خیلی هم میخورن مشکلشون چیه؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ ها بسته به شرایط و نژاد از 18 تا 22 هفتگی شروع به تخمگذاری میکنند. برای افزایش راندامان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 95. سلام من مرغ هام تازه چند روزه دارن تخم میزارن ولی احساس میکنم خروس ها نمیزارن و اذیت میکنن باید جدا کنم آیا؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در پرورش طیور اگر هدف تولید تخم خوراکی باشه نیاز به وجود نر بین ماده ها نیست اما اگر هدف تولید تخم نطفه دار باشه باید نر و ماده با هم نگه داشته بشن.
   با احترام

 96. باسلام و خسته نباشید به ادمین‌ببخشید من یه خروس و یک مرغ دارم که حدود پنج ماهشونه و خیلی لاغرن.بنظرتون تخم میذارن توی زمستون یا باید صبر کنم تا بهار سال بعد؟ خیلی ممنون میشم جوابمو بدین

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که شرایط دمایی و محیطی فراهم باشه تو تموم فصل ها تخمگذاری میکنند.
   با احترام

 97. سلام
  ما حدودا 850تا مرغ تخم گذار خریدیم و تازه کارم هستیم مرغامون حدودا9 ماهه هستن از دون مخصوص هم استفاده میکنیم .اوایل حدودا 38تا تخم میکردن ولی هر روز داره تخماشون کم تر میشه الان به 150تا رسیده .در صورتی که از همه لحاظ (نور.دما. دان.هواکش و..بهشون رسیدیم برا افزایش راندمان کار باید چکار کنیم.

  1. سلام دوست عزیز
   ممکنه مرغ ها دچار استرس شده باشن. باز هم با توجه به اینکه فرمودید شرایط دمایی و محیطی رو فراهم کردید و با این حال راندمان تخمگذاری کاهش پیدا کرده، باید یه متخصص تو سالن حضور داشته باشه و تحقیقات میدانی انجام بشه.
   با احترام

 98. سلام ببخشید من قبلاً یه مرغ داشتم روزی دو تا تخم می‌گذاشت بهش هم کندم و کاهو و سبزی میدادم ولی الان هر مرغی که میخرم هر روز یک عدد تخم می‌گذارد ولی هر کاری میکنم روزی دو تا تخم نمیزارن به نظر شما من چه نژادی بخرم یا چه دانه ای بدم بهشون که روزی دو تا تخم بزاره؟

  1. سلام دوست عزیز
   در حالت طبیعی مرغ روزی یک عدد تخم میذاره.بازم شما میتونید شرایط دمایی و محیطی مناسب رو فراهم کنید و مرغ ها رو به روش صنعتی و در قفس پرورش بدید و برای افزایش راندامان تخمگذاری از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. برای شناسایی بهترین نژاد لطفا مقاله معرفی انواع نژاد مرغ تخمگذار و گوشتی رو مطالعه بفرمایید.
   با احترام

  2. 😁😁😁😁 احتمالا مرغ همسایه هم میومده اونجا تخم میذاشته وگرنه برای تشکیل تخم مرغ و سفت شدن پوسته لااقل 24 ساعت زمان لازمه و بعضی وقتا تخم تو دل مرغ گیر میکنه و روز بعد با تخم بعدی بیرون میاد و بنظر میرسه دوتا تخم گذاسته در ثورتی که یکیش مال دیروزه وگرنه هنوز مرغی که دوتا تخم بذاره وجود نداشته وگرنه صنعت تخم مرغ متحول میشد .

  1. سلام بله خواهرم دوتامرغ داره جوجه بودن که خریدشون باقی مونده های غذاهای خودشونم بهشون میده یکشون روزی دوتاتخم میذاره یکشون روزی یک تخم دوزرده میذاره.

 99. سلام خسته نباشی من 15 عدد مرغ تخم گذار دارم و20 عدد جوجه چهار ماهه غذای مرغ تخم گذار را با ارد ذرت و گندم مخلوت و بهشون میدم مشکل پیش نمیاد

 100. سلام 70 تا مرغ جوون خریدم واسه تخم گذاری ظاهرا دارن بالغ میشن جابجایی میتونه چقد تخم گذاری رو عقب بندازه؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط جابجایی مرغ بسیار دشواره. چون ممکنه به دلیل جابجا شدن تخمدان کلا تخمگذاری اونا قطع بشه. برای انجام این کار بهتره از یک متخصص کمک بگیرید.
   با احترام

  2. سلام اگر مرغ بومی باشه جابه جایی حداکثر یک هته الی دوهفته عقب میندازه البته به شرطی که تنش ایجاد نشه

 101. سلام ادمین عزیز من مرغ گرفتم برا جوجه کشی ۳ روز میشه گرفتم اول تخم نکرد تا اینکه جا مکانشو به کل عوض کردم و دان مخصوص خریدم براش امروز یه تخم گذاشته سفید رنگه خود مرغ قهوه ای رنگه مشکل چیه؟؟

 102. سلام ۵۰۰ عدد مرغ تخم گذار میخواهم‌ بگیرم،در بهترین شرایط در سال چند تا تخم میگذارد،چقدر درآمد دارد؟یعنی سود خالص دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر مرغ سالانه به طور متوسط 250 تا 300 عدد تخم میذاره. متآسفانه در خصوص میزان درآمد و سود خالص بنده اطلاعی ندارم.
   با احترام

 103. فرشته من16تامرغ دارم که شش دلشون تخم میدادن ولی کمکم قطع شد شدروزی 3تا الانم کلا قطع شده چطوری بفهم که کدو تخم میده مرغامون پرهای یکدیگر رو میخوره چیکار کنم ؟ که پر یکدیگر رو نخوره باتشکر؟

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ های شما به بیماری کانیبالیسم مبتلا شدن. به همین دلیل به هم نوک میزنن و باعث کندن پرهای همدیگه میشن. راندمان تخمگذاری مرغ های مبتلا کاهش پیدا میکنه و به مرور به صفر میرسه. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ی دلیل بروز خشونت در مرغ ها چیست؟! رو لطفا مطالعه بفرمایید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری بهتره از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

   1. سلام حیدری هستم من چهار تا مرغ دارم هفته ای دوتا تخم بزور میدن دون تخم گذار هم میدم یه جا توی بالا پشته بام برایشان درست کردم پلیت هم برایشان با دون تخم گذار مخلوط میکنم.

    1. سلام دوست عزیز
     باید ابتدا ببینید مرغ ها چه سنی هستند؟ شاید سن تخمگذاری اونا رو به کاهشه. به طور کلی در پرورش خانگی راندمان تخمگذاری خیلی بالا نیست.
     با احترام

   2. سلام دان مرغ از کجا بخریم…..من 5 تا مرغ دو رگ دارم اما فقط یکیشون تخم میزاره….با سه ماه چند کیلو دان لازمه ی خروس محلیم گرفتم.ممنون میسم راهنماییم کنید

 104. سلام.ادمین خسته نباشید
  من 30 تا مرغ محلی مادر از یه سالن مرغداری اوردم الان داخل باغ به صورت گله ای نگه داری میکنیم
  روز اول پرهای گردن و پشت اکثر مرغ ها ریخته بود و تازه تیغ انداخته بود پرهای جدیدیشون علت پر ریختنشون چی بوده؟؟

  بعد اینا راندمان تخم گزاریشون پایینه چه ویتامین یا دارویی پیشنهاد میکنید که بشه ازشون روزی حداقل یک تخم گرفت؟
  ممنون که راهنمایی میکنید

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ های شما وارد دوره تولک شدند که این دوره با پر ریزی و کاهش تخمگذاری همراهه. بعد از گذروندن این دوره، رویش مجدد پرها شروع میشه و مرغ دوباره شروع به تخمگذاری میکنه. برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. این دان، تموم پروتئین و ویتامین های مورد نیاز مرغ رو تأمین میکنه.
   با احترام

 105. سلام برای احداث یک مرغداری تخم گذارسی هزارقطعه ای چقدرسرمایه نیازاست (البته اب و زمین دارم)وماهیانه چقدرهزینه خوارک انهاست وچقدرسوددارددرماه،ممنون میشم اگه به همه سوالاتم جواب بدید

 106. سلام من شش تا مرغ دارم پنج ماهشونه ولی هنوز به تخم نیومدن،تو حیاط خانه آزادن تو باغچه خونه هست ولی هوا خیلی گرمه تو روز هم خودشدن میرن زیر سایه درخت شب هم رو درخت می خوابن،به نظرتون شرایط نگهداریشون خوبه برا تخم گذاریشون دیر نشده؟

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ، تو سن 7 تا 7 و نیم ماهگی شروع به تخمگذاری میکنه. برای افزایش راندمان تخمگذری هم بهتره شرایط دمایی و محیطی مناسب رو براشون فراهم کنید و از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 107. با سلام و خسته نباشین ما هزار تا مرغ ال اس ال داریم و تولیدمون بالای ۹۰درصد بود وحدود یک ماه پیش جیره مون رو عوض کردیم و تولید به ۱۵درصد رسید و دوباره از جیره قبلی استفاده کردیم و تولید دوباره رفت بالا و به ۷۵درصد رسیده و حدود ده روزه که بالاتر نمیره اگه کمکمون کنید ممنون میشم با تشکر فراوان

   1. سلام یه مرغدارسم که از دیروز شروع به تخم گذاری کرده ولی دیروز دوتا و امروز سه تا تخم گذاشته که دوتای آخری پوستش ن شُل هست، چکار باید انجام بدم؟ بیمار نيست؟

   1. سلام دوست عزیز
    برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید. خود ما فروش دان مرغوب و با کیفیت داریم.
    با احترام

 108. سلام من پنج تامرغ ویک خروس دارم که دوتاازمرغاوخروس محلی وسه تامرغ دیگه هلندی هستن چندروزپیش برای اولین باریکی ازمرغای محلی تخم گذاشت ولی دیگه تاالان خبری ازتخم گذاری نیست درضمن محل نگهداریشون درابعاد۲در۲متره ولی هم هواش معتدله هم نورداره جووگندم وکاهووسبزی هم بهشون میدم

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

  2. سلام دوست عزیز
   باید براشون یک جا برای تخم آماده کنی و یک تخم برا نشونه بزاری تا روی همون تخم تخم کنن

 109. سلام من یک ماه هستش ک ۹تا مرغ خریدم،وقتی اوردم تو ساعت اول ۴تا بود،فرداش شیش تا،ولی الان بعد یک ماه اصلا تخم نمیذارن!تغذیه مناسب هم دارن و زیادی هم میخورن.

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری، باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.شرایط محیطی و دمایی مناسب رو هم براشون فراهم کنید.
   با احترام

    1. سلام باید بال هاشو بگیری و وقتی که اویزون هستن به پاهاشون نگاه کنی اگه باشون رو دراز کنن خروس هستن واگه پاهاشونو جمع کنن یعنی مرغ هستن

 110. من مرغ محلی که نگه میدارم روزی یه تخم میذارن
  غذا هم بهشون گندم یا جومیدم
  صبح از تو قفس بیرون میکنم غروب که شد خودشون میان تو قفسشون فقط یه دفعه ظهر میان دونه بهشون میدم
  آیا این راه حل درسته

  1. سلام دوست عزیز
   مشکلی نیست. تو پرورش خانگی لازم نیست حتما از دان مخصوص استفاده کنید. اما برای افزایش راندمان تخمگذاری میتونید از قفس مخصوص و دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

   1. سلام یه خروس لاری دارم خیلی کم مرغ رو میگیره برای مست گردن این خروس چه کاری انجام بدم راهنمایی کنید

    1. باید خروس رو مست کنی چطوری ؟خروس رو پیش مرغ ها نذار باشه هر دو روز یک بار این کارو ۱۰روز تکرار کن هرکسی هم مرغ و خروس لاری خاست من دارم

 111. ما سی تا مرغ داشتیم که تا قبل عید روزی ۱۵ تخم می گذاشتند ولی تا این ماه به چهار تا پنج عدد کاهش یافته بایدچه کار کنیم مرغ های ما نیز از نژاد حنایی با تخم های قهوهای تیره هستند با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به فصل تابستون و گرمای هوا، باید شرایط دمایی مناسب رو فراهم کنید و برای افزایش راندمکان تخمگذاری بهتره از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنین.
   با احترام

 112. سلام خسته نباشید ما حدودا چهل تا مرغ دارم تا یک ماه قبل روزی ده تا تخم میگذاشتن ولی چند روزی هیچی نمیزارن دلیلش رو میشه لطف کنین

  1. سلام دوست عزیز
   گرمای هوا تو این فصل تأثیر زیادی داره. شرایط محیطی و دمایی رو براشون فراهم کنید و از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

  2. غذاشون عوض کن در طول روز گندم
   ساعت ۳ تا ۵
   غذا مرغ تخم گذار بذار بخورن تا سیر بشن بعد یه هفته غذا مرغ تخم گذار یک روز درمیان کن
   داخل ابشون یه روز در میان سیر بنداز
   جای تخمشونو تاریک کن تخم پلاستیکی بذار
   بعد ۱۴ روز نتیجه شگفت زدت میکنه
   خبرشو حتمن به من بده

  1. سلام دوست عزیز
   باید شرایط محیطی و دمایی مناسب رو فراهم کنید و از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 113. سلام . این مرغ های سفید به اصطلاح ( کارخانه ای ) که محلی نیستند و رنگ انها سفید است برای تخم گذاری مناسب است خریداری کنم؟ دان آنها چیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله.مرغ های سفید صنعتی، بهترین نژاد مرغ تخمگذار هستن و باید از دان مخصوص مرغ تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

     1. همه مرغ ها از هفت ماهگی شروع به تخم میکنن وقتی هم از جایی مرغ میخرید تا یک ماه به دلیل اینکه جاش عوض شده تخم نمیکنه

     2. سلام.
      من مرغم ۵ ماهشه ولی تاجش رشد نمیکنه و خیلی کوتاه و رنگ پریده هست. از کِی تخم میزاره؟

     3. سلام .
      مرغ من ۵ ماهشه ولی هنوز به تخم نیومده بهش گندم و نون خشک و دان پارس و کاهو میدم و گاهی اوقات سبزی.

     1. سلام من مرغام تقریبا 1 سالشونه قبلا تخم میذاشتن ولی دیگه تخم نمیذارن چی کار کنم هم نور هم غذا هم فضاشون مناسبه

     2. مرغ های من 5 ماهه به تخم میان 6 ماهه کرچ میشن 7 ماهه مادرن. فقط بستگی به بزرگ کردنشون و نوع رسیدگی و خوراکشون داره

     3. سلام
      ۱۲ تا مرغ دارم شیش ماهه دارم بهشون نون خشک میدم با یه کم گندم و آشغال سبزی
      حداقل روزی هشتا تخم میکنن

     4. مرغ های من 4ماهه که شدن تخم گذاشتن
      الان حدود 8یا9ماهه هستن تو پشت بام خونه ول هستن روزی یه تخم میذارن که اون رو هم میخورن آب و غذا هم واسشون فراهم میکنم ولی نمیخورن مثلاً گندم و دونه پارس میخرم هیچی نمیخورن
      با آب قاطی میکنم باز هم هیچی نمیخورن فقط برنج شمال با کلم و کاهو دوست دارن🤣🤣🤣🤣
      لطفاً اگه کسی می‌دونه چرا اینها تخم هاشون رو میخورن بهم بگه
      اول 10تا بودن بعد یکی یکی شروع کردن به مردن الان هم دوتا دارم هر دوتا هم محلی هستن یه قهوه ای و یه زرد

     5. سلام دوست عزیز شرایط نگهداری اصلن مناسب نیست!!!
      سعی کنید داخل قفس نگهداری کنید و در محلی با اب هوای و دما و رطوبت مناسب تغذیه شونم دان مخصوص بلدرچین تخمگذار بدهید.
      با احترام.

     6. اگه استخون تازه بکوبین بهشون بدین ۵ماهگی تخم می دارن.قبل از۵ماهگی مرغ بومی ندیدم به تخم بیاد.

     7. سلام زیباخانم نه نبایدحتما یک ساله بشن اگه تغذیه خوبی داشته باشن زودترهم تخم میزارن مرغایه من درآخر۶ماهگی تخمگذاری روشروع کردن .

     1. مرغای من ۹ماهه هستن وبزرگ،نمیدونم چراتخم نمیکنن جاشون هم گرم وزیرشونم خاک اره هست فقط تاجشون خیلی کوچیکه میتونه تاثیرداشته باشه

     1. سلام من‌ چه‌ مرغی بگیرم برای تخم گذاری بیشتر شنیدم مرغ روزی ۵ تخم مرغ میزاره میدونید اسمشون چیه؟

    1. سلام داداش هادی. مرغ بومی بهتره. اگه دورگه (گوشتی تخمگذار(گلپایگانی)) باشه که بهتره

   1. نه دوست عزیز مرغ محلی بهتره و مقاوم تره من چند ساله مرغ محلی دارم تخم دو زرده هم میزاره مرغ سیاه هم برای تخم گذاری خوبه
    همه چیز مرغ میخوره گندم،سبزی،اگر تونستید کنسانتره بگیرید برای چاق شدنشون مفیده

   2. سلام
    دوتا مرغ دارم 8 ماه هست که خریدم تازه یکی شون داره تخم میذاره اونم یک روز درمیان
    غذا بهشون کاهو میدم
    مشکل چیه چرا هر روز تخم نمیزاره؟
    غذا چی بهشون بدم که تقویت بشن؟

    1. سلام یک ماهی هست برای اولین بار یه مرغ و خروس خریدم
     مرغی که روزی ۳ تا تخم بزاره طبیعی هست؟معمولا باید روزی چندتا تخم مرغ بزارن چون متعجب شدم

   3. سلام
    من دو تا مرغ دارم یکیشون بزرگتر شده و در ۸ ماهگی تخم گذاشت
    اون یکی کوچیک تره و هنوز تاج در نیاورده یک روز در میان تخم میزاشت
    الان چند روزه تخم نزاشته!؟

   1. سلام
    من مرغ سفید دارم ۱۴ ماه بنژاد هایلان تولید خیلی کم شده الان با۷۲ درصد
    من باید چکار کنم که تولید زیاد باشه
    اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

    1. سلام
     برا مرغات از داروخانه ب کمپلکس انسانی بخر وزنشون بکن نسبت به وزن مثلا واسه یه انسان ۷۰کیلویی یه قاشق چای خوری هست مثلا۲۰گرم یا ۳۰گرم میشه برا ۵۰تا مرغت با وزن تقریبی هر کدوم ۱ونیم کیلو میشه ۷۵کیلو حالا به ۲تا ۳لیتر ابشون ۳۰یا۴۰گرم ب کمپلکس بزن بزار بخورن البته زیادم زدی مشکلی نیس ویتامینهای گرده ب مسمومیت نمیده
     بعد جیره شون سویا یا مواد پروتینی کم باشه تخم کاهش

     1. سلام خسته نباشید ببخشید واس حدود ۳۰۰ تا مرغ به نظرتون مرغ محلی بهتره یا سفید ممنون میشم کمک کنین

  2. شما بهتر است که مرغ های رسمی پا سیاه بخرید چون هم بهتر تخم میزارن و هم نسبت به مرغ های کارخانه ای کمتر دانه می خورند

   1. من دو تا خریدم یکی قبلا ها تخم میزاشت ولی الان حدود یک ماهه ک نمیزاره . اون یکی هم دوروزی یه بار

    1. میتونید زنگ بزنید به آقای مهندس کاظمی احیا کننده نژاد مرغ و خروس مرندی
     از مرند تعاونی پرسیاه براتون ارسال میکنند جوجه هاشونم سالم

     1. جوجه های تولیدیشون بسیار سالم هستند و سفارش ها صحیح و سالم ارسال میشه من که خیلی راضی بودم و برای سال جدید هم تصمیم دارم دوباره سفارش بدم خیلی خیلی راضی بودم

   2. سلام من هم مرندی پا سیاه رو پیشنهاد میکنم عالین هم برای تخم گذاری وبعدش که تخمشون کم میشه برای گوشتش

    1. دان پارس شرکتی تو جاده مخصوص کرج. اسم اصلی شرکت خوراک دام پارس هست. ولی مردم به اسم دان پارس میشناسن. هزار تا شرکت دارن به اسم اون شرکت دون تقلبی میزنن.

   1. سلام من حدود ۴۰ عدد مرغ تخم گذار دارم۸ تای انها تخم مرغ مکنند علت اینه بقیه تخم نیمزارن چیست ایا بای داری بش بدم خروس هم دارن ۶ عدد

    1. سلام باید چک کنید که اولا به سن تخمگذاری رسیده اند یا خیر، ثانیا دان مخصوص مرغ تخمگذار حتما بهشون بدید و دمای محیط رو هم روی دمای استاندارد تنظیم کنید. با احترام

  3. سلام جناب بنده تو کار مرغ بومی هستم اکثریت کارخانه ای هستند ولی مدل بومی این مرغ ها معرکه است

   1. سلام..دامداری دارم بدلیل گران شدن علوفه میخواستم مرغ تخمی بیارم به نظر شما میصرفه؟
    از کجا شروع کنم؟
    هزینه هرعددجوجه اماده تخم خوب و دان برای یکسال چقدر است؟
    متشکر از راهنمای شما

  4. نه اونا از نژاد گوشتی هستند و تخم کمتری میزارن من میگم اگه پولت کمع برو رسمی یا محلی بگیر که بهتر زیبا تر اینجا هم گفته اگه تخم میخوای مرندی بهترین نژاد بعدش مرغ ها همچیز خارند برای مثال میتونی هر غذایی مثل برنج مکارانی که از شب قبل مونده رو بدی بخورن مطما باش که دارم درست بهت میگم من سنم کمه و ۱۴ سالمه و از نه. سالگی به مرغ داری شروع کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست