بیماری های غاز

بیماری های غاز

3.7/5 - (3 امتیاز)

پرورش غاز جز کسب و کارهای بسیار سودمند و زودبازده خواهد بود. اما توجه داشته باشید زمانی شما می توانید پرورش غاز را به بهترین شکل انجام دهید که اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید و سپس آن را در کسب و کار خود به بهترین شکل به کار ببرید. یکی از مهمترین موضوعاتی که شما باید در پرورش این پرنده بسیار توجه کنید بیماری های غاز است. بیماری های غاز به  شکلی است که می تواند کسب و کار شما را تهدید کند و سودآوری شما را کاهش دهد. از این رو در این مطلب از سایت پراور قصد داریم شما را به طور کامل با بیماری های غاز آشنا کنیم. با استفاده از این مطلب می توانید بیماری ها را پیشگیری و درمان نمایید. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

نگاهی به شرایط نگهداری غازها

غازها پرندگانی هستند که به سختی بیمار می شوند. باید محل نگهداری آنها را تمیز نگه دارید. محل پرورش غاز، باید خشک باشد و محیطی هم برای گشت و گذار در نظر بگیرید. محل پرورش و گشت و گذار غازها را باید مداوم ضدعفونی کنید. می توانید برای این کار از آهک استفاده کنید. جوجه کشی از غاز هم مانند سایر پرندگان است و از مراحل ستر و هچر تشکیل شده است. نکته مهمی که باید در این زمینه بدانید این است که غازها در آب جفت گیری می کنند و اگر خارج از آب اقدام به جفت گیری کنند تقریبا بیش از 90 درصد احتمال دارد که تخم، جوجه نشود.

بیماری های غاز
بیماری های غاز

حتما بخوانید : آموزش پرورش غاز گوشتی

بیماری های غاز و مقاومت آن ها

بسیاری از پرندگان مقاومت بسیار بالایی در مقابل بیماری ها دارند. یکی از این پرندگان غاز می باشد. همین امر سبب شده است که بسیاری از پرورش دهندگان به سراغ پرورش غاز بیایند. اما غازها هم بیمار می شوند. اگر به درستی از آنها مراقبت به عمل نیاید و محیط پرورش آلوده باشد، احتمالا اینکه غازها بیمار شوند بسیار بالا است. همچنین نگهداری از غازهای جوان، خردسال و مسن در یک محل باعث کاهش سیستم دفاعی بدن غاز می شود لذا نگهداری غازها با هم پیشنهاد نمی شود. سعی کنید غازها را دسته بندی کنید و از پرورش غازها در کنار هم جدا خودداری کنید.

اساسا در زمینه پرورش غاز، بحث جلوگیری از بیماری، بهتر از درمان آن است. لذا ما در این مقاله ضمن معرفی بیماری های غاز، به معرفی راه های جلوگیری از بیماری های غاز نیز می پردازیم.

انواع بیماری های غاز

برخی از بیماری های غاز که ممکن است به آنها دچار شوند عبارت است از :

کوکسیدیوز، بال فرشته ای، ویروسی، کولی باسیلوز و… که هر یک از بیماری های فوق دلایلی دارند. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین بیماری های غاز هم می پردازیم. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این بیماری ها زدن واکسن، تمیز نگه داشتن محیط و رسیدگی به مواد غذایی غازها بهترین راه می باشد.

بیماری های غاز
بیماری های غاز

حتما بخوانید : اطلاعات عمومی غاز ها بخش اول

بیماری کوکسیدیوز

این بیماری، با عدم رعایت برخی نکات در غازها به وجود می آید. همچنین علاوه بر اینکه جان خود پرنده را به خطر می اندازد، ممکن است در روال جوجه کشی نیز اختلال ایجاد کند. موارد زیر باعث به وجود آمدن این بیماری در غاز ها می شود :

1) عدم تفکیک غاز های جوان و مسن

2) عدم زدن واکسن در زمان مقرر

3) آلودگی محیط پرورش غاز و عدم نظافت به موقع

علائم این بیماری هم بیشتر در روده و دستگاه گوارش غاز مشاهده می شود. پیشنهاد می کنیم که در محیط های نگهداری این پرنده از نورافکن های مختلف استفاده کنید تا نور لازم بر محیط پرورش غاز بتابد. همچنین به دما و رطوبت محیط نیز توجه داشته باشید.

نیوکاسل

یکی از بیماری های غاز که می تواند کسب و کار شما را تهدید کند نیوکاسل است. نیوکاسل جزء بیماری های ویروسی و واگیردار محسوب می شود. زمانی که یکی از غازها به بیماری نیوکاسل مبتلا شود این احتمال وجود دارد که این بیماری به سریع ترین شکل ممکن سایر گله را نیز درگیر کند. برای این که بتوانید از شیوع این بیماری به بهترین شکل جلوگیری کنید ابتدا باید غاز بیمار را از سایر غازها جدا کنید.

علائم بیماری نیوکاسل

غازهایی که به بیماری نیوکاسل مبتلا شده اند معمولاً سیستم گوارشی، عصبی، تنفسی و تناسلی آن ها به طور همزمان درگیر شده است. از جمله علائم بیماری نیوکاسل در غاز ها می توان به نفس کشیدن با دهن باز، نفس نفس زدن، عفونت چشم، فلج شدن پاها و بال ها، اسهال با رنگ های مختلف و سرفه اشاره کرد.

پیشگیری و درمان نیوکاسل در غازها

درمان قطعی برای  بیماری نیوکاسل در غازها وجود ندارد. تنها راه حل شما برای اینکه بتوانید از این بیماری پیشگیری کنید این است که غازهایی که به این بیماری مبتلا شده اند را از غازهای سالم دور کنید و آنها را در قرنطینه قرار دهید. فته نماند درمان بیماری نیوکاسل در غاز ها جزء دغدغه‌های فکری پرورش دهندگان این پرنده به شمار می‌رود که تا به امروز رفتن شده است.

بیماری بال فرشته ای در غاز

یکی از بیماری های غاز، که بسیار هم شایع است بیماری بال فرشته ای میباشد. این بیماری به این دلیل اتفاق می افتد که وزن پرهای موجود در بال زیاد بوده و فشار زیادی به عضلات و مچ پای غازها وارد می کند. شایع ترین دلیل این بیماری کمبود ویتامین دی 3 و منگز می باشد. البته عوامل ژنیتیکی هم می تواند دلیل این اتفاق باشد. برای درمان این بیماری می توانید طی یک تا دو روز اقدام کرد.

از جمله سایر بیماری های غاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آنتریت ویروسی
 2. مایکوپلاسموز
 3. کولی باسیلوز
 4. کوکسیدوز

راه های درمان بیماری های غاز

همانطور که اشاره شد، بیشتر بیماری های غاز درمان سختی دارند و بهتر است که با رعایت مواردی که در ادامه گفته می شود، از ابتلا به بیماری جلوگیری کنید. پیشگیری در این زمینه خیلی بهتر و به صرفه تر از درمان است. ولی اگر یکی از علائم بیماری را در غازها مشاهده کردید، غاز بیمار را جدا کرده و از دامپزشک مشورت بگیرید. چرا که ممکن است علائم بیماری ها مشابه باشد و در تشخیص دچار اشتباه شوید.

بیماری های غاز
بیماری های غاز

حتما بخوانید :بیماری های رایج در پرورش مرغ + راه کارهای درمانی

راه های پیشگیری از بیماری های غاز

اولین و مهم ترین عامل بیماری های غاز، محیط آلوده می باشد. تلاش کنید محیط پرورش غاز را به نحو احسن ضدعفونی کنید. کنترل مداوم محیط خود یکی از دلایل اصلی پیشگیری از بیماری ها می باشد.  همچنین همانطور که اشاره شد تلاش کنید غازهای جوان و مسن را در کنار هم پرورش ندهید. نهایتا تلاش کنید غذای مناسب را در اختیار غازها قرار دهید و به جیره غذایی غازها دقت کنید. از اینکه تا این بخش از مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. امیدواریم که مقاله فوق اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده باشد.

شما برای ما از بیماری های غاز بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با انواع بیماری‌ ها در غاز، راه های درمان و پیشگیری آن آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده خالی دیدید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.  همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالات خود در این باره را از پشتیبانان سایت پراور بپرسید. پشتیبانان سایت پراور در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

انواع بیماری های غاز را نام ببرید؟

آنتریت ویروسی مایکوپلاسموز کولی باسیلوز کوکسیدوز نیوکاسل

علائم بیماری نیوکاسل در غازها چیست؟

نفس کشیدن با دهن باز، نفس نفس زدن، عفونت چشم، فلج شدن پاها و بال ها، اسهال با رنگ های مختلف و سرفه

راه های پیشگیری از بیماری های غاز چیست؟

استفاده از فضای بهداشتی ضدعفونی کردن فضا جیره غذایی مناسب

121 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر قوز غاز من امروز جفتش مرده خودشم صداش گرفته علتش چیه به نظر شما …
  ممنون که وقت میگذارید و پاسخ سوالات و میدید

  1. سلام دوست عزیز، با این مواردی که فرمودید بیماری قابل تشخیص نیست و بهتر است به دامپزشکی مراجعه کنید تا لاشه را بررسی کنند

 2. سلام وقت بخیر من یک غاز دارم که تعادل راه رفتن رو از دست داده و همیشه سردشه چطوری میتونم حالشو خوب کنم؟
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام من یک جفت غاز نر و ماده دارم و زیر شکم غاز ماده من چربی دارد و دلیل درمان چربی زیر شکم غاز را چکار کنم؟

 3. سلام من سه تا جوجه غاز دارم لپ یکیشون ورم کرده و مثل توده ای چیزی اونجوری شده انگار ی گوله چرکه میخواسم بدونم دلیلش چیه

 4. سلام‌غاز من امروز مسموم شده اصلا نمیتونه رو پای خودش وایسه چیکار کنم فک میکنم مرگ موش خورده گندم آلوده

 5. سلام من یه جوجه غاز ۴ ماهه دارم و دو روز پیش خیس شده بود ولی تو آفتاب خشک شد ولی فکر میکنم سرما خورده و یه ذره بی حاله و یه ذره بقل چشش قرمز شده چی کار کنم؟

  1. سلام یه غاز دارم بی حال هست و اشتها نداره عذر میخام اسهال هم گرفته چند قدم راه میره دوباره میشینه درمانش چی هست؟؟؟

 6. سلام
  وجود یک برجستگی زیر شکم غاز ۵ ماهه نشانگر نر بودن ودو برجستگی نشانه ماده بودن است
  لطفا راهنمایی کنید

 7. اگر زیر شکم غازها دو برجستگی باشد نشانگر نر بودن
  واگر یک برجستگی زیر شکم شان باشد نشانگر ماده بودن غازهاست
  البته غازهای من ۵ ماهه هستند .ممنون

 8. ببخشید بعصی از غازهاکه زیر شکم شان دوتا برجستگی دارند نشانگر نر بودن انهاست
  وانهایی یک برجستگی زیر شکم شان است ماده می باشند.

 9. سلام یک غاز نر دارم که پارسال جفت گیری کرد وچند جوجه هم از تخم ها بیرون امد…یک هفته هست که این غاز نر الت تناسلی ش اومده بیرون و مرتب مایع ازش خارج میشه خیلی هم گناه داره دلم براش میسوزه اگر راه درمانی دارید لطفا بهم بگید

 10. سلام
  من غازم پنج ماهه هست،از اول خوب راه میرفت ولی به علت وزن زیاد بال فرشته ای گرفت که بعد خوب شد ، ولی الان یه پاش میلنگه ولی میتونه مسافت زیادی رو راه بره.
  میخواستم بدونم که چجوری درمان میشه؟؟؟

  1. سلام بله دچاربیماری تاول کف پای شده اند که باعث لنگش این پرنده و البته تجمع باکتری های زیر پای کف پرنده می شود.با رعایت نکات بهداشتی در محل و نگهداری پرنده می توانید باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری شوید.
   با احترام.

 11. سلام چندتا از غاز های من چند روزه روی منقارشون قرمزی حالت زخم افتاده مال چندتاشون خشک شده افتاده یکیشون شدیدا تو تنفس مشکل داره خس خس شدید داره عطسه میکنه و منقارشو برای تنفس باز و بسته میکنه میشه راهنمایی کنید اسم بیماریش چیه ؟ من خیلی نگرانشم

  1. سلام باید معاینه بشن تغذیشون هم بررسی بشه ، جیره دان غاز براشون تهیه کن ، مولتی ویتامین مخصوص طیور بهشون بده ، تا میتونی تقویتشون کن محیط نگهداریشون رو هم تمیز کنید به دامپزشکی محل سکونت مراجعه کنید زیرا ما پرنده را معاینه نکردیم نمیتوانیم تشخیص دهیم
   با احترام.

   1. خیلی مچکرم از راهنماییتون فقط یه سوال جوجه هامون آبله گرفتن امکان داره بیماری جوجه ها به غازا منتقل شده باشه ؟

    1. خواهش میکنم دوست عزیز
     بله ، محیط نگهداری بسیار مهم میباشد از هم جدا نگهداریشون کنید زیرا اگر بیماری داشته باشند سرایت میکند

 12. سلام وقت بخیر
  یکی از غاز های ماده من چند روزی هست تنهایی می گرده زیاد میره تو استخر از آدما فرار نمی کنه (مثل اینکه افسرده شده) دلیل خاصی داره این کار ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام برای تشخیص جنسیت غاز میتوان خصوصیات ظاهری نر و ماده را با هم مقایسه کرد. زیرا در بیشتر نژادها بین نر و ماده تفاوت ظاهری وجود دارد. اما در برخی نژادها نیز تشخیص جنسیت از طریق بررسی اندام تناسلی آنها انجام میگیرد. با کمی دقت به رفتار و ظاهر کلی نیز تا حدود زیادی میتوان جنسیت غازها را تشخیص داد. بعنوان مثال صدای غاز ماده خشن تر و بلندتر از جنس نر می باشد. همچنین در برخی نژادها غاز ماده پر سر و صداتر از جنس نر می باشد. غاز نر صدای زیری دارد و بیشتر علاقه مند به شنا کردن در استخرهای آب می باشد. در حقیقت آنها برای جفت گیری بیشتر اقات در استخر اب شنا میکنند ولی ماده ها بیشتر در کنار برکه یا استخر آب قدم میزنند.یکی دیگر از تفاوت ظاهری بین غاز نرو ماده در اندازه و حالت شکم آنها می باشد. به طوریکه شکم غاز ماده نرم بوده و به دلیل تخمگذار بودن، استخوان لگن آنها پهن تر از نرها می باشد.
   غازهای نر نیز هیکل و بدن درشت تری در مقایسه با ماده ها دارند. البته اختلاف وزن و اندازه غازها باید بر اساس سن و شرایط نگهداری یکسان در نظر گرفته شود. چون اگر تغذیه غاز نر ضعیف باشد ولی ماده به خوبی تغذیه شود ممکن است به لحاظ اندازه تفاوت زیادی با هم نداشته باشند.
   همچنین اندازه و طول گردن غاز نر و ماده با هم متفاوت است.گردن غاز نر بزرگتر و بلند تر از ماده بوده و منقار آنها کمی درازتر هم می باشد.
   در نژاد غاز چینی تشخیص جنسیت از روی ظاهر بسیار ساده است به طوریکه انتهای منقار بالایی جنس نر یک برامدگی بزرگ دارد. ولی این برامدگی بر روی منقار ماده کوچک می باشد.

   با احترام.

 13. یک دکتر گفت قطره چشم بریزم ریختم بعد ش پوست پاهاش وسرش ریخت بردم دامپزشک دیگه گفت تتراسایکلین بزن خوب می شه الان یک هفته این پماد را میزنم فکر کنم داره پوس تازه در میاره ،ولی حسابی پرها روغنی وکثیف شده .

  1. ببخشید دوباره پوست اطراف چشم غاز من همو نجوری شده وپوستا پاهاش دوباره ترک برداشته وخشک شده ،در واقع بیماریش دوباره برگشته ،نمیدونم چکار کنم ،خواهشا کمکم کنید ،ممنون

  1. سلام به دامپزشکی محل سکونت برای دارو مراجعه کنید زیرا ما پرنده را معاینه نکردیم نمیتوانیم تشخیص دهیم با احترام

    1. سلام به دامپزشکی محل سکونت برای دارو مراجعه کنید زیرا ما پرنده را معاینه نکردیم نمیتوانیم تشخیص دهیم
     با احترام.

    2. سلان من یدونه قوغاز دارم سرشو مینداخت پاین وسر وگردنش میلرزیدوتعادلش ضعیف بود رفتم به دام پزشکی یدونه امپول داد زدم یخورده خوب شد خودمم اب و زرد چوبه دادم برای عفونتش اگه بگین مریضیش چیه بعد بگید با چی خوب میشه ممنون میشم

 14. با سلام
  غاز ۴ ماهه ای که در محیط آپارتمان رشد کرده بود و برای اینکه به محیط طبیعی برگرده و زندگی کنه با کلی تحقیق به یک تالاب طبیعی بردیم که غاز و اردک توش زندگی میکنن (استخر شهر لاهیجان استان گیلان)
  هیچ جوری اونجا نمیموند ، دنبال ما میگشت و صدامون میزد ،خلاصه با هزار مصیبت تو آب گذاشتیم وبا کلی غصه… فرداش برای اینکه وضعیتش بررسی کنیم رفتیم بهش سر بزنیم که افراد اونجا گفتن این غاز از دیروز از آب بیرون میومد و با آدما راه میرفت و نمیموند داخل آب …
  خلاصه نتونستیم تحمل کنیم برش گردوندیم خونه … تمیزش کردیم … ولی از وقتی اومده انگار ناراحت ، همش حالت خواب داره و میشینه، غذا میخوره ولی کمتر از قبل ،منقارش آسیب دیده متورم شده، چشماش و پلکش خون افتاده😔😔😔حالت صدایی که در میاره تغییر کرده و انگار داره شکایت میکنه
  اینم بگم غاز ما ارتباط قوی با اهل خونه داره ، کاملا دست آموز و انگار پاسخ میده به حرف ما و مهربون
  الان این مشکلش چی میتونه باشهه ؟ امکانش هست از نظر روحی آسیب دیده باشه؟ یا اینکه از آب اون استخر خورده و مریض شده؟ خیلی نگرانشم … ما فقط قصدمون کمک بهش برای زندگی اجتماعی و بهتر بود که اینجوری شد😔ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بیتا جان همشهری عزیز
   امیدوارم حال غازت خوب باشه نباید یکدفعه تنهاش میزاشتی بهرحال نتیجه تجربه ات رو
   اینجا به ما بگو
   بلامیسر

  1. سلام اگر به درستی از آنها مراقبت نکنید و محیط پرورش آلوده باشد، احتمالا تغذیه نامناسبی داشتند و عفونت گرفتند برای اطلاعات بیشتر بهتر است به دامپزشکی مراجعه کنید
   با احترام.

   1. سلام من چند تا غاز دارم کہ نرو مادہ ھاشون از ھم در نمیارم بعدش خیلی وحشی شدن لطفا کمک کنید

 15. سلام وقت بخیر

  من یه غاز دارم سه ماهش چشماش قرمز شده ورم داره خیلی اب از چشماش میاد؟میشه راهنمایی کنید

  1. سلام هوای راکد ، رطوبت بیش از حد ، کمبود ویتامین A ، باعث میشود چشم پرنده عفونت و ورم کند ، اما قبل از هرچیزی توصیه میشود با یه دامپزشک مشورت کنید و دارو تهیه کنید با احترام .

 16. سلام
  من چندتا جوجه غاز داشتم دوماهه فروختمشون الان بعداز ۵روز خریدارتماس گرفته که جوجه ها نیوکاسل داشتند ودارندمیمیرن من همان جایی که جوجه هاقبلا نگهداری میشدندجوحه وغاز دارم نگهداری میکنم میخواستم ببینم آیانیوکاسل سرایتش از طرف من بوده یا جایی که خریدارنگهداری میکنه نگران غازهایم هستم

  1. سلام کلاٌ هر پرنده ای را که خرید فروش میکنید در محلی که نگهداری میکنید باید ضدعفونی شود درغیر این صورت بیماری که پرنده قبلی داشته است سرایت میکند ، سریعا به دامپزشک محل سکونت مراجعه کنید و واکسیناسیون را انجام دهید تا پیشگیری شود از بروز بیماری
   با احترام.

 17. سلام ادمین جان. چندتا از جوجه غازهام نوک بالهاشون خم شده افتاده پایین. بقیه غازها اذیتشون میکردن ولی گمون نکنم این دلیلش باشه. بیماری بال فرشته اینطوره؟ چکارشون کنم راه درمانی هست؟ مرسی

  1. سلام بله به بیماری بال فرشته ای دچار شده اند که حضور میزان کم منگنز و همچنین کمبود ویتامین دی ۳ می باشد . البته باید توجه داشت که برخی عوامل ژنتیکی و مهم تر از آن عدم تمیزکاری و ضدعفونی محل نگهداری این پرنده نیز می تواند در بروز این بیماری تاثیر بسزایی داشته باشد . یکی از مهم ترین مواردی که برای جلوگیری از بروز این بیماری باید در راس اهمیت ها قرار داده شود تغذیه صحیح این پرنده میباشد . برای تغذیه صحیح غاز ها باید علوفه استفاده شود .راه دیگر برای جلوگیری بیماری بخش مچ پا را با استفاده از بانداژ به شکل پروانه ای در فرم درست قرار دهد تا پر ها به موقعیت صحیح بازگردانده شوند . توجه داشته باشید که به هنگام بهره گیری از بانداژ باید تغییراتی در برنامه غذایی غاز ها ایجاد کنید و محدودیت های لازم اعمال شود .

   با احترام.

 18. سلام ببخشید چندتا جوجه قوغاز دارم یکیشون غذا نمی خوره قبلا هم چند تا شون اینطوری بودن متاسفانه مردن.ممنون میشم راهنمایم کنید.با تشکر

  1. سلام خیلی از بیماری ها 1)سالمونلوز 2)پاستورلوزیس (وبا) 3)مسمومیت 4)کولیبوسکوئید 5)آنفلوانزا 6)آسپرژیلوز رو میتوانند داشته باشند ، ازعلائمی که داشتند بیشتر توضیح بدهید تا راهنماییتون کنم
   با احترام.

  1. سلام در این خصوص اطلاعاتی نداریم دوست عزیز،ولی کامنت شمارو تایید میکنیم که اگر کسی اطلاع داشت کمکمتون کنه در این مورد
   با احترام.

 19. سلام. غاز های من‌ پلاستیک وهر زباله که داخل حیاطمون باشه رو می خورن. و نمیتونم جلوشونو بگیرم. مشکلی براشون پیش نمیاد؟؟؟

  1. سلام بله که مشکلی براشون پیش میاد ،سعی کنید در محلی مناسب و به دور از پلاسیتک و زباله نگهداریشون کنید.
   با احترام.

 20. با سلام
  ۲تا جوجه غاز داشتم که یکیشون بی حال شد غذا نمیخورد و فقط آب میخورد، تعادلش کم شد و مرد و حالا جوجه دوم هم همین علایم را دارد.
  چه راهکاری برای درمان آن پیشنهاد میفرمایید.
  با تشکر

 21. سلام. غازهای من مری و چینه دانشون کج شده و دیگه اون حس و حال همیشگی رو ندارن و خیلی بی حال شدن. وقتی هم راه میرن انگار پاهاشون داره فلج میشه. ممکنه این حالشون به خاطر اینکه در جای مرطوب و خیس خوابیدن باشه؟
  درمانی داره؟

  1. سلام ویروس آنتریت این ویروس ممکن است که از طریق خوراک و یا آشامیدن آب غیر بهداشتی به پرنده منتقل شود. ویروس آنتریت علائمی مانند تشنگی ، فلجی پاها ، کاهش اشتها ، اسهال و… به همراه دارد.
   برای جلوگیری از بروز این بیماری بهتر است تا در تغذیه جوجه غازها نهایت دقت بعمل آید و از آب و دان سالم برای تغذیه آنها استفاده شود. علاوه بر این جوجه غازها را در یک مکان بهداشتی و به دور از حیوانات موذی مانند موش و… نگهداری کنید.

   با احترام.

   1. سلام من وتا جوجه قوغاز دارم یکیشون از دیروز راه نمیره اصلا نشسته ولی آبو غذاشو میخوره من مزرعه پرورش قرقاوول دارم مجبور شدم کنار جوجه های قرقاوول این دوتا نگه دارم.قوغازا نیوکاسل نداشته باشن گله ام مریض شه

    1. سلام محیط نگهداری بسیار مهم میباشد از هم جدا نگهداریشون کنید زیرا اگر بیماری داشته باشند به قرقاوول هم سرایت میکند، دچار بیماری مارک یا نیوکاسل شده اند برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما غاز ها را در زمان های مقرر به دامپزشک مراجعه کنید.
     با احترام.

   2. سلام خسته نباشید
    من دو تا جوجه غاز دارم یکیش همش وایمیسته و اصلا غذا نمیخوره.
    فقط آب میخوره و چند روزه که از دهانش آب ( خیلی کم) بیرون میاد.
    ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل چیه؟

    1. سلام در انتخاب جیره دقت کنید و حتما از جیره های مخصوص استفاده کنید،محل زندگی غاز هابیشتر در اب است اگر محلی خشکی دارند مرطوبش کنید

     با احترام.

  2. دوستی غاز که چینه دان نداره😅 مریشونو تا سنگدان پر غاز میکنن انقد میخورن تا کج میشه ولی اگه راه نمیرن و بی حالن مشکل چیز دیگه است

  3. سلام.زیر باله های غاز من تورم قرمز داره ،بالهاش افتادگی داره،شبیه بیماری بال فرشته ای،امامن غذا زیاد به غاز نمدم،مادرناحیه گرم وخشک زندگی میکنیم واب برای اینکهغاز خودشو بشوره نداریم.

   1. سلام بله به بیماری بال فرشته ای دچار شده اند که حضور میزان کم منگنز و همچنین کمبود ویتامین دی ۳ می باشد . البته باید توجه داشت که برخی عوامل ژنتیکی و مهم تر از آن عدم تمیزکاری و ضدعفونی محل نگهداری این پرنده نیز می تواند در بروز این بیماری تاثیر بسزایی داشته باشد . یکی از مهم ترین مواردی که برای جلوگیری از بروز این بیماری باید در راس اهمیت ها قرار داده شود تغذیه صحیح این پرنده میباشد . برای تغذیه صحیح غاز ها باید علوفه استفاده شود .راه دیگر برای جلوگیری بیماری بخش مچ پا را با استفاده از بانداژ به شکل پروانه ای در فرم درست قرار دهد تا پر ها به موقعیت صحیح بازگردانده شوند . توجه داشته باشید که به هنگام بهره گیری از بانداژ باید تغییراتی در برنامه غذایی غاز ها ایجاد کنید و محدودیت های لازم اعمال شود . اب را باید فراهم کنید

    با احترام.

  1. سلام دلایلی که غاز ها فلج میشوند:1. ویروس آنتریت 2. بیماری عفونت استخوانی 3.ویروس بوتولیسم 4.استفاده از مولدهای هم خانواده
   این ویروسها که ممکن است از طریق آب و غذای آلوده ، هوای آلوده به ویروس و یا حیوانات و پرنده های وحشی ناقل ویروس و … به بدن غازها منتقل شود، علائمی که دارند مانند: تشنگی، فلج شدن پاها، اسهال، کاهش اشتها و … التهاب و ورم چشم و پلک و … را به همراه دارد.
   (بیماری اسکوربوت بیماری برای عفونت لثه است)
   موفق باشید.

    1. سلام برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما جوجه ها را در زمان های مقرر طبق دستور دامپزشک واکسینه کنید و آنها را در یک محیط تمیز و بدون آلودگی و وجود موجودات موذی پرورش دهید. پرنده ها و حیوانات وحشی و موذی می توانند ناقل این بیماری باشند، بنابراین از هم غذا شدن جوجه غازها با هر موجود دیگری پرهیز کنید.

     با احترام.

 22. سلام. خسته نباشید
  چن تا جوجه غاز دو ماهه دارم که چن روزه از دهانشان آب (خیلی کم) بیرون میاد.
  ممنون میشم راهنمایی کنین مشکل چیه.

  1. سلام یه امر طبیعی است نگرانیی وجود ندارد اردک غاز مرغابی … محل زندگی بیشتر در اب است اگر محلی خشکی دارند مرطوبش کنید
   با احترام.

   1. سلام ببخشید
    من یکی از غاز هام پاهاش پوسته پوسته های خیلی بَدب داده
    من خیلی نگرانم
    اگه پومادی یا راه درمانی هست بهم بگین لطفا
    من هر روز جاهاشونو با آب و مواد شوینده میشورم ولی یکی از اونا لای انگشتاش یعنی پره هاش یه جوری شده انگار که پاره شده ولی از زیر اصلا پاره نشده

    1. سلام علت نامعلوم است. علت های مطرح شده شامل حساسیت تماسی، سوء تغذیه، قطع فصلی فعالیت تولید مثلی، چرب بودن جیره و عفونت های باکتریایی، ویروسی و علل وابسته به سیستم ایمنی هستند و … هستند
     موفق باشید.

    2. سلام دوست عزیز غازهای منم این مشکل براشون پیش میومد هم پاهاشون ترک بر میداشت هم نوک بالاییشون کوتاه میشد یه پماد زدمش خوب شدن. پاهاشو چرب کن و پماد بزن خوب میشه

    1. سلام برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما جوجه ها را در زمان های مقرر طبق دستور دامپزشک واکسینه کنید و آنها را در یک محیط تمیز و بدون آلودگی و وجود موجودات موذی پرورش دهید. پرنده ها و حیوانات وحشی و موذی می توانند ناقل این بیماری باشند، بنابراین از هم غذا شدن جوجه غازها با هر موجود دیگری پرهیز کنید.

     با احترام.

     1. سلام عفونت گرفته احتمالا ، به دامپزشکی محل سکونت برای معاینه و دارو مراجعه کنید
      با احترام.

    1. سلام غاز شما فلج شده دوست عزیز
     دلایلی که غاز ها فلج میشوند : 1. ویروس آنتریت 2. بیماری عفونت استخوانی 3.ویروس بوتولیسم 4.استفاده از مولدهای هم خانواده
     این ویروسها که ممکن است از طریق آب و غذای آلوده ، هوای آلوده به ویروس و یا حیوانات و پرنده های وحشی ناقل ویروس و … به بدن غازها منتقل شود، علائمی که دارند مانند: تشنگی، فلج شدن پاها، اسهال، کاهش اشتها و … التهاب و ورم چشم و پلک و … را به همراه دارد.
     با احترام.

   1. من یک جوجه قوغاز ۷ روزه که خریدم چشاش نیمه بازه و بازور می ایسته خیلی زرنگ بود و الان سست شده پراش هم پف کرده هیچی هم نمیخوره امروزم رفتم به دارو خانه دامپزشک یک قرص ترکیبی داده اسمش رونیدازول+آمپرلیوم و یدونه هم قطره داده گفته روزی سه بار سه قطره بریزین
    به نظرتون چه کار کنم؟

   1. سلام باید در قفس نگهداری شود که راه نرود زیاد و پاهایش باچوب بستی بسته شود ولی حتما به دامپزشک مراجعه کنید شاید اسیب دیدگی خاص دیگری ام دیده باشد

    با احترام.

  1. سلام
   لطفا کمکم کنید
   یکی از پا های غازم کمی متورم شده و زبون بسته میلنگه
   تا دیروز خوب بود از نزدیک هم
   مشاهده کردم اما نه رنگ پا عوض
   شده بود نه زخمی روش بود
   یه دفعه ظاهر شده
   کمکم کنید

 23. سلام من چند تا جوجه غاز دارم یکیشون خیلی ضعیف شده همه پراش ریخته راه هم نمیتونه بره چند بار هم غذا نمیخورد که به زور بهش غذا دادم اما هنوز ضعیفه و راه نمیره.کف پای همشون حالتی سیاهی پیدا کرده اما در راه رفتنشون مشکلی نمیبینم
  بقیشون هم پراشون ریخته.
  آیا مریض شدن؟ اگه مریض شدن چیکارشون کنم؟

  1. سلام به دلیل دان غیر استانداری است که استفاده میکنن ، اگر فک میکنید مشکل خیلی حادی دارند به دامپزشکی محل سکونت خود مراجعه کنید
   با احترام.

  2. سلام من یه جوجه غاز دارم که همش رو زمینه ونمیتونه بلند شه ولی غذا و اب میخوره وقتی پامیشه سریع می افته روی زمین علتش چیه چجور باید درمان بشه

   1. سلام غاز شما فلج شده دوست عزیز
    دلایلی که غاز ها فلج میشوند : 1. ویروس آنتریت 2. بیماری عفونت استخوانی 3.ویروس بوتولیسم 4.استفاده از مولدهای هم خانواده
    این ویروسها که ممکن است از طریق آب و غذای آلوده ، هوای آلوده به ویروس و یا حیوانات و پرنده های وحشی ناقل ویروس و … به بدن غازها منتقل شود، علائمی که دارند مانند: تشنگی، فلج شدن پاها، اسهال، کاهش اشتها و … التهاب و ورم چشم و پلک و … را به همراه دارد.
    با احترام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست