اصول پرورش اردک

کسب و کار پرورش اردک + [ اصول پرورش اردک ]

3/5 - (1 امتیاز)

شاید تا به حال روش های کسب درآمد بسیاری به ذهنتان رسیده و شاید حتی تعدادی از این ایده ها را عملی کرده اید اما ما در این مقاله می خواهیم شما را با یک کسب و کار جدید به نام پرورش اردک آشنا کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با اصول پرورش اردک و نکات مهمی که در رابطه با پرورش این نوع پرنده بسیار مفید می باشد، آشنا شوید. قبل از هر چیزی باید این را بخاطر داشته باشید که گوشت اردک می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای گوشت مرغ باشد، زیرا اردک ها بر اساس اصول پرورش اردک، نیازی به واکسینه شدن ندارند و مانند مرغ مشکل هورمونی پیدا نمی کنند، همچنین ارزش غذایی فوق العاده بالایی دارند.

اما برخی نگران این موضوع هستند که ما شنیده ایم فقط در شمال کشور امکان پرورش اردک وجود دارد، این نکته را باید متذکر شویم که پرورش اردک بسیار ساده است و در هر نقطه از کشورمان امکان پذیر است، فقط کافی است با اصول پرورش اردک آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر با این مطلب از سایت پراور همراه باشید. مطالعه این مطب به 4 دقیقه زمان نیاز دارد.

چگونه اردک پرورش دهیم؟

  1. برای پرورش اردک شرایط خاصی را باید فراهم کنیم. البته همه ما می دانیم که اردک ها عاشق آب هستند اما به این نکته نیز باید توجه کنیم که در اصول پرورش اردک، این پرندگان می توانند در آب یا خشکی پرورش داده شوند زیرا که به راحتی و با سرعت با شرایط جدید وقف داده می شوند.
  2. اما اصول پرورش اردک به ما یاد می دهد که باید به شرایط مختلف نگهداری از این پرنده مانند دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی و همچنین محل نگهداری نظارت شود. افرادی که در این زمینه حرفه دارند، اردک ها را به تعداد انبوه نگهداری می کنند، اما برای افرادی که تازه کار هستند بهتر است با تعداد پایین شروع کنند.
  3. اصول پرورش اردک به ما می گوید که برای شروع باید چند نکته را رعایت و اجرا کرد.  ابتدا زمینی مناسب باید انتخاب شود، قسمتی از این زمین باید مسقف شود تا مکانی مناسب برای استراحت و تخمگذاری این پرندگان باشد. البته باید این را هم بدانیم که با استفاده از سیستم قفس می توان اصول پرورش اردک را اصولی تر اجرا کرد.
  4. در گام بعدی محیط این زمین را باید مورد بررسی قرار داد. رسیدگی به بستر و ضد عفونی کردن محیط پرورش را نیز از یاد نبرید.
  5. در اصول پرورش اردک، غذا نقش مهمی دارد. در رابطه با غذاهای این نوع از پرندگان باید بدانیم که هرچند که غذاهایشان گندم و ذرت است اما باید گاهی اوقات به غذای آن ها سبزیجات، اضافات غذا و نان نیز اضافه کنیم. در ضمن آب کافی نیز برای آشامیدن نیز از ضروریات است.
  6. در نهایت اگر بودجه کافی برای پرورش اردک کنار گذاشته اید می توانید استخر یا حوضچه ای برای شنا تعبیه کنید تا اردک ها مشغول باشند. اما همانطور که گفتیم این استخر لازمه پرورش نیست، حتی پرورش دهندگان صنعتی نیز در قفس های صنعتی، اردک ها را پرورش می دهند.
سالن پرورش اردک
سالن پرورش اردک

حتما بخوانید : آموزش پرورش مرغابی و اردک (از 0 تا 100)

روش ها و اصول پرورش اردک

در اصول پرورش اردک، به طور کلی 3 روش برای پرورش وجود دارد. روش اول اینکه می توان اردک های 20 روزه پرورش داد و آن ها را به شالیکار ها در شمال کشور فروخت.

روش دوم پرورش دادن با هدف فروش گوشت اردک ها، یعنی اردک ها را تا حداقل 3 الی 4 ماهگی پرورش داد و بعد از پروار شدن به کشتارگاه ها برای استفاده از گوشت فروخت.

و روش آخر جوجه کشی اردک ها، در این روش جوجه ها را تا حدود 4 الی 6 ماهگی پرورش می دهند تا آماده جفت گیری شوند، سپس با دادن غذاهای مقوی برای جوجه کشی آماده می شوند. سپس تخم های بارور شده را درون دستگاه جوجه کشی گذاشته و منتظر می شوند جوجه ها سر از تخم در آورند و این چرخه ادامه می یابد.

پرورش جوجه اردک
پرورش جوجه اردک

حتما بخوانید : پرورش پرندگان صنعتی

دما و رطوبت لازم در پرورش اردک

دما و رطوبت محیط، یکی از مهم ترین نکاتی است که در اصول پرورش اردک باید در نظر گرفت. جالب است بدانید که اردک های جوان دمای زیر صفر درجه را هم می توانند تحمل کنند اما این دما برای جوجه اردک ها مناسب نیست. دمای مناسب برای جوجه اردک ها دمایی بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. اگر قصد دارید جوجه کشی دارید باید دمای دستگاه تمام اتوماتیک را بر روی 5/37 و رطوبتش را بر روی 55 درصد تنظیم کنید.

نژاد ایلسبوری
نژاد ایلسبوری

حتما بخوانید : بهترین دستگاه های جوجه کشی خانگی

شما برای ما از اصول پرورش اردک بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور شما را با اصول پرورش اردک به طور کامل آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده خالی دیدید می توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین از طریق قسمت نظرات می توانید سوالات خود درباره اصول پرورش اردک را از پشتیبانان سایت پراور بپرسید. آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

اردک از چه مواردی تغذیه می کند؟

در اصول پرورش اردک، غذا نقش مهمی دارد. در رابطه با غذاهای این نوع از پرندگان باید بدانیم که هرچند که غذاهایشان گندم و ذرت است اما باید گاهی اوقات به غذای آن ها سبزیجات، اضافات غذا و نان نیز اضافه کنیم. در ضمن آب کافی نیز برای آشامیدن نیز از ضروریات است.

پرورش اردک به چند روش انجام می شود؟

در اصول پرورش اردک، به طور کلی 3 روش برای پرورش وجود دارد. روش اول اینکه می توان اردک های 20 روزه پرورش داد و آن ها را به شالیکار ها در شمال کشور فروخت. روش دوم پرورش دادن با هدف فروش گوشت اردک ها، یعنی اردک ها را تا حداقل 3 الی 4 ماهگی پرورش داد و بعد از پروار شدن به کشتارگاه ها برای استفاده از گوشت فروخت. و روش آخر جوجه کشی اردک ها، در این روش جوجه ها را تا حدود 4 الی 6 ماهگی پرورش می دهند تا آماده جفت گیری شوند، سپس با دادن غذاهای مقوی برای جوجه کشی آماده می شوند. سپس تخم های بارور شده را درون دستگاه جوجه کشی گذاشته و منتظر می شوند جوجه ها سر از تخم در آورند و این چرخه ادامه می یابد.

دما و رطوبت لازم در پرورش اردک چقدر است؟

دما و رطوبت محیط، یکی از مهم ترین نکاتی است که در اصول پرورش اردک باید در نظر گرفت. جالب است بدانید که اردک های جوان دمای زیر صفر درجه را هم می توانند تحمل کنند اما این دما برای جوجه اردک ها مناسب نیست. دمای مناسب برای جوجه اردک ها دمایی بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. اگر قصد دارید جوجه کشی دارید باید دمای دستگاه تمام اتوماتیک را بر روی 5/37 و رطوبتش را بر روی 55 درصد تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.