پرورش مرغ روی بستر

معایب پرورش مرغ روی بستر چیست؟

استفاده از روش بستر برای پرورش مرغ یک روش قدیمی می باشد که اغلب با مشکلات و دردسرهای زیادی همراه است. با این وجود برخی با تصور اینکه استفاده از این روش صرف هزینه ی کمتری را برای پرورش دهنده به همراه دارد؛ همواره استفاده از روش بستر را مدنظر قرار می دهند. در حالی که از معایب پرورش مرغ روی بستر غافل هستند و این مهم را فراموش می کنند در بلند مدت آنهامجبور به صرف هزینه های بیشتری خواهند بود.
به همین جهت ما در مجموعه ی «پرآور» قصد داریم، این محتوا را به بررسی معایب پرورش مرغ روی بستر اختصاص دهیم. همچنین راهکارهای مناسبی را برای مقابله با این معایب ارائه دهیم. بنابراین چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید ما را تا پایان محتوا همراهی بفرمایید. در ضمن خواندن این مطلب تنها 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

مهمترین معایب پرورش مرغ روی بستر

تعداد زیادی معایب پرورش مرغ روی بستر وجود دارد اما برخی از این معایب مهمتر بوده و باعث بروز مشکلات جدی در میان گله ی مرغ ها می شوند. در نتیجه ضرر و زیان بسیاری دامنگیر پرورش دهندگان می شوند. تعدادی از مهمترین معایب پرورش مرغ روی بستر به شرح زیر است.

معایب پرورش مرغ روی بستر
معایب پرورش مرغ روی بستر

بیشتر بخوانید: پرورش دام یا طیور؟ + [ کدام گزینه برای پرورش سوددهی بالاتری دارد؟ ]

معایب پرورش مرغ روی بستر و گرد غبار ناشی از استفاده از این روش

مرغ ها به طور طبیعی همیشه در حال دویدن به دنبال یکدیگر، جست و خیز و یا نزاع میان یکدیگر هستند. همین امر موجب افزایش میزان گرد غبار و آلودگی میان مرغداری می شود. این آلودگی و گرد و غبار به مرور موجب بروز مشکلات تنفسی برای مرغ ها، رواج بیماری در میان آن‌ها و در نهایت ضرر و زیان تولید کننده می شود. بنابراین گرد و غبار حاصل از جست و خیز مرغ ها در استفاده از روش بستر یکی از مهمترین معایب پرورش مرغ روی بستر است.

معایب پرورش مرغ روی بستر و استفاده از پوشال

اغلب پرورش دهندگان مرغ برای جلوگیری از گرد و غبار ایجاد شده که ناشی از تحرک زیاد مرغ ها است. از پوشال درشت و یا خاک اره استفاده می کنند. به این معنی که کف مرغداری را با کمک مواد مذکور پوشش می دهند. غافل از اینکه این امر نیز خود یکی دیگر از معایب پرورش مرغ روی بستر محسوب می شود. چرا که خرید این مواد، نیازمند صرف هزینه خواهد بود. همچنین برای جلوگیری از بروز بیماری در میان مرغ ها، پرورش دهنده موظف است که هر چند مدت یکبار کل پوشال ها و یا خاک اره های تهیه شده را تعویض کند. تعویض مواد مذکور علاوه بر صرف هزینه مستلزم صرف زمان و استفاده از نیروی کار اضافه است.

این امر در حالی رخ می دهد که استفاده از پوشال ها و یا خاک اره نیز، خود باعث بروز بیماری در میان مرغ ها می شود. بیماری هایی همچون عارضه‌ی زخم کف پا که بر اثر پوشال مرطوب در میان مرغ ها بروز می یابد و غیره نمونه‌ای از این نوع بیماری ها هستند.

معایب پرورش مرغ روی بستر
معایب پرورش مرغ روی بستر

بیشتر بخوانید: 4 عامل اصلی ریزش پر در مرغ ها

راهکار مقابله با معایب پرورش مرغ روی بستر و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در مرغداری

برای جلوگیری از ایجاد گرد و غبار همچنین بروز بیماری هایی که اغلب ناشی از پوشال و یا خاک اره مرطوب و یا آلوده است می توانید از قفس های استاندارد مرغ استفاده کنید. این قفس ها هم فضای کافی برای رشد و پرورش مرغ ها را دارند و هم بسیار بهداشتی و تمیز هستند. بنابراین امکان بروز و رواج بیماری ها در میان آنها به حداقل ممکن خواهد رسید. این امر در نهایت منجر به صرفه جویی در هزینه ها و حفظ سرمایه‌ی اولیه‌ی پرورش دهنده خواهد شد.

معایب پرورش مرغ روی بستر و ارتباط مرغ با فضولات

در روش بستر مرغ ها به طور مداوم با فضولات کف سالن، فضولات خود و سایر مرغ ها در ارتباط هستند. این فضولات منبع اصلی آلودگی و بیماری در میان آنها محسوب می شوند. همچنین از آنجا تعداد بیشتری از مرغ ها در این روش با یکدیگر در ارتباط هستند، سرعت انتقال بیماری و آلودگی در میان آنها افزایش می یابد.

راهکار جلوگیری از معایب پرورش مرغ روی بستر در زمینه ارتباط مرغ با فضولات

تنها راه ممکن برای جلوگیری از ارتباط مرغ ها با فضولات استفاده از قفس های استاندارد است. چرا که این قفس ها دارای سینی فضولات هستند و مرغ ها به طور مستقیم با فضولات ارتباط نخواهند داشت. همچنین شستشو و استرلیزه کردن سینی فضولات در این روش به سادگی و با صرف زمان کم امکان پذیر است. در نتیجه پرورش دهنده با کمک این قفس ها نه تنها از بروز بیماری و تلفات در میان مرغ ها جلوگیری می کند بلکه مجبور به صرف هزینه ی بیشتر برای خرید آنتی بیوتیک ها و داروهای درمانی نخواهد بود. از همه مهمتر فضولات به دست از آمده از سینی فضولات قفس های استاندارد، خالص بوده و امکان فروش و کسب سود را برای پرورش دهنده فراهم می کند.

معایب پرورش مرغ روی بستر و آلودگی دان و آب مصرفی مرغ ها

یکی از نکات مهم که پرورش دهندگان باید مورد توجه قرار دهند آب و دان تمیز و بهداشتی و سالم برای مرغ ها است. امکان آلودگی دان و آب مرغ ها در روش بستر بسیار بیشتر از روش صنعتی و مکانیزه است. چرا که مرغ ها مدام در حال رفت و آمد هستند و آب مصرفی آنها به فضولات، گرد و غبار و یا پوشال ها آلوده می شود. حتی در صورتی که مداوم مواد خوراکی آنها تعویض شوند باز هم این امر مستلزم صرف هزینه‌، زمان و نیروی کار بیشتر خواهد بود. در حالی که استفاده از قفس این مشکل را به سادگی حل نموده است. زیرا اغلب قفس های استاندارد پرورش مرغ از سیستم اتومات آب خوری برخوردار هستند. بنابراین مرغ ها بیست و چهار ساعته به دان و آب تمیز و تازه دسترسی خواهند داشت.

معایب پرورش مرغ روی بستر
معایب پرورش مرغ روی بستر

بیشتر بخوانید: آموزش راه ‌اندازی مرغداری

معایب پرورش مرغ روی بستر و پیدا کردن مرغ های بیمار

یکی از امور طبیعی که معمولاً در اغلب مرغداری‌ ها رخ می دهد. بروز بیماری در میان مرغ ها است که تنها راه مقابله با آن، سرعت عمل در پیدا کردن مرغ های بیمار و جدا کردن آنها از سایر مرغ های سالم است. اما متاسفانه پیدا کردن مرغ های بیمار در میان سایر مرغ ها در روش بستر کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است. استفاده از روش قفس برای این امر می تواند یک راهکار مناسب باشد. چرا که تعداد محدودی از مرغ ها در قفس ها نگهداری می شوند و مشاهده ی روزانه و زیر نظر گرفتن آنها کار ساده ای خواهد بود.

بنابراین در صورتی که پرورش دهنده بتواند سریع مرغ بیمار را شناسایی و از سایر مرغ ها جدا کند، می تواند جلوی خسارت بزرگتر را بگیرد و از رواج بیماری در میان سایر گله جلوگیری کند. این امر در حالی رخ می‌ دهد که در روش بستر برخلاف روش مکانیزه و صنعتی انجام این کار به سادگی امکان پذیر نیست. بنابراین احتمال ضرر و زیان پرورش دهنده بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که پرورش دهندگان همواره این امر را یکی از اصلی ترین معایب پرورش مرغ روی بستر عنوان می کنند.

بروز عارضه تخم مرغ خواری یکی دیگر از معایب پرورش مرغ روی بستر

در حقیقت بستر محل مناسبی برای تخم گذاری مرغ ها محسوب نمی شود. چرا که امکان ترک خوردن، شکستن تخم ها و یا گم شدن آنها وجود دارد. این امر در حالی رخ می دهد که حتی شکستن یک تخم مرغ می تواند موجب بروز عارضه تخم مرغ خواری در میان آنها شود. بروز این عارضه می تواند خسارت وحشتناکی به پرورش دهنده وارد کند اما هنگامی که از قفس برای پرورش مرغ ها استفاده می شود، تخم مرغ ها به صورت اتومات به خاطر سطح شیبداری که قفس های استاندارد دارند به بیرون از قفس هدایت شده و از دسترس مرغ ها خارج می شوند. همین امر موجب می‌شود که استفاده از قفس راهکار مناسبی برای مقابله با این دست معایب پرورش مرغ روی قفس باشد.

معایب پرورش مرغ روی بستر و بروز استرس در میان مرغ ها

محل زندگی مرغ ها مدام باید استرلیزه شده و دان و آب مورد نیاز آن ها تامین شود. برای تحقق این امر در روش پرورش مرغ روی بستر تنها راهکار ممکن استفاده از نیروی کار بیشتر است. بنابراین نیروی های کار موجود در مرغداری مجبور هستند به صورت مداوم در میان مرغ ها پرسه بزنند و نیازهای آنها همچون تمیز کردن محیط، تامین دان و آب و غیره را تامین کنند. همین رفت و آمد مداوم شرایط افزایش استرس در میان مرغ ها را فراهم می‌ کند. در نتیجه این استرس در میان مرغ ها می‌توا ند اثرات مخربی بر روی تخم گذاری و همچنین افزایش وزن آنها داشته باشد. این امر در حالی رخ می‌دهد که با کمک روش مکانیزه و استفاده از قفس های استاندارد می توان به سادگی و بدون رفت ‌و آمد بیش از حد نیروی کار، نیاز مرغ ها تامین شود.

معایب پرورش مرغ روی بستر
معایب پرورش مرغ روی بستر

بیشتر بخوانید: مقایسه پرورش مرغ سفید با مرغ بومی

سایر معایب پرورش مرغ روی بستر

واقعیت این است که معایب پرورش مرغ روی بستر بسیار زیاد بوده و در یک محتوا نمی گنجد. با این وجود تعداد دیگری از معایب در این روش وجود دارد که ذکر کردن آن خالی از لطف نیست. مهمترین آنها عبارت اند از:

  • آمارگیری مرغ ها در روش بستر بسیار سخت و زمانبر است.
  • احتمال آتش سوزی در روش بستر بر اثر حرارت کود و تماس آن با پوشال ها وجود دارد.
  • امکان رواج بیماری اسهال خونی در میان مرغ ها در این روش بسیار زیاد است.
  • در روش بستر بوی بد سالن بر اثر گاز آمونیاک تولید شده بسیار بیشتر از روش مکانیزه است.
  • نیاز به تمیز کردن سالن مرغداری در این روش بسیار بیشتر از روش صنعتی است.
  • این روش مستلزم صرف هزینه زیادتر برای نیروی کار بیشتر خواهد بود.
  • رفت و آمد زیاد پرسنل ممکن است باعث بروز بیماری‌های جدید در میان مرغ ها شود.
  • و غیره.

سخنی کوتاه با مخاطب

مخاطب گرامی شما در این محتوا از سایت پراور به صورت جزئی و کلی با معایب پرورش مرغ روی بستر و همچنین راهکارهای مناسب برای مقابله با آنها آشنا شدید. بنابراین چنانچه نظر، پرسش، تجربه و یا راهکاری مناسب تر در این زمینه دارید، می توانید آن را در قسمت نظرات درج کنید و دیگران را در تجربه ی خود سهیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.