ریزش پر مرغ ها

4 عامل اصلی ریزش پر در مرغ ها

1/5 - (1 امتیاز)
امروزه پرورش مرغ به یکی از بزرگترین صنعت ها در کشور ما تبدیل شده است. مرغ یکی از محبوب ترین پرندگان در بین ما ایرانیان می باشد. دلیل این محبوبیت، وجود مرغ در زنجیره غذایی مردم کشور ما ایران است. پرورش مرغ یکی از حساس ترین کارهایی است که باید در انجام آن نهایت دقت و تخصص را به کار ببرید. قبل از شروع شما به اطلاعاتی نیاز خواهید داشت تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید. با تحقیقی که در مجموعه پراور انجام دادیم، در برخی پرورشگاه های مرغ شاهد ریختن پر مرغ ها بودیم. با نگاه دقیق تری که به مرغ های از بین رفته کردیم دیدیم که اکثر این مرغ ها بدون پر و کاملا لخت بوده اند. به راستی دلیل این ریزش پر و آسیب به گله مرغ ها چیست؟

در این مطلب از وب سایت پراور قصد داریم مهمترین عوامل موثر در ریزش پر مرغ را برای شما بیان کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا با این موضوع مهم آشنا شوید. برای مطالعه این مطلب و جمع آوری این اطلاعات مهم فقط کافیست 6 دقیقه از زمان خود را صرف کنید.

ریزش پرمرغ ها
ریزش پرمرغ ها

بیشتر بخوانید: دلیل عطسه مرغ چیست؟

4 مورد از عوامل موثر در ریزش پر مرغ ها

ریزش پر مرغ ها سبب آسیب دیدن به سرمایه شما می شود. مرغ های بدون پر نمی توانند در برابر سرما و گرما مقاومت کنند و به سرعت از پا در خواهند آیند. پر حکم پوششی برای آنها دارد که دمای بدن آن ها را تنظیم می کند. اما باید عواملی که ریزش پر مرغ از آن نشات می گیرد را بشناسیم و برای جلوگیری از بروز این مشکل راهکار های لازم را بیندیشیم.

وجود حشرات مزاحم

مرغ ها جزء پرندگانی هستند که در برابر حشرات موذی توان مقاومت ندارند. وجود حشرات مختلف مانند پشه بر روی بدن مرغ ها، آن ها را آزار می دهد. مرغ ها سعی می کنند حشرات مزاحم را با نوک زدن از بدن خود دور کنند. هرچه تعداد این حشرات در اطراف و بدن آن ها بیشتر باشد، آن ها تلاش بیشتری برای دفع حشرات می کنند. نوک زدن های مکرر پس از چند مدت باعث از بین رفتن بال و پر آن ها می شود.

در مواردی مشاهده شده که به علت زیاد بودن تعداد حشرات و از شدت نوک زدن مرغ ها، بدن آن ها زخمی شده است. شما باید برای نگهداری از این پرندگان، آن ها را در فضای سالم، پاکیزه و به دور از مزاحمت حشرات مختلف نگه داری کنید.

بروز بیماری کانیبالیسم یا همخواری

کانیبالیسم یکی از خطرناک ترین بیماری های شایع در بین طیور است. مرغ ها بیش از هر پرنده دیگری در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. در هنگام وقوع این بیماری، مرغ سعی می کند به خوردن بدن خود و کندن بال هایش اقدام کند. هرچه شدت این بیماری بیشتر باشد، مرغ بیمار آسیب جدی تری به خود می زند. این بیماری مرغ را از خود بی خود کرده و باعث می شود به سایر گله نیز حمله کند و آنها را از پای درآورد.

بیماری کانیبالیسم یکی از عوامل موثر در ریزش پر مرغ ها است که نباید از کنار آن ساده بگذرد. در هنگام مشاهده این دسته از رفتار ها و ریزش پر مرغ ها فورا مرغ گرفتار را از سایر گله جدا کرده و آن را به تنهایی قرنطینه کنید. این عمل بهترین کاری است که در کوتاه مدت می توانید انجام دهید.

دلیل ریزش پر مرغ
دلیل ریزش پر مرغ

بیشتر بخوانید: چرا مرغ ها تخم های خود را می شکنند؟

کمبود پروتئین

نبود پروتئین در تغذیه مرغ ها می تواند یکی دیگر از عوامل موثر در ریزش پر مرغ ها باشد. اگر در گله شاهد ریزش پر مرغ ها بودید و پس از جست و جو نتوانستید علت آن را بیابید، باید به سراغ وعده های غذایی که مرغ ها مصرف می کنند، بروید. نبود پروتئین می تواند باعث ریختن پراین پرندگان شود. این فرایند در طولانی مدت و از ریختن یک الی دو پر آغاز شده و می تواند پس از گذشت مدتی تمام پر های مرغ را از بین ببرد.

بهترین راه حل مقابله و جلوگیری از این مشکل، اضافه نمودن پروتئین با کمک محصولات غذایی مختلف به سبد غذایی مرغ ها است. شما باید مواردی را که به عنوان تغذیه به مرغ ها داده می شود را بررسی کرده و در صورت نبود پروتئین کافی آن را تهیه کنید.

ریزش پر بر اثر جفت گیری

جفت گیری را می توان یکی از ساده ترین عوامل ریزش پر در مرغ ها دانست. خروس ها به جفت گیری علاقه دارند اما در فرایند جفت گیری بین مرغ و خروس، مرغ پر های پشتی خود را از دست می دهد. در هنگام جفت گیری خروس قابلیت این را دارد که به پوست مرغ نیز آسیب بزند. بهترین راه مقابل با این مسئله جداسازی است. شما نباید اجازه جفت گیری مداوم را به خروس دهید.

هرچه تعداد دفعات جفت گیری بیشتر باشد، مرغ پر های بیشتری را از دست می دهد. شما باید مرغ و خروس را از هم جدا کرده و پس از گذشت مدتی آن ها را آماده جفت گیری کنید. اینگونه خروس در هنگام جفت گیری کمتر به بدن و پر مرغ آسیب می زند.

ریزش پر مرغ بر اثر جفت گیری
ریزش پر مرغ بر اثر جفت گیری

بیشتر بخوانید: واکسن مرغ

رفع مشکلات ریزش پر مرغ ها با یک راه حل

وجود 4 مورد از عوامل موثر در ریزش پر مرغ ها که در این مطلب برایتان بیان کردیم از دلایل زیادی نشات خواهند گرفت. برای دفع حشرات مزاحم مرغ ها به یک محیط امن و به دور از حشرات موذی نیاز دارند، بیماری کانیبالیسم یا همخواری بر اثر آلودگی موجود در محیط و محل زندگی مرغ ها رخ می دهد، برای تامین پروتئین نیز باید تغذیه آن ها را زیر نظر بگیرید و اما ریزش پر بر اثر جفت گیری نیز دو دلیل روشن دارد که می توانید با جداسازی آن ها این مشکل را برطرف کنید.

همانطور که مشاهده کردید بروز این مشکلات اغلب بر اثر نداشتن فضای سالم و پاکیزه برای نگهداری مرغ ها است. شما می توانید با یک انتخاب ساده با یک تیر چند نشان را بزنید. بهترین راه رهایی از این مشکلات، تهیه قفس های استاندارد نگهداری مرغ است. این پرندگان را در قفس مرغ نگهداری کنید. اما چگونه می توان قفس های استاندارد را تهیه کرد؟

خرید قفس

شرکت پرآور سابقه طولانی در تولید قفسهای مخصوص نگهداری طیور دارد. تمامی مراحل ساخت قفس ها طبق اصول استاندارد انجام می شود تا بهترین قفس های تولیدی به دست شما پرورش دهندگان برسد. شرکت پراور که هدف خود را کسب رضایت مشتریان قرار داده است، باید قیمت گذاری مناسب شرایط تهیه قفس را برای پرورش دهندگان بسیار راحت کرده است. فقط کافیست به وبسایت پراور مراجعه کرده و این قفس های مخصوص را تهیه کنید.

 با ما در ارتباط باشید

اگر شما موارد دیگری از عوامل موثر در ریزش پر مرغ را می شناسید با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید سوالات خود را از ما بپرسید. مشاوران ما در اسرع وقت نسبت به پاسخ سوالات شما اقدام خواهند کرد. تعامل ارتباطات باعث می شود که کمتر شاهد بروز این مشکلات در امر پرورش طیور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.