کانیبالیسم یا همنوع خواری در پرورش مرغ

همنوع خواری در مرغ یا کانیبالیسم چیست؟! [ دلیل بروز خشونت در مرغ ]

4/5 - (13 امتیاز)

دلیل بروز خشونت در مرغ ها چیست؟! در این مطلب از سایت پراور قصد داریم به طور کامل به دلیل بروز خشونت در مرغ ها به طور کامل بپردازیم. علاوه بر رسیدن به پاسخ این سوال با پاسخ سوالات دیگر مانند  چرا مرغ ها به یکدیگر نوک می زنند؟! کانیبالیسم یا همنوع خواری در مرغ چیست و چگونه می توان کانیبالیسم را درمان کرد؟! آشنا خواهید شد. توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

کانیبالیسم چیست؟

کانیبالیسم به رفتاری خشن در میان پرندگان به ویژه مرغ گفته می شود که در مزارع پرورش مرغ شیوع فراوانی دارد و عدم کنترل صحیح آن می تواند باعث بروز تلفات جبران ناپذیری شود.  همنوع خواری در مرغ در تمام سنین و هر دو جنس به وفور دیده می شود، یکی از مهم ترین عواملی که می تواند منجر به افزایش همنوع خواری در مرغ گردد، رعایت نکردن اصول مدیریت صحیح مزارع پرورشی است.  تراکم بالای نگهداری مرغ ها در شرایطی که استانداردهای اولیه رعایت نشود، می تواند شرایط پر استرسی را برای آن ها فراهم نماید که منجر به افزایش رفتارهای پرخاشگرانه گردد.

واکنش مرغ ها به کانیبالیسم

همنوع خواری در مرغ به شکل های مختلفی بروز می نماید، مرغ هایی که در شرایط سخت محیطی قرار می گیرند؛ شروع به نوک زدن به قسمت های مختلف بدن سایر مرغ ها می کنند.  نوک زدن به تاج، پا، مقعد و کندن پرها از انواع مختلف هم نوع خواری هستند، یکی از نکات مثبتی که در مورد پدیده همنوع خواری در مرغ می توان اشاره نمود، کنترل آسان آن است.

همنوع خواری در مرغ کانیبالیسم

حتما بخوانید: خشونت در بلدرچین و کبک (کانیبالیسم) + راهکارهای درمانی

عوامل اثر گذار در همنوع خواری مرغ ها

همنوع خواری یا کانیبالیسم در مرغ به دلایل مختلفی می تواند در مزارع پرورش مرغ روی دهد، در ادامه به معرفی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

1) تراکم بالاتر از حد استاندارد

استانداردهای مشخصی برای گونه های مختلف پرندگان از جمله مرغ جهت نگهداری در مزارع پرورشی وجود دارد، این استانداردها در سنین مختلف متفاوت بوده و عدم رعایت این موارد می تواند منجر به بروز همنوع خواری در مرغ گردد.

2) عدم کنترل شرایط دمایی در مزارع پرورشی

حفظ شرایط دمایی مناسب برای مرغ ها در سنین مختلف امری ضروری جهت جلوگیری از بروز همنوع خواری در مرغ تلقی می گردد، افزایش دما می تواند شرایط استرس زا را برای مرغ ها تشدید نماید.

3) تنظیم نور مناسب

یکی از عوامل ایجاد حالات خشن و تهاجمی در مرغ ها نور دهی به مدت زیاد و با شدت بیشتر از حد استاندارد است، توصیه می شود چنانچه به نور زیاد در سالن های پرورشی نیاز دارید؛ می توانید از لامپ های قرمز رنگ استفاده نمایید، توجه داشته باشید که نور دهی نباید بیشتر از 16 ساعت در روز باشد.

4) کمبود آب و خوراک

کمبود آب و خوراک برای مرغ ها دو حالت دارد : حالتی که مواد غذایی کم باشد و حالت دیگر اینکه، آب خوری یا دان خوری به تعداد کافی در دسترس مرغ ها قرار نگیرد.  رقابت بر سر غذا از مهم ترین عوامل بروز استرس و رفتارهای خشن، مانند همنوع خواری در مرغ می گردد.

همنوع خواری در مرغ ها
همنوع خواری در مرغ ها

5) عدم استفاده از غذای مناسب

مواد غذایی موجود در جیره می تواند بر روی رفتار مرغ ها اثر گذار باشد، عدم تعادل این مواد و استفاده از جیره هایی با انرژی بالا و فیبر اندک می تواند، افزایش فعالیت مرغ را در پی داشته باشد. این افزایش فعالیت در بسیاری از موارد به صورت همنوع خواری در مرغ بروز می کند، یکی دیگر از مواردی که می تواند بروز این معضل را تشدید نماید، کمبود متیونین در جیره است که باعث پرخوری می گردد.

6) تغییرات اساسی در سالن های پرورشی

یکی از مواردی که می تواند باعث ایجاد استرس در مرغ گردد؛ تغییر محل نگهداری و سالن های پرورشی است، این امر را نیز می توان در رده اصول مدیریتی قرار داد.  بر همین اساس توصیه می شود برای انتقال مرغ ها به سالن های پرورشی جدید و جلوگیری از استرس و همنوع خواری در مرغ، تعدادی از قفس های موجود را به سالن جدید انتقال داده و به این ترتیب کم کم مرغ ها را به محیط جدید عادت دهید.

7) قفس مناسب برای مرغ های تخمگذار

یکی از انواع همنوع خواری در مرغ، نوک زدن به مقعد در مرغ های تخمگذار است، عدم وجود قفس های مخصوص مرغ تخمگذار و عدم وجود نور مناسب می تواند این عارضه را افزایش دهد.

شرکت پرآور با ارائه انواع قفس های استاندارد و ضدزنگ مخصوص مرغ تخمگذار آماده خدمات رسانی به تمام هموطنان گرامی می باشد، همچنین شما می توانید با کارشناسان شرکت پرآور به صورت کاملا رایگان در ارتباط باشید تا بهترین قفس را جهت پرورش مرغ تخمگذار به شما معرفی نمایند…

حتما بخوانید : مزایای پرورش مرغ در قفس های صنعتی چیست ؟!

8) جدا نکردن مرغ های مریض از گله

مرغ های ضعیف و مریض؛ می توانند طعمه خوبی برای مرغ های قوی تر و ایجاد کانیبالیسم محسوب گردند، هنگامی که این مشکل در گله شروع می شود، به سرعت شیوع پیدا کرده و کنترل آن سخت تر می گردد.

روش های پیش گیری از همنوع خواری در مرغ

برای کنترل معضل همنوع خواری در مرغ، می توان شرایط استانداردی را برای پرورش آن ها فراهم نمود، برخی از این موارد عبارتند از:

1) ایجاد شرایطی برای مرغ ها جهت تخلیه انرژی: برای این کار، فضای مناسب در اختیار مرغ ها قرار می گیرد تا به جای نوک زدن به یکدیگر به دنبال حشرات و ذرات غذایی روی زمین باشند.

2) افزایش فیبر جیره : افزایش فیبر می تواند از طریق افزایش علوفه، شبدر و موارد مشابه به جیره صورت گیرد.

3) انجام عملیات نوک چینی: در برخی از گله ها، به ویژه گله مرغ های تخمگذار، می توان از عملیات نوک چینی برای کاهش همنوع خواری در مرغ استفاده نمود، برای انجام این کار یک فرد با تجربه؛ اقدام به چیدن انتهای نوک می نماید.

نوک چینی وکنترل همنوع خواری در مرغ
نوک چینی و کنترل همنوع خواری در مرغ

درمان همنوع خواری در مرغ

در صورت بروز همنوع خواری در مرغ، باید به سرعت نسبت به کنترل آن اقدام نمود، همان طور که اشاره شد؛ عوامل ایجاد استرس منجر به بروز کانیبالیسم می گردند و  می توان با استفاده از روش های کاهش عوامل استرس زا این شرایط را به بهترین شکل مدیریت نمود.  برخی از روش های درمان همنوع خواری در مرغ که از طریق آن می توان اقدام به کنترل بیماری نمود، تاریک نمودن محیط با استفاده از لامپ های قرمز، جدا سازی پرنده های بیمار و ضعیف و کاهش دمای سالن پروشی است که به این ترتیب از بروز تلفات در گله جلوگیری می شود. برای اطاعات بیشتر به مطلب عوامل موثر بر استرس در مرغ ها و راه های مقابله با آن مراجعه کنید.

شما برای ما از همنوع خواری در مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور شما را با همنوع خواری در مرغ  و راه های درمان آن آشنا کردیم. چنانچه شما اطلاعات دیگری در این باره  دارید آن را با ما از طریق قسمت نظرات در میان بگذارید. همچنین می توانید سوالات خود درباره همنوع خواری در مرغ را از طریق قسمت نظرات از پشتیبانان سایت پرآور بپرسید تا آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

کانیبالیسم چیست؟

کانیبالیسم به رفتاری خشن در میان پرندگان به ویژه مرغ گفته می شود که در مزارع پرورش مرغ شیوع فراوانی دارد و عدم کنترل صحیح آن می تواند باعث بروز تلفات جبران ناپذیری شود.

واکنش مرغ ها در برابر کانیبالیسم چیست؟

همنوع خواری در مرغ به شکل های مختلفی بروز می نماید، مرغ هایی که در شرایط سخت محیطی قرار می گیرند؛ شروع به نوک زدن به قسمت های مختلف بدن سایر مرغ ها می کنند. نوک زدن به تاج، پا، مقعد و کندن پرها از انواع مختلف هم نوع خواری هستند، یکی از نکات مثبتی که در مورد پدیده همنوع خواری در مرغ می توان اشاره نمود، کنترل آسان آن است.

قفس مناسب چه تاثیری بر همنوع خواری مرغ ها دارد؟

یکی از انواع همنوع خواری در مرغ، نوک زدن به مقعد در مرغ های تخمگذار است، عدم وجود قفس های مخصوص مرغ تخمگذار و عدم وجود نور مناسب می تواند این عارضه را افزایش دهد.شرکت پرآور با ارائه انواع قفس های استاندارد و ضدزنگ مخصوص مرغ تخمگذار آماده خدمات رسانی به تمام هموطنان گرامی می باشد، همچنین شما می توانید با کارشناسان شرکت پرآور به صورت کاملا رایگان در ارتباط باشید تا بهترین قفس را جهت پرورش مرغ تخمگذار به شما معرفی نمایند…

230 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   احتمالا مبتلا به کانیبالیسم شده که بهتره از سایر مرغ ها جداش کنید و از راهکاری گفته شده در همین مقاله استفاده کنید.
   بررسی بفرمایید، سوالی بود در خدمتتون هستیم

 1. سلام
  مرغ مادر باهفت جوجه
  فقط به یکی شدیدا نوک میزنه چندبار خون هم اومد
  با دیگر جوجه ها خوبه
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 2. ببخشید من یه مرغ گلین گرفتم ۱۳ تا جوجه داره جوجه هاش لاری و گلین هستن
  من از قبل دوتا جوجه دیگه گرفته بودم واسه خودم حالا وقتی این دوتا جوجه هارو میندازم پیش این مرغه جوجه هارو میخواد بکشه
  باید چیکار کنم لطف میکنید کمک کنید؟

  1. باید جوجه ها رو نشونش نمیدادی شب تو تاریکی میذاشتی زیرش من همین کارو کردم جوجه خیلی بزرگتر از جوجهاش بود ولی متوجه نشد

   1. سلام دوست عزیز
    از اینکه تجربه ارزشمند خود را با کاربران سایت پرآور به اشتراک گذاشتید سپاسگذاریم.
    بررسی بفرمایید، سوالی بود در خدمتتون هستیم.

 3. سلام من دوتا مرغ داشتم که یکیشون خروس دراومد رفتیم عوضش کردیم و یه مرغ گرفتیم الان مرغ خودمون این مرغ جدیدیه رو هی میزنه و تاجش رو می خواد بکنه اصلا نمیزاره اون زبون بسه چیزی بخوره
  جداشونمکردم برای یه مدت اما وقتی دوباره گذاشتمشون توقفس دوباره دعوا میکنند
  تو رو خدا یکی یه چیزی بگه میترسم اون زبون بسه بمیره😢

  1. سلام
   من دوتا مرغ و خروس هلندی دارم این دوتا مرغ وخرس های کردی را نوک میزننند مخصوصا مرغ ها باید چکار کنم

   1. سلام دوست عزیز
    بهتره جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن و پس از مدتی مجدد کنار هم قرارشون بدید.
    بررسی بفرمایید، سوالی بود در خدمتتون هستیم

 4. سلام ببخشید ما یک جوجه مرغ داریم ک خود خوری داره از دمش می‌کنه وقتی خون میفته خونش رو میخوری با این جوجه مرغ چیکار کنیم درمان بشه؟

 5. سلام من یه جوجه مرغ دارم که یکم بزرگه و تازه جوجه خروس گرفتم اون جوجه مرغ نمیزاره کوچیکه غذا بخوره و هی با نوک میزنه به سرش

 6. سلام ببخشید من سه تا جوجه دارم یکیشون به پای اون دوتا نوک میزنه میگیره و میکشه امکان داره فک کنه کرم هست؟یا مریض شده؟جداشون کنم؟

 7. سلام من ۳ تا مرغ و ۱ خروس داشتم دیروز ۲ تا مرغ دیگه خریدم ولی الان این ۳تا مرغ هام این ۲ تا مرغمو میزنن الان تاج یکی از مرغ هام خونی شده چکار کنم دیگه با هم دعوا نکنند البته تخمی هستند

 8. سلام من پنجاهتا جوجه داشتم دوتا مرغ بزرگ بهشون اضافه کردم وقتی جوجه های کوچکتر میرن تا دان و اب بخورن می زننشون

 9. سلام خسته نباشید.
  تعدادی مرغ دارم که به همونطور لطف کردید عرض کردید به کاتیبالیسم مبتلا شدن،خواستم بدونم میشه ذبحشون کرد و خورد؟؟؟

 10. سلام من ۴تا مرغ دارم در یک قفس یک در دومتری دوتا از مرغها یکی را میخورند وزخمیش کردند نمیدونم چیکار کنم

 11. سلام من یکی از جوجه هام اسهال خونی شده میشه بگید چیکار کنم ربطی به نوک زده جوجه مرغ قدیم داره آخه من ۲ تا جوجه مرغ خریدم و یه جوجه مرغ بزرگ تر از اونا نوک شون میزنه

 12. سلام ببخشید من ۱ مرغو ۲تا خروس دارم و امروز ۲تا دیگه مرغ خریدم اون مرغ قدیمیم اون دوتاشو می‌زدند و اون دوتا می‌خواستند از قفس فرار کنند چکار کنم خوب بشه راستی یکی از اون مرغ هام اسهال خونی شده من بهشون آب و مولتی ویتامین و سیر بهشون میدم میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم اسهال خونی بند بیاد

 13. سلام .من یه مرغ کپ دارم که به تازگی جوجه هایش شروع به بیرون امدن کردن اما مرغ مادر به تخم های در حال جوجه شدن و به جوجه های بیرون امده نوک میزند بطوریکه صدای جوجه ها شنیده میشود و ترس از طلف شدن جوجه ها و شکسته شدن تخم های ور حال جوجه شدن دارم. لطفا راهنمایی کنید چه کنم.ممنون

 14. سلام تخم مرغها تبدیل به جوجه شدن ولی مرغ مادر به انها در روز اول نوک میزند و زخمی میکند علت چیست و چه کار کنم

 15. سلام وقت عالیتون بخیر
  بنده یه مرغ کرچ دارم که ۲۱ روز روی تخم ها خوابید و فقط ۳ تا جوجه بیرون آورد رفتم ۴ تا جوجه یک روزه خریدم دزدکی گذاشتم زیرش اولش نفهمید ولی وقتی فهمید شروع کرد به زدن اون چهارتا
  لطفا راهنمایی کنید که چطور اون ۴ تا جوجه جدیدو بزارم زیر مرغ که ازشون مراقبت کنه
  سپاس

 16. سلام وقت عالیتون بخیر
  بنده یه مرغ کرچ دارم که ۲۱ روز روی تخم ها خوابید و فقط ۳ تا جوجه بیرون آورد رفتم ۴ تا جوجه یک روزه خرید دزدکی گذاشتم زیرش اول نفهمید ولی وقتی فهمید شروع کرد به زدن اون چهارتا
  لطفا راهنمایی کنید که چطور اون ۴ تا جوجه جدیدو بزارم زیر مرغ که ازشون مراقبت کنه
  سپاس

  1. باسلام خسته نباشید انشاالله همیشه سالم باشید ببخشید میشه بند راهنمایی جیره غذایی مرغ تخمگذار چه جبری هست چه چیزی باید باهم مخلوط کنیم ممنون ۵۰۰عدد مرغ تخمگذار ال اس ال دارم

  1. سلام بلدرچین های بیمار رو جدا کنید و نور محیط رو کم کتید در حدی که دیگه بهم نوک نزنن و برای درمان از راهکارهای همین مقاله کمک بگیرید

   1. سلام من یه مرغ کرچ دارم وقتی میخواد برای مدفوع کردن بره بیرون از لانه مرغ و خروس های دیگه اونرو میزنن
    امروز یه مرغی که ازش حساب میبرد بد جور زدش پرهاش هم کند

  2. سلام من دوتا مرغ لاری خریدم اوردم انداختم کنار هم حدود ۵ دقیقه رفتم و اومدم دیدم باهم دعوا کردن جدا کردم یکی از مرغهام هر دو چشماش رو میبنده گاهی اوقات باز میکنه و بازم میبنده ایا به دامپزشک مراجعه کنم یا خود به خود خوب میشن

 17. سلام جوجه هام تقریبا نزدیک دوماه شده الان با هم می‌جنگن چکار کنم هی جدا میکنم باز هم به هم می‌زند چکار کنم

  1. سلام اگر بهم اسیبی نمیزنن مشکلی نداره اما اگر بهم اسیب میزنن از همدیگه جداشون کنید به صورتی که همدیگه رو ببینن و بعد از مدتی مجدد کنار هم قرارشون بدید

  2. سلام داداش اون طبیعیه چیز خاصی نیست دعواکردن روقریضشونه بنظرمن ولی اگه بی دلیل یکیشون آروم وایساده واونیکی یا بقیه بهش نوک میزنن وزخمی ویاپرهاشومیکنن اون میشه بیماری

 18. سلام من دو تا مرغ دارم ۵ ماه که پیش همن ولی تازه گی یکیشون دیگری رو بشدت میزنه الانم کاکلش خونی شده چیکار کنم؟

  1. سلام مدتی از هم جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن و پس از مدتی میتونید دوباره کنار هم قرارشون بدید. برای درمان مرغ اسیب دیده هم از اسپری اوکسی تترا سایکلین استفاده کنید

 19. سلام من دوتا خروس دارم براشون یه مرغ گرفتن اصلا نزدنش اما یه مرغ دیگه گرفتم کتکش میزنن و اونم می‌ره قایم میشه چکار کنم لطفاً کمکم کنید

 20. سلام من از این جوجه پنبه ای ها قبلا گرفتم حالا بزرگ شدن یه مرغ از این کاکلیا گرفتم الان اون دوتا خروس این نرغ رو میزنن میشه بگین باید چیکار کنم؟؟؟ تا خدی که نمیزارن اون مرغ غذا بخوره

  1. من دوتا مرغ لاری دارم هر دقیقه هم دیگرو میزنند چیکار کنم تا لحضه که جان ندارن میجنگن خودشونو خونی میکنند

   1. سلام دوست عزیز، جداشون کنید بصورتی که همدیگه رو ببینن اما بهم دسترسی نداشته باشن. بعد از مدتی مجدد کنارهم قرارشون بدید

 21. سلام من چهار تا مرغ و یک خروس دارم دوتا خروس و یدونه مرغ اوردم خروسم همه ی این جدیدارو میزنه چکار کنم تا باهم دعوا نکن؟

  خروسم انهارا در حد مرگ میزند و اونهاهم فرار میکنند

   1. سلام من ۹ تا مرغ دارم و ۲ تا خروس و یک خروس مینیاتوری از نژاد سبرایت همشون تو یک جا هستن قبلا هم یک مرغ مینیاتوری داشتم ولی چشمش قرمز شد و عفونت کرد بخاطر درمان کرم می ریختم تو چشمش ولی در همون لحظه که می ریختم تو چشمش مرغا و خروسا میزدنش و همه ی کاکلشو کندن و دیگه هم در نیومد و گر شد بخاطر این که چشمش خوب شه جداشون کردم بعد از مدتی طولانی خاستم بفرستمش پیش اونها دیگه اونا این مرغو میزنن و این هم کلا از اینا می ترسه خیلی می ترسه الان هم تخم می گذار و اینکه نژاد سبرایت نیست ولی خروسش سبرایت آیا نطفه ی بدرد بخوری داره و اینکه چی کار کنم نزننش گاهی اوغات هم انها نمی زننا ولی این هی جیغ میزنه و انها رو تحریک میکنه چیکار کنم

 22. نوک چینی یک روش بی رحمانه برای جلوگیری از دعوای مرغ هاست…مرغ های بدبخت توی نوکشون عصب حسی دارند و درد زیادی رو تجربه میکنند.توی اروپا این روش داره منسوخ میشه.تو رو خدا این کارو نکنید.پیامیر میگه هر کسی هر عضو حیوانی را مسلح کند خداوند لعنتش میکند.نکنید تو رو خدا یک ذره عاطفه داشته باشید

 23. سلام خسته نباشید
  مرغم کرچ شد ۱۰ تا جوجه یه روزه گزاشتم زیرش تا دو روز خوب بود دیروز یکی اط جوجه هاشو کشت امروز هم بال همه جوجه هاشو نک زدن و خونی کرده چیکار کنم این زلیل مرده رو به دادم برسسسسسید 🤯🙏🥵🥵🥶

 24. سلام من ی جوجه مرغ دارم ن بارفیق خودش کنار میاد ن با جوجهایی ک باخودش ی ماه فاصله دارن همش میزنه همرو منم دوسش دارم نمیدونم چکارش کنم

 25. سلام آیا دو تا مرغ و جوجه هاشون که تازه از تخم در اومدن رو میشه در یک قفس نگهداری کرد؟ مرغ ها به اون یکی جوجه ها نوک میزنند؟

 26. سلام من دوتا جوجه مرغ سبرایت ۴ ماهه دارم که جوجه مرغ شروع کرده به زدن جوجه خروسم در حد مرگ ومن جای آن دوتا را از هم جدا کردم ولی باز هم هم دیگه را می‌زنند من آن هارا در بالکن خانه نگه می دارم میشه من را یه راهنمایی کوچک کنید سپاس گذارم ؟

  1. سلام جداشون کنید و در محل زخم اسپری اکسی تترا سایکلین بزنید مرغ های شما به بیماری کانیبالیسم یا همنوع خواری مبتلا شده و تو قفس جداگانه نگهداری کنید. داخل قفس کمی برگ درخت و سنگ بذارید تا مرغ به اونا نوک بزنه و این عادت از سرش بیفته. اگر درمان نشد باید کشتار بشه
   با احترام.

 27. سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون
  من دوتا مرغ داشتم یک خروس با دوتا مرغ بهشون اضافه کردم
  مرغ های بزرگی خیلی مرغ های کوچیکی رو میزنن خروس هم مرغ های بزرگی را ولی چند وقت شد همه یک مرغ را میزدند و اون مرد
  میخواستم بدونم خروس با نوک زدن کشتتش یا نه

 28. سلام
  دوتا جوجه که توی خونه با جیره و رسیدگی کامل بزرگ شدند و هردوتا خروس هستند
  کاملاً دستی و خونگی بودند
  بردمشون خونه روستایی پیش مرغ و خروس های دیگه
  ولی الان به همه آدمها میپرند و نوک میزنن
  یکیشون هم دائماً گنجشک شکار میکنه
  خواهشاً بگویید چکار میشه کرد خیلی دردناکه

  1. سلام به محیط انجا عادت کردند ولی اگر به همنوع خودش حمله میکند و باعث زخم های عمیق میشود به بیماری کانیبالیسم مبتلا شده است و باید خروس بیمار رو از سایر پرنده ها جدا کنید و تو قفس جداگانه نگهداری کنید. داخل قفس کمی برگ درخت و سنگ بذارید تا خروس به اونا نوک بزنه و این عادت از سرش بیفته. اگر درمان نشد باید کشتار بشه
   با احترام.

 29. سلام من ۳تا جوجه مرغ ۳ ماه دارم تازه امروز ۲تا مرغ گرفتیم ولی این ۲ تا این ۳تا رو میزنن حتی اون ۳تا باهاشون کار ندارن ولی بی دلیل یکیشان هی دعوا میکنه با این ۳تا و از ۳تا جوجه مرغ یکیشان با این ۲تا دعوا کرد و تاج شو زخمی کردند ما باید چیکار کنیم ؟که با هم خوب بشن اصلا با هم خوب میشن؟

   1. سلام الان برعکس شده مرغ ها جوجه ها رو نمی زند ولی از این ۳تا جوجه ۲تا شون همش یکی از این مرغ ها را میزند و پر هاشو میکند و اون هیچی نمیگه حتی چند ساعتی جداشون کردیم ولی باز میزنش قبلا فقط یکی از جوجه ها مرغ ها رو میزد ولی الان ۲هاشون میزننش مرغ ها بعد از یه روز دیگه نمی زنن ولی جوجه ها خیلی میزن یکی از مرغ ها رو

 30. سلام من دوتا جوجه لاری دارم جوجه خودمه الان سه ماهشونه باهم هستند
  امروز دعوا کردن همدیگرو بانوک زدن زخمی کردن دلیلش چیه

 31. سلام من یه مرغ لاری دارم
  که با خوابیدن روی تخم ۶ تا جوجه در آورده
  الان تقریبا جوجه ها اندازه متوسط دارن ولی فقط به سه تا از اون ها نوک میزنه در حدی که خون میاد آیا درمان یا روش خواصی داره

  1. سلام بیماری کانیبالیسم یا هم نوع خواری است که در این بیماری مرغ ها به هم دیگر نوک زده و یک دیگر را زخمی میکنند و تلفات زیادی را ایجاد میکند دلایلی که اینطوری میشن مرغ هاتون براتون ذکر میکنم
   1- زیاد بودن ذرت در جیره غذایی
   2- ناکافی بودن تعداد ابخوری یا دان خوری
   3- نبودن غذا در ظرف های دان خوری به مدت طولانی
   4- کم بودن تعداد آشیانه های تخمگذاری
   5- زیاد بودن میزان و شدت نور در سالن
   6- بالا بودن درجه حرارت محیط
   7- کمبود میزان پروتئین و مواد معدنی جیره
   8- وجود انگل های خارجی مانند: شپش،کنه مرغی
   9- تهویه نامناسب
   10- نوک چینی نامناسب
   مواردی که ذکر شد افزایش یا کاهش دهید برای پیشگری از بیماری ، و دادن ویتامین و اسید امینه و نیز کنترل خونریزی با ترکیبات حاوی ویتامین kگزینه مناسبی میباشد
   با احترام.

 32. با سلام واحترام
  من از روز اول یک جوجه رسمی خریدم و یک جوجه اردک اوایل با هم خوب بودن الان حدود دو ماهشون هست ولی جوجه با اردک نمی سازه و هی نوک میزنه و پرهای اردک توی دهان جوجه هست و اصلا نمیزاره اردک به سمت غذا بره و غذا بخوره و اردکمون افسرده شده یه مدت تنبیه کردم و جوجه رو توی قفس انداختم تا جوجه اردک غذا بخوره ولی به محض اینکه میاد بیرون دوباره شروع میکنه به دنبال کردن و نوک زدن جوجه اردک چیکار باید کرد چون غذا و قفسشون یکیه؟لطفا راهنماییم کنید.

  1. سلام
   مرغ من هفت تا جوجه ده روزه داره فقط به یکی گیر داده نوک میزنه شدید چرا بقیه رو نمی زنه رنگ پشتش عین جوجه قرقاول هستش
   ممنون

 33. من دو روز پیش یه جوجه گرفتم خیلی بهم عادت کرده بود اما شبا نمیخوابید حتما باید من پیشش باشم تو دستم باشه برای همین یه جوجه دیگه گرفتم دقیقا امروز همین الان هی جوجه ی جدید به جوجه ی من نوک میزن یعنی نوک همو میگیرن میکشن چطوری درستشون کنم جوجه ی جدید بزرگ تره کوچولو رو میزنه چیکار کنم لطفاراهنمایی کنید این طبیعیه

 34. من600 عدد جوجه لوهمن دوماه ونیمه دارم. الان یه مدته همخواری میکنن. خیلی هم پرخور هستن میشه علتش وبگید. وقتی میرم دون بهشون بدم خودمم نوک میزنن. خیلی پرخوری شدید دارن. 12کیلو ارد ذرت یه وعده بهشون میدم سر سه ساعت دوباره هجوم میارن واسه غذا

 35. سلام من یه مرغ و 5 تا جوجه 3 ماهه دارم الان چند روزه جوجه ها با هم دعوا میکنن به طوری که یکی شون از قفس ولونه فراری چکار کنم ؟

  1. سلام داداش اون طبیعیه چیز خاصی نیست دعواکردن روقریضشونه بنظرمن ولی اگه بی دلیل یکیشون آروم وایساده واونیکی یا بقیه بهش نوک میزنن وزخمی ویاپرهاشومیکنن اون میشه بیماری

 36. سلام من ۳تا مرغ و یک خروس جنگی دادم چند ماه باهم زندگی میکنن خوب بودن امروز از صبح دوتاشون باهم جنگ میکنن هر کاری کردیم ارام نشدن

 37. سلام من دونا خروس داشتم یکیرو دادم یک مرغ گرفتم وقتی اوردم مرغ های دیگه شروع کردن به کندن پر کله اون یکی که تازه اوردم الان ۳ ساعت هست که سرش خونی شده
  ایا زنده میمونه؟ ولی الان خشک شده و خونریزی نمیکنه ولی کمی بیحاله لطفا جواب بدید که ایا زنده میمونه
  و چطوری رابطشونو بهتر کنم
  البته الان قفسش رو جدا کردم

 38. سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
  من ۸تا مرغ دارم که ۱۰ ماهشون هست ولی یه جوجه ای دارم ۳ماهش هست این جوجه را خیلی میزنن از دماغ جوجه خیلی کم خون اومده
  مشکل خون اومدن مال این که میزنن تو سرش ؟؟

   1. سلام من یک مرغ لاری جدید خریدم که تخم میزاره و دوتا جوجه 4ماهه و یک مرغ 8ماهه رو خیلی میزنه ولی با خروس خوب هستن الان مشکل اینجاست که من مرغ جدیدی رو از خروس جدا کنم یا اون دوتا جوجه و یک مرغ رو؟؟؟
    لطفا جواب بدید

 39. سلام
  من یک خروس دارم ۶تا مرغ
  خروس یکی از مرغهارو خیلی میزنه
  جداشونم کردم ماههاخروس رادر قفس گذاشتم طوری که همدیگه رو ببینن باز هم فایده نداشت تا خروس رها میشه میاد اون یکی مرغ رو میزنه لطفا لگید راه حل دیگری هست؟

 40. سلام دوتا خروس ۴ ماهه دارم اخیرا یک مرغ ۲ ساله گذاشتم کنارشون. روز اول کاری با مرغه نداشتند و مرغه همینجور یه طرف قفس نشست و هیچی هم نخورد. ولی فردای اون روز رفتم دیدم خروس ها دارند محکم میزنندش.. دلیل این کارشون به خواطر مریض بودن مرغه یا جدید بودنش؟

 41. سلام..ببخشید من یه مرغ و خروس بالغ دارم اصلا یه مدته هیچ ندیدم جفت گیری کنن وقتی خروسه میره پیش مرغه نوک میزنش اونم فرار میکنه اصلا نمیخوابه برا خروس در ضمن مرغ هم یه مدت هست تخم نمیزاره…لطفا کمک کنید

 42. سلام من یه خروس و دو تامرغ دارم . در طول سال خروس همیشه می ایستاد مرغ ها غذا بخورتد و بعد خودش می خورد الان سر ظرف غذا مرغ ها را می زند و بعضی وقت ها هم بدون دلیل با نوک می زنه تو سر مرغ ها . علت این عارضه چیه ؟ چطور درست ش کنم ؟ از مرغ ها جدا کنم ؟یا در این فصل سال این طوری می شوند ؟ ؟

 43. با سلام خدمت شما
  من چند تا خروس نژاد سند پاکستان دارم با دوتا مرغ خروس ها جدا هستن
  الان یک خروس نژاد دار تمیز اوردم خار داره اندازه بند انگشت اذن نمیگه از خروس هام میترسه.دو تا مرغ تو قفسش انداختم مرغ ها ازش میترسن موقع دونه خوردن یه کم مرغ ها رو میزنه.زیر یک ساله رفتار خروس مرغ گیر رو نداره.میخوام ازش نژاد بگیرم.فکر کنم جای قبلی که بوده پیش خروسهای بزرگ بوده ترسو شده لطفا یک راهنمایی دقیق کنید ممنون

 44. سلام من یه خروس دارم با دوتا مرغ خروسم سفید مشکیه یه مرغم حنایی یدونه کوتاه قد ریزه میزه سیاه. این حناییه پراش داره میریزه، خروسم اصلا با این حناییه جفت گیری نمیکنه به همین دلیل مرغ سیاهم به شدت زخمی شده پوستش کنده شده کامل گوشتش معلومه چیکار کنم؟

 45. سلام من یه مرغ لاری دارم که تخم میزاره و پنج تا جوجه پنج ماهه و یه مرغ محلی تخم گزار که تازه خریدم این لاریه یکم قلدره ولی زیاد نه وقتی محلیه میخواد تخم بزاره سریع میدوه میره رو کاه ها میخوابه نمی زاره اون بیاد رو کاه ها تخم بزاره اونم میره رو زمین تخم میزاره دعوا نمیکنن بعد تازه گیا اونم میره روی زمین تخم میزاره میترسم بشکنه تخم ها دعوا اصلا نمیکنن ولی اولا لاریه نمی گذاشت محلیه بره روی کاه تخم بباره حالا خودشم رو زمین تخم میزاره باید چیکار کنم

  1. سلام اگر شدید نیست که ایرادی نداره اما اگر شدید از هم جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن، بعد از مدتی میتونید کنار همدیگه قرارشون بدید. با احترام

  1. سلام از همدیگه جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینند. این بیماری مصری هستش. اگر مرغ های دیگه هم اسیب دیدن با اسپری اکسی تترا سایکلین ضدعفونی کنید. با احترام

 46. سلام
  حدودا دو ماه دوتا مرغ جدید اضافه کردم قبلا ۱ مرغ و سه تا جوجه ۴ ۵ ماه داشتم این مرغا خیلی باهم دعوا میکنن قفس جدا کردم هفته دو سه بار فضای باز میبرمشون ولی باز اخرش دعوا میکن چیکار باید بکنم

  1. سلام
   من یه جوجه خروس دارم و یه جوجه مرغ
   جوجه خروسه با نوکش میزنه تو چشم جوجه مرغه
   جوجه مرغه هم با نوکش میزنه تو سر جوجه خروسه
   خیلی جیغ و داد میکنن
   میشه راهنمایی کنید؟؟؟؟

 47. سلام خسته نباشید
  من یه مرغ 2 ماهه دارم ک مرغای بزرگ تر زدن توی چشمش و چشمش بسته شد و روی اون زخم بزرگی بود .بردم دامپزشکی زخمو باز کرد و چرک های زیادی رو در اورد و قطره ای بدین منظور داد…. الان حدود یک هفته هست ک وضعش همون حالته قطره هم تموم شده دارم کمی اموکسیسیلین بهش میدم و سیر امروز چشمش رو بزرو باز کردم و دیدم چرک کرده چرک هارو سعی کردن بیرون بیارم ولی حدود نصفش رو تونستم بیرون بیارم و حتی جراحتی به ماهیچه ی جلوی چشمش وارد شد خوب میشه یا باید سریعا دوباره ببرمش پیش دامپزشک؟
  ممنون از زحمات و لطف شما

 48. سلام من یه مرغ با ۸ تا جوجه دارم داره ازشون مراقبت میکنه یبار دوتا جوجه هاشو ازش به مدت یه هفته دور کردم الان که میزارم کنارش میزنتشون چکار کنم؟چقدر طول میکشه که مرغ دیگه از جوجه ها مراقبت نکنه و ازشون جدا بشه؟

  1. سلام باید کنارهم قرارشون بدید به شکلی که بهم دسترسی نداشته باشن اما همدیگه رو ببینن بعد از مدتی میتونید کنارهم قرارشون بدید

 49. سلام خسته نباشید. من سه تا جوجه داشتم که حالا بزرگ شدن. دوتا خروس یه مرغ. هنوز خروس ها نخوندن و بالغ نشدن. اما یکی از خروس هام ساکت و افسردس و خودشو باد میکنه یه گوشه میمونه. ممکنه ب دلیل این باشه که خروس دیگ براش قلدری کرده؟

 50. سلام حدود دو هفته سه تا از جوجه های یک مرغ رو ازش جدا کرده بودم جوجه ها یک ماهشونه حالا که کنار مرغ میزارمشون بد جور کتکشون میزنه. اگه کنار هم با مرز یه توری بزارمشون با همدیگه خوب میشن؟اگه میشن چقدر طول میکشه؟

 51. باسلام..
  من چهار تاجوجه مرغ پنج ماه دارم
  دوتا لاری ودوتاساده
  اون ساده ها مقعد لاری ها رو اینقدر نوک زدن که خون شده باید چیکار کرد
  ممنونم

  1. سلام از همدیگه جداشون کنید که دیگه نوک نتونن بزنن و از اسپری اکسی تترا سایکلین برای ضدعفونی محل زخم ها و همچنین پوشش اون ها استفاده کنید. با احترام

 52. سلام من دوتا مرغ داشتم با یه خروس . یکی از مرغا باخروس مرغ دومی رو می زدن الان دوتا مرغ گرفتم باز همون مرغی که قبلا از خروس و مرغ کتک می خورد به اونایی که تازه اوردم نوک میزنه در حد اینکه خون بیاد
  الان چکار کنم

  1. سلام لطفا پرنده بیمار رو از سایرین جداکنید به شکلی که همدیگه رو ببینند اما به هم دسترسی نداشته باشند و پس از مدتی میتونید کنارهم قرارشون بدید. با احترام

 53. سلام خسته نباشید
  مرغ بنده کرچ شده بود و جوجه هاشم ب دنیا آورد و الان بزرگ شدن و مادرشون وقتی غذا میریزم جوجه هاشو با نوک میزنه مادرشون رو جدا کنم بزارم پیش بقیه مرغ و خروس‌ها ولی جوری این مرغ رو زدن که لاله هاش همه خونی شد پرهاشو کندن ک صدای مرغه تا ته کوچه مون هم می‌رفت حالا بگید چیکارش کنم بزار پیش جوجه ها جوجه هاشو میزنه بزارم پیش بقیه مرغا اونا میزننش اونم بد جور ، بفروشمش یا بکشمش یا راهکار بهتری سراغ دارین؟

  1. سلام ممکنه بیماری کانیبالیسم گرفته باشه. بهتره جداشون کنید به شکلی که همدیگه رو ببینن و بعد از مدتی مجدد کنار هم قرارشون بدید. با احترام

 54. سلام. من یک مرغ کرچ دارم چهار تا جوجه باز کرد. یکشون افتاد تو آب خفه شد مرد. دو تا دیگه رفتم خریدم. شب گذاشتم تو لونه. صبح شروع کرد به زدنشون. چیکار کنم که نزندشون؟

 55. سلام من ۱۵تامرغدار و ۱خروس دارم که فقد یکی ازمرغام پر داره .
  اونایی که پرندارن هی همدیگرومیزنن من باید چکار کنم

  1. سلام مطالب عالی
   من دوتا خروس داشتم رفتم یکرو دادم و یک مرغ به جای اون خریدم وقتی اوردم مرغ ها اون رو میزدند و یکی از مرغ ها که شبیه اون بود از همه بیشتر میزد الان سرش رو خونی کرده برای همین از بقیه مرغ ها جداشون کردم و الان گذاشتم تو قفس جدا کمی بی حاله ایا زنده میمونه؟ لطفا جواب بدید که ایا زنده میمونه یا نه
   و میتونم رابطشونو بهتر کنم ؟

   1. سلام بله روی زخمش اسپری اکسی تترا سایکلین بزنید و فعلا جداشون کنید از هم به صورتی که همو ببیننو بعد از مدتی تستی کنار هم قرارشون بدید اگر مشکلی پیش نیومد بزارید کنار هم بمونن

 56. سلام خسته نباشید.
  یه دونه جوجه خروس خریدیم. مرغم خیلی میزنتش-چیکار باید بکنم؟؟؟
  مرغم حدودا یک سالشه.
  خروسه بنظر میاد یکی دوماهه باشه

 57. سلام
  من چهارتامرغ دارم با یک خروس
  مرغ ها ۷ ماهه خروس ۱.۵ ساله
  با هم خوبن ، فقط بعضی وقتا مرغ ها
  پرهای سینه و بالای باله خروس رو میکنن و میخورن.
  علت چیه ؟ راهکار ؟
  ممنون

 58. سلام و وقت بخیر
  من ۱۰۰ تا جوجه تقریبا ۳ ماهه دارم،
  یه هفته ای میشه ۱۵۰ تا جوجه ۱ ماهه گرفتم،
  امروز جدیدا رو قاطی گله قبلی کردم،
  این جدیدا همش یه گوشه وایمیسن و نمیرن غذا بخورن،
  از طرفی چند تا از مرغا قبلی هی اینارو نوک میزنن،
  ممکن با هم نسازن و تلفات بدم؟
  توی فضای باز نگهشون میدارم و زیر پاشون هم شن و خاکیه،
  ممکن این نوک زدناشون منجر به تلفات نشه؟؟؟
  لطفا راهنماییم کنید واس نگهداریشون،اولین بارمه مرغ نگه میدارم

 59. سلام من 4 تا مرغ و یه خروس دارم که از حوجگی کنار هم برزگ شدن اولش دوتا از مرغ ها جوجه خروس رو میزدن ، الان که بزرگ شدن خروس هیچ کدوم رو امون نمیده الان یکساله هستن و حدیدا خیلی کتک میخورن خروس هم مرغ ها رو اسکورت میکنه ، هم تا میخورن میزنه ! چیکار کنم درست شه ؟ اخه دوتا از مرغ ها مال کسی هست و مال ما پیش اون امانته گفته اگه درست نشه پرندت رو میکشم چیکار کنم الان ؟ باید بگم خروس رو جدا کنه؟

  1. سلام من یک مرغ کرچ دارم که چندتا جوجه از تخم بیرون اومدن یکی از جوجه های بدجوری میرنه جوجه از سرش خون میاد چیکارش کنم هوا خیلی گرمه دما ۵۰درجه است

 60. سلام چند تا جوجه از زیر مرغم درومده الان سه روزه هستن یکی از اونا پرهایی که روی دستش سبز میشه را با نوکش گاز میگیره تا حدی که خون میاد انقدر هم سر وصدا میکنه که مادرشون احساس میکنه خطر اومدن گربه هستش اونم با پاهاش بقیه جوجه ها را له میکنه میشه راهنماییم کنید چطوری این جوجه را درمان کنم

 61. سلام من ۴تا مرغ دارم و ۵تا جوجه۳ماهه که همرو باهم توی حیاط نگهداری میکنم ولی جای خوابشون جداست توی حالت عادی مشکلی ندارن ولی موقع غذا خوردن مرغا جوجه هارو میزنن با اینکه ظرف های جدا براشون میزارم ولی مرغا غذای خوردشونو رها میکنن میان سراغ غذای جوجه ها ممنون میشم راهنمایی کنید

 62. سلام
  من ۳۰ تا جوجه ۲۰ روزه دارم
  اینا خیلی باهم دعوا میکنن
  هی میپرن رو هم دیگه یا هم دیگه رو نوک میزنن
  چیز خاصی به غذاشون اضافه کنم؟؟

 63. با سلام من چند تا مرغ و یک خروس دارم این خروس بی هیچ دلیلی گیر داده به یکی از مرغ ها و هر روز اون رو میزنه پر ها پشت گردنش رو در میاره این مورد رو چیکار کنم فقط و فقط هم با اون مرغ مشکل داره

 64. سلام سوالی داشتم یه مرغ کرچ دارم که اصلا تخماش جوجه نشد رفتم شش تاجوجه یک روزه گرفتم شبانه گذاشتم زیرش الان هم ازاشون مواظبت میکنه هم بهشون نوک میزنه جکارکنم میشه راهنماییم کنین

   1. سلام من یک‌ مرغ‌وخروس ودوتاجوجه دورگ سه ماهه دارم
    یه مرغ لاری هیکلی گرفتم
    خروسم همش به مرغ لاریم حمله میکنه تا جایی که نمیذاره غذا بخوره چیکار کنم که خروسم بهش حمله نکنه؟

 65. سلام من چهار مرغ با یک خروس دارم و یک مرغ دیگه گرفتم یگی از مرغام همش بهش میزنه من توی توری هم گذاشتم که همدیگرئ ببینن چهار روز بعد گذاشتم همه رو کنار هم ولی بازم همو میزنن به نظر شما من چه کار گنم

 66. من ۳تا مرغ خریدم دوتاش ازین سفید مشکیا یکیش گلپایگان نوروز تخم گذاشت بعد نزاشت حالا ۸تا دیگه تخمگذار اضافه کردم ولی اون دوتایی اولی اینا رو کلا میزنن

 67. سلام
  من سه تا مرغ دارم اینا یکشون زدن همخواری کردن نجاتش دادم بعد الان دوباره یکی دیگه شو زده بعد اونی که زده پراشم ریخته به نظر شما من الان با این چیکار کنم حالش خوب میشه

  1. سلام دوست عزیز
   باید مرغ بیمار رو جدا کنید. مرغ آسیب دیده هم، اگه جراحتش عمقی نباشه خوب میشه. در غیر این صورت باید به کلینیک دامپزشکی ببرید.
   با احترام

  2. سلام ببخشید من یکی مرغ دارم ۲ تا خروش بعد از چند ماه ۲تا دیگه مرغ آوردم مرغ قدیمیم اون دوتا رو میزنه جوری که اون دو تا از قفس فرار میکند الان یکی از خروس ها هم به اون دوتا حمله میکنه چکار کنم

 68. سلام وخسته نباشید ۳تامرغ داشتم بایک خروس وحالا ۴ تا با یک خروس روشون اظاف کردم قبلیا که تخم میگذاشتن قطع کردن و اینا جدیدا هم تخم نگذاشتن که از جایی خریدم گفتن تخم میزارن. وبا هم دعوا میکنن نوک زنی همنوع خواری باید چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که شدت بیماری زیاد نباشه میتونید با تاریک کردن محیط، جدا سازی پرنده بیمار و کاهش دادن دمای محیط درمانشون کنید. اما اگر شدت بیماری زیاده باید پرنده های بیمار کشتار بشن.
   با احترام

   1. سلام.
    من یه مرغ دارم جوجه هاش رو از تخم که اومدن بیرون با نوک زدن کشت و از بین برد علتش چیه؟؟ممنون میشم پاسخ بدین

   1. سلام من ۵۰ تا مرغ و خروس بومی دارم اینا همدیگه را میخورن جاشون بزرگه نورشون هم طبیعیه غذا هم گندم میدم با برگ کاهو توی غذاشون هم کمی نمک میریزم دیگه نمیدونم مشکل چیه

   2. سلام من حدود پانزده جوجه دارم دو ماه هستن .نژاد لاری هستن همدیگرو خیلی میزنن دوسه تا ، تا الان تلفات دادن فقط سرشون نوک میزنن و مغز سر کلا میخورن…چندتا رو جدا کردم ولی بی فایده بود..چکار کنم؟

    1. سلام بهتر است در قفس مخصوص های مرغ نگهداری شوند و جوجه های که وحشی هستند جدا در قفس نگهداری شوند
     با احترام.

     1. سلام من دوتا مرع دارم که یه ماه پیش یکیشون کمی پرهاش ریخت و دیدم که اون یکی نوکش میزنه وگوشتشگ خون انداخت..جداشون کردم..مولتی ویتامین بهشون دادم وبعد یه ماه رسیدگی خوب شد اوردمش پی ش اون اول همو ردن بع خ ب شدن حالا بعد دوسه روز که پیشهم رودن دوباره داره میزنتش و پوستشو میککه..با اینکه زخمش خوب شده و پرهاش کاملا درومده و دوباره به تخم افتاده چیکار کنم

 69. سلام
  مطالب عالی بود
  سپاس
  چگونه خودم تو منل نوک چینی کنم 5 تا مرغ دارم 3 تا از قبل بود دوتا اضافه کردم قدیمی ها جدیدی ها را قبول نمیکنند یکی از آنها یکی را خیلی نوک میزند

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه دعوا میکنند طبیعیه. برای نوک چینی هم یا باید از دستگاه مخصوص استفاده کنید یا اینقدر تجربه داشته باشید که خودتون انجام بدید.
   با احترام

   1. سلام من یه مرغ و خروس دارم نژادشون رو دقیق نمی دونم خروس سفیده سرش نسبت به بدن کوچیکه تاجش قرمز روشنه ریشش یه کم تیره تر از تاجشه
    ، مرغ هم سیاهه گردنش قهوه ای روشن سرش قهوه ای تیره تاجش کوچیکه و قرمز روشنه ریشش هم همینطور خال هم نداره سرش هم متناسب با بدنشه میخواستم بدونم نژادشون چیه

     1. سلام من سه اردک دارم یدونه از اون ها امروز با نوک پلک پایین اون یکی اردک رو زخمی کرد چکار کنم دعوا نکنن مدتی یکبار این کارو میکنن‌ میترسم آسیب ببینن

   2. سلام من ی مرغ گلین خریدم با خروسم اصلا سازگاری نداره خروسم خیلی میزنه اونو چکار کنم که راحت غذا بخوره

  2. تا یه مدتی از هم جداشون کن ولی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. مثلا یه تور وسط قفس بکش تا جدا باشن ولی همدیگه رو ببینن. بعد از مدتی با هم خوب میشن.

  3. سلام
   من یک مرغ و خروس داشتم و یکی دیگر مرغ خریدم
   الان مرغ جدیده مرغ قبلی رو میزنه
   من چه کار کنم
   میشه جواب بدید

   1. سلام منم یک مرغ وخروس داشتم یکی دیگم خریدم دعوا می کردند من هردو رو از هم دیگه جدا کردم خروس یک جا مرغاهم هردوشون یکی اون ور یکی هم اون ور بعد ۲روز باهم دیگه خوب شدن

  4. سلام من یه مرغ و شش تا جوجه سه ماهه دارم که جوجه ها مال خودشن مرغمم دو یا سه سالشه یه خروس ده ماهه آوردم مرغ خروس میزنه و خروسمم جفت گیری نمیکنه چی کار کنم

   1. سلام یه مدت از هم جداشون کنید طوری که همو ببینند ، مرغ احساس خطر و استرس بهش دست داده برای همین این رفتارو داره
    با احترام.

   2. سلام
    تخم قرقاول را گذاشتم زیر مرغ کرچ در اومدن ولی مادرش ودیگر مرغ ها نوکشون میزنن
    چاره ای میشه کرد یانه؟؟؟ممنون

  5. ببخشید این کاری که شما میکنید هم درسته ولی اگه میخواهید زود رفیق بشن یه چیزی مثل چشم بند عقاب درست کنید نوکش رو بگیره روی سر چشم بند هم یه خوراکی بگزارید دوست میشن
   یا بذار اینقد بزنمش تا دوست بشن من دو هفته تور گذاشتم جواب نداد دو ماه گذاشتم جواب نداد اینطوری ولی یک هفته ای دوست شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست