ساخت قفس قرقاول

ساخت قفس قرقاول به صورت کاربردی و ساده

Rate this post

قرقاول یکی از پرندگانی پرسود و پر خاصیت است که افراد زیادی خواهان پرورش و نگهداری از آنها هستند. اولین قدم برای نگهداری از این پرندگان داشتن محل مناسب و استاندارد است. در اغلب اوقات نگهداری از این پرندگان در قفس انجام میگیرد. به همین جهت ما در این محتوا از مجموعه « پرآور » تصمیم گرفته ایم که به نحوه ساخت قفس قرقاول به صورت کاربردی و عملی بپردازیم. پس چنانچه شما هم خواهان ساخت قفس قرقاول هستید؛ ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید. همچنین لازم است بدانید که خواندن این محتوا ۵ دقیقه زمان لازم دارد.

ساخت قفس قرقاول و در نظر گرفتن تعداد آنها

قرقاول ها در محیط که احساس آسودگی و آرامش می کنند رشد خوبی خواهند داشت. همچنین از سلامت کامل برخوردار می شوند. به همین جهت قفس که برای آنها تهیه می‌کنید باید به اندازه کافی بزرگ و جادار باشد. به نحوی که قرقاول ها از مکان کافی فضای مناسب برای رشد و نمو خوب برخوردار باشند. اولین کاری که انجام می دهید در نظر گرفتن تعداد قرقاول هایی است که می خواهید آنها را پرورش دهید با توجه به این تعداد است که شما می توانید اقدام به ساخت قفس قرقاول کنید.

مواد لازم جهت ساخت قفس قرقاول‌

ساخت قفس قرقاول
ساخت قفس قرقاول

مواد لازم جهت ساخت قفس قرقاول قدم بعدی که انجام می‌ دهید تهیه مواد لازم برای ساخت قفس قرقاول است. مقدار مواد لازم نیز به اندازه قفسی که می خواهید بسازید بستگی دارد. به هر حال به طور کلی شما به مواد زیر نیاز خواهید داشت.

صفحه توری که نرم باشد و هنگام برخورد با بدن پرندگان آنها را زخمی نکند. همچنین مقدار فاصله میان تور ها به گونه ای باشد که امکان انتقال هوا به خارج و داخل قفس به راحتی فراهم شود.

تعدادی الوار و یا چوب مناسب. مراقب باشید؛ که الوار چوب تهیه شده شما از مواد سمی و یا از مواد که قرقاول ها به آن حساسیت دارند؛ نباشد. برای این منظور چوب هایی را تهیه کنید که برای نگهداری از آنها از مواد سمی استفاده نشده است. جهت اطمینان از این موضوع می‌توانید از فروشنده چوب سوال کنید در غیر این صورت پرندگان هنگام تماس با این چوب ها بیمار شده و از بین خواهند رفت.

تعدادی میخ ساده، میخ یو شکل، اره، متر، لولا، بسط پلاستیکی و چکش دیگر مواد مورد نیاز شما برای ساخت قفس قرقاول خواهد بود.

ساخت قفس قرقاول تعیین ابعاد طول و عرض

قبل از هر چیزی بهتر از ابعاد قفس مورد نظر خود را مشخص کنید. ساده‌ترین نوع ابعاد و شکل برای ساخت قفس قرقاول به شکل مستطیلی و یا مربعی است به هر حال با توجه به نیاز و سلیقه خود می توانید اندازه ها را طراحی کنید. برای اینکه کوچکترین اشتباهی در کار شما ایجاد نشود بهتر است ابعاد و طرح مورد نظر خود را بر روی یک کاغذ طراحی کنید سپس الوارهای مورد نظر را که از نجاری تهیه کرده اید به اندازه ابعاد و طول و عرض مشخص شده برش دهید.

حتما بخوانید: سود پرورش قرقاول چقدر است؟!

ساخت قفس قرقاول با کمک قاب های مربعی شکل

ساخت قفس قرقاول
ساخت قفس قرقاول

اکنون نوبت آن رسیده است که الوار هایی را که برش داده اید سرهم بندی کنید. برای این منظور حتما به اندازه های الوار ها توجه کنید. سپس هر کدام از آنها را دو به دو به یکدیگر متصل کنید. برای انجام این کار شما به میخ های ساده نیاز خواهید داشت سپس ابزارهایی را که دو به دو به هم متصل کرده اید. همچون یک قاب مربعی شکل سرهم بندی کنید. به هنگام انجام این کار مراقب باشید که میخ ها به طور صحیح داخل چوب فرو رفته باشند. به این معنی که از اطراف چوب بیرون نیامده باشند؛ چرا که این امر منجر به زخمی شدن پرندگان و شیوع عفونت در میان آنها می شود.

اگر با چنین مشکلی روبرو شدید حتماً میخ را بیرون کشیده و بار دیگر به صورت صحیح آن را بکوبید. لازم است بدانید؛ که به طور کلی شما به 6 لایه قاب برای ساخت قفس قرقاول نیاز خواهید داشت.

وصل کردن سیم های توری قاپ های مربع یا مستطیلی

اکنون نوبت آن رسیده است که سیم های توری نرمی را که خریداری کرده اید؛ به قاب ها وصل کنید. برای انجام این کار از میخ های یو شکل استفاده کنید. البته قبل از آن ابعاد قاب ها را اندازه بگیرید پس از اطمینان از صحیح بودن عدد و ارقام با احتساب چند سانت اضافه تر سیم های توری را برش دهید. سپس با کمک چکش و میخ های یو شکل کلیه قاب های تهیه شده را با سیم های توری پوشش دهید.

حتما بخوانید: گوشت قرقاول و ویژگی های شگفت انگیز آن

ساخت قفس قرقاول با توجه به طرح مورد نظر

اکنون نوبت آن رسیده است که طرحی را که بر روی کاغذ کشیده اید؛ عملی کنید. برای این کار قاب هایی را که تهیه کرده اید با توجه به طول و عرضی که دارند دو به دو به یکدیگر متصل کنید. برای این کار هم از میخ های ساده استفاده کنید و هم از میخ های یو شکل همچنین به صورت کامل اطمینان حاصل کنید. قاب ها را محکم به یکدیگر متصل کرده‌اید؛ استحکام قفس باید به اندازه‌ای باشد که پرندگان در آن امنیت کامل را داشته باشند. به گونه‌ای که نه توانایی فرار کردن از قفس را داشته باشند و نه حیوانات شکارچی بتوانند به پرندگان دسترسی پیدا کنند.

ساخت قفس قرقاول و طراحی درب آن

ساخت قفس قرقاول
ساخت قفس قرقاول

برای اینکه بتوانیم قرقاول ها را به داخل قفس هدایت کنید و از داخل قفس به بیرون بکشید و یک درب نیاز خواهید داشت این درب را می توان به روش های مختلفی در قفس طراحی کرد. اما بهترین نمونه آن به گونه ای است که قرقاول ها به هنگام ورود و خروج از قفس آسیب نبیند. برای این کار لازم است که در ابتدا یکی از لایه ها را به عنوان درب در نظر بگیرید. سپس با کمک لولا های‌ مناسب و یا بست های پلاستیکی آن را به چارچوب قفس متصل کنید. بهتر است درب قفس به گونه‌ای طراحی شود که امکان باز و بسته کردن آن برای قرقاول ها وجود نداشته باشد. در غیر این صورت قفس از امنیت لازم برخوردار نخواهد بود. برای اطمینان از این امر می توانید درب قفس را به کمک قفل های مخصوص ببندید.

ساخت قفس قرقاول و آماده نمودن بستر آن

یکی از نکات مهمی که به هنگام ساخت قفس قرقاول باید در نظر بگیرید بستر مورد نیاز آنها است. لازم است بستری که برای قرقاول ها تهیه می کنید کاملاً بهداشتی و سالم باشد. همچنین باید به گونه ای باشد که موجب زخمی شدن پای قرقاول ها و صدمه دیدن آنها نشود. برای این منظور می توانید؛ پوشال های نرم بهداشتی و یا خاک اره تهیه کنید و کلیه کف قفس را با این مواد بپوشانید.

تهیه ی قفس استاندارد یا ساخت قفس در منزل ؟!

همانگونه که مشاهده کردید ساخت قفس قرقاول برای افراد در منزل می‌تواند هم هزینه ‌بر و هم زمانبر باشد. با توجه به اینکه قفسی که در خانه ساخته می شود نه از امنیت و نه از زیبایی کافی برخوردار است این امر در حالی رخ می دهد که افراد با تهیه قفس های صنعتی استاندارد، به راحتی می توانند به پرورش قرقاول بپردازند. این قفس ها در مقایسه با قفس های دست ساز از مزایای بیشماری برخوردار هستند که استفاده از آنها را هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ بهداشتی و زیبایی کاملا توجیه پذیر می کند.

حتما بخوانید: بررسی اصول پرورش قرقاول

مقایسه قفس صنعتی استاندارد قرقاول با قفس های دست ساز

قفس های استاندارد از سینی فضولات برخوردار هستند. در نتیجه به راحتی قابل پاکیزه شدن می باشند. این امر در حالی رخ می دهد؛ که کف قفس های دست ساز را باید به وسیله پوشال ها و یا خاک اره بپوشانید که این می‌تواند برای پرورش دهنده هزینه ‌بر و زمان‌ بر باشد. در حالی که نه بهداشتی بودن و نه زیبایی قفس های استاندارد را خواهد داشت.

ساخت قفس قرقاول
ساخت قفس قرقاول

امکان آبرسانی صحیح

یکی دیگر از نکاتی که به هنگام مقایسه قفس های صنعتی و دست ساز مورد توجه قرار می‌گیرد. نحوه آبرسانی به قرقاول ها است. قرقاول ها از جمله پرنده هایی هستند که به طور مداوم آب مصرف می‌ کنند. آب مصرفی آنها باید به شدت پاکیزه بوده و از سلامت کافی برخوردار باشد. در غیر این صورت قرقاول ها بیمار شده یا از بین میروند و یا ملزم به استفاده از دارو هستند که در هر چند صورت ضرر مالی برای پرورش دهنده در پی خواهند داشت. این امر در حالی رخ می دهد که قفس های صنعتی استاندارد از سیستم آبرسانی اتومات برخوردار هستند. به این معنی که آب پاکیزه و بهداشتی به طور مداوم و کاملاً ساده در اختیار قرقاول ها قرار می گیرد. در نتیجه آنها از سلامت کافی برخوردار خواهند شد و پرورش دهنده ملزم به صرف هزینه های اضافی نخواهد بود.

امکان مدیریت فضا

استفاده از قفس 3 طبقه قرقاول به شما امکان مدیریت فضا را می دهد. به این معنی است که چنانچه شما از فضای کمی برای نگهداری از قرقاول ها برخوردار باشید می توانید با استفاده از قفس های صنعتی استاندارد چند طبقه تعداد بیشتری قرقاول را پرورش دهید این امر به لحاظ اقتصادی برای پرورش دهنده بسیار سودآور خواهد بود. در صورتی که قفس های دست ساز هرگز چنین امکانی را به پرورش‌ دهنده نخواهد داد.

حمل انتقال آسان

قفس های دست ساز به خاطر مواد اولیه به کار رفته در آن ها و همچنین نحوه ساخت که دارند از وزن استاندارد برخوردار نیستند. در حالی که قفس های استاندارد هم از بهترین مواد اولیه ساخته شدند و هم قابلیت حمل و انتقال آسان را دارند.

مواد اولیه مرغوب‎

مواد اولیه به کار رفته در ساخت قفس های استاندارد کاملاً گالوانیزه هستند. همچنین از کیفیت و استحکام ساخت بالایی برخوردارند در نتیجه استفاده از این قفس ها می تواند به صورت طولانی مدت باشد. این امر نیز صرفه اقتصادی پرورش‌دهندگان را به دنبال دارد. در حالی رخ که الیاف به کار رفته در ساخت این قفس ها هیچ گونه آسیبی به قرقاول ها نخواهند زد.

سالم ماندن تخم ها

لازم است بدانید که قفس های صنعتی به گونه ای طراحی شده اند؛ که تخم های قرقاول به صورت اتومات به بیرون از قفس هدایت می شود. بنابراین تخم ها در نتیجه حرکت قرقاول ها دچار شکستگی و یا ترک خوردن نمی شوند. در حالیکه استفاده از قفس های دست ساز می تواند منجر به شکسته شدن تخم ها و شیوع عارضه تخم مرغ خواری در میان قرقاول ها شود.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید‌

ما در این محتوا از مجموعه پرآور به نحوه ساخت قفس قرقاول به صورت کاربردی و مفید پرداختیم. همچنین مزیت و معایب قفس های دست ساز و قفس های صنعتی را مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه در زمینه پرورش قرقاول یا نحوه ساخت و یا تهیه قفس استاندارد برای نگهداری از قرقاول ها پرسش و یا نظری دارید؛ می توانید آن را در قسمت نظرات ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

6 پاسخ

  1. با سلام . در مقاله ساخت قفس برای قرقاول ذکرشده کف قفس ازپوشال یا خاک اره پوشانده شود تا پای پرنده زخمی وآسیب نبیند . حال اینکه در قفس های صنعتی با میله مفتولی گالوانیزه ساخته میشه ، به پای قرقاول ها آسیب نمیزه؟

  2. سلام
    در پرورش قرقاول در قفس ، در هر قفس سه طبقه با ابعاد ۶۰×۱۰۰ ، ۲۴ عدد قرقاول بالغ نگهداری می شود
    با توجه به بزرگی پرنده و دم دار بودن آن ها آیا این فضا برای آن ها تنگ نیست ؟ یعنی در هر ۶۰ سانتی متر مربع ، ۸ عدد قرقاول ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.