ساخت قفس کبک

آموزش ساخت قفس کبک به صورت کاربردی

2.7/5 - (9 امتیاز)

یکی از مهمترین کارها برای پرورش کبک، قفس مخصوص این پرنده است. اولین گام برای پرورش و نگهداری از کبک ها در تعداد کم و یا زیاد فراهم کردن مکان مناسب برای زندگی آنها است. از این رو اولین مسئله ای که به ذهن هر فردی خطور می کند، ساخت قفس کبک خواهد بود. اما ساخت قفس کبک چگونه صورت می‌گیرد؟  آیا بهترین گزینه برای مکان زندگی کبک ها قفس است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات پرآور را تا پایان مطلب همراهی کنید. در ضمن خواندن این محتوا 6 دقیقه زمان لازم دارد.

مزایای استفاده از قفس در پرورش کبک

برای ساخت قفس کبک باید دلیل های محکمی وجود داشته باشد. قفس به نسبت بستر مزایای بیشتری را با خود به همراه دارد. مزایای استفاده از قفس در پرورش کبک عبارتند از:

 1. استفاده از جوجه های بیشتر برای پرورش
 2. نیاز به نیروی کار کمتر
 3. تشخیص راحت تر بیماری ها
 4. صرفه جویی در هزینه ها و ایجاد بستر مناسب با توجه به بودجه
 5. نیاز به خوراک کمتر
 6. جلوگیری از بیماری ها در اسرع وقت
 7. کاهش شکسته شدن تخم ها توسط کبک
 8. وجود حشرات کمتر به دلیل نبود مدفوع
 9. راحتی در عملیات حذف و جداکردن کبک
 10. تولید تخم بیشتر و با کیفیت بالاتر
 11. نظافت راحت تر و در زمان کمتر

تهیه ی مواد لازم برای ساخت قفس کبک

شما برای ساخت قفس کبک به تعدادی مواد اولیه نیاز دارید که شاید هزینه‌ زیادی در پی داشته باشد. اما تهیه ی آنها ضروری است. این مواد عبارت‌اند از:

 • الوارهای چوبی(سعی کنید؛ الوارها از جنس افرا، کاج، بادام، بامبو یا اکالیپتوس باشد. از استفاده‌ی هر نوع چوب سمی برای پرندگان مانند: چوب ارس، سرخدار و
 • چوب قرمز خودداری کنید).
 • میخ های فولادی، پیچ، بست حلبی
 • سیم توری مناسب
 • چکش، اره ی گرد، متر، قیچی مخصوص برش سیم توری، دستگاه منگنه و…

ساخت قفس کبک و محاسبه ابعاد

محاسبه ابعاد در ساخت قفس کبک
محاسبه ابعاد در ساخت قفس کبک

حتما بخوانید: آموزش راه اندازی مرغداری

ابعاد و اندازه در ساخت قفس کبک بسیار مهم و ضروری است. قفس کبک را با توجه به اندازه و حجم کبک ها می‌سازند. به این معنی که طول عرض قفس را باید بر اساس تعدا کبک های پرورشی خود بسازید. شما برای ساخت قفس کبک به 6 لایه نیاز دارید. این 6 لایه عبارت‌اند از: یک لایه‌ی کف، یک لایه سقف، سه لایه دیواره ها و یک لایه درب قفس. اندازه‌ی طول و عرض این لایه ها به طرحی که در ذهن دارید و تعداد کبک ها بستگی دارد. هر چند قبل از ساختن قفس به این نکته توجه کنید، که برای نگهداری از 11 قطعه کبک به 1 متر مربع فضا نیاز خواهید داشت.

ساخت قفس کبک و تهیه‌ سیم

سیمی را انتخاب کنید؛ که علاوه بر محکم بودن نرم باشد. به گونه ای که بدن پرندگان شما را زخمی نکند. همچنین فاصله میان سیم ها را متناسب با اندازه ی کبک انتخاب کنید. به این معنی که فاصله ی میان سیم ها باید به گونه ای باشد؛ که کبک ها قادر به فرار از لای آنها نباشند. یا آنقدر فشرده نباشد؛ که شما قادر به دیدن کبک ها از بیرون قفس نباشید.

ساخت قفس کبک و طراحی آن

طراحی ساخت قفس کبک
طراحی ساخت قفس کبک

حتما بخوانید: آموزش پرورش طیور جامع و کاربردی

با کمک کاغذ و مداد شروع به طراحی اسکلت قفس کنید. معمول و ساده ترین طرح قفس مربع و یا مستطیل است. به هر حال قالب و طرح مورد نظر را طراحی و ابعاد آن را یادداشت کنید. ساده ترین روش ساخت قفس کبک استفاده از تکه های چهارگوش با اندازه های یکسان یا اسکلت مستطیلی شکل است. به هر حال با توجه به فضایی که در اختیار دارید می‌توانید؛ اسکلت قفس کبک را مستطیلی یا مربعی بسازید.

ساخت قفس کبک و بدنه ی آن

برای ساخت اسکلتی که بر روی کاغذ طرح آن را کشیده اید و اندازه های آن را مشخص کرده اید. شروع به برش چوب یا همان الوارها کنید. الوار ها را به اندازه ای که تعیین کرده اید برش دهید. برای برش الوار ها از اره ی گرد استفاده کنید. قبل از برش چوب ها حتما اندازه های آن را دقیق محاسبه کنید و با کمک مداد علامت گذاری کنید. تا به هنگام برش آنها دچار اشتباه نشوید. اگر با برش چوب مشکل دارید. می‌توانید قبل از خرید الوارها اندازه ها را به نجار بدهید؛ تا براساس آنها الوارها را برایتان برش دهند.

ساخت قفس کبک و وصل کردن قطعات آن با یکدیگر

اتصال قطعات در ساخت قفس کبک
اتصال قطعات در ساخت قفس کبک

حتما بخوانید: آموزش پرورش مرغ تخمگذار با بهترین راهکارها

تکه های چوب را با یکدیگر وصل کنید. به هنگام سر هم کردن آنها مراقب باشید. اندازه های طول و عرض را به درستی به هم وصل کنید. اما اگر الوارها را برای ساخت قفس در ابعاد مربعی تهیه کرده اید. مشکلی بابت اندازه ی طول و عرض نخواهید داشت. برای این که الوارها را به درستی سرهم کنید. این کار را در مکانی انجامی دهید؛ که داری سطحی صاف و مسطح است. این‌گونه راحت تر می‌توانید آنها را به یکدیگر متصل کنید. شاید گاراژ مکان مناسبی برای وصل کردن قطعات الوار به یکدیگر باشد؛ چرا که سطح صافی دارد. با استفاده از نوارهای حلبی و میخ های فلزی قطعات الوار به یکدیگر وصل کنید؛ تا یک قاب سر هم شده ایجاد کنید. برای محکم تر شدن می‌توانید هر چهار گوش قاب ها را با پیچ ثابت کنید.

ساخت قفس کبک و برش سیم توری

نحوه برش سیم توری در ساخت قفس کبک
نحوه برش سیم توری در ساخت قفس کبک

سیم توری را که تهیه کرده اید؛ بر روی زمین پهن کنید. به اندازه ی هر طول و عرضی که چهار چوب را ساخته اید؛ 5 سانتیمتر اضافه کنید. سپس سیم توری مورد نظر را براساس اندازه‌ی به دست آمده با قیچی مخصوص فلز برش دهید. اکنون سیم را با کمک دستگاه منگنه به قاب هایی که تهیه کرده اید؛ وصل کنید. فاصله ی هر دو یا سه سانتیمتر از سیم را به خوبی با قاب منگنه کنید. اگر اشتباه کردید؛ منگنه را به کمک یک پیچ‌گوشتی تخت از الوار جدا کنید و به شکل صحیح منگنه کنید. مراقب باشید؛ که دور تا دور چار چوب را به خوبی با سیم توری پوشانده یا چسبانده باشید؛ تا پرندگان راه فراری نداشته باشند.

ساخت قفس کبک و سر هم کردن قاب های تهیه شده

نحوه قاب کردن در ساخت قفس کبک
نحوه قاب کردن در ساخت قفس کبک

حتما بخوانید: چرا مرغ ها تخم مرغ‌های خود را می‌شکنند؟!

اکنون که سیم ها را به قاب ها وصل کرده اید. نوبت به سر هم کردم قاب ها و یا همان لایه ها می رسد. ابتدا لایه ی کف را بر روی زمین قرار دهید. سپس لایه های دیوار را یکی یکی با کمک میخ و پیچ فولادی به لایه ی کف و وصل کنید. همچنین به کمک میخ و بست حلبی سه دیواره نیز به همدیگر وصل کنید و ثابت نگه دارید. برای چسباند سقف نیز به همین ترتیب عمل کنید. یعنی با کمک میخ فولادی و پیچ محکم لایه ی سقف را هم به قفس اضافه کنید.

ساخت قفس کبک و طراحی درب

برای اینکه بتوانید؛ داخل قفس را تمیز کنید و یا کبک ها را داخل آن بگذارید؛ باید یک درب مناسب برای قفس خود طراحی کنید. بنابراین یکی از لایه های مورد نظر را برای درب در نظر بگیرید. می توانید درب مورد نظر را به وسیله‌ی لولای مناسب به لایه ی دیواره ی سمت راست قفس متصل کنید.

درب قفس کبک و قفل کردن یا بستن آن

درب قفس کبک
درب قفس کبک

حتما بخوانید: پرورش بلدرچین بهتر است یا کبک؟

برای اینکه درب قفس به راحتی باز نشود و پرندگان قادر به فرار کردن نباشند. بهتر است درب قفس به وسیله ی یک قفل یا اتصالات پلاستیکی (بست هایی که در ابزار آلات الکتریکی به فروش می رسد)، یا گیره های درب قفس بسته شود. این ابزار به شما کمک می کند؛ که فقط خودتان قادر به باز و بسته کردن درب قفس باشید و کبک ها نتوانند به راحتی از قفس فرار کنند.

پایه های قفس کبک

یکی از نکات مهمی که هنگام ساخت قفس کبک باید مورد توجه قرار گیرد. پایه های قفس است. چراکه قفس باید مقداری با زمین فاصله داشته باشد؛ تا بتوانید فضولات کبک ها را پاکیزه کنید. برای این کار کافی است از الوارها چهار تکه چوب مربعی شکل که دارای ارتفاع یک اندازه هستند. را جدا کنید. و به عنوان پایه از آنها استفاده کنید. هر چند شما می توانید به هنگام برش الوارهای دیواره؛ اندازه ی الواره هایی را که در طول قاب به کار میبرید 10 سانتیمتر بیشتر در نظر بگیرید. و از این 10 سانتیمتر به عنوان پایه استفاده کنید. به هر حال وجود پایه برای قفس کبک از ضروریات است آن را نادیده نگیرید.

هزینه‌ی ساخت قفس کبک

شاید در ابتدا تصور کنید؛ ساخت قفس کبک هزینه ی زیادی برای شما در پی نخواهد داشت. اما با توجه به اینکه شما به مواد اولیه ی زیادی نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است که به تنهایی از عهده ی ساخت آن بر نیامده و مجبور به کمک گرفتن از نجار باشید. در این حالت هزینه شما در مقایسه با خرید قفس آماده و استاندارد دو برابر شده و به لحاظ اقتصادی اصلا به سود شما نخواهد بود. اما مسئله فقط به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی نیست؛ بلکه قفس های استاندارد آماده مزیت های زیادی نسب به قفس های دست ساز دارند که در ادامه به نمونه هایی از آن می‌پردازیم.

هزینه‌ ساخت قفس کبک
هزینه‌ ساخت قفس کبک

مقایسه ی ساخت قفس‌کبک با قفس استاندارد آماده از لحاظ بهداشتی

قفس کبک مدام در معرض آلودگی و فضولات کبک ها قرار دارد. به همین جهت برای جلوگیری از بروز بیماری و تلفات در گله ی کبک باید مداوم استرلیزه شوند. قفس های آماده استاندارد از جنس گالوانیزه گرم کششی ساخته شده اند. بنابراین نه تنها جنس مورد استفاده برای کبک ها سمی نیست؛ بلکه شستشوی مداوم آسیبی به ساخت قفس ها نخواهد زد. در حالی که قفس های دست ساز قابلیت شستشوی مداوم را نخواهند داشت و به سرعت دچار زنگ زدگی و آلودگی می‌شوند.

مقایسه ی ساخت قفس‌کبک با قفس استاندارد آماده از لحاظ آبخوری

قفس استاندارد آماده
قفس استاندارد آماده

یکی از نیازهای ضروری کبک ها آب تازه و سالم است. در قفس های دست ساز شما برای تامین آب مورد نیاز آنها مجبور خواهید بود از روش ها سنتی مثل ظرف آب استفاده کنید. آب موجود در این ظرف ها به سرعت آلوده می شود و شرایط بیماری کبک ها را فراهم می کند. برای جلوگیری از این امر شما باید به طور مداوم و مرتب ظرف آب پرندگان را تعویض کنید. که این کار نه تنها به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست؛ بلکه بسیار زمانبر و سخت خواهد بود.

همچنین جالب است بدانید؛ که شستشوی و تعویض مداوم آب نیز صد در صد آب مصرفی کبک ها را از آلودگی ایمن نخواهد کرد. در حالی‌که قفس کبک استاندارد و آماده مجهز به سیستم آبخوری تمام اتومات هستند. به‌همین‌خاطر رساندن آب سالم و تازه را در طول تمام شبانه روز به کبک‌ ها را صدر در صد تضمین می کند.

مقایسه ی ساخت قفس‌کبک با قفس استاندارد آماده از لحاظ سیستم هدایت تخم های کبک

افراد زیادی هدفشان از پرورش و نگهداری از کبک ها بهره بردن از تخم های آنها است. در قفس های دست ساز تخم ها در معرض شکسته شدن توسط کبک ها هستند. برای جلوگیری از این امر باید به طور مداوم مراقب تخم گذاری آنها باشید. چرا که شکسته شدن یک تخم موجب شیوع تخم خواری در میان آنها می شود. همین امر تلفات و ضرر زیادی برای شما به بار خواهد آورد. جالب است بدانید؛ که حتی با مراقبت زیاد هم نمی توانید صد در صد تضمین کنید؛ که همه ی تخم را در لحظه، از دسترس کبک خارج می‌کنید. این در حالی است که قفس استاندارد کبک به گونه ای طراحی شده که تخم ها را به سرعت از دسترس کبک خارج کرده و به سمت بیرون هدایت می کند. به‌همین جهت هرگز کبک های شما دچار تخم خواری و عارضه های ناشی از آن نمی شوند.

مقایسه ی ساخت قفس‌کبک با قفس استاندارد آماده از لحاظ مدیریت فضا

قفس‌ کبک استاندارد
قفس‌ کبک استاندارد

شاید شما خواهان پرورش تعداد بیشتری کبک باشید؛ اما فضای کافی در اختیار نداشته باشید. قفس های آماده و استاندارد کبک به شما کمک می کنند؛ تا تعداد بیشتری کبک پرورش دهید و از آنها سود ببرید. چرا که تعدادی از قفس های آماده برای مدیریت فضا به صورت چند طبقه طراحی شده اند. این امر به شما امکان می دهد؛ که در همان مقدار فضایی که در اختیار دارید؛ از کبک های بیشتری مراقبت کنید. در حالی که قفس های دست ساز هرگز این مزیت را نخواهند داشت.

شما برای ما بنویسید

همان‌ گونه که مشاهده کردید؛ قفس های دست ساز کبک هرگز کیفیت قفس های استاندارد را نخواهند داشت. ما در این متن تنها به چند نمونه ‌ی ساده از برتری های قفس استاندارد کبک پرداختیم. در حالی که مزیت استفاده از قفس های آماده و باکیفیت بسیار بیشتر از موارد ذکر شده است. ما در مجموعه‌ی «پرآور» این اطمینان را به شما می‌دهیم؛ قفس های ارائه شده ی ما کاملا بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی شده و بیشترین کیفیت را در میان محصولات مشابه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید؛ در قسمت نظرات با کارشناسان تیم ما ارتباط برقرار کرده و سوالات احتمالی خود را با ما در میان بگذارید. تیم پرآور در اسرع وقت آماده ی پاسخگویی به شما کاربر گرامی خواهد بود. چنانچه تجربیاتی در این زمینه دارید با ما آن را به اشتراک بگذارید.

2 پاسخ

 1. سلام من حالا پرورش کبک را شروع کردم الان از6عدددارم تو قفس 1متر در یک متر نگهداری کردم قصد تعداد بیشتری رودارم قفس سما قفس دارین که جائی برا تخم گداری داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست