کرچ شدن مرغ

کرچ شدن مرغ + [ علائم، نحوه کرچ کردن و راه های رفع آن ]

کرچ شدن مرغ یکی از مهمترین عواملی است که از آن برای جوجه کشی در نقاط مختلف کشور استفاده می شود. معمولا مرغ کرچ شده در این روش جوجه کشی مهمترین نقش را ایفا می کند. مرغ کرچ شده به مرغی گفته می‌شود که تمایل زیادی دارد تا بر روی تخمها بخوابد. مرغ کرچ شده فرایند تخم گذاری خود را متوقف کرده و به صورت شبانه روزی بر روی تخم های مورد نظر می خوابد، تا با استفاده از گرمای خود بتوانند تخم ها را به جوجه تبدیل نماید. کرچ کردن معمولاً به صورت سنتی و در روستاها مورد استفاده قرار می گیرد. این در صورتی است که در سیستم مدرن با توجه به قفس های مخصوصی که برای تخم گذاری مرغ ها در نظر گرفته ‌اند کرچ شدن برای امکان پذیر نمی باشد.

شما هم اگر دوست دارید بدانید که کرچ شدن یعنی چه، مهمترین علائم کرچ شدن چیست؟ رفع کرچی مرغ و نکاتی برای زمان مناسب کرچی مرغ را بدانید در این مطلب با پراور همراه شوید. پراور به تمامی این موارد به طور دقیق پرداخت است. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

کرچ شدن یعنی چه؟

کرچ شدن در مرغ ها زمانی رخ می‌دهد که آنها بخواهند از تخمهای خود مراقبت نمایند و تمام وقت خود را بر روی آنها سپری کنند. زمانی که شما قصد ورود به لانه را داشته باشید مرغ های کرچ شده معمولاً پرهای خود را باز کرده و حالت تهاجمی می گیرد و شروع به سر و صدا می کنند، در این حالت مرغ مورد نظر کرچ شده است. مرغ کرچ شده یک نوع احساس مادرانه به تخم های خود دارد و همین عامل باعث می شود تا در هنگام ورود افراد متفرقه به سمت آنها حمله کند.

علائم کرچ شدن مرغ

مرغ کرچ شده علائم بسیار زیادی را از خود نمایان می سازد. از جمله مهمترین علائم کرچ شدن مرغ می ‌توان به خوابیدن بسیار زیاد بر روی تخم ها، خارج نشدن از لانه، رفت آمد های کم، پرخاشگر بودن، نوک زدن، کندن پرهای سینه برای انتقال حرارت و متوقف شدن تخم گذاری اشاره کرد.

علائم کرچ شدن مرغ
علائم کرچ شدن مرغ

بیشتر بخوانید: کاملترین اطلاعات مربوط به نژاد لهستانی + [ ویژگی ها، شرایط نگهداری و انواع ]

چگونه مرغ را از کرچی در بیاوریم؟

در برخی از موارد کرچی مرغ می تواند با قطع تخمگذاری همراه باشد. از این رو برای برخی از کسب و کار ضرر دارد!!! اگر دوست دارید تا مرغ خود را از کرچی در بیاورید به نکات زیر توجه کنید.

  1. بعد از تخم گذاری سریع تخم ها را از لانه خارج کنید
  2. هرازگاهی مرغ ها را از محل پرورش خود دور کنید تا تمایل خواب آنها کم شود
  3. انسداد مسیر راه برای جلوگیری از ورود مرغان
  4. افزایش نور لانه

بهترین زمان برای کرچ شدن مرغ

فصل های بهار و تابستان بهترین زمان برای کرچ شدن مرغ به صورت طبیعی به شمار می رود. چنانچه دوست دارید مرغ خود را کرچ کنید این دو بازه زمانی را برای آن در نظر بگیرد. این بازه زمانی بیشترین بازدهی را برای شما در بر خواهد داشت.

بهترین زمان برای کرچ شدن مرغ
بهترین زمان برای کرچ شدن مرغ

بیشتر بخوانید: سندرم افت تولید تخم مرغ چیست؟ + [ علائم، راه های تشخیص و درمان ]

تکنیک هایی برای افزایش کرچی مرغ

  1. استفاده از چوب پوشال و خاک اره در محیط پرورش مرغ
  2. استفاده از چند تخم در لانه پرنده
  3. قرار دادن لانه در محیط آرام و خلوت و بدون مزاحمت
  4. استفاده از نور بسیار کم در محیط پرورش
  5.  ایجاد محیطی مرطوب و معتدل برای پرورش

تغذیه مرغ کرچ شده

توجه داشته باشید موقعی که مرغ کرچ شده است، معمولاً کمتر از مرغ های معمولی میل به خوردن غذا و آب دارد. از جیره غذایی مرغ های معمولی نیز می توانید برای مرغ کرچ شده استفاده نمایید. اما توجه داشته باشید که دانخوری و آبخوری باید نزدیک مرغ کرچ شده باشد تا برای رفت و آمد هیچ مشکلی را احساس نکند.

تغذیه مرغ کرچ شده
تغذیه مرغ کرچ شده

بیشتر بخوانید: آموزش جوجه کشی مرغ

شما برای ما از مرغ کرچ شده بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با مرغ کرچ شده، زمان مناسب برای کرچ شدن مرغ، اقدامات لازم برای کرچی مرغ، رفع کرچی مرغ و سایر موارد آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ‌هایی را در بین گزینه ‌های توضیح داده شده خالی می بینید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.همچنین می توانید از این طریق تجربیات خود را نیز در اختیار ما و مخاطبین سایت پراور قرار دهید. تجربیات شما می ‌تواند به مخاطبین سایت پراور کمک کند تا عمل کرچ شدن مرغ را به بهترین شکل انجام دهند. امیدواریم از این مطلب سایت پراور به بهترین شکل استفاده کرده باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.