تعیین جنسیت مرغ شاخدار

چگونگی تعیین جنسیت مرغ شاخدار

3.6/5 - (62 امتیاز)

مرغ شاخدار را با نام مرغ گینه نیز می شناسند. مرغ های شاخدار علاوه بر گوشت خوش طعمی که دارند، به لحاظ ظاهری زیبا و خوش نقش و نگار هستند. به همین دلیل در اغلب کشورها مرغ شاخدار را به عنوان یک حیوان اهلی و خانگی پرورش می دهند و برخی از طریق پرورش آنها کسب درآمد می کنند. ایران نیز از این کشورها مستثنی نبوده و اغلب پرورش دهندگان در مناطق مرکزی و جنوبی به تولید و پرورش این نوع مرغ ها می پردازند. زیرا سازگاری این پرنده با آب و هوای گرم و خشک بیشتر است. امکان پرورش این مرغ ها با کمک قفس های صنعتی افزایش می یابد. نرها و ماده های مرغ های شاخدار بسیار شبیه یکدیگر هستند بنابراین تعیین جنسیت مرغ شاخدار می تواند مقداری سخت باشد.

به همین جهت ما در این مطلب از مجموعه « پرآور » قصد داریم به چگونگی تعیین جنسیت مرغ شاخدار و روش های تعیین جنسیت مرغ شاخدار بپردازیم. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید ما را تا پایان محتوا همراهی بفرمایید. در ضمن خواندن این مطلب فقط به 4 دقیقه زمان نیاز دارد.

تعیین جنسیت مرغ شاخدار و خصوصیات ظاهری آنها

این پرندگان اغلب از انسان ها فراری هستند اما از بودن و حضور در کنار یکدیگر لذت می برند. مرغ های شاخدار در مواقعی که احساس خطر می کنند. صداهای ناهنجار از خود بروز می دهند. در مواقع خطر مرغ شاخدار نر سعی می کنند از ماده ها محافظت کنند. به لحاظ ساختار بدن و شکل ظاهر مرغ های شاخدار شباهت زیادی به قرقاول ها دارند با این وجود به لحاظ سایز، اندازه بوقلمون ها هستند. به طور معمول یک مرغ شاخدار 40 تا 70 سانتی متر طول دارد و از یک تا 5 کیلوگرم وزن برخوردار است اما نرهای آنها به لحاظ طول و وزن معمولا مقداری بزرگ تر از ماده ها هستند.

تعیین جنسیت مرغ شاخدار
تعیین جنسیت مرغ شاخدار

بیشتر بخوانید: مرغ و خروس ارپینگتون

تعیین جنسیت مرغ شاخدار با دقت در ویژگی های متفاوت آنها

بسیاری از افراد در تعیین جنسیت مرغ شاخدار به این دلیل که مرغ های شاخدار نر و ماده به لحاظ ظاهرا بسیار به هم شباهت دارند دچار خطا می شوند. نام علمی مرغ شاخدار نر JACKS است. پرنده نر شاخدار دارای شاخ و ریش های بزرگ تر نسبت به ماده ها هستند. همچنین در مقایسه با ماده ها در اطراف سر آنها قسمت های زبرتر بیشتری وجود دارد. نام علمی مرغ شاخدار ماده JENNIES است. اغلب صدای بلند آهنگین دارد و پرهای آن به نسبت نرها ظاهر آراسته تری دارد. در حالی که صدای مرغ شاخدار نر شبیه جیغ زدن های تک سیلابی است.

تعیین جنسیت مرغ شاخدار و تعیین جنسیت آنها

زیستگاه مرغ شاخدار در آفریقا و قسمت هایی از آسیا است. این مرغ دارای منقار بزرگی است که در بالای آن یک قطعه استخوان قرار گرفته است. این استخوان بسیار به کلاه شباهت دارد. در نژاد مرغ شاخدار کرگدنی مقداری بزرگتر و به شکل شاخ کرگدن است. البته این شاخ متناسب با جثه مرغ شاخدار بیرون زده است. مرغ های شاخدار به طور معمول آشیانه خود را در ساقه درختان که وسط آن خالی است درست می کنند.

تعیین جنسیت مرغ شاخدار و خصوصیات رفتاری نرها و ماده ها

مرغ های شاخدار وحشی تمایل زیادی به داشتن جفت دارند اما این تمایل در مرغ های شاخدار اهلی دیده نمی شود. به عبارت ساده تر در یک محدوده پرورش دهنده می¬ تواند یک نر را با ۶ یا هشت ماده نگهداری کند. همچنین پرورش این دست از مرغ ها در قفس های استاندارد امکان پذیر است. قفس مرغ را فراموش نکنید.
به هنگام تخمگذاری مرغ شاخدار ماده در لانه بر روی تخم ها می نشیند و مرغ شاخدار نر، ورودی لانه را با گل می پوشاند، تا ماده و تخم ها از دید حیوانات شکارچی در امان باشند. هر چند که آنها به طور غریزی دریچه کوچکی از لانه را باز می گذارند تا از این طریق اکسیژن به داخل لانه برسد. همچنین پرنده نر از طریق این دریچه کوچک هفته ها به ماده خود غذا می دهد. پس از مدتی که جوجه ها از تخم بیرون آمدند و مقداری بزرگ شدند با کمک مادر خود راه ورودی را با کمک منقارهای خود باز می کنند و آزاد می شوند.

تعیین جنسیت مرغ شاخدار
تعیین جنسیت مرغ شاخدار

بیشتر بخوانید: انواع نژاد مرغ ایرانی

تعیین جنسیت مرغ شاخدار با کمک ظاهر آنها

نرهای مرغ شاخدار هیکل بزرگ تری نسبت به ماده ها دارند همچنین صداهایی که از خود تولید می کنند تند و کوتاه است. اما ماده ها هیکل کوچک تری دارند و صدایشان تا حد زیادی گوش خراش است. مرغ های شاخدار اصولاً حيوانات دست آموز و اهلی نیستند. بنابراین علاقه ای به نزدیک شدن به انسان ها و ارتباط برقرار کردن با آنها ندارند. مرغ های شاخدار نر سرعت عمل بالاتری نسبت به ماده ها دارند به گونه ای که در فضای باز به هیچ عنوان نمی شود بدون داشتن وسیله، آنها را شکار کرد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

مخاطب گرامی شما در این محتوا از سایت پراور نحوه تعیین جنسیت مرغ شاخدار، خصوصیات ظاهری آنها، خصوصیات رفتاری آنها و همچنین زیستگاه آنها آشنا شدید. چنانچه نظر عقیده و پرسشی در این زمینه دارید می توانید آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا در کارشناسان با تجربه پرآور در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. همچنین ما در این مجموعه خوشحال خواهیم شد که شما با درج نظرات خود به کامل تر شدن این مطلب کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.