آموزش پرورش مرغ در منزل

آموزش پرورش مرغ در منزل

Rate this post

در دنیای جدید و مدرن زندگی کردن به صورت آپارتمانی بسیار خسته کننده و کسل آور است. امروزه همه ما به دنبال زندگی آرام در کنار یک فضای گرم و صمیمی به سبک خانه های مادربزرگ هایمان هستیم. از این رو تهیه خانه های حیاط دار و یا ویلایی جز انتخاب‌های اکثریت مردم قرار گرفته است. زندگی در خانه های حیاط دار و داشتن باغچه های کوچک زیبا باعث می‌شود خستگی که در دنیای مدرن و ماشینی امروز وجود دارد کمتر  در ماه اثر بگذارد. خیلی از ما با داشتن این خانه ها به دنبال استفاده بهتر و بهینه تر از فضای حیاط خود را هستیم. این ایده استفاده بهینه از فضا باعث می‌شود که ما به دنبال پرورش گل و گیاه و یا حتی پرندگان خانگی بیفتیم.

هرکسی که دارای چنین فضایی است، با کاشت چند نمونه از سبزیجات مختلف در فضای حیاط منزل خود جهت افزایش لذت زندگی کردن در این محیط برای خود و خانواده تغییراتی را ایجاد خواهد کرد. یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند در کنار کاشت سبزیجات در فضای منزل ما رخ دهد تا محیطی متنوع و لذت بخش تر بوجود آید، نگهداری و پرورش طیور است. از این رو در ادامه به دنبال این هستیم که ببینیم برای نگهداری و پرورش مرغ  در منزل و یا دیگر طیور خانگی مانند بلدرچین نیازمند چه چیزهای هستیم. در ابتدای امر برای اینکه بخواهیم در کنار فضای زندگی خود به نگهداری و پرورش مرغ بپردازیم باید چند نکته در مورد حضور این پرنده در محیط خانه و اتفاق های که با آن ممکن است روبرو شویم، را بهتر است بدانیم.

مشکلات نگهداری مرغ

نگهداری از مرغ ها در حیاط خانه یک تجربه سرگرم کننده و نسبتاً آسان است. با این حال، درست مثل حیوان خانگی، مرغ ها نیز ممکن است با مشکلاتی ایجاد کنند ویا دچار بیماری های شوند. پس بهتر است پیش از هر کاری با این مسائل بیشتر آشنا بشویم. پرورش مرغ اساس های گوناگونی دارد که نگهداری یکی از این موارد است.

وجود مرغ ها در فضای خانه باعث می‌شود:

 • بیماری های مشترک بین طیور و انسان در محیط منزل بیشتر شود.
 • سر و صدا که این حیوان ایجاد می‌کند ممکن باعث ناراحتی اعضای خانواده و همسایه ها بشود.
 • محیط اطراف محل زندگی مرغ ها می‌توان آلوده و کثیف باشد.
 • اگر در حیاط منزل خود در کنار نگهداری مرغ به گل و گیاه علاقه دارید به مراقبت از گل وگیاه بیشتر توجه کنید . زیرا که این حیوان در آسیب زدن به آنها تخصص خاصی دارد.

بیماری های مرغ

بعد از بررسی مشکلات احتمالی بهتر است درمورد بیماری های که احتمال دارد مرغ ها بگیرند اطلاعاتی بدست بیاوریم. در حالیکه بیماری مرغ ها می تواند ترسناک باشد ، اما معمول ترین مشکلات بهداشتی مرغ ها به راحتی در خانه قابل درمان است. در ادامه ما به چند مورد از بیماری های مرغ ها و آنچه در مورد آنها باید انجام دهیم ، می‌پردازیم:

 • مسائل مرغ تخمگذار

مسائل بهداشتی مربوط به تخمگذاری از مشکلات مهم در بین جوجه ها است. بدون توجه دقیق به رفتار مرغ ها، شناسایی این مشکلات می تواند سخت باشد.دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک مرغ در طول زندگی خود مشکلات تخمگذاری را تجربه کند. مواردی مانند کمبود ویتامین، انگلی و عفونت و حتی استرس می تواند از تخمگذاری یک پرنده جلوگیری کند. علائم بروز این مشکلات می‌تواند از دست دادن اشتها ، بی حالی ، فضولات غیرطبیعی ، ضعف و حتی مشکلات تنفسی باشد.

 • آسیب های پا

آسیب دیدگی پا در جوجه ها رخ می‌دهد که جدی نیست ، اما درمان آن دشوار است. برخی از آسیب های پا در مرغ ها نتیجه یک بریدگی کوچک است که اگر به آن توجه نشود، ممکن است منجر به عفونت جدی تری شود. رایج ترین علامت آسیب دیدگی پا در مرغ ، عدم توانایی یا عدم تمایل به تحمل وزن روی پای آسیب دیده است. خوشبختانه آسیب های پا به راحتی با شستشوی و ضدعفونی کردن زخم درمان می‌شود.بعد از آنکه زخم را شستشو داده و تمیز کردید حتما زخم را با باند تمیزی بسته تا از احتمال عفونت زخم جلوگیری شود. اگر بعد از مدتی زخم خوب نشد حتما باید به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه شود.

 • آموزش پرورش مرغ در منزل
  آموزش پرورش مرغ در منزل

بیشتر بخوانید: طرح توجیهی پرورش مرغ تخمگذار + [ مهم ترین نکات ]

بیماری های انگلی

شایع ترین علت بیماری های انگلی در بین مرغ ها وجود حشرات موذی مانند: کنه ها ، شپش ها و کرم ها هستند. برای جلوگیری از اینگونه بیماری باید مرغ ها را مرتبا تمیز کرد و نیز پرهای مرغ ها را با ملافه های خیس تمیز کرد. تا هرگونه حشره ای را از محیط نگهداری آنها دور کرد.

علائم بیماری انگلی شامل از بین رفتن پر ، تحریک پوست ، بی حالی و از دست دادن اشتها است. در صورت وجود چنین مشکلی می‌توان پرندگان را با داروهای ضد انگلی و مکمل ها درمان کرد.

 • بیماری های ویروسی

درمان بیماری های ویروسی دشوارتر است و در صورت عدم درمان با مشکلات بسیار جدی روبرو می‌شویم. بنابراین تشخیص سریع بیماری های ویروسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا این بیماری ها مسری هستند و می‌تواند همه مرغ های شما و نیز حتی اعضای خانواده شما را درگیر بیماری کند. زیرا که بیماری های مشترک بین انسان و پرندگان بشدت رایج است.

این بیماری ها شامل برونشیت عفونی ، بیماری مارک ، آنفلوانزای مرغی ، آبله مرغان و بیماری نیوکاسل . بیماری های ویروسی دارای علائم بسیاری هستند که از آن جمله می‌توان به: زخم در پوست ، سرفه و عطسه ، کاهش تولید تخم مرغ ، ترشحات بینی و چشم  اشاره کرد. خوشبختانه بیشتر بیماری های ویروسی شایع مرغ ها با واکسن قابل درمان هستند. که برای این منظور باید واکسیناسیون را قبل از خرید جوجه ها و مرغ ها انجام شود تا اگر مرغی دارای بیماری هست به حیاط خانه وارد نشود.

 • بیماری های باکتریایی

بیماری های باکتریایی در مرغ ها خیلی زیاد رخ نمی‌دهند اما می‌توانند به شدت در بین مرغ ها گسترش بیابد. این بیماری های شامل کولیباسیلوز که ناشی از میکروب های سالمونلا و بیماری های مزمن تنفسی است.

علائمی مانند مشکلات تنفسی ، توقف تولید تخمک و تورم صورت و سینوس ها ممکن است نشان دهنده بیماری کولیباسیلوز و بیماری مزمن تنفسی باشد. این نکته را باید در نظر داشت که بیماری سالمونلوز فقط در جوجه های جوان با  علائم دیده می‌شود. در پرندگان بالغ به هیچ وجه علائمی نشان نمی‌دهند. این بیماری ها معمولاً از یک پرنده آلوده به بقیه پرنده ها منتقل می‌شود. برای جلوگیری از گسترش این بیماری باید پرنده بیمار را از بقیه جدا کرد و آن را کشت. خلاصه اینکه برای نگهداران مرغ در حیاط خانه همیشه مهم است که سلامتی پرنده ها را در اولویت قرار بدهید. به همین دلیل داستن و تشخیص علل و علائم آسیب ها و بیماری های مختلف و نحوه درمان آنها برای افرادی که علاقه به پرورش مرغ و با پرندگان این دسته را دارند امری واجب و حیاتی است.

نکات مهم در مورد پرورش طیور در حیاط خانه

بعد از آشنایی با مشکلات و بیماری های موجود در پرندگان باید کمی درمورد نگهداری و پرورش طیور در خانه اطلاعاتب داشته باشیم. یکی از اولین نکات حیاتی که برای پرورش مرغ باید انجام دهیم ، فراهم کردن محیط طبیعی و یکنواخت برای زندگی پرنده ها است. صرف نظر از این که شما برای یک فعالیت و تفریح مشغول نگهداری مرغ ها در منزل هستید و یا بابت تجارت و کسب درآمد مشغول این کار هستید، فراهم کردن محیط مناسب و داشتن رژیم غذایی مناسب برای طیور از واجبات است. بعد از این که محیط مناسبی را برای نگهداری و پرورش مرغ های خود تهیه کردید، دانستن نکات مهم دیگری برای پرورش مرغ لازم است. در زیر به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم:

 • نژاد مناسب

تحقیقات در این مورد یک عامل اساسی و مهم است. باید بدانیم که به چه منظور قرار است پرورش مرغ خانگی داشته باشیم.این مورد که ما برای پرورش مرغ و فروش گوشت آن این اقدام را انجام می‌دهیم و یا برای فروش تخم مرغ دست به چنین کاری زده ایم. هدف از تهیه مرغ در انتخاب نژاد مناسب برای پرورش و نگهداری آن یک امر واجب و ضروری است.

 • فراهم کردن محیط مناسب

برای این منظور باید شما به تمیزی منبع آب مورد استفاده توجه کنید، آب مصرفی پرندگان را هر روز چک کنید، یک قفس ایمن با نور کافی تهیه کنید، فضای داخلی و ایمن برای پرندگان ایجاد کنید و نیز یک سیستم گرمایشی مناسب فصل سرما زمستان در نظر بگیرید.

همچنین ، به طور مرتب قفسه مرغ ها را از نظر وجود علائم صدمه و یا هر قسمت شل شدن از نظر نرده کشی بررسی کنید. این کار به محافظت از مرغ های شما در برابر شکارچیان و یا آسیب های احتمالی در زمان حرکت کردن مرغ ها در قفس کمک می کند.

 • محافظت در برابر بیماری

در بخش بیماری ها به طور مفصل در این مورد صحبت شد. بنابراین جهت رعایت نکات مناسب در این زمینه یکبار دیگر مطالبی که در بالا گفته شد، را مطالعه کنید.

 • خوراک با کیفیت

تهیه یک منبع غذایی خوب برای مرغ ها از موارد مهم در رشد و تولید مثل آنها هست.برای این منظور مواد غذایی که دارای افزودنی کلسیم و مواد معدنی هستند به دانه های مرغ ها اضافه کنید. این امر علاوه بر غنی سازی رژیم غذایی مرغ ها  و نیز افزودن کلسیم به تولید تخم مرغ های قوی ،کمک می‌کند. به طور معمول اشتباه می شود.

آموزش پرورش مرغ در منزل
آموزش پرورش مرغ در منزل

بیشتر بخوانید: تهیه غذا با گوشت مرغ

اگرچه بسیاری از ما مدتی است که مشغول پرورش مرغ هستیم ، اما ممکن است برخی از افراد تازه وارد پرورش مرغ شوند. در اینجا لیستی از پنج موردی وجود دارد که آرزو می کنیم هنگام شروع پرورش گله ، با ما در میان گذاشته شود.

نسبت طلایی

بسته به نژاد ، نسبت مرغ ها به خروس ها متفاوت خواهد بود ، اما ما نسبت 12: 1 را توصیه می کنیم ، بنابراین برای هر 12 مرغ ، شما باید 1 خروس داشته باشید. اگر تعداد خروس های شما زیاد باشد ، مرغ های شما اغلب جفت می شوند و در نهایت پرهایشان از دست می رود، و حتی می توانند زخمی شوند.

سرشماری

هنگامی که ما برای اولین بار پرورش مرغ را شروع کردیم، اجازه می دهیم که آنها در طول روز پرسه بزنند و شب آنها را به داخل قفس برگردانیم. با این حال ، تعداد آنها را حساب نمی کردیم. این امر منجر به “ناپدید شدن” چند مرغ با گذشت زمان می شود.

قوانین را بدانید

مانند هر مورد دیگری ، قوانین شهرستان به شهرستان دیگر متفاوت خواهد بود. خواندن دستورات مختلف در مورد پرورش مرغ مهم است تا از جریمه های سنگین هنگام پرورش مرغ جلوگیری کنید.

آموزش پرورش مرغ در منزل
آموزش پرورش مرغ در منزل

بیشتر بخوانید: مینی سالن پرورش مرغ 

کنترل آب و هوا را فراموش کنید

بسته به مکانی که دارید ، ممکن است آب و هوای معتدلی داشته باشید یا در نواحی گرم و تحت تأثیر درجه حرارت شدید باشد. سعی کنید برای خنک شدن مرغ ها مناطق سایه دار در نظر بگیرید و اگر در آب و هوای سردتری زندگی می کنید ، نصب بخاری را در قفس مرغ در نظر بگیرید تا گله های شما در زمستان گرم بماند. با رعایت این نکات مهم و کلیدی می‌توانید در منزل به پرورش مرغ بپردازید با این حال مشاوره با کارشناسان ما را فراموش نکنید. پرورش مرغ در منزل بسیار شیرین است.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.