واکسن مرغ محلی

واکسن مرغ محلی، شامل چه واکسن‌هایی می‌شود؟

Rate this post

پرورش مرغ محلی و بومی یکی از بخش‌های مهم پرورش ماکیان در ایران به شمار می‌رود. مرغ‌های محلی هم برای تخمگذاری و هم برای گوشت‌شان پرورش پیدا می‌کنند. نگهداری و پرورش این نژاد از مرغ محلی، ساده‌تر بوده و دردسرهای کمتری دارد. نژادهای محلی در طول سالیان توانسته‌اند تا بدن خود را با شرایط آب و هوایی و محیطی و محل نگهداری وفق دهند. مرغ‌های محلی حتی کمتر از سایر نژادها مانند مرغ‌های اصلاح ژنتیکی شده به بیماری‌ دچار می‌شوند و بدن آن‌ها در مقابل بیماری‌های شایع در همان منطقه، مقاوم‌تر نیز هست. اما با توجه به سرمایه‌گذاری زیادی که صاحبان و پرورش دهندگان روی نگهداری از این مرغ‌ها می‌کنند، نیاز است تا نکات ایمنی مانند استفاده از واکسن مرغ محلی، همیشه جدی گرفته شود.

در این مقاله قصد داریم تا با اهمیت واکسیناسیون مرغ‌های بومی و محلی آشنا شویم و ببینیم زدن به موقع واکسن مرغ بومی چه مزایایی دارد. در ادامه نیز با این واکسن‌ها و همچنین زمان استفاده آن‌ها در گله‌های محلی بیشتر آشنا می‌شویم.

استفاده از واکسن مرغ محلی چه مزایایی برای سلامت گله دارد؟

واکسیناسیون گله مرغ‌های محلی یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای رعایت بهداشت در مرغداری‌های صنعتی، نیمه صنعتی، خانگی و یا بومی و محلی است. اقدامات پیشگیرانه مهم دیگر یعنی رعایت کامل بهداشت و رعایت قرنطینه نیز در سلامت این مرغ‌ها بسیار موثر هستند و اهمیت فراوانی دارند. واکسیناسیون مرغ محلی به دلایل فراوانی در کشور ما اهمیت زیادی دارند. در کشور ما به دلیل موقعیت جغرافیایی و دیگر عوامل، بیماری‌های پرندگان رواج بیشتری دارد. به همین دلیل استفاده از واکسن مرغ محلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر به کارایی و بازدهی گله مرغ‌های بومی و محلی اهمیت می‌دهید، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که مرغ‌های محلی نیز مانند دیگر مرغ‌های صنعتی، نیاز به واکسیناسیون دوره‌ای و منظم دارند.

به علاوه مرغ‌های محلی و بومی به دلیل نوع محیط پرورش خود، نیاز بیشتری به واکسیناسیون دارند. این پرندگان ممکن است تماس بیشتری با دیگر حیوانات و یا پرندگان وحشی داشته باشند. به همین دلیل واکسن‌های شایع و رایج بهتر است برای مرغ‌های محلی و بومی نیز استفاده شود.

واکسن مرغ محلی
واکسن مرغ محلی

بیشتر بخوانید: پرورش مرغ بومی + آموزش

انواع واکسن مرغ محلی چیست؟

واکسن‌های گوناگونی برای پیشگیری از مرگ و میر و بیماری برای مرغ‌های بومی و محلی وجود دارد. هر کدام از این واکسن‌ها، برای بیماری خاص و یا برای دسته‌ای از بیماری‌ها و در زمان‌ها و دوره‌های گوناگونی از زندگی مرغ‌ها تجویز می‌شوند. توجه کنید که برخی از این واکسن‌ها نمی‌توانند  به کلی از بروز بیماری در گله جلوگیری کنند اما به خوبی می‌توانند مرگ و میر را کاهش داده و به صفر برسانند.

برخی از این واکسن‌ها به صورت تزریقی، برخی خوراکی و برخی دیگر به شکل قطره‌های چشمی برای گله‌های بومی و محلی استفاده می‌شوند. اگر از واکسن‌های تزریقی استفاده می‌کنید، حتما تزریق‌ها باید زیر نظر دامپزشک انجام شود تا به سلامت مرغ‌ها خدشه‌ای وارد نشود. در ادامه واکسن‌های مورد نیاز مرغ‌های محلی را بررسی می‌کنیم.

لیست واکسن مرغ محلی

مرغ‌ها از سن یک روزگی به واکسیناسیون برای بیماری‌های خطرناک و صدمه‌ زننده نیاز دارند. در ادامه لیست این واکسن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 •       در سن یک روزگی واکسن مارکز به صورت تزریق زیرجلدی
 •       در سن یک هفتگی، واکسن برونشیت به صورت قطره چشمی و یا در آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
 •       در سن دو هفتگی، واکسن گامبورو به صورت محلول در آب آشامیدنی و یا قطره چشمی استفاده می‌شود.
 •       در سن 2 تا 3 هفتگی، واکسن برونشیت و نیوکاسل به صورت محلول در آب و یا قطره چشمی
 •       در سن 3 هفتگی، واکسن لاسونا به صورت محلول در آب و یا قطره چشمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 •       در 6 هفتگی، واکسن نیوکاسل روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت قطره چشمی و یا محلول در آب آشامیدنی گله است.
 •       در روز 48 زندگی مرغ‌ها، واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفولانزا به صورت قطره چشمی و یا محلول در آب آشامیدنی
 •       در سن ۱۰ هفتگی، واکسن لارن کتراک به صورت قطره چشمی و آبله به صورت تزریق زیر بال استفاده می‌شود.
 •       در روز 120 از زندگی مرغ‌ها واکسن سه‌گانه فرانسوی طیور حاوی EDS تزریق می‌شود.
 •       در سن 16 هفتگی مرغ‌ها، واکسن آنسفالومیلیت به زیر بال‌های پرنده تزریق می‌شود.

آیا واکسن مرغ محلی مورد استفاده در همه ایران یکسان است؟

واکسن‌های مورد استفاده برای مرغ‌ها در تمام ایران به یک صورت ثابت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این واکسن‌ها با توجه به فصل و نیز با توجه به شرایط شهر و یا استان محل کار شما ممکن است متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره واکسیناسیون در محلی که هستید باید با دامپزشکان مجرب تماس گرفته و برنامه کامل واکسیناسیون را جویا شوید.

انواع روش‌های واکسیناسیون مرغ محلی چگونه است؟

انواع و شکل‌های متفاوتی از واکسن در بازار ایران موجود است. بسیاری از واکسن‌ها هنوز هم به صورت تزریقی و توسط دامپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام استفاده از این واکسن‌ها بهتر است حتما یک دامپزشک بر کار شما و کارگران در هنگام استفاده، نظارت کامل داشته باشد. تزریق اشتباه این نوع از واکسن‌ها، می‌تواند اثرات مخربی بر روی سلامت مرغ‌ها داشته باشند و باعث عفونت آن‌ها شوند.

نوع دیگری از واکسن‌ها که طریقه استفاده راحت‌تری دارند، واکسن‌های محلول در آب هستند. این واکسن‌ها، بهتر است هنگام صبح استفاده شوند. قبل از استفاده از این واکسن‌ها در آب، باید آب مصرفی در این موارد کلر زدایی شود.

نوع دیگری از واکسن‌های رایج، به صورت قطره چشمی و یا اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این واکسن‌ها معمولا برای بیماری‌هایی مانند برونشیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

واکسن مرغ محلی
واکسن مرغ محلی

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب پرورش مرغ بومی چیست؟

سخن آخر

در این مطلب از سایت پرآور شما را با واکسن مرغ محلی اشنا کردیم. استفاده از واکسن مرغ محلی، یکی از اقدامات مهم در کنار رعایت بهداشت و رعایت قرنطینه در گله‌های مرغ بومی به شمار می‌رود. پرورش دهندگان و فعالان در زمینه پرورش مرغ بومی و محلی، معمولا سرمایه‌گذاری زیادی برای پرورش و نگهداری مرغ‌های محلی انجام می‌دهند و انجام اقداماتی مانند واکسیناسیون، می‌تواند به بازدهی بالا و کیفیت بهتر محصولات آن‌ها کمک بزرگی نماید. واکسن زدن به پرندگان باعث جلوگیری از شایع شدن بیماری‌ها در بین گله‌ها شده و به سلامت محصول و نیز سودآوری مزرعه پرورش مرغ شما کمک می‌کند.

سوالات متداول

استفاده از واکسن مرغ محلی چه مزایایی برای سلامت گله دارد؟

مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای رعایت بهداشت در مرغداری‌های صنعتی، نیمه صنعتی، خانگی و یا بومی و محلی

انواع واکسن مرغ محلی چیست؟

به صورت تزریقی، برخی خوراکی و برخی دیگر به شکل قطره‌های چشمی

آیا واکسن مرغ محلی مورد استفاده در همه ایران یکسان است؟

واکسن‌های مورد استفاده برای مرغ‌ها در تمام ایران به یک صورت ثابت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این واکسن‌ها با توجه به فصل و نیز با توجه به شرایط شهر و یا استان محل کار شما ممکن است متفاوت باشد.

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  مرع های بالغ آگه واکسیناسیون نشده باشند
  آیا میتوان دوباره واکسیناسیون کرد
  و اثری دارد؟
  ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

محصولات

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.