مینی سالن پرورش مرغ

مینی سالن پرورش مرغ 

Rate this post

مینی سالن پرورش مرغ به‌عنوان یک کانتینر با ابعاد کوچک قابلیت استفاده در خانه را نیز دارد. این سالن‌ها باقابلیت نگهداری از ۶۵۰ قطعه مرغ صنعتی، 400 عدد مرغ گوشتی و همچنین ۳۰۰ قطعه مرغ بومی تخم‌گذار به شما در ایجاد کسب‌ و کار کمک خواهند کرد. به‌ واسطه حجم و ابعاد مناسبی که مینی سالن دارد می‌توان از آن در حیاط خانه و حتی پشت‌بام نیز استفاده نمود. متناسب با نیاز خود می‌توانید از مینی سالن با ظرفیت بزرگ‌تر نیز استفاده کنید. سالن‌ها می‌توانند باقابلیت نگهداری از چند هزار مرغ در سایزهای بزرگ‌تر نیز تهیه شوند.

مینی سالن پرورش مرغ به دودسته پرورش مرغ گوشتی و پرورش مرغ تخم‌گذار تقسیم می‌شود. تفاوت عمده در این دو مینی سالن به نوع کف سالن برمی‌گردد.  مینی سالن پرورش مرغ تخم‌گذار باحالت شیب‌دار جهت خروج تخم‌مرغ از قفس تعبیه می‌شود. به‌واسطه استفاده از گالوانیزه در ساخت مینی سالن، این سالن از عمر بالایی برخوردار خواهد بود.

پرورش مرغ گوشتی

با رواج پرورش مرغ گوشتی امروزه صنعت مناسبی در این حوزه پدید آمده است. شما می‌توانید با برخورداری از یک برنامه مناسب یک مینی سالن پرورش مرغ گوشتی را راه‌اندازی کنید. شما می‌توانید با تهیه جوجه مناسب به‌خوبی مشغول به پرورش آن‌ها شوید. جوجه‌های موجود هرکدام دارای قیمت متفاوتی هستند. انواع جوجه‌ها از قبیل جوجه گوشتی پلاس، راس و کاب برای شروع فعالیت شما موجود هستند.

شرایط مینی سالن پرورش مرغ

همان‌گونه که بیان کردیم مینی سالن پرورش مرغ تخم‌گذار به‌صورت شیب‌دار جهت خروج تخم‌مرغ از قفس تعبیه می‌شود. در طرف مقابل و برای مینی سالن مرغ گوشتی از توری‌های ریزتر استفاده خواهد شد. استفاده از توری موجب جلوگیری از خروج جوجه از قفس می‌شود. این شرایط موجب می‌شود که مینی سالن پرورش مرغ گوشتی از مینی سالن پرورش مرغ تخم‌گذار گران‌تر باشد.

جهت پرورش نیمچه و پولت استفاده از مینی سالن پرورش مرغ گوشتی بهترین گزینه خواهد بود. دلیل این کار استفاده از عایق مناسب و هزینه انرژی پایین خواهد بود. این سالن‌ها فاقد بوی بد بوده و قابل استفاده در حیاط خانه خصوصاً در فضای روستا است. دقت داشته باشید که هزینه مصرف انرژی در استفاده از این سالن‌ها به‌شدت کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این جهت پرورش و نگهداری از بلدرچین می‌توانید در مینی سالن پرورش مرغ گوشتی نیز استفاده کنید. امروزه مینی سالن‌هایی دومنظوره نیز در دسترس شما قرار دارند. این مینی سالن‌ها قابلیت تبدیل از تخم‌مرغ به گوشتی و گوشی‌ به تخم‌گذار را خواهند داشت. مناطقی که دسترسی سختی به تخم‌مرغ و گوشت مرغ دارند استفاده از مینی سالن پرورش مرغ می‌تواند بهترین گزینه برای آنان باشد. همچنین استفاده از مینی سالن‌ها به‌خوبی توانسته کشور را به خودکفایی در تولید این محصولات برساند.

شرایط مینی سالن پرورش مرغ
شرایط مینی سالن پرورش مرغ

بیشتر بخوانید: انواع نژاد مرغ ایرانی

تجهیزات مینی سالن پرورش مرغ

 1. مینی سالن پرورش مرغ  باید با تجهیز شدن به امکاناتی به شما در بازدهی بالا کمک کنند. استفاده از این تجهیزات در مینی سالن پرورش مرغ امری ضروری جهت راندمان بالا خواهد بود.
 2. استفاده از کانتینر با بدنه عایق و دانسیته بالا( بدنه عایق به شما در کنترل دمای محیط کمک فراوانی خواهد کرد. مرغ واسطه شرایطی که دارد باید به‌خوبی دمای محل نگهداری آن تنظیم شود)
 3. تهویه هوشمند( از ضروریات نگهداری از مرغ نصب تهویه هوشمند خواهد بود. شما باید منطبق با شرایط آب‌وهوای منطقه خود اقدام به نصب تهویه هوشمند کنید)
 4. تصفیه هوای ورودی( چنانچه در مکانی با آلودگی هوا مواجه هستید نصب تصفیه هوا در ورودی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. همچنین در مناطقی که ریزگردها وجود دارند استفاده از تصفیه هوا ورودی در مینی سالن پرورش مرغ امری ضروری است)
 5. سیستم سرمایشی و گرمایشی( متناسب با شرایط آب‌وهوایی مختلف شما باید سیستم سرمایشی و گرمایشی را در مینی سالن پرورش مرغ تعبیه کنید. رعایت حداقل و حداکثر دمای سالن امری ضروری در نگهداری از مرغ‌ها خواهد بود)
 6. استفاده از قفس مدرن( استفاده از قفس مدرن و مطابق با استانداردهای روز دنیا در مینی سالن پرورش مرغ به شما در نگهداری از آن‌ها کمک فراوانی خواهد کرد)
 7. اتوماسیون جهت کنترل اتوماتیک( کنترل فضای مینی سالن پرورش مرغ با سختی‌هایی همراه خواهد بود. بااین‌حال با نصب و بهره‌مندی از اتوماسیون اتوماتیک می‌توانید به‌خوبی عمل سرمایش، گرمایش، تهویه و رفع گازهای مضر  را انجام دهید)
 8. استفاده از چهارچوب تمام گالوانیزه( سعی کنید قفسه‌ها و چارچوب مورداستفاده  توسط شما از گالوانیزه باشند. گالوانیزه به‌واسطه ضدزنگ بودن و کیفیت بالایی که دارد در طولانی‌مدت به شما در کسب‌وکار کمک خواهد کرد)
 9. روشنایی مناسب( مراقبت از دسته پرندگان نیاز به روشنایی با میزان ساعات بالا خواهد داشت. استفاده از سیستم روشنایی در مینی سالن پرورش مرغ از ضروریات این کار خواهد بود)
 10. دان خوری( سعی کنید علاوه بر سیستم دستی از سیستم اتومات در دان خوری داخل سالن استفاده کنید)
 11. استفاده از آبخوری اتومات( بهره‌مندی شما از نیپل به‌خوبی از خیس شدن فضای داخلی و بالا رفتن رطوبت سالن جلوگیری خواهد کرد)
 12. مخزن آب( قطعاً استفاده از مخزن آب در نزدیکی مینی سالن پرورش مرغ را فراموش نکنید. هنگامی‌که با قطعی آب مواجه شدید استفاده از منابع به شما در آب‌رسانی کمک فراوانی خواهد کرد. علاوه بر این محصولات غذایی و دارویی را نیز می‌توانید در این مخزن نگهداری کنید).
تجهیزات مینی سالن پرورش مرغ
تجهیزات مینی سالن پرورش مرغ

بیشتر بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت مرغ شاخدار

استفاده از قفس مناسب

در ایجاد مینی سالن پرورش مرغ سعی کنید از تجهیزات مناسب استفاده نمایید. به‌طور مثال قفس‌های مورداستفاده توسط شما با کیفیت مناسب و ساخته شده به شکل استاندارد می‌توانند در بازدهی محصول به شما کمک کنند.

قفس‌های استاندارد به‌خوبی می‌توانند شرایط نگهداری از مرغ‌ها را برای شما مهیا کنند. قفس‌های استاندارد به‌خوبی شرایط آبخوری و دان خوری را در ساخت خود به همراه دارند.

مقایسه مینی سالن پرورش مرغ در برابر سالن‌های بزرگ

بررسی تفاوت و مقایسه بین مینی سالن پرورش مرغ در برابر سالن‌های بزرگ صنعتی نشان می‌دهد که به‌راحتی می‌توان از مینی سالن پرورش مرغ به بازدهی مناسبی رسید. مشکلات عمده‌ای که در کشور جهت راه‌اندازی مرغداری‌های بزرگ وجود دارند ما را به فکر استفاده از مینی سالن پرورش مرغ خواهد انداخت.

راه‌اندازی آسان‌تر نسبت به سالن بزرگ صنعتی

به‌طورکلی ایجاد سالن بزرگ مرغداری با دوندگی‌ها و کسب مجوزهای لازم همراه خواهد بود. شما برای شروع فرآیند ایجاد سالن بزرگ نیاز به سرمایه‌ای بسیار بالا و یک مکان بزرگ خواهید داشت. بااین‌حال ایجاد و نصب مینی سالن پرورش مرغ برای شما به‌عنوان یک شغل خانگی بدون کسب مجوز و به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

هزینه حمل‌ونقل پایین

برخلاف سالن‌های بزرگ شما در نزدیکی محل زندگی و محل فروش می‌توانید مینی سالن پرورش مرغ را احداث کنید. این کار موجب می‌شود که از پرداخت هزینه حمل‌ونقل جلوگیری شود.

قابلیت جابجایی و حمل‌ونقل آسان

درصورتی‌که قصد تغییر مکان زندگی خود را دارید به‌راحتی می‌توانید مینی سالن پرورش مرغ را با خود جابجا کنید. بااین‌حال سالن‌های بزرگ پرورش مرغ به‌صورت ثابت بوده و چنانچه قصد تغییر مکان را داشته باشید با هزینه‌های حمل‌ونقل بالایی مواجه خواهید شد.

قیمت تمام شده ارزان‌تر

مینی سالن پرورش مرغ به‌عنوان یک سالن نیمه اتوماتیک نیاز به کار کمتر از دو ساعت در روز خواهید داشت. این عمل موجب می‌شود که شما از پرداخت هزینه کارگر نیز معاف شوید. قطعات مورداستفاده در محیط سالن پرورش مرغ با مصرف کم موجب جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

چرا مینی سالن پرورش مرغ مناسب است

 1. شما با بهره‌مندی از مینی سالن پرورش مرغ به‌خوبی می‌توانید مدیریت سالن را بر عهده بگیرید. فضای کوچک که این سالن‌ها دارند به‌خوبی قابل‌بررسی بوده و شما به‌راحتی می‌توانید تمام شرایط را کنترل کنید.
 2. دلیل دیگری که می‌تواند شما را نسبت به استفاده از مینی سالن پرورش مرغ ترغیب کند، جمع‌آوری تخم‌مرغ به‌راحتی و به‌صورت مکانیزه خواهد بود. استفاده از قفس‌های مناسب در مینی سالن تخم‌مرغ را به‌راحتی در اختیار شما قرار خواهد داشت. علاوه بر این جوجه‌های تولید شده در این روش به‌خوبی در مقایسه با روش‌های سنتی بهبود خواهند یافت.
 3. از دیگر نکاتی که برای شما حائز اهمیت خواهد بود کاهش مصرف انرژی و سهولت در ایجاد شرایط تهویه است. فضای کوچک این سالن به شما اجازه می‌دهد که به‌راحتی با استفاده از سیستم تهویه بتوانید فضای داخلی را مطبوع کرده و شرایط موردنیاز جهت پرورش مرغ را مهیا کنید. همچنین با توجه به فضای کم مورداستفاده مصرف انرژی به‌خوبی کاهش خواهد یافت.
 4. نکته دیگری که حائز اهمیت خواهد بود کاهش بیماری‌ها در استفاده از مینی سالن پرورش مرغ با توجه به تردد کم و خروج به‌موقع کود از سالن پرورش است. می‌توانید به‌خوبی از گسترش و انتقال بیماری به مرغ‌ها جلوگیری کنید.

نکات مهم در استفاده از مینی سالن پرورش مرغ

چنانچه از یک مینی سالن پرورش مرغ استفاده می‌کنید رعایت نکاتی می‌تواند به حفظ و نگهداری از مرغ کمک کند. همچنین این نکات راندمان کاری را برای شما افزایش خواهند داد.

اولین نکته مدیریت مناسب سالن جهت حفظ و پرورش مرغ خواهد بود. شما به‌خوبی با کنترل و مدیریت رطوبت، کیفیت هوا و میزان دما و نور سالن می‌توانید به پرورش مرغ‌ها کمک کنید. علاوه بر این به‌طور روزانه و مکرر سیستم آبخوری و دان خوری را موردبررسی قرار دهید. جهت کنترل شرایط داخلی باید از هواکش‌ها و بخاری‌های مناسب و کولرها استفاده نمایید.

نکته مهم بعدی رعایت بهداشت سالن خواهد بود. سعی کنید روزانه و به‌صورت مکرر سالن را ضدعفونی کرده تا از ایجاد باکتری و ورود عوامل بیماری‌زا جلوگیری نمایید. مرغ‌ها به‌واسطه شرایط حساسی که  خواهند داشت باید مرتباً مورد ضدعفونی قرار گیرند.

شرایط رطوبت و میزان دما را نیز به‌خوبی تحت کنترل داشته باشید. جوجه‌ها بیشتر در معرض شیوع بیماری و تلفات قرار دارند. باید دانست جوجه‌ها تا 2 هفتگی قادر نخواهند بود که دمای بدن خود را کنترل کنند. سعی کنید دمای سالن را به‌خوبی مطابق با نیاز تنظیم کنید. کنترل رطوبت نیز از عوامل مهم دیگر خواهد بود. استفاده از دستگاه رطوبت ساز و ابزارهای کنترلی به‌خوبی به کنترل میزان رطوبت در مینی سالن کمک خواهد کرد.

نکات مهم در استفاده از مینی سالن پرورش مرغ
نکات مهم در استفاده از مینی سالن پرورش مرغ

بیشتر بخوانید: احتیاجات ویتامینه و معدنی مرغ

جمع‌بندی

ایجاد یک کسب‌وکار همواره نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف نخواهد داشت شما با تهیه مینی سالن پرورش مرغ به‌راحتی می‌توانید یک کسب‌وکار خانگی برای خود ایجاد کنید. تهیه مینی سالن می‌تواند به شما کمک کند که به‌راحتی در فضای منزل و نزدیکی محل سکونت خود یک کسب‌وکار مناسب ایجاد نمایید. با این‌وجود چنانچه قصد راه‌اندازی و تهیه مینی سالن پرورش مرغ را دارید بهتر است با مشورت گرفتن از افراد متخصص راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. کسب اطلاعات لازم می‌تواند به شما در ایجاد این کسب‌وکار کمک کند.

سوالات متداول

بهترین گزینه برای پرورش نیمچه و پولت چیست؟

جهت پرورش نیمچه و پولت استفاده از مینی سالن پرورش مرغ گوشتی بهترین گزینه خواهد بود

دان خوری مناسب برای مینی سالن های پرورش مرغ چیست؟

سعی کنید علاوه بر سیستم دستی از سیستم اتومات در دان خوری داخل سالن استفاده کنید

چرا باید روزانه مینی سالن های پرورش مرغ را ضد عفونی کرد؟

سعی کنید روزانه و به‌صورت مکرر سالن را ضدعفونی کرده تا از ایجاد باکتری و ورود عوامل بیماری‌زا جلوگیری نمایید. مرغ‌ها به‌واسطه شرایط حساسی که خواهند داشت باید مرتباً مورد ضدعفونی قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.