میخچه پا در طیور

میخچه پا در پرندگان + [ علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری ]

1.4/5 - (8 امتیاز)

میخچه پا در پرندگان مانند سایر بیماری ها می تواند به کسب و کار شمایی که پرورش طیور را در پیش گرفته اید، ضربه ای مهلک را وارد کند. کسانی که کسب و کار پرورش طیور را راه اندازی کرده اند به خوبی می ‌دانند که ممکن است میخچه پا برای آنها تلفاتی را به همراه داشته باشد. هرگاه بیش از اندازه به پای طیور فشار وارد شود و پا سیستم دفاعی خاص نداشته باشد، میخچه بروز می کند. میخچه نام دیگری نیز دارد که به آن پودودرماتیت گفته می شود.

مهمترین عامل میخچه پا در طیور زندگی پرندگان در شرایط نامناسب است. توضیحات مختصری را درباره میخچه در طیور را بیان کردیم. اگر دوست دارید با علائم میخچه در پرندگان، درجه بندی آنها، چگونگی تشخیص و درمان میخچه پا در پرندگان آشنا شوید تا انتهای این مطلب با سایت پراور همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

میخچه پا در طیور چه علائمی دارد؟

برای این که بتوانید میخچه پا در طیور را شناسایی کنید باید به عوامل زیادی توجه نمایید. این بیماری اولین علائمی که از خود بروز میدهد تغییر رنگ در کف پوست پا است. میخچه معمولاً به صورت زخم یا ساییدگی در زیر پای طیور نمایان می شود. اما توجه داشته باشید تمامی شرایط برای مراحل اولیه میخچه است. در برخی از مواقع شدت و درجه التهاب مخچه به قدری زیاد است که پرنده را بی تاب می کند. احساس درد در برخی از مواقع ممکن است باعث تغییر رفتار در طیور شود. هر چه شدت میخچه و درجه بالاتر باشد، پرنده بیشتر اذیت خواهید خواهد شد.

میخچه پا در طیور چه علائمی دارد؟
میخچه پا در طیور چه علائمی دارد؟

بیشتر بخوانید: بیماری مارک در طیور + [ تاریخچه، علائم و پیشگیری ]

علائم بالینی بیماری  میخچه در پا پرندگان

علاوه بر علائمی که گفته شد شما می توانید با استفاده از شکل ظاهری پرنده نیز میخچه را تشخیص دهید. تورم، بی اشتهایی، گوشه‌گیری، تغییر رفتار، عدم حرکت و  لنگیدن جزوه تغییرات ظاهری پرندگان در هنگام مبتلا شدن به میخچه پا است. در ادامه مطلب به درجه بندی التهاب پوست یا میخچه در کف پای پرندگان خواهیم پرداخت. با ما در ادامه مطلب همراه باشید

درجه بندی میخچه پا در پرندگان

به طور کلی می‌ توان میخچه در پای طیور را به ۵ درجه تقسیم بندی کرد که در ادامه آنها را به تفکیک به شما توضیح خواهیم داد.

  • درجه اول از بین رفتن یکپارچگی پوست کف پا در طیور
  • درجه دو زخم شدن پای پرندگان
  • درجه سوم تورم و آبسه همراه با جمع شدن چرک
  • درجه چهارم عفونت های شدید همراه با چرک در بافت های عمیق
  • درجه پنجم از کار افتادگی پا

اگر می خواهید درجه بندی میخچه را شناسایی کنید درجات بالا می تواند بسیار برای شما کارساز باشد.

درجه بندی میخچه پا در پرندگان
درجه بندی میخچه پا در پرندگان

بیشتر بخوانید: واکسن کبک و راه های استفاده از آن

درمان میخچه پا در پرندگان

همانطور که گفتیم شرایط زندگی و محیطی پرندگان جزو مهمترین عواملی است که می تواند باعث میخچه پا در پرندگان شود. از این رو توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید درمان میخچه پای طیور را به طور قطعی انجام دهید به جای پرورش آنها بر روی بستر از قفس های استاندارد استفاده کنید. قفس های استاندارد پرورش طیور می تواند به طور چشمگیری از ایجاد میخچه پا در پرندگان جلوگیری نماید. هرچه محیط مورد نظر برای پرورش پرندگان  بهداشتی تر باشد، عوامل ایجاد میخچه پا نیز کمتر خواهد بود.

استفاده از محلول آب گرم و کلرهگزیدین

دومین عاملی که میتوانید با آن میخچه پا را از بین ببرید، استفاده از محلول آب گرم و کلرهگزیدین است. با این آغشته کردن پا پرندگان به این محلول می تواند تا حدود زیادی میخچه پا در آن ها را از بین ببرید.

درمان میخچه پا در پرندگان
درمان میخچه پا در پرندگان

بیشتر بخوانید: سندرم افت تولید تخم مرغ چیست؟ + [ علائم، راه های تشخیص و درمان ]

 باند پیچی کردن پا با مواد کلوئیدی

از دیگر عواملی است که می ‌تواند میخچه را از بین ببرد باندپیچی حاوی مواد کلوئیدی و یا عسل است. با استفاده از این محلول و باندپیچی می تواند میخچه ها را از بین برید.

جراحی

مرحله آخر برای درمان میخچه پا طیور استفاده از جراحی توسط دامپزشکان است. این مرحله برای میخچه های درچه 5 مورد استفاده قرار می گیرد.

شما برای ما از میخچه پا در پرندگان بنویسید

در این مطلب از سایت پراور شما را با میخچه پا در طیور، علائم میخچه پا، نحوه پیشگیری و درمان آن آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده خالی دیدید، ان را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. حتی اگر در این باره سوالی داشتید آن را در قسمت نظرات قرار دهید تا متخصصان سایت پراور در اسرع وقت به آنها جواب دهند. امیدوارم از این مطلب به بهترین شکل استفاده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.