مزرعه پرورش بلدرچین

مزرعه پرورش بلدرچین

5/5 - (1 امتیاز)

چنانچه قصد ورود به حوزه پرورش بلدرچین را دارید حتماً با سوالات متعددی مواجه خواهید شد. شما برای احداث مزرعه پرورش بلدرچین ابتدا به یک طرح اولیه نیاز خواهید داشت. شرایط نگهداری از بلدرچین، نوع تغذیه، جیره غذایی، دستگاه جوجه کشی بلدرچین و تجهیزات مورد نیاز تا بسته بندی و بازاریابی محصولات از سوالات متعددی است که به ذهن شما خواهند آمد. بلدرچین به عنوان یک  پرنده با جثه کوچک و وحشی از دیرباز مورد توجه انسان قرار گرفته است. پرورش بلدرچین از کسب و کارهایی است که با یک هزینه کم می توان به سودآوری بالایی در آن رسید. فعالان و علاقمندان به صنعت دام و طیور علاقه زیادی به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین دارند. چنانچه شما نیز قصد ورود به این حوزه را دارید می توانید در فضای کم یک مزرعه پرورش بلدرچین برای خود ایجاد کنید.

شرایط اولیه برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

چنانچه قصد سرمایه گذاری و ایجاد یک کسب و کار در زمینه پرورش بلدرچین دارید باید ابتدا آگاهی کامل از این پرنده کسب کنید. شاید در ابتدا با سختی های زیادی مواجه شوید. این نکته را فراموش نکنید که برای رسیدن به یک سود و بازده مناسب باید صبوری را سرلوحه کار خود قرار دهید. پس از کسب اطلاعات لازم به فکر تامین یک مکان ساکت و آرام برای راه ‌اندازی مزرعه خود باشید. این مکان باید به دور از هرگونه آلودگی صوتی و مجهز به تمام نیازهای اولیه مانند آب، گاز، برق و مسیر تردد باشد.

انواع روش پرورش بلدرچین

قبل از شروع به کار شما باید نحوه و نوع روش کاری خود را انتخاب کنید. مزرعه بلدرچین همانگونه که بسیار سود آور و پردرآمد است می ‌تواند با بی ‌تدبیری موجبات از دست رفتن سرمایه شما را فراهم کند. هنگامی که صحبت از پرورش بلدرچین می ‌شود باید نوع پرورش خود را مشخص کنید. شما می توانید با ایجاد یک مجموعه کامل جهت نگهداری از مولد بلدرچین که شامل پرورش بلدرچین گوشتی، واحد جوجه کشی بلدرچین، پرورش بلدرچین تخمگذار و همچنین پرورش نیمچه مادر تا کشتارگاه و سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین را راه اندازی کنید.

بسیاری از افراد تنها هدف یک از پرورش بلدرچین دارند. آنان هدف خود را معطوف به نگهداری بلدرچین تخمگذار و در پاره ‌ای از اوقات جمع آوری کود بلدرچین را مد نظر قرار می‌دهند. پرورش بلدرچین در دنیا به چند روش صنعتی و سنتی در محدوده های درآمدی متفاوت قابل انجام است. همچنین انواع نحوه پرورش بلدرچین با تفاوت‌هایی در درآمد برای شما مواجه خواهند بود. با انتخاب هدف خود از ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین حال باید به سراغ قدم بعدی بروید.

انواع روش پرورش بلدرچین
انواع روش پرورش بلدرچین

بیشتر بخوانید: مینی سالن پرورش بلدرچین

خرید لوازم و تجهیزات اولیه برای ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین

حال و با مشخص کردن رویه خود در ایجاد مزرعه پرورش بلدرچین به سراغ تهیه تجهیزات اولیه برای راه اندازی خواهیم رفت.

سیستم تهویه و تصفیه هوا

از ضروریات راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین استفاده از سیستم تهویه هوا و اکسیژن رسانی مناسب خواهد بود. سالن پرورش بلدرچین را باید با هواکش و فن های تهویه مجهز نمود تا هوای سالن و مزرعه همیشه تازه بماند. به واسطه شرایط حساسی که بلدرچین ها دارند باید هوای مورد استفاده از آن عاری از هرگونه آلودگی باشد. هوای آلوده موجب کاهش بهره وری و کسب و کار شما خواهد شد. علاوه بر آلودگی هوا وجود ریزگرد نیز ممکن است تلفات بلدرچین ها را به دنبال داشته باشند. با این وجود استفاده از سیستم تهویه و تصفیه هوا این آلودگی ها را به حداقل خواهد رساند.

سیستم سرمایشی و گرمایشی

از مهم ترین عوامل در پرورش بلدرچین تنظیم میزان دما خواهد بود. چنانچه شما دارای جوجه بلدرچین هستید باید ابتدا دمای ۳۷ درجه سانتیگراد را برای آنان تنظیم کنید. رفته رفته و پس از چند هفته این دما به ۲۱ درجه سانتیگراد خواهد رسید. دمای بین ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتیگرادی برای پرورش بلدرچین های مولد بهترین دما خواهد بود. با توجه به منطقه جغرافیایی خود باید از سیستم ها و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مناسب استفاده کنید. برای کاهش دما از مه ساز و افزایش دما از هیتر استفاده کنید. دقت کنید که افزایش رطوبت با استفاده از مه ساز نیز ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود آورد. رطوبت متوسط سالن باید در محدوده ۵۰ درصد باشد و بالا رفتن رطوبت و مشکلات تنفسی و همچنین دهیدراته شدن پرندگان را به همراه خواهد داشت.

در استفاده از هیتر نیز تمام شرایط را بررسی کنید. چنانچه از هیترهای دودکش دار استفاده نکنید تمام جوجه ها در اثر استنشاق گاز با خفگی مواجه خواهد شد. بهترین نوع استفاده از سیستم گرمایشی سرمایشی استفاده از اتوماسیون در کنترل دما خواهد بود. تنظیم دستی دما ممکن است با خطاهایی همراه شود که مشکلات عدیده ای برای شما به وجود خواهد آورد.

سیستم سرمایشی و گرمایشی
سیستم سرمایشی و گرمایشی

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین تخمگذار + [ از 0 تا 100 ]

تهیه قفس مناسب

بلدرچین را باید در قفس های مخصوص به خود نگهداری نمود. این قفس ها در سایزهای مختلف و به صورت چند طبقه طراحی و ساخته می شوند. قفس ها به صورت توری بوده و سقف کنار و کف آن از توری های مناسب تولید می شود. بهتر است از توری های از مفتول گالوانیزه گرم استفاده کنید. توری کف باید خاصیت ارتجاعی داشته باشد. این نوع توری موجب می شود که هنگام تخم گذاشتن بلدرچین با شکستگی مواجه نشوند. همچنین فاصله بین محصولات توری باید به گونه ‌ای باشد تا پاهای بلدرچین از آن خارج نشود. چنانچه این فاصله زیاد باشد ممکن است بلدرچین در بین آن ها گیر کرده و تلفات را بالا ببرند.

فاصله بین قفسه ها را رعایت کنید تا سیستم تهویه به خوبی برای آن ها عمل تهویه و تصفیه انجام دهد. فاصله مناسب به طبقات ۴۰ سانتیمتر و بهتر است حداکثر چهار طبقه قفس بلدرچین روی هم گذاشته شود. قفس ها معمولاً ظرفیتی بین ۲۰ تا ۱۰۰ بلدرچین را دارند. فضای مورد نیاز برای پرورش هر بلدرچین بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر خواهد بود. نکته ای که حائز اهمیت خواهد بود امکان تخلیه کود ایجاد شده توسط بلدرچین ها از قفس است. برای این عملیات شما یک سینی را در قفس بلدرچین را تعبیه کنید. سینی موجب شده که به راحتی بتوانید کود تولید شده را جمع آوری کنید.

آبخوری و دانخوری

در قفس های بلدرچین سعی کنید آبخوری مناسبی را نصب کنید. معمولا آبخوری های قرمز رنگ هستند. استفاده از نیپل های فشاری و تک جهت در سالن پرورش بلدرچین گزینه کاربردی خواهد بود. در نصب دانخوری نیز دقت کنید که نوع دانخوری دارای عمق و عرض زیادی نباشد. دانخوری با ابعاد مناسب موجب می شود که سر بلدرچین به راحتی وارد دانخوری شود. همچنین سعی کنید از دان خوری هایی استفاده کنید که دانه ها از آن به بیرون از قفس ریخته نشود.

استفاده از سیستم عایق بندی

همانگونه که بیان کردیم بالا بودن یا پایین رفتن بیش از حد دما می تواند موجبات تلفات بلدرچین را فراهم کنند. این شرایط موجب می شود که از عایق بندی برای جلوگیری از شارش گرما استفاده شود. استفاده از عایق های با دانسیته بالا موجب می شود که از تبادل حرارت به بیرون جلوگیری شده و هوای داخل به خوبی معتدل شود.

سیستم روشنایی

بد نیست بدانید که بلدرچین ها برای رشد خود به روشنایی بین ۱۶ تا ۱۸ ساعت در سال نیاز دارند. ایجاد سیستم روشنایی مناسب می تواند شما را به بازده مناسب تر در زمان کمتر برساند. علاوه بر این سیستم روشنایی مناسب سالن با تخم گذاری بلدرچین رابطه مستقیم دارد. کشورهای پیشرفته اروپایی از سیستم ۲۴ ساعته برای روشنایی استفاده می ‌کنند.

تعبیه مخزن آب

چنانچه در مکانی مزرعه پرورش بلدرچین را راه ‌اندازی کرده که حتی لوله ‌کشی آب دارد باید مخزن آب را تعبیه کنید. تهیه و راه اندازی سالن با مخزن آب به شما این اطمینان را می دهد که در زمان قطعی آب نیز آب مورد نیاز را فراهم کنید. علاوه بر این شما می توانید تمام محلول های دارویی و غذایی را در مخزن آب حل کرده و به بلدرچین جهت پرورش کمک کنید.

استفاده از سیستم رطوبت رسان

همانگونه که بیان کردیم تنظیم رطوبت سالن از ضروریات راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین خواهد بود. بالا رفتن و پایین آمدن بیش از حد رطوبت نیز می تواند تلفات بلدرچین ها را به بار آورد. سیستم مه ساز به خوبی می تواند رطوبت مزرعه را کنترل کرده و شرایط مناسبی ایجاد نماید.

بررسی بازار بلدرچین
بررسی بازار بلدرچین

بیشتر بخوانید: معرفی کامل بلدرچین

بررسی بازار بلدرچین

هنگام راه اندازی یک کسب و کار در حوزه طیور و بلدرچین باید بازار فروش را مد نظر قرار دهید. یکی از مراحل اصلی و مهم در این صنعت مرحله بازاریابی و فروش محصول خواهد بود. تولید محصول با کیفیت و پرورش بلدرچین می تواند مسیر فروش را برای شما هموار سازد. بهتر است برای بالا بردن بازی خود و نحوه بازاریابی از افراد متخصص مشاوره های لازم را دریافت کنید. شما با شناخت ظرفیت های بازار و آشنایی با تکنیک های فروش می توانید به خوبی محصول خود را به بازار ارائه دهید. رعایت نکات و مسائل در راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین و مسائل فنی و بهداشتی به خوبی می تواند کلید حل مشکلات اقتصادی شما باشد. با این وجود بررسی بازار فروش بلدرچین در ایران نشان می‌دهد که روند بسیار خوبی در این کسب و کار مشاهده می شود.

خواص گوشت و تخم بلدرچین

بلدرچین از جمله ماکیانی است که دارای تخم و گوشت بسیار ارزشمندی است. استفاده از گوشت و تخم بلدرچین برای بیماران کهنسال و کودکان به شدت توصیه می شود. با اینکه تخم بلدرچین حدود یک پنجم مرغ اندازه و وزن دارد ماد خاصیت پروتئینی و املاح معدنی آن ۵ برابر تخم مرغ خواهد بود. گوشت بلدرچین نیز سرشار از آمینه، اسیدهای امگا ۳ و انواع ویتامین ها و از کمترین چربی برخوردار است. افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند می توانند از گوشت و تخم بلدرچین برای درمان و پیشگیری استفاده کنند. همچنین پزشکان برای رفع کسالت و انواع بیماری های اعصاب و روان مصرف گوشت و تخم بلدرچین را تجویز می کنند.

کیفیت بالای گوشت و تخم بلدرچین به حدی است که بازار کار مناسبی در این حوزه ایجاد کرده است. شما می توانید با گرفتن مشورت از افراد متخصص و موسسه های فعال در این حوزه یک مزرعه پرورش بلدرچین را راه اندازی کنید.

نکاتی جهت راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین

داشتن اطلاعات لازم در زمینه پرورش بلدرچین از عوامل موفقیت شما در این کسب و کار خواهد بود. چنانچه از اطلاعات کافی برخوردار نیستید می توانید از یک مزرعه یا سالن پرورش بلدرچین بازدید کرده و از مزرعه‌ دار اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین می توانید با گذراندن دوره های آموزشی مشغول به فعالیت در این صنعت شوید. رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در پرورش بلدرچین از ضروریات انجام این کار خواهد بود. همچنین دقت کنید که استراتژی مناسبی جهت بازاریابی و عرضه محصولات خود داشته باشید. بررسی کارشناسان نشان می دهد که کسب و کار پرورش بلدرچین می تواند بازدهی بسیار مناسبی با حدود سود ۳۰ درصدی داشته باشد.

انجام این کسب و کار با هزینه کم برای شما نوید ایجاد شغل مناسب را خواهد داد. شما می توانید با گرفتن مشاوره‌های لازم از مراکز متخصص در این حوزه مشغول به راه ‌اندازی مزرعه پرورش ‌بلدرچین شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.