مرغ عشق

سیر تا پیاز شناخت مرغ عشق + نکات پرورش آن

3/5 - (2 امتیاز)

امروز در وبسایت پرآور به معرفی یکی از پرندگان زینتی موجود در بازار خواهیم پرداخت. پرنده ای که بخاطر ویژگی های منحصر به فردش بسیار محبوب است. مرغ عشق پرنده سخنگویی است که افراد به دید یک پرنده زینتی به آن نگاه می کنند. به دلیل محبوبیت بالایی که این پرنده زینتی دارد، بسیاری از افراد پرورش آن را در دستور کار قرار می دهند. در این مطلب است قصد داریم شما را با این پرنده و همچنین چگونگی پرورش آن آشنا کنیم. برای آشنایی بیشتر با این پرنده  کافیست تا انتهای این مطلب با سایت پرآور همراه باشید.

آشنایی با مرغ عشق

برای آشنایی با این پرنده لازم است ویژگی های آن را بشناسید. مرغ عشق پرنده ای پر سر و صدا، ولی بسیار شیرین است. این پرنده سخنگو با دیدن آموزش های لازم می تواند بیش از 600 کلمه را پشت سر هم تکرار کند. این پرنده را باید در محلی نگهداری کنید که از مزاحمت حیوانات دیگر در امان باشد. سعی کنید برای نگهداری هر جفت مرغ عشق را در یک قفس قرار دهید. مرغ عشق برای ما انسان ها نماد عشق محسوب می شود. بیشتر مردم سعی می کنند با خرید این پرنده به نوعی عشق را وارد خانه خود کنند.

مشخصات ظاهری مرغ عشق

مرغ عشق جز پرندگان  کوچک جثه به شمار می رود.  معمولا مرغ عشق 24 سانتی متر طول داشته و وزن آن حدود 42 گرم میباشد. هر بال مرغ عشق حدودا بین 15 تا 20 سانتی متر است. به این نکته توجه فرمایید اعداد گفته شده تقریبی بوده و ممکن است با چند سانت و گرم اختلاف  طول و وزن مرغ عشق به دست بیاید. از مهمترین و بارزترین نکات ظاهری مرغ عشق می توان به خطوط شش نقطه ای زیر گلوی آن اشاره نمود. این خطوط زیبایی بسیار بی نظیری را به مرغ عشق ها اعطا میکند. شما می توانید پرنده را در رنگ های روشن، صورتی، زرد، مشکی، سفید و طوسی در طبیعت مشاهده کنید. ناگفته نماند در رنگ‌های دیگر نیز این پرنده قابل مشاهده است.

طول عمر مرغ عشق در طبیعت بین ۱۰ تا ۱۵ سال و در قفس بین ۵ تا ۸ سال می باشد. توجه داشته باشید طول عمر این پرنده به بهداشت، رژیم غذایی، نحوه پرورش و طریقه نگهداری برمیگردد. مردمان کشور استرالیا مرغ عشق را به دلیل داشتن نقش موج دار در سر، گردن، صورت و پشت مرغ طوطی موج دار می نامند. شما اگر شاخص های دیگری از این پرنده بی نظیر می شناسید که کمتر کسی به آن اشاره کرده است میتوانید از طریق قسمت نظرات آن را با ما و سایر مخاطبین سایت در میان بگذارید.

انواع مرغ عشق

این پرنده برای اولین بار در استرالیا مشاهده شد. در ابتدای مشاهده این پرندگان در استرالیا گونه های مختلف مرغ عشق شناسایی نشده بود. اما اکنون با گذشت زمان 10 گونه از این پرنده معرفی شده است. حال می خواهیم گونه های مختلف این پرنده را برایتان بیان کنیم.

مرغ عشق نژاد معمول ساده، معمولی چشم قرمز، انگلیسی چشم قرمز، انگلیسی ساده، کلاه چتری ساده، کلاه چتری چشم قرمز، پروانه ای ساده، پروانه ای چشم قرمز، فرفری ساده و فرفری چشم قرمز 10 گونه از مرغ عشق ها هستند که تا امروز شناسایی شده اند. به تازگی نیز علاوه بر 10 موردی که به آن اشاره شد،  گونه ای دیگر به نام نژاد مرغ عشق دورگه دم دراز کشف شده است. با وجود این نژاد، گونه های مختلف مرغ عشق به 11 مورد دسته بندی می شوند.

انواع مرغ عشق
انواع مرغ عشق

بیشتر بخوانید: معرفی انواع پرندگان خانگی

پرورش مرغ عشق

اکنون که با این پرنده آشنا شدید، لازم است نکاتی را درباره پرورش این پرنده بدانید. قبل از پرورش باید دو رکن: تغذیه و محل نگهداری (قفس) را بیش از هر چیزی مورد توجه قرار دهید. با ما در وب سایت پرآور همراه باشید تا با این دو رکن اصلی که باید برای پرورش و نگهداری مرغ عشق رعایت کنید، آشنا شوید.

تغذیه مرغ عشق

برای جیره غذایی این پرنده باید مواد مغذی در نظر بگیرید. قطعا پرندگان نیز مانند ما انسان ها به جیره غذای مفیدی نیاز دارند که نیاز های بدنی آن ها را تامین کند. شما نمی توانید تنها با باقی مانده غذای خود و یا تنها با دادن آب و نان مواد مورد نیاز بدن آنها را تامین کنید.

توجه نکردن به تغذیه ایده آل مرغ عشق ها، باعث بروز مشکلاتی برای آن ها می شود. اگر شما به صورت یکنواخت تنها آب و نان برای تغذیه آن ها در نظر بگیرید باعث بروز اختلالاتی از قبیل: عفونت های تنفسی، ریزش پرها، فلسی شدن پوست و مشکلات تولید مثلی می گردند.

برای ساخت تغذیه ایده آل در وبسایت پراور موارد لازم برای یک جیره غذایی مناسب را معرفی کرده ایم. دانه ها، تیره گندمیان و بقولات باید نیمی از غذای این پرنده را تشکیل دهند. میوه جات و سبزیجات سبز تیره یا پرتقالی تیره باید نیم دیگر تغذیه این پرندگان را شکل دهند. البته باید بخش دیگری را برای تامین پروتئین بدن مرغ عشق ها از طریق دادن گوشت پخته یا محصولات لبنی برای آن ها در نظر بگیرید.

تغذیه مرغ عشق
تغذیه مرغ عشق

بیشتر بخوانید: مقایسه قفس استاندارد با غیر استاندارد

قفس مرغ عشق

قفس این پرنده سخنگو تفاوت های زیادی با سایر پرندگان دارد. شما باید به خوبی نیاز های درون قفس مرغ عشق را بشناسید تا برای تهیه هرچه بهتر قفس اقدام کنید. از آنجایی که این پرنده یکی از پر جنب و جوش ترین پرندگان است، باید مواردی را برای سرگرم کردن آن درون قفس قرار دهید. آویزان کردن توپ پینگ پنگ، نصب تاب، قرار دادن یک آینه از جمله موارد پیشنهادی است که می توانید درون قفس مرغ عشق اجرا کنید.

میله های قفس محل نگهداری این پرنده باید به شکلی باشند که باعث آزار و افسردگی آنها نشوند. همچنین از آنجایی که مرغ عشق ها بیشتر در قفس نگهداری می شوند باید قفس های بزرگتری را تهیه کنید تا بتوانند آزادانه در آن به بازی بپردازند. از دیگر ویژگی هایی که قفس مرغ عشق باید داشته باشد، قابل شست و شو بودن آن است. شما باید قفسی را تهیه کنید که بتوانید اجزای آن را به راحتی جدا کرده و شست و شو دهید. سعی کنید ظرف آب و دان شکیل تری را در درون قفس قرار دهید. ریختن آب و غذا در ظرف های غیر استاندارد باعث آلودگی قفس و همچنان به خطر انداختن سلامتی این پرنده می شود.

خرید قفس مرغ عشق

اکنون که ویژگی های یک قفس ایده آل را دانستید لازم است نسبت به تهیه آن اقدام کنید. شرکت پرآور با توجه به تمام نیاز های مرغ عشق اقدام به تولید قفس ها مناسبی برای نگهداری این پرندگان کرده است. شما میتوانید بهترین قفس های نگهداری این پرنده را از وب سایت شرکت پرآور سفارش دهید.

خرید مرغ عشق

یکی از مهمترین نکات در پرورش مرغ عشق خرید آن است. سعی کنید مرغ عشق را از فروشگاه ها و پرنده فروشی های معتبر خریداری کنید. فروشندگان و فروشگاه های معتبر از سلامت مرغ عشق ها آگاهی کامل دارند.

شما برای ما از مرغ عشق بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور سعی کردیم شما را به طور کامل با مرغ عشق آشنا کنیم. به نظر شما جای چه نکاتی در این مطلب خالی است؟ نکته مورد نظر را با ما به اشتراک بگذارید! چنانچه تجربه متفاوتی در زمینه شناخت مرغ عشق و پرورش آن دارید می توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین قرار دهید. از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالاتی که ذهن شما را به خود درگیر کرده است را با پشتیبان سایت در میان بگذارید تا آنها در اسرع و سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

انواع مرغ عشق را نام ببرید؟

نژاد معمول ساده، معمولی چشم قرمز، انگلیسی چشم قرمز، انگلیسی ساده، کلاه چتری ساده، کلاه چتری چشم قرمز، پروانه ای ساده، پروانه ای چشم قرمز، فرفری ساده و فرفری چشم قرمز

تغذیه مرغ عشق چیست؟

دانه ها، تیره گندمیان، میوه جات و سبزیجات سبز تیره یا پرتقالی تیره

مرغ عشق را از کجا بخریم؟

از فروشگاه ها و مراکز فروش پرنده معتبر

5 پاسخ

 1. سلام.من یه جفت مرغ عشق معمولی دارم.به نظر ۴ یا ۵ ماهه میان.میخواستم بدونم اینا چه زمانی برای جوجه کشی آماده میشن؟نر نیمه دستی هست ماده وحشی

 2. سلام
  من یه مرغ عشق نر دارم، اسمش «نیلی»ئه. خیلللللی حرف میزنه. بسیار هم باهوشه. و تمام اعضای خانواده رو با اسم صدا میزنه
  یه ماده هم دارم که اون فقط سه تا کلمه میتونه حرف بزنه،
  هر روز این دوتا رو از قفس در میارم که بالهاشون خسته نشه و پروزا کنن، یکی داد میزنه: «نیلی بیا»؛ اون یکی داد میزنه: «سارا بیا، نیلی رو بوس بده»
  انقدر همدیگه رو صدا میزنن که بالاخره یکی پرواز کنه بره سمت یکی دیگه!
  جفتشون باهوش و کاملا دستی هستن.
  به کسایی که علاقمند به پرنده ها هستن، توصیه میکنم حتما مرغ عشق بگیرن. ولی سعی کنید اول نر بگیرید و بعد که دستی شد، جفت براش بگیرید. اگر از اول یه جفت بخرید، حرف نمیان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست