غذای جوجه کبک یک روزه

غذای جوجه کبک یک روزه

2.5/5 - (2 امتیاز)

کبک داری با توجه به ویژگی های این پرنده کوچک و زیبا در حال تبدیل شدن به یک فعالیت جذاب و پر سود است. گوشت و تخم کبک سرشار از مواد معدنی، پروتئین ها و اسیدهای آمینه مختلف است که وجود آنها برای بدن ضروری است. در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق به خصوصیات بارز کبک ها و غذای آنها به ویژه غذای جوجه کبک یک روزه داشته باشیم. ما در مجموعه « پرآور» با بهره مندی از بهترین متخصص و کارشناس زبده در زمینه پرورش طیور، تغذیه آنها، حفظ بهداشت آنها پرورش طیور به روش صنعتی و سنتی و… سعی می کنیم اطلاعات کاربردی و مفیدی را با شما کاربر گرامی به اشتراک بگذاریم. بنابراین چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در زمینه غذای جوجه کبک یک روزه و یافتن پاسخ سوال غذای جوجه کبک یک روزه چیست؟ هستید ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید. در ضمن خواندن این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

اطلاعات کلی در مورد کبک و جوجه کبک های یک روزه

وزن کبک ها در طبیعت به صورت طبیعی 400-800 گرم است. آنها پرندگان وحشی با جثه متوسط (بزرگتر از بلدرچین و کوچکتر از قرقاول) هستند که اغلب به خاطر گوشت خوش طعم و پرخاصیتی که دارند شکار می شوند. قسمت بالای بدن آنها قهوه ای مایل به خاکستری است و پرهای موجود در ناحیه شکم آنها قهوه ایی کم رنگ است. جالب است بدانید که این پرندگان تک ‌همسری هستند، اما در پرورش صنعتی، هر کبک نر می‌ تواند با ۳ تا ۴ کبک ماده جفت‌گیری کند. آنها قادر به تولید 3 نوع صدای متنوع و دوست داشتنی هستند. کبک ها را می توان در بازه زمانی بین فروردین تا شهریور پرورش داد و در مقایسه با سایر پرندگان دوره تولید مثل طولانی تری دارند. همچنین حدود 3.5 ماه طول می کشد تا جوجه کبک ها بالغ شوند. به طور کلی کبک ها می توانند 7 سال زنده بمانند، با این حال، متوسط و یا میانگین چرخه زندگی آنها حدود 4 سال است. کبک ها در برابر بیماری ها بسیار مقاوم هستند، با رعایت استانداردهای بهداشتی در سالن های پرورش و انجام صحیح و به موقع واکسیناسیون آنها دچار هیچ گونه بیماری نمی شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره کبک بخ مطلب کبک مراجعه کنید.

نکات ضروری در مورد پرورش جوجه کبک های یک روزه و تغذیه آنها

به طور کلی از طریق دو روش می توانید کبک پرورش دهید: یکی خرید گله به طور مستقیم از بازار و دیگری خرید تخم های بارور شده یا نطفه دار و قرار دادن آنها در دستگاه جوجه کشی است. در هر دو صورت مذکور پرورش دهنده باید نحوه تغذیه صحیح جوجه کبک های یک روزه را بداند. بیشتر پرورش دهندگان با تجربه معتقدند که بهتر است کار پرورش و نگهداری از جوجه کبک ها را با تعداد کمی آغاز کنید و پس از کسب تجربه تعداد آنها را افزایش دهید. زیرا پرورش جوجه کبک یک روزه، در مقیاس بزرگ خطرات بالایی به همراه خواهد داشت و در صورت شکست، پرورش دهنده خسارات قابل توجهی را متحمل می شود. لازم است بدانید که نگهداری از جوجه کبک ها به دقت و توجه بیشتری نسبت به کبک های بالغ نیاز دارند. این امر به ویژه به هنگام تغذیه جوجه کبک ها پر رنگ تر می شود به همین جهت لازم است تغذیه جوجه کبک های یک روزه اصولی و مطابق با استانداردهای لازم باشد.

غذای جوجه کبک ها ی یک روزه با توجه به هدف پرورش

غذای جوجه کبک یک روزه
غذای جوجه کبک یک روزه

حتما بخوانید: آموزش پرورش جوجه کبک

تغذیه کبک با توجه به اینکه آنها کبک های تخمگذار و یا کبک های گوشتی هستند برنامه ریزی می شود. کبک های وحشی در طبیعت به طور معمول از دانه ها، برگ ها، میوه ها، حشرات و غیره تغذیه می کنند و انواع مواد معدنی و ویتامین را دریافت می کنند. بنابراین در پرورش صنعتی غذای جوجه کبک ها باید به گونه ای فراهم شود که حاوی کلیه مواد مغذی باشد به همین جهت در دان مصرفی جوجه کبک ها دانه های سویا، ذرت، غلات و… استفاده می شود. یک پرورش دهنده باید در طول روز تقریباً 30 گرم دان سالم و تازه در اختیار کبک بالغ قرار دهد اما مقدار مصرف دان جوجه کبک ها 8 گرم در روز است. مقدار دان مصرفی جوجه کبک ها با توجه به تخمگذار بود و یا گوشتی بودن آنها به تدریج افزایش می یابد. همچنین بهتر است بدانید که برای تولید 1 کیلوگرم گوشت یک کبک به طور معمول باید 7 کیلوگرم خوراک مصرف کند.

روش تهیه غذای جوجه کبک یک روزه

به طور کلی دو روش عمده برای تهیه غذای جوجه کبک یک روزه وجود دارد. یکی اینکه پرورش دهنده خود می تواند مواد اولیه را که اغلب شامل سبوس گندم، کنجاله سویا، دانه ذرت، اسید آمینه، نمک، ویتامینه ها و… است خریداری کند سپس بر اساس فرمول مشخص شده توسط کارشناس مقدار لازم هر کدام از مواد مذکور را با کمک آسیاب و میکسر خرد کرده و روزانه در اختیار کبک ها قرار دهد و یا می تواند غذای آماده جوجه کبک ها را از شرکت های پخش مواد غذایی دام و طیور تهیه کند و روزانه براساس سنی که دارند و رعایت اصول بهداشتی در اختیار جوجه کبک ها قرار دهد. لازم است بدانید هر جوجه کبک در بازه زمانی 12 الی 13 هفته به طور میانگین به یک کیلو و هشتصد گرم الی دو کیلو گرم غذا نیاز دارد.

غذای جوجه کبک یک روزه
غذای جوجه کبک یک روزه

حتما بخوانید:  پرورش کبک با استفاده از دستگاه جوجه کشی

غذای جوجه کبک های یک روزه در طبیعت

جوجه کبک ها در طبیعت همه چیز خوار هستند، اگرچه اکثر آنها گیاهخوار هستند و ترجیح می دهند گیاه مصرف کنند به همین جهت کبک ها در طبیعت بیشتر سال را به جستجوی دانه ها، آجیل و انواع توت ها می گذرانند و در طول فصل تولید مثل و در جوانی بیشتر از حشرات و بی مهرگان تغذیه می کنند. محتوای پروتئین بالا در حشرات به تولید تخم و رشد پرندگان جوان قبل از رسیدن به بلوغ کمک می کند. در بزرگسالی، برخی از غذاهای مورد علاقه آنها گندم، ذرت، علف های هرز، جو، خار، حشرات و غیره است.

غذای جوجه کبک یک روزه و اهمیت مصرف آب شیرین

در روزهای اولیه تولد جوجه کبک (2 الی 3 روز) استفاده از محلول آب و شکر برای ترغیب جوجه کبک ها به مصرف دان و جلوگیری از مرگ و میر آنها مفید است. محلول آب شیرین برای تقویت جوجه کبک های یک روزه از راه تغذیه بسیار مفید است. هرچند که به جای استفاده از قند بهتر است پرورش دهنده از انرژی پلاس و ویتامین استفاده کند. چرا که قند و یا شکر ممکن است در سیستم گوارش برخی از جوجه ها اختلال ایجاد کند و باعث اسهال آنها شود. برای تهیه ی این محلول لازم است در یک لیتر آب حداکثر 4 گرم شکر استفاده کنید.

زمان شروع غذای جوجه کبک یک روزه

جوجه کبک ها تا 20 ساعت بعد از متولد شدن در داخل دستگاه جوجه کشی قرار می گیرند تا کاملا خشک شوند سپس به داخل سالن پرورش و یا اتاق مخصوص جوجه های یک روزه انتقال می یابند آنها در این مدت غذایی مصرف نمی کنند اما پس از انتقال به داخل سالن پرورش زمان تغذیه جوجه کبک های یک روزه آغاز می شود.

شکل غذای جوجه کبک یک روزه

غذای جوجه کبک یک روزه
غذای جوجه کبک یک روزه

حتما بخوانید: آموزش جوجه کشی کبک + نکات بسیار مهم آن

غذای جوجه کبک یک روزه لازم است به شکل آسیاب شده و خرد شده باشد اما از دو هفتگی به بعد کبک ها کم کم میتوانند دان ها را به فرم پلت مصرف کنند. این تغییر نوع جیره باید به آرامی انجام شود تا جوجه ها به نوع غذای جدید عادت کنند.

نحوه صحیح تقسیم غذای جوجه کبک یک روزه

جوجه کبک های یک روزه برای اینکه بتوانند به آب و غذا دسترسی داشته باشند لازم است که غذای آنها در زیر پاهای جوجه ها قرار بگیرد به گونه ای که آن را زیر پای خود احساس کنند و یا دانخوریها متناسب با قد آنها تنظیم شوند در این صورت آنها نوک زد را به صورت غریزی انجام می دهند و به تدریج شروع به غذا خوردن می کنند. برخی از پرورش دهندگان برای تشویق جوجه ها به غذا خوردن تعدادی کبک بزرگتر را در کنار جوجه کبک ها قرار می دهند تا غذا خوردن را بیاموزند. چرا که در طبیعت جوجه کبک ها غذا خورد را از کبک مادر می آموزند.

غذای جوجه کبک یک روزه و اهمیت بهداشت آن

جدای از اینکه غذای مصرفی جوجه کبک ها باید تمیز، سالم و کامل باشد لازم است که به هنگام تغذیه آنها از دانخوری و آبخوری های تمیز و بهداشتی استفاده کنید. همچنین لازم است هر مدت یکبار دانخوری و آبخوری ها را استرلیزه کنید و آب و مواد غذایی مانده در آنها را کاملا تخلیه کنید چرا که رفت و آمد جوجه کبک ها باعث آلودگی این مواد می شوند و یا باقی ماندن مداوم این مواد غذایی مصرفی، موجب فاسد شدن آنها و به تدریج بیماری جوجه کبک ها می شوند.

غذای جوجه کبک یک روزه چیست؟

غذای جوجه کبک یک روزه
غذای جوجه کبک یک روزه

حتما بخوانید: پرورش کبک در خانه

جوجه کبک در ابتدا برای تغذیه به درصد بالایی از پروتئین نیاز دارند. برخی از پرورش دهدگاه 28 درصد و برخی دیگر جیره 25 درصد پروتئین را برای جوجه کبک یک روزه مدنظر قرار می دهند. همچنین میزان ذرت مصرفی جوجه کبک ها 21 درصد، مقدار ویتامین و موادمعدنی 0.5 است. لازم به ذکر است هرچه جیره پروتئینی بیشتر باشد قیمت تمام شده ی غذای مصرفی کبک ها نیز افزایش می یابد. همچنین این مقدار پروتئین تا سن چهار هفتگی جوجه کبک ها باید حفظ شود. پس از رشد آنها و افزایش سن مقدار نیاز جوجه کبک ها به مواد غذایی مختلف تغییر می یابد. لطفا توجه کنید تهیه فرمولاسیون غذای جوجه کبک ها یک امر کاملا تخصصی است بنابراین بهتر است پرورش دهندگان مبتدی از دان های استاندارند آماده استفاده کنند و یا فرمولاسیون ترکیب مواد غذایی را با توجه به سن کبک ها از کارشناس تغذیه بگیرند.
در جدول زیر یک نمونه از ترکیب مواد مختلف در جیره غذایی جوجه کبک های یک روزه را مشاهده کنید.

نام مواد غذایی مقدار برحسب درصد
ذرت 21%
گندم 9
دی کلسیم 2.2%
سویا 59%
مواد معدنی 0.5
ویتامین A، D، E، K و 12 B 0.5
نمک 0.4 %
روغن گیاهی 6.04 %

غذای جوجه کبک یک روزه و نکات مهم در این زمینه

غذای جوجه کبک یک روزه
غذای جوجه کبک یک روزه

حتما بخوانید: پرورش کبک در ایران

 • دمای محیط زندگی جوجه کبک های یک روزه باید مناسب و بیش از سی درجه باشد. چرا که در دمای پایین و یا بالاتر از حد استاندارد (معمولا 35 درجه) جوجه کبک ها تمایلی به غذا خوردن نخواهند داشت.
 • در روزهای اولیه حتما از محلول آب شیرین برای ترغیب آنها به مصرف دان استفاده کنید.
 • به اندازه کافی آب با دمای مناسب در اختیار جوجه کبک های یک روزه قرار دهید چرا که بیش از هفتاد درصد بدن کبک را آب تشکیل می دهد و مصرف صحیح و کافی آب در زنده مانی جوجه کبک ها اهمیت فوق العاده ای دارد. جوجه کبک ها توانایی بیش از چند ساعت تشنگی را ندارند و به سرعت تلف می شوند.
 • جوجه کبک های یک روزه به شدت حساس هستند بنابراین از تازه و سالم بودن دان آنها اطمینان حاصل کنید.
 • رعایت اصول بهداشتی و در تغذیه جوجه کبک های یک روزه بسیار مهم است و مانع بروز بیماری در میان آنها می شود.
 • فرم غذای مصرفی جوجه کبک ها را به تدریج و متناسب با سن آنها تغییر دهید.
 • پروتئین از جمله مواد اساسی برای رشد صحیح جوجه کبک ها است از کافی بودن مقدار آن در غذای مصرفی جوجه کبک های یک روزه مطمئن شوید.
 • مراقب باشید سایر مواد ضروری در غذای جوجه کبک ها وجود داشته باشد. مواد ضروری موجود در غذای جوجه کبک ها عبارت است از: انرژی خام، پروتئین، چربی، فیبر، کلسیم، فسفر، نمک و غیره.
 • مواد غذایی مورد نیاز بدن جوجه کبک های یک روزه 300 کالری در روز است.
 • پرورش دهندگان مبتدی بهتر است دان مصرفی جوجه کبک های خود را از مراکز معتبر پرورش طیور به صورت آماده تهیه کنند. چرا که تهیه و آماده کردن غذای جوجه کبک یک روزه یک امر کاملا تخصصی است و به دانش کافی نیاز دارد.
 • به طور کلی دفعات ضروری تغذیه جوجه کبک ها یک بار صبح و یک بار شب است.

سخنی با مخاطب

کاربر گرامی مجموعه بزرگ « پرآور » شما در این مطلب کلیه اطلاعات ضروری در زمینه نحوه تغذیه جوجه کبک یک روزه، مواد ضروری غذای جوجه کبک یک روزه و اهمیت تغذیه صحیح جوجه کبک یک روزه را مطالعه کردید. چنانچه نظر و یا پیشنهادی در ارتباط با تغذیه اصولی جوجه کبک های یک روزه دارید می توانید آن را در قسمت درج نظرات بنویسید و با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

روش تهیه غذای جوجه کبک یک روزه چگونه است؟

به طور کلی دو روش عمده برای تهیه غذای جوجه کبک یک روزه وجود دارد. یکی اینکه پرورش دهنده خود می تواند مواد اولیه را که اغلب شامل سبوس گندم، کنجاله سویا، دانه ذرت، اسید آمینه، نمک، ویتامینه ها و… است خریداری کند سپس بر اساس فرمول مشخص شده توسط کارشناس مقدار لازم هر کدام از مواد مذکور را با کمک آسیاب و میکسر خرد کرده و روزانه در اختیار کبک ها قرار دهد و یا می تواند غذای آماده جوجه کبک ها را از شرکت های پخش مواد غذایی دام و طیور تهیه کند و روزانه براساس سنی که دارند و رعایت اصول بهداشتی در اختیار جوجه کبک ها قرار دهد. لازم است بدانید هر جوجه کبک در بازه زمانی 12 الی 13 هفته به طور میانگین به یک کیلو و هشتصد گرم الی دو کیلو گرم غذا نیاز دارد.

غذای جوجه کبک های یک روزه در طبیعت چیست؟

جوجه کبک ها در طبیعت همه چیز خوار هستند، اگرچه اکثر آنها گیاهخوار هستند و ترجیح می دهند گیاه مصرف کنند به همین جهت کبک ها در طبیعت بیشتر سال را به جستجوی دانه ها، آجیل و انواع توت ها می گذرانند و در طول فصل تولید مثل و در جوانی بیشتر از حشرات و بی مهرگان تغذیه می کنند. محتوای پروتئین بالا در حشرات به تولید تخم و رشد پرندگان جوان قبل از رسیدن به بلوغ کمک می کند. در بزرگسالی، برخی از غذاهای مورد علاقه آنها گندم، ذرت، علف های هرز، جو، خار، حشرات و غیره است.

شروع غذای جوجه کبک یک روزه از چه زمانی آغاز می شود؟

جوجه کبک ها تا 20 ساعت بعد از متولد شدن در داخل دستگاه جوجه کشی قرار می گیرند تا کاملا خشک شوند سپس به داخل سالن پرورش و یا اتاق مخصوص جوجه های یک روزه انتقال می یابند آنها در این مدت غذایی مصرف نمی کنند اما پس از انتقال به داخل سالن پرورش زمان تغذیه جوجه کبک های یک روزه آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست